Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

Witam serdecznie.

Mam takie pytanko, raczej techniczne więc jeśli pomyliłem dział to z góry przepraszam. Do rzeczy. Mam działkę w "cichym" zalesionym terenie na której chcę postawić dom. Niestety ok 300m od działki biegnie autostrada która generuje sporo hałasu. Zależnie od kierunku wiatru na działce jest albo cisza albo hałas >60-70 dB. I teraz moje pytanko czy postawienie wysokiego, pełnego, drewnianego płotu tak ok 3m lub więcej, pomoże w jakiś sposób z tłumić lub odbić hałas z autostrady ?.  

Na tak wysokie ogrodzenie potrzebne będzie pozwolenie którego możesz nie dostać. Możesz obsadzić jakimś "gęstym" żywopłotem.

Na autostradzie nie ekranów wygłuszających?

Moim zdaniem taki płot nie pomoże - chyba że masz jakieś inną rzeźbę terenu, niż płaską. 

Dlaczego nie pomoże - bo źródło hałasu jest zbyt daleko - więc hałas jest rozproszony. Idzie z wiatrem jak wysoka fala.

Ale b. ważna jest - jak napisałem - rzeźba terenu i przeszkody wpływające (odbijające lub pochłaniające ) na fale dźwiękowe.

Dnia 29.09.2018 o 14:29, TMS napisał:

Witam serdecznie.

Mam takie pytanko, raczej techniczne więc jeśli pomyliłem dział to z góry przepraszam. Do rzeczy. Mam działkę w "cichym" zalesionym terenie na której chcę postawić dom. Niestety ok 300m od działki biegnie autostrada która generuje sporo hałasu. Zależnie od kierunku wiatru na działce jest albo cisza albo hałas >60-70 dB. I teraz moje pytanko czy postawienie wysokiego, pełnego, drewnianego płotu tak ok 3m lub więcej, pomoże w jakiś sposób z tłumić lub odbić hałas z autostrady ?.  

Falę dźwięku można stłumić, odbić lub przekierować a raczej zmienić kąt rozchodzenia. Na temat ekranów akustycznych już doktoraty napisano na Wydziałach Transportu na uczelniach w kraju i za granicą :)

Wysokość ogrodzenia to jedno (tu jesteś ograniczony chyba do 2.2) a masa to drugie.

Proponuję postawić masywne ogrodzenie, które od strony trasy nie będzie gładkie. Tu by się najlepiej sprawdziły gazony lub coś innego, masywnego. Można jeszcze zadzwonić do zarządcy autostrady i zaprosić ich na pomiar na Twoją działkę. Wcześniej jednak trzeba znać dopuszczalne limity poziomu dźwięku.

O skuteczne wyciszenie trzeba zadbać wybierając odpowiedni projekt domu, jego usytuowanie jak i  materiały.  Z pewnością w jakimś stopniu sytuacje poprawi  wysokie, gęste zadrzewienie np. tuje,  ale na efekty trzeba będzie poczekać (chyba, że z gotowych nasadzeń).

Polecamy mury zbudowane z betonowych bloczków. Takie ogrodzenie spełni funkcję ochrony przed uciążliwościami pochodzącymi z zewnątrz, a jednocześnie będzie estetyczną wizytówką domu. Poniżej kilka przykładów:

GL38 GORC (75).JPG

GL38 GORC (87).JPG

myslenice_joniec_2016_076_01 — kopia.JPG

GORC Mur (1)_01.JPG

GORC Mur (2)_01.JPG

Ogrodzenia wyglądają ładnie ale jeżeli autor tematu zdecydowałby sie na nie to zapłaciłby majątek bo te na fotkach maja wysokość około 2m a on potrzebuje ogrodzenie wysokie na 3 lub więcej metrów.

czy postawienie wysokiego, pełnego, drewnianego płotu tak ok 3m lub więcej, pomoże w jakiś sposób z tłumić lub odbić hałas z autostrady ?

Pod samym ogrodzeniem - i owszem, ale szału i tak nie będzie.

Ps. Jeśli autostrada nie ma ekranów - walczyć o ich zainstalowanie, ale to długa walka i raczej mało skuteczna.

Zależnie od kierunku wiatru na działce jest albo cisza albo hałas >60-70 dB.

