Skocz do zawartości

Belka pod stropem - jak dobrać


Recommended Posts

Witam,

 

Zaznaczę na wstępie, że to mój pierwszy post na tym forum.

Szukam informacji jak dobrać wymiary belki pod strop.

 

Mam w domu garaż, chcę w nim zamontować windę rowerową (4 rowery) - ciężar razem z windą + przyczepką rowerową załóżmy ok 150 kg)

Winda montowana jest na ścianie. Ramie windy opuszczane jest za pomocą linki biegnącej do sufitu (rolka windy montowana w jednym punkcie gdzie skupia się całe obciążenie)

Niestety nie mam możliwości zakotwienia się w stropie (strop terriva ocieplony scyropianem - nie mam pojęcia gdzie są belki żeby sensownie zamontować hak do windy. Dom wykończony więc nie mam możliwości aby skontrować hak od góry na piętrze.

 

pojawił się pomysł aby wykorzystać belkę zamontowaną pod stropem - belka zamontowana na przeciwległych ścinach garażu - hak z rolką zamontowany do belki.

Takie rozwiązanie wydaje się pewniejsze i mocniejsze.

 

Pytanie brzmi jaki wymiar belki powinienem zastosować aby nie uginał się pod całym obciązeniem (obciązenie mniejwięcej w połowie belki). Szerokość garażu 340 cm.

Zastosować jedną belkę czy np. 2-3 połączone??

 

 

Link do komentarza
20 godzin temu, Sławomir napisał:

Tak na oko to drewniana 10x10 cm w zupełności wystarczy. Można to sprawdzić doświadczalnie - podeprzeć na cegłach w planowanym rozstawie i obciążyć po środku np, przez dwóch rosłych chłopów.

Taka drewniana belka wg mnie jest zbyt słaba.

Najlepiej policzyć  taką belkę ze wzoru -  i pewnie minimum wyjdzie ok. 20 cm wysokości. Ale moze też być pewnie 12- 15 cm wys. stalowy teownik.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...