Skocz do zawartości

Co zrobić, aby założyć kilka progów zwalniających na drodze?


Recommended Posts

Obok mojego domu jest ładna i równa droga asfaltowa – należy ona do gminy. Niestety, wiele osób jeździ po niej ponad dozwoloną prędkość 50 km/h. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są wymogi prawne, aby założyć na niej kilka progów zwalniających. Kto to może zgłosić i do jakiego urzędu?

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka/porady/10310-co-zrobic-aby-zalozyc-kilka-progow-zwalniajacych-na-drodze 

 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Dojazd do posesji mojej sąsiadki biegnie przez moją prywatną działkę. Sąsiadka ma służebność, którą otrzymała od mojego ojca. Miejsce mojego i dzieci odpoczynku jest przy samym płocie, bo tu mamy cień pod drzewami, obok którego biegnie droga do mojej sasiadki. Niemal wszyscy którzy do niej jadą a zwłaszcza jej dzieci i wnuki nie reagują na moje coroczne prośby aby zwolnili, ponieważ strasznie się kurzy i biegają małe dzieci. Niestety bez skutku. Jadą jak piraci a za nimi tumany kurzu, który dostaje się nawet do pomieszczeń mieszkalnych. To jest droga prywatna. Co mogę zrobić? Myślałam, żeby położyć progi zwalniające i tu moje pytanie brzmi czy mogę to zrobić i do kogo się udać o pozwolenie?
Link do komentarza

Ale  po co? top są dodatkowe koszty, prościej i taniej pokopać kilkanaście dziur na drodze, na pewno nie będą jeździć ile fabryka dała :)

Jeżeli prośby i błagania nie pomagają to jedynie szpadel w dłoń i  ...  

Link do komentarza
11 minut temu, Jani_63 napisał:

Myślisz że to właśnie ten jedyny w Polsce nieutwardzony dojazd do posesji na którym można się rozpędzić do prędkości maksymalnej. :hahaha2:

Szczerze wątpię.

Nie, ja odnoszę się do tego co napisał Jenny (a zwrot ile fabryka dała to taka przenośnia, zresztą zakończona emotikonką) 

10 godzin temu, Gość Jenny napisał:

Niemal wszyscy którzy do niej jadą a zwłaszcza jej dzieci i wnuki nie reagują na moje coroczne prośby aby zwolnili, ponieważ strasznie się kurzy i biegają małe dzieci. Niestety bez skutku. Jadą jak piraci a za nimi tumany kurzu, który dostaje się nawet do pomieszczeń mieszkalnych.

 

Link do komentarza
Bez przesady, żeby od razu progi zakładać. I właśnie przez takich nadgorliwców wiekszość aut ma zepsute zawieszenie... Same problemy z tymi progami, nawet tutaj o tym piszą: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/czemu-sluza-progi-zwalniajace
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
A może karetka będzie musiała przyjechać bo jakiś debil jeździ z nogą do podłogi - u mnie koło domu jest ładna gładka prostka i szczególnie motocykliści mają kawałek drogi do popisów, więc jeden z drugim niech nie piszą o zawieszeniu w samochodach bo zdrowie i życie jest ważniejsze niż 1min szybciej w domu !!!
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Do niedzieli tez byłem przeciwny prógom,ale kiedy jakiś nie powiem kto rozjechal mi małego labradora na poboczu zmieniłem zdanie, niestety jest dużo cebuli i innej rady nie ma, dziś pies jutro człowiek, tyle w temacie
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 7 miesiące temu...

Każdy medal ma dwie strony. Dla kierowców, którzy przejeżdżają tylko przez drogę  z zamontowanym progiem jest to dodatkowy "strup" ale czasami warto spojrzeć okiem wnioskodawcy. Mieszkam w okolicy, gdzie droga ma 3,5 szerokości, brak chodnika a czasem nawet pobocza. Droga była tzw "ślepa" czyli bez przejazdu, natężenie ruchu znikome ale sytuacja się zmieniła. Droga nie jest już ślepa, bo połączyli ją z inną, natężenie ruchu wzrosło ale największym problemem jest prędkość samochodów przejezdnych.  Jakieś propozycje ?

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Witam serdecznie. Jestem współwłaścicielem drogi wspólnej która prowadzi do 3 domów. Z uwagi że mój dom jest pierwszy cały ruch przebiega koło mojego domu. Jeden z sąsiadów bardzo szybko tamtędy przejeżdża. Boję się że kiedyś córka wyskoczy mu na drogę mimo że zawsze jest pod opieką. Oczywiście nie pomagają żadne prośby o wolniejsza jazdę. Jaka jest szansa zamontowania na tej drodze progu zwalniającego? Z góry dziękuję za odpowiedź
Link do komentarza

Może lepiej córkę mocno uczulać żeby nie "wyskakiwała" na drogę.

