Skocz do zawartości

Ficus microcarpa Ginseng - zrzucanie liści


smieszna

Recommended Posts

Witam,

zostałam obdarowana Ficusem microcarpa Ginseng, moje szczęście z posiadania pięknego okazu nie trwało zbyt długo. Po 1,5 tygodnia zaczął gubić liście. Przerażona ilością zrzuconych liści przeniosłam go do salonu gdzie jest dużo jaśniej (wcześniej stał na holu, gdzie nie ma okna). Dodatkowo zaaplikowałam mu odżywkę do bonsai. Zraszam również liście oraz oczywiście podlewam. Boję się, że może zrzucić wszystkie liście. Nie wiem co teraz zrobić - czy zostawić go i liczyć, że się zaaklimatyzuje, czy przestawić bliżej okna. Czy przesadzenie mogłoby mu pomóc czy narażę go na jeszcze większy stres i wtedy będzie jeszcze gorzej.

Na zdjęciach stan rośliny na początku i obecnie.

Będę wdzięczna za wszelkie porady.

Pozdrawiam serdecznie

20180915_181124.jpg

20180928_115149.jpg

20180928_115205.jpg

Link do komentarza

Takie fikusy "bonsai" niestety bardzo często chorują, czego efektem jest właśnie zrzucanie liści. Radziłbym:
- przenieść go w jasne miejsce, ale nie w pełnym słońcu, z dala od grzejników i uchylnych okien;
- podlewać regularnie, tak często, by ziemia nigdy nie przeschła, ale nie dopuścić, by stał w wodzie;
- wstrzymać się teraz z zasilaniem i zacząć dopiero na wiosnę nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do fikusów.
Proces produkcji tych drzewek niestety w niczym nie przypomina formowania drzewek bonsai. Takie drzewka krótko przed sprzedażą mają bardzo mocno przycinane korzenie i pędy, by wpasować je w płaską doniczkę i nadać im kształt "bonsai". Dodatkowo w sklepach często stoją w niewłaściwych warunkach i są źle pielęgnowane. Po przeniesieniu do domu wyglądają coraz gorzej :(
W tym roku raczej niż nic lepszego z niego nie będzie. Będzie najpewniej wyglądać gorzej. Ważne, by w jak najlepszej kondycji doczekał przyszłej wiosny. Wtedy rozpocznie na nowo wegetację, teraz fikus powinien odpoczywać.
Więcej o fikusie: https://www.zielonyogrodek.pl/fikus-ginseng-zielony-celebryta

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...