Skocz do zawartości

Ogrodzenie działki a hałas


TMS

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Mam takie pytanko, raczej techniczne więc jeśli pomyliłem dział to z góry przepraszam. Do rzeczy. Mam działkę w "cichym" zalesionym terenie na której chcę postawić dom. Niestety ok 300m od działki biegnie autostrada która generuje sporo hałasu. Zależnie od kierunku wiatru na działce jest albo cisza albo hałas >60-70 dB. I teraz moje pytanko czy postawienie wysokiego, pełnego, drewnianego płotu tak ok 3m lub więcej, pomoże w jakiś sposób z tłumić lub odbić hałas z autostrady ?.  

Link do komentarza

Moim zdaniem taki płot nie pomoże - chyba że masz jakieś inną rzeźbę terenu, niż płaską. 

Dlaczego nie pomoże - bo źródło hałasu jest zbyt daleko - więc hałas jest rozproszony. Idzie z wiatrem jak wysoka fala.

Ale b. ważna jest - jak napisałem - rzeźba terenu i przeszkody wpływające (odbijające lub pochłaniające ) na fale dźwiękowe.

 

Link do komentarza
Dnia 29.09.2018 o 14:29, TMS napisał:

Witam serdecznie.

Mam takie pytanko, raczej techniczne więc jeśli pomyliłem dział to z góry przepraszam. Do rzeczy. Mam działkę w "cichym" zalesionym terenie na której chcę postawić dom. Niestety ok 300m od działki biegnie autostrada która generuje sporo hałasu. Zależnie od kierunku wiatru na działce jest albo cisza albo hałas >60-70 dB. I teraz moje pytanko czy postawienie wysokiego, pełnego, drewnianego płotu tak ok 3m lub więcej, pomoże w jakiś sposób z tłumić lub odbić hałas z autostrady ?.  

Falę dźwięku można stłumić, odbić lub przekierować a raczej zmienić kąt rozchodzenia. Na temat ekranów akustycznych już doktoraty napisano na Wydziałach Transportu na uczelniach w kraju i za granicą :)

Wysokość ogrodzenia to jedno (tu jesteś ograniczony chyba do 2.2) a masa to drugie.

Proponuję postawić masywne ogrodzenie, które od strony trasy nie będzie gładkie. Tu by się najlepiej sprawdziły gazony lub coś innego, masywnego. Można jeszcze zadzwonić do zarządcy autostrady i zaprosić ich na pomiar na Twoją działkę. Wcześniej jednak trzeba znać dopuszczalne limity poziomu dźwięku.

Link do komentarza
Dnia 29.09.2018 o 14:29, TMS napisał:

czy postawienie wysokiego, pełnego, drewnianego płotu tak ok 3m lub więcej, pomoże w jakiś sposób z tłumić lub odbić hałas z autostrady ?

 

Pod samym ogrodzeniem - i owszem, ale szału i tak nie będzie.

Ps. Jeśli autostrada nie ma ekranów - walczyć o ich zainstalowanie, ale to długa walka i raczej mało skuteczna.

 

 

Dnia 29.09.2018 o 14:29, TMS napisał:

Zależnie od kierunku wiatru na działce jest albo cisza albo hałas >60-70 dB.

Zasadniczo dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym w porze dziennej wynosi 60 dB (od 6.00 do 22.00), a w porze nocnej - 50 dB. Poziom hałasu mierzony jest nie tylko na ulicach, ale także w domach. Pomiarów w pomieszczeniach zamkniętych dokonuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Dzień dobry,

Chciałbym podpiąć się pod ten stary już temat, żeby nie tworzyć nowego. Chodzi mi o informację czy i co jestem w stanie zrobić aby odczuwalnie zredukować hałasy zza płotu od pobliskich sąsiadów, a raczej ich psów.  Posiadam płot jak w załączniku, ale niestety za tym płotem, po drugiej stronie działki jest jakiś pies, który szczeka na każdego przechodnia. Co gorsza jak ten zacznie szczekać to potrafi się odezwać kolejne 3 psy. Czasami idzie oszaleć bo szczekanie potrafi być słychać w mieszkaniu przy zamkniętym oknie, jak nie leci żadna muzyka itp czyli jak jest cisza. Dodam, że te psy znajdują się w odległości 20-40 metrów od płotu.  Teraz pytanie:

 

1. Czy uzyskam cokolwiek tworząc drugą warstwę płotu naprzemiennie czyli zasłaniając szpary między deskami, kolejnymi deskami? Czy będzie to miało jakiekolwiek znaczenie? Oczywiście wiem, że to absolutnie nie wyeliminuje hałasu (szczekania) ale czy cokolwiek zmniejszy jego głośność? Np na tyle, że przy zamkniętych oknach już nie będzie go słuchać w absolutnej ciszy w mieszkaniu, a przy otwartym oknie nie będzie już takie donośne?

 

2. Czy macie jakiś inny pomysł co mógłbym zrobić niedużym kosztem oraz przede wszystkim nie dużym kosztem pracy? Szukałem jakichś mat akustycznych które by się sprawdziły na zewnątrz ale nie znalazłem nic takiego. Wszyscy odpisują, że nie mają mat/wełny przeznaczonej do warunków atmosferycznych.  Chciałem ją włożyć między starą a nową warstwę płotu. 

 

3. Tak wiem, roślinność i ona będzie zdecydowanie większa niż na zdjęciu poniższym, ale nie wydaje mi się, żeby w dużym stopniu zniwelowała efekt, szczególnie w zimę kiedy nie będzie liści i drzewka/rośliny będą "gołe". Żywopłotu z choinek raczej tam posadzić nie mogę, chyba, że jakiś z pnączy, dosyć płytki oraz musiałbym faktycznie dobrze wpłynąć na wytłumienie dźwięku. 

 

Byłbym wdzięczny za jakieś podpowiedzi. 

 

plot.jpg

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Dnia 29.09.2018 o 14:29, TMS napisał:

Witam serdecznie.

Mam takie pytanko, raczej techniczne więc jeśli pomyliłem dział to z góry przepraszam. Do rzeczy. Mam działkę w "cichym" zalesionym terenie na której chcę postawić dom. Niestety ok 300m od działki biegnie autostrada która generuje sporo hałasu. Zależnie od kierunku wiatru na działce jest albo cisza albo hałas >60-70 dB. I teraz moje pytanko czy postawienie wysokiego, pełnego, drewnianego płotu tak ok 3m lub więcej, pomoże w jakiś sposób z tłumić lub odbić hałas z autostrady ?.  

 

Jeśli zależy Ci na stłumieniu hałasów, to polecam zapoznać się z gabionami i murkami gabionowymi - są wykonane z metalowych koszy (gabiony) lub połączonych ze sobą paneli ogrodzeniowych (murki), które można uzupełnić np. kamieniami, drewnem czy szkłem. Dzięki szczelnemu wypełnieniu nie tylko zapewnią prywatność na posesji, ale też stłumią hałasy. 

 

 

konstrukcje-gabionowe-murek-gabionowy-zenturo-2-3.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...