No tak ogólnie to jednak dzieci nie powinny w żadnym wypadku wyskakiwać na drogę i myślę że lepiej zastosowac inne środki bezpieczeństwa, na przykład zamek magnetyczny furtki i porządne ogrodzenie.

Stosowanie leperów ma i swoje złe strony, bo będzie gwałtowne hamowanie i przyspieszanie, jak sąsiad taki narowisty. A z tym wiąże się dodatkowy hałas i wydzielanie większej porcji spalin pod własnym domem.

Link do komentarza

Na mojej, podobnej do tej w opisie ulicy, jedna mama postawiła sobie za punkt honoru i zrealizowała montaż kilku takich progów. 

Dzieci podrosły, ganiają ulicą na rowerach i hulajnogach, kopią piłkę, progi sobie starzeją się niekonserwowane bez połowy śrób, wyglądają bardziej niebezpiecznie dla dzieciaków niż dla sąsiedzkich samochodów.

Życie się toczy do przodu :)

 

Link do komentarza

Droga służy do poruszania się po niej samochodów, a stawianie progów wedle mody, czyli tam gdzie popadnie, to moim zdaniem największa spie****ina ostatnich lat. Serio, nawet ludzie włączający lewy kierunek na rondzie są mniej zje***i, niż wszyscy stawiający progi co 15m. Zapytajmy kierowców karetek i lekarzy z Instytutu "Pomnik" Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jak stawianie wysepek w stronę starej miłosnej nie przejezdnych nawet dla karetek wpłynęło na komfort ich i pacjentów. Zapytajmy również zawieszenie naszych aut jak się trzyma i za ile strzeli nam sworzeń przy zwrotnicy od tego je**nia go co 20m po progach. Droga jest dla samochodów, dla pieszych chodnik. Nie jeżdzę po chodniku wiec prosze sp**ć od jezdni

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Saracen
Hamowanie toopilki rakotwórcze, przyspieszenie to ołów i inne związki,,,, zdrowie czy pseudo bezpieczeństwo, twój wybór,,, twoje dzieci ci podziekuja
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

To jest mniej więcej na podobnej zasadzie jak gość, który wszędzie jeździ 40kmh, bo wszędzie coś może go zaskoczyć, np właśnie wspominiana dziura w drodze, czy wyskakujące dzikie zwierze, czy człowiek który np nie wie co robi wchodząc na drogę. Na wszystko trzeba być wszędzie przygotawnym, najlepsze w tym właśnie są progi zwalniające.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Tylko ... montują sobie progi zwalniające, one zaburzają płynność jazdy, a to bezpośrednio wpływa na zwiększoną emisję substancji szkodliwych i to nie tylko tych z silnika.

Badania potwierdziły, że w okolicach gdzie zamontowano progi zwalniające znacznie wzrósł poziom pyłu pochodzącego z kloców hamulcowych, wysypywanego z okolic szczęk podczas pokonywania progów,  pyl wdychają dzieci bawiące się w okolicy oraz piesi.

 :takaemotka:

 

 

Link do komentarza

Dzisiaj znowu widziałem jadąc rowerkiem, jednokierunkowa,  o długości może 200 metrów żadnego ruchu bo to taka na zadupiu trochę kręta dróżka między domkami jednorodzinnymi i kilka leperów zabudowane, no ludzie to jakiś obłęd i kto tam szybko jeździ????. 

No nie wiem chyba sąsiad który nie posiada pojazdu, sąsiadowi obok taką świnię podkłada żeby mu życie uprzykrzyć.

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Wiecie Panowie, to jest tak jak z tą gorącą kawą w Mc Donaldzie, można się nią oparzyć i wygrać 1 milion dolarów za to. Tak samo jak facet wygrał podobno 5 milionów dolarów za to że ustawił sobie tempomat w swoim camperze i poszedł zrobić kawę. Wywrócił się razem z tym camperem i wygrał proces, bo w interpretacji jego adwokata tempomat to to samo co autopilot w samolocie. Tak samo tu ktoś może podać urząd do sądu, że jego nierozmyślne dziecko wpadnie pod koła, bo nie ma progu zwalniającego.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 

Link do komentarza
12 godzin temu, demo napisał:

Po co oni te progi montują?, nie lepiej to dziury wykopać, by było bezkosztowo, tylko trochę pracy własnej.

 

Pójdę dalej twoim tokiem myślenia i napiszę coś popularnego dla samorządów.

Po co budować nowe drogi, skoro stare dziurawe, zalane wodą i błotem są bezpieczniejsze!

Zostawmy jak jest!

