Skocz do zawartości

Ocieplenie strychu, poddasza


Lucyfer

Recommended Posts

Witam, mogę się podpiąć do pytania w temacie?
Otóż u mnie sprawa wygląda tak, że jest dachówka (w przeciętnym stanie) 20 letnia jak nie lepiej (nie znam się) i pod nią nie ma nic. Co dać pod dachówkę w celu dalszej pracy z ocieplaniem? Zadaję pytanie tutaj ponieważ chcę mieć jakieś pojęcie na temat ocieplenia, nie chciał bym brać firmy, zrobił bym sam, dach nie jest za duży, ale..co pod tą dachówkę pierw dać?

Link do komentarza

 

Co to zaczy nic?

Nie ma folii?

 

Najpierw musiałbyś je zdjąć tj. dachowki, zerwać łaty, dac folie wstępnego krycia na to dopiero łaty i dachówka.

Musisz poczytac o wentylacji dachu.

 

Bo od środka sobie nie wyobrażam.

 

Natomiast od góry po zdjęciu dachówek przy dobrej pogodzie można by wkładać wełnę jeśli masz już wykończone sufity.

 

A może myślisz o pianowaniu?

 

Za dużo niewiadomych.

 

Napisz dokladniej co masz zrobione na dachu, na poddaszu.

Link do komentarza

Typowa technologia ocieplenia takiego dachu (wariant dla poddasza użytkowego)

  • folia paroprzepuszczalna rozciągnięta między krokwiami (mocowana do boków)  w odstępie ok. 3 cm od spodu dachówek
  • wełna mineralna o grubości odpowiedniej do krokwi
  • ewentualnie druga warstwa ocieplenia + stelaż
  • folia paroszczelna i pokrycie z płyt g-k

W przypadku strychu gospodarczego ocieplenie robi się na stropie, strych wentylowany, a ewentualna ochrona przed nagrzewaniem to jak wyżej bez stelaża, płyt .

Link do komentarza
42 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Typowa technologia ocieplenia takiego dachu (wariant dla poddasza użytkowego)

  • folia paroprzepuszczalna rozciągnięta między krokwiami (mocowana do boków)  w odstępie ok. 3 cm od spodu dachówek
  • wełna mineralna o grubości odpowiedniej do krokwi
  • ewentualnie druga warstwa ocieplenia + stelaż
  • folia paroszczelna i pokrycie z płyt g-k

W przypadku strychu gospodarczego ocieplenie robi się na stropie, strych wentylowany, a ewentualna ochrona przed nagrzewaniem to jak wyżej bez stelaża, płyt .

Mamy teraz na rynku ogromny wybór materiałów do izolacji termicznej. W tym przypadku skupiamy się na wełnie mineralnej. Producenci tego typu izolacji oferują ogromną gamę dedykowanych produktów.

Ta sama sytuacja dotyczy producentów folii dachowych (ogólnie nazwałem grupę produktów) oraz płyt G-K, G-W a nawet OSB.

Najważniejsza jest odpowiednia grubość izolacji termicznej zabezpieczonej przed wilgocią. Jak wiadomo  - zamoknięta izolacja termiczna to żadna izolacja termiczna.

Link do komentarza

W pierwszej warstwie najlepiej sprawdzą się zrolowane maty TOPROCK SUPER    https://www.rockwool.pl/produkty/toprock-super/ z uwagi na róże rozstawy między krokwiami ... jeśli są powyżej 1000 mm wtedy rolka sprawdzi się najbardziej bowiem można docinać pod konkretny wymiar w świetle miedzy krokwiami.

Natomiast w drugiej warstwie polecam płyty SUPEEROCK https://www.rockwool.pl/produkty/superrock-7f3a59b3/ z uwagii na łatwość pracy wymiar 1000 x 610 mm.

