Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Sprawdzamy: co różni kolektory i ogniwa PV i czy instalacje są opłacalne


Recommended Posts

Korzystając z darmowej energii ze słońca, podgrzejemy wodę użytkową, a nawet wyprodukujemy własny prąd. Czysto i absolutnie ekologicznie! Jest tylko jeden szkopuł - w naszej szerokości geograficznej, poza najgorętszymi letnimi miesiącami, słońca nie ma zbyt wiele.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/13618-sprawdzamy-co-rozni-kolektory-i-ogniwa-pv-i-czy-instalacje-sa-oplacalne

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ta inwestycja w naszym kraju jest tak przemyślana żeby KOWALSKI nie uwolnił się od monopolistów - dostawców energii elektrycznej. Natomiast Kolektory słoneczne to już inna kategoria odzysku energii ze słońca ponieważ odzyskujemy ciepło tak jak odzyskujemy ciepło za pomocą pompy ciepła z powietrza lub gruntu - tego akurat nie można opodatkować i zarzucić, że coś produkujemy - my to odzyskujemy.

 

Prąd w zasadzie to też energia przetworzona, która uznana jest w naszym kraju za proces produkcji i to opodatkowany.

 

Wracając do działań proekologicznych - na kolektory słoneczne i panele PV dostaniemy w programie Czyste Powietrze nisko oprocentowaną pożyczkę ale dotacji już nie dostaniemy. Ciekawostka.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
liczylem to to sie nie oplaca na prodzie jak sie zacznie zwracac instalacja to zaczna panele siadac bo nie sa niestety wieczne i sie zurzywaja o tym nikt nie mowi co do solarow nie orientowaem sie ale jezeli sie je montuje i ma to moze i jakas tam alternatywa jest bo nik nam nie liuczy ile i jaka temperature z tego uzyskalismy z nikim ne mamy spolki do tego , jakby tak chcieli ekologi to jest rozwiazanie proste jak drut tylko to nie jest komus na reke pewnie, zrodla termalne bodajrze 70% powierzchni polski takowe posiada porobic odwierty tani nie sa niby ale jak by sie je robilo na wieksza skale to i cena by spadla pewnie niemalo i mamy wode do grzania c.o wody itp 1000% ekologiczniej niz cokolwiek innego panel tez trzeba wyprodukowac wiec komus ta ekologia potrzebna ale do trzepania kasy
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
widziałem w tym same plusy ale włosi odnotowali 700 pożarów w 2012 roku z powodu zainstalowania paneli w Polsce nikt nie prowadzi takich statystyk tak że z montażu na dachu zostałem wyleczony
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 9 miesiące temu...

A ja myślę dla 5 osób o 4 kolektorach płaskich na ścianie i zbiorniku kombinowanym ok. 800 litrów z wewnętrznym na CO ok. 200 litrów i dwoma wężownicami na inne źródła ciepła. A wszystko zasilane z 1 lub szt. panela PV tj. zasilanie sterownika i pompy obiegowej do kolektora z niskiego napięcia. Dlaczego tak ... 4 kolektory to niby za dużo, ale umieszczone pionowo na ścianie dadzą nam mniejszą sprawność latem gdy słoneczko jest bliżej pionu, a większą zimą gdy słoneczko świeci bardziej poziomo. Płaskie dlatego, że tam nie ma się co psuć, rozszczelnić czy zużywać (w przeciwieństwie do rurowych). Pompa i sterownik zasilane z PV na prostej zasadzie, jest widno jest prąd i jest potrzebne zasilanie kolektora słonecznego, wieczorem wszystko się samo wyłącza. Przy dużym zasobniku mogę sobie od dodatkowych króćców na środku i u góry zasobnika rozciągnąć w betonie podłogi w piwnicy podłogówkę w północnych pomieszczeniach, a niech sobie załącza się prosta pompka po przekroczeniu np. 80 stopni i grzeje zimniejszą część piwnicy i fundamenty. Takie autonomiczne CWU z zabezpieczeniem od przegrzania. A panele PV to już inna historia, gdy będę miał za dużo pieniążków i będę się chciał dzielić/szarpać z ZE i państwem.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 6 miesiące temu...
Gość zażenowany głupotą
jak widzę te opinie na temat OZE to aż mnie skręca od czytania tych głupot... pożary paneli są gdy są nieodpowiednio zainstalowane i bez odpowiedniej wiedzy biorą się za to firmy które powstały tydzień wcześniej bo jest popyt. panele solarne działają tylko w pełnym słońcu nie ma opcji działania chociaż częściowego bez bezpośredniego padania promieni słońca a dodatkowo nie są całkowicie bezobsługowe i nie mają absolutnie nic wspólnego z pompami ciepła. poza tym firmy nie mają takich samych praw co do programu prosumenckiego jak osoby fizyczne ponadto firma i tak sobie odliczy koszty za prąd od dochodu więc mają to w nosie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od sierpnia 2019 roku po wejściu w życie nowelizacji ustawy OZE przedsiębiorcy,  z wyjątkiem tