Skocz do zawartości

komin systemowy wykończenie wewnątrz pomieszczenia


30_Dave

Recommended Posts

Witam,

Czym wykończyć komin systemowy wewnątrz pomieszczeń - parter, poddasze użytkowe? Wg projektu kominy miały zostać obmurowany od stropu cegłą pełną, powyżej dachu cegłą klinkierową.

Komin został wymurowany w ten sposób, iż przed przejściem przez dach została wylana płyta wsporcza i na tej płycie pustaki systemowe zostały dalej obmurowane cegła klinkierową. 

 

Mam w sumie dwa kominy jeden wentylacyjny, drugi paleniskowy z wentylacjami. Czy brak obmurowania cegłą może skutkować mostkiem termicznym w zimę, nadmierne wychładzanie ściany -  grubość pustaka to 5 cm.

Regułą jest obmurowanie pustaka czy wyłącznie nałożenie warstwy tynku? Mam pomysł by kominy obmurować BK do wysokości ścian działowych z typowo względów praktycznych. Możliwość powieszenia telewizora na ścianie, szafki. Z wiadomych względów w kominie systemowym dziur być nie może. 

 

 

 

 

Link do komentarza
3 godziny temu, 30_Dave napisał:

Regułą jest obmurowanie pustaka czy wyłącznie nałożenie warstwy tynku?

Nie ma reguły, jak kto woli.

3 godziny temu, 30_Dave napisał:

 Mam pomysł by kominy obmurować BK do wysokości ścian działowych z typowo względów praktycznych.

Spokojnie możesz tak zrobić. Zresztą dziwię się że murarz tego  nie zrobił.

53 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Tynk jest pod pewnymi względami lepszym rozwiązaniem wewnątrz pomieszczeń. Po jego obmurowaniu lub obłożeniu płytami nie zauważymy np. tego, że pękł.

To nie komin murowany tylko systemowy, nawet gdyby obudowa (pustak) pękł co mało prawdopodobne to i tak nic sie nie stanie bo  najważniejszy jest wkład ceramiczny a on musi być szczelny i jest odizolowany od obudowy wełną.

Link do komentarza

Dziękuje za odpowiedzi. 

Mam dwa kominy jeden w układzie tylko wentylację, drugi komin 6 wentylacji + paleniskowy z wentylacją, wykonane z pustaka perlitowego.

Czy pozostawiona ściana kominowa z pustaka systemowego bez zabudowy z BK, cegły nie będzie wychładzała się w czasie mrozów przez kanały wentylacyjne.

Komin paleniskowy, tu pomijam. 

Pytam ponieważ mam wymurowane ścianki i na tym etapie "domurowanie" będzie troszeczkę kłopotliwe ale do zrobienia. 

Generalnie najbardziej interesuje mnie aspekt termiczny w drugiej kolejności użytkowy. 

 

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...