Skocz do zawartości

Strop Drewniany - wytrzymałość


Recommended Posts

Dzień dobry,

zwracam się do Państwa z pytaniem, mam w domu strop drewniany z opisem (a jestem totalnie zielony i nigdy w domu nie mieszkałem wcześniej):

Obciążenie stałe 0,71 (1,3) kN/m2,
Obciążenie użytkowe 0,5 (1,4) kN/m2.

przerwy między belkami (chyba 7x18 cm) od 52 cm do 90 cm (90 tylko w jednym miejscu), wysokość szczytowa pomieszczenia 2,9 m. Na belkach jest płyta OSB. 

Pytanie: co można bezpiecznie urządzić na takim poddaszu? Siłownie? Bibliotekę? Nic?

Link do komentarza

 

14 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Parametry nośności odpowiadają typowym obciążeniom dla pomieszczeń mieszkalnych, zatem nie ma specjalnych ograniczeń w normalnym użytkowaniu. 

Nie popadajmy w euforię, normalne użytkowanie owszem ale siłownia to nie normalne pomieszczenie, na takim stropie nie odważyłbym się zrobić siłowni.

Link do komentarza
10 godzin temu, nie_wybralem_skody napisał:

Maksymalnie w jedym miejscu obciążenie będzie maksymalnie do 300 kg (ćwiczący + ciężar)

Nie będzie max 300 kg w podanym przykładzie - bo jest jeszcze kwestia wstrząsów przy większych ciężarach. A więc może być w pewnych momentach o wiele więcej.

 

Ale - można umieścić np Atlas przy ścianie, można go ustawić na niskim podwyższeniu, które może rozłożyć ciężar na kilka belek a zarazem amortyzować uderzenia.

 

Ale już zwykłe rzucanie sztangą na podłoże na pewno odpada.

 

Biblioteka - jak najbardziej - szczególnie przy ścianie, ale nie wzdłuż belki, tylko w poprzek belek.

 

na co jeszcze zwrócić uwagę ? - na akustyczność tego stropu, skłonność do uginania.

 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
12 godzin temu, nie_wybralem_skody napisał:

Maksymalnie w jedym miejscu obciążenie będzie maksymalnie do 300 kg (ćwiczący + ciężar)

To zakładając, że warzysz 100 kg nie chcesz powiedzieć, że będziesz targał  200 kg :) 

Po co sobie życie komplikujesz? Pomijając, że jak bym tego nie robił to po co wciągać żelastwo do góry i tam katować siebie i strop.

Siłownię robi się w garażu, w piwnicy czy w gospodarczym albo oczywiście na piętrze ze stropem betonowym.

 

Link do komentarza

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi :)  

 

Targać 200 kg jeszcze nie będę :) ale... mamy 105 kg (moja waga) + ławka/stojak około 20-30 kg + średnio 120 kg obciążenia. 

 

Poddasze  jest małe idealne na siłowanie- w garażu brak miejsca, na parterze brak miejsca, na 1 pietrze brak miejsca ;( 0 dlatego taki wybór. Dopiero później znajomy mi zwrócił uwagę, że tu nie ma jak na 1 pietrze stropu żelbetowego tylko drewniany i żebym asekuracyjnie to sprawdził :( 

 

na poddasze wchodziło nie raz rosłych 3-4 facetów i nic się nie stało.... 

 

 

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...