Niczego nie naprawiajmy i nie budujmy.

A pieniądze zostawić na inne cele, minus 15% dla mnie za pomysł :)

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Moze mi ktoś poradzić?Centrum miasta , między zabudowaniami droga z ostrej górki kierowcy zjeżdżają jak szaleni , nie patrzą na zwierzęta tak są rozpędzeni co robić?ogranicznik jest ale niżej przy skrzyżowaniu, co robić
Link do komentarza
9 godzin temu, Gość Anna napisał:

Moze mi ktoś poradzić?Centrum miasta , między zabudowaniami droga z ostrej górki kierowcy zjeżdżają jak szaleni , nie patrzą na zwierzęta tak są rozpędzeni co robić?ogranicznik jest ale niżej przy skrzyżowaniu, co robić

Myślę, że niezbędna jest wizyta w gminie i rozmowa o stanie zagrożenia, które postrzegasz. Wcześniej zadzwoń na komendę i powiedz, że strach wyjść na ulicę, niech się ustawią z radarem przez tydzień. Będziesz miała argumenty w czasie rozmowy w gminie. Jakie tam jest ograniczenie prędkości - jeśli 50 to zaproponuj w czasie rozmowy 30 km/h. To wszystko jest na razie palcem na wodzie pisane bo urzędnicy reagują przeważnie po fakcie - czyli niestety po jakimś ostrym wypadku, tragicznym zdarzeniu etc. Mieszkasz tam czy tylko włączyła ci się"straż obywatelska"?

Link do komentarza
Gość Gość
Witam u mnie pod oknami założyli progi zwalniające teraz sznur samochodów hałasuje jak przejeżdża, wszystko się trzęsie, to nie do wytrzymania, czemu gminy nie stawiają fotoradarów, tylko zawalidrogi, to chore, jest XXI wiek.
Link do komentarza
12 godzin temu, Gość Anna napisał:

Moze mi ktoś poradzić?Centrum miasta , między zabudowaniami droga z ostrej górki kierowcy zjeżdżają jak szaleni , nie patrzą na zwierzęta tak są rozpędzeni co robić?ogranicznik jest ale niżej przy skrzyżowaniu, co robić

Tu pisaliśmy na ten temat: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka/porady/10310-co-zrobic-aby-zalozyc-kilka-progow-zwalniajacych-na-drodze

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Pawel
Dzień dobry mieszkam przy drodze z ograniczeniem do 20km jest prosta długa droga z dużych kostek ludzie tu jeżdżą jak szaleni często w granicach 100Km/h gdzie to zgłosić
Link do komentarza
Dnia 7.07.2021 o 11:42, Gość Pawel napisał:

Dzień dobry mieszkam przy drodze z ograniczeniem do 20km jest prosta długa droga z dużych kostek ludzie tu jeżdżą jak szaleni często w granicach 100Km/h gdzie to zgłosić

 

A czyja to droga? Kto nią administruje? Tam się udaj.

1 godzinę temu, Gość Do gość Paweł napisał:

Polecam zacząć od krajowej mapy zagrożeń na stronie policji - przyjrzą się wtedy sytuacji.

 

Policja też jedynie wnioskuje do administratora.

Link do komentarza
Gość No jo.
Przez te progi zwalniające urwałem wahacz, są za mocno wystawione codziennie muszę do roboty z obciążonym autem przez 4 sztuki w jedną i drugą stronę, kto mi za to zapłaci?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość Tadeusz Wallenrod
Zakładajcie wszędzie te progi. Szczególnie na drogach prowadzących z waszego miejsca zamieszkania do szpitala. Jak karetka wezwana do was przyjedzie do szpitala parę minut po czasie zabraknie głupków żądających spowolnień. Karanie wszystkich za kilku idiotów to nie jest mądry pomysł. Może zginie kilku nieuważnych pieszych mniej, ale do większej liczby osób karetka nie zdąży przez korki i spowolnienia.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość Halina
Też myślę aby na ulicy gdzie mamy dom zamontowano progi, często ludzie zjeżdżają z głównej ulicy i pędzą tą spokojną uliczką między domkami, skróty jakieś sobie robią, traktując tę uliczkę jak drogę o podwyższonej prędkości, strach wypuścić dziecko poza ogrodzenie bez trzymania za rękę, bo nie wiadomo czy go jakiś głupek nie przejedzie pół metra od drzwi domu!!!
Link do komentarza
Gość Frazes
A czemu nie fotoradar, przecież z progu zwalniającego są tylko straty dla każdego kierowcy, nawet dla takiego, który jeździ zgodnie z przepisami. Macie zryte berety tymi progami zwalniającymi, pewno macie ich tam dużo, dlatego myślenie zwalnia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...