Zasadniczo dopuszczalny poziom hałasu w terenie zabudowanym w porze dziennej wynosi 60 dB (od 6.00 do 22.00), a w porze nocnej - 50 dB. Poziom hałasu mierzony jest nie tylko na ulicach, ale także w domach. Pomiarów w pomieszczeniach zamkniętych dokonuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Te opóźnienia proceduralne wynikają z 2 rzeczy - ugoda podpisana, ale jeszcze nie było rzeczoznawcy. Gorzej - niektóre kopalnie nie mają już swoich rzeczoznawców (pozwalniali się, bo za mało im płacili) i będzie przetarg dopiero. Ale może to i dobrze, bo pod koniec roku ma ruszyć ostatnia ściana z której mogą być jakieś wpływy na mój dom(w początkowej fazie eksploatacji). Więc dlatego taki a nie inny planowany termin remontu.   Przede wszystkim chodzi o malowanie/ odświeżenie całego domu, dochodzą do tego kwestie wynikające ze szkód:likwidacją pęknięć płyt kg, pęknięcia tynków, ponowne osadzenie drzwi wejściowych(może wystarczy regulacja, ale pewności nie mam) Drobne przeróbki elektryki (może przy okazji przygotować kable pod planowane panele PV) - tu i ówdzie przydałoby się jakieś dodatkowe gniazdko (itp) Wreszcie - zrobienie tego, co od dawna powinno zostać zrobione, czyli reasumując:   Zakres robót parter:  drobne przeróbki elektryki,usunięcie pęknięć ścian+malowanie poddasze: drobne przeróbki elektryki,usunięcie pęknięć ścian i sufitów(płyty k-g)+malowanie (opcja dodatkowa - instalacja 3 klimatyzatorów do pokojów) piwnica: malowanie+zrobienie kuchni polowej + wyprowadzić kabel/kable pod planowaną bramę ogrodzeniową+drobne przeróbki+montaż 4 drzwi wewnętrznych garaż: część tynków do skucia,tynkowanie,malowanie, skucie kawałka chudziaka,zainstalowanie do istniejącej rury odpowiedniego odpływu liniowego, wylewka ze spadkiem,  (tak, żeby woda z opadów śniegu który wjechał razem z autem do garażu przestała być problemem - nie jest to duży problem, ale właśnie w tej sposób, przez moją nieuwagę załatwione zostały tynki w garażu) + okładzina na wylewkę. Na ostatnim miejscu jest zrobienie ogrodzenia - chociaż tutaj priorytet zaczyna być wyższy, bo niedawno 2 razy nawiedziły nas w nocy prawdopodobnie dziki (w poprzednich latach pojawiały się różne zwierzaki, ale dziki nigdy). Zryły trochę działkę..więc... Piszę "prawdopodobnie", bo nikt ich nie widział, widać tylko poryty teren. więcej szczegółów (metraże) podam później
    • Witam,   Planuje zakup domu wolnostojącego - prosta kostka z lat 70'. Parter + piętro, 110m, płaski dach, dom na fundamencie poniemieckiego budynku.   Do remontu w zasadzie wszystko. Ściany w porządku.   Będę wdzięczny za informacje ile (średnio / orientacyjnie / pi razy drzwi) może wynieść kapitalny remont do stanu deweloperskiego.   Pozdrawiam,
    • Obyś nie zderzył  się z tym co spotkało mnie. Dawaj te etapy zakres i ceny
    • Ma wywiewać bo masz z tego co pamiętam wentylacje grawitacyjną. Anemostat to raczej do wentylacji mechanicznej a nie do grawitacyjnej. To błąd, należałoby to naprawić ale najpierw wywaliłbym ten anemostat i sprawdził czy jest w ogóle jakiś ciąg. Kuchnia i łazienka bez sprawnej wentylacji to w przyszłości kłopoty.
    • W kuchni od początku wentylacja była do kitu, czyli boczny kanał pod sufitem idący do łazienki.Zrezygnowałam z takiego rozwiązania. Jest dziura i anemostat. Nic nie wwiewa, nie zaobserwowałam osadzającego się lodu.  Zatem idąc tropem obaw Gawła mam nadzieję, że na kolejnej dziurze też by nie było lodu.  Kołderki skończone, zapakowane do studni. Fotki jutro.  
  • Popularne tematy