Warto wziąć pod uwagę grubości około 30 cm, które z jednej strony spełnią już wymagania techniczne na 2021 względem współczynnika przenikania ciepła, i tym samym tworzą nam przegrodę wymaganą pod kątem ubiegania się o dotację z programu "czyste powietrze". https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/o-programie/

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 9.10.2018 o 10:22, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Tu dla zobrazowania jeden z wariantów, ale z prawidłowymi warstwami na krokwiach: https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/891-ocieplenie-dachu-skosnego-w-11-krokach

Tylko, że na zdjęcia jest już jakaś płyta położona, u mnie nie ma nic. Jest dachówka, która nawet nie ma dziur, i od razu krokwie.

Tak jak widać, krokwie (w odstępie 1metra) na krokwiach przybite łaty, a na łatach położona dachówka.

Czyli polecacie wariant:

1.folia paroprzepuszczalna

2.wełna

3.stelaż (jakbym darował sobie drugą warstwę

4.płyty regipsowe

IMG_20181027_175113.jpg

IMG_20181027_175120.jpg

 

Dodam, że nie mam zbyt wielu funduszy, i interesuje mnie wersja żeby było bezpiecznie zrobione. Ze względu na brak funduszy, chcę to robić stopniowo, po kawałku (od miejsca na strychu, gdzie planuję pokój zrobić) samemu.

Edytowano przez Lucyfer (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
23 godziny temu, Lucyfer napisał:

Dodam, że nie mam zbyt wielu funduszy, i interesuje mnie wersja żeby było bezpiecznie zrobione. Ze względu na brak funduszy, chcę to robić stopniowo, po kawałku (od miejsca na strychu, gdzie planuję pokój zrobić) samemu.

Chcesz to zrobić stopniowo czy dobrze?

Stopniowo to będzie ciężko. 

Poza tym dach to dach, trudno tu mówić o oszczędzaniu.

Koszty są spore.

Nie wiadomo w jakim stanie jest dachówka.

 

Chcesz dać folię to trzeba zdjąć dachówkę, odbić łaty i zrobić to tak jak należy tj. folia, kontrłaty równolegle do krokwi i dopiero łaty w poprzek.

Oczywiście tych samych raczej nie wykorzystasz.

Jakoś trzeba ten dach wentylować inaczej zgniją krokwie.

Jest tych tematów w sieci tysiące.

Poczytaj

 

 

 

Link do komentarza
Dnia 9.10.2018 o 10:02, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Typowa technologia ocieplenia takiego dachu (wariant dla poddasza użytkowego)

  • folia paroprzepuszczalna rozciągnięta między krokwiami (mocowana do boków)  w odstępie ok. 3 cm od spodu dachówek
  • wełna mineralna o grubości odpowiedniej do krokwi
  • ewentualnie druga warstwa ocieplenia + stelaż
  • folia paroszczelna i pokrycie z płyt g-k

W przypadku strychu gospodarczego ocieplenie robi się na stropie, strych wentylowany, a ewentualna ochrona przed nagrzewaniem to jak wyżej bez stelaża, płyt .

Dodałbym tylko, że tą folię pod dachówkami trzeba wypuścić na zewnątrz, tak, by w razie czego woda (awaryjnie tam spływająca) mogła spłynąć na zewnątrz budynku, a nie na poddasze czy ścianę. 

Link do komentarza
Dnia 28.10.2018 o 18:16, Lucyfer napisał:

Tylko, że na zdjęcia jest już jakaś płyta położona, u mnie nie ma nic. Jest dachówka, która nawet nie ma dziur, i od razu krokwie.

Tak jak widać, krokwie (w odstępie 1metra) na krokwiach przybite łaty, a na łatach położona dachówka.

Czyli polecacie wariant:

1.folia paroprzepuszczalna

2.wełna

3.stelaż (jakbym darował sobie drugą warstwę

4.płyty regipsowe

IMG_20181027_175113.jpg

IMG_20181027_175120.jpg

 

Dodam, że nie mam zbyt wielu funduszy, i interesuje mnie wersja żeby było bezpiecznie zrobione. Ze względu na brak funduszy, chcę to robić stopniowo, po kawałku (od miejsca na strychu, gdzie planuję pokój zrobić) samemu.

Brakuje tu folii paroszczelnej, którą daje się na ocieplenie, pod płytami g-k.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...