Skocz do zawartości

Dom energooszczędny z prefabrykowanego szkieletu drewnianego


Recommended Posts

Wybudowałam dom o bardzo podobnych gabarytach (powierzchnia użytkowa, kubatura). Nie mam pompy, gwc, wentylacji mechanicznej. Technologia gazobeton h+h i 20 cm styropianu. Okna standardowe dwuszybowe. Mieszka nas pięć osób. Koszt roczny zamyka się w 10 tys. Prąd - jedna taryfa (3 synów - komputery non stop) nie przekracza 3000zł, gaz (ogrzewanie i ciepła woda) ok 2500 do 3000 zł. Palimy też w kominku - ok 700zł na drewno na sezon. Woda i ścieki 2200zł. Koszt całej budowy (wykończny) zamknął się w 330tys. to były lata 2009-11 boom budowlany. Bardzo długo zastanawiałam się nad pompą, gwc i went. mechaniczną z rekuperatorem (wtedy to były bardzo drogie inwestycje). Nawet kolektorów słonecznych w końcu nie zrobiłam. Wychodzi na to że to była dobra decyzja - inwestycje mające na celu oszczędzanie wcale oszczędne nie są.
Link do komentarza
Gość Dociekliwy
Powiem szczerze, ciekawa koncepcja, zastanawiam się tylko - dlaczego przy okazji pompy ciepła do cwu Inwestorzy nie poszli o krok dalej i nie zainwestowali kompleksowo w pompę do co i zamiast promienników i rekuperacji wtedy mamy podłogówkę lub grzejniki niskotemperaturowe.
Link do komentarza

Jest wiele alternatyw na realizację ogrzewania i przygotowania CWU w domu energooszczędnym. Rozwiązanie ujęte w artykule wydawało się słuszne. Jest pompa ciepła i jest rekuperacja a nawet GWC. Możliwe, że ten sam dom budowany dzisiaj można "uzbroić" w klimatyzator multisplit z funkcją grzania a zrezygnować z promienników, zostawić rekuperator i GWC. Kominek zostawić z sentymentu. Wtedy możliwe, że koszty roczne jeszcze zmaleją przy dodatkowym koszcie inwestycji - klimatyzator zamiast promiennika.

Link do komentarza

jeśli mam być szczery, to ten dom SSZ wydaje mi się strasznie drogi...faktem jest, że mój punkt odniesienia, jest bardzo odległy w czasie(dużo czasu minęło od mojej budowy), ale mimo wszystko...

wiem, że ten dom zbudowano w 10 dni, ale taka różnica w cenie?!? Nie wiem czy to jest tego warte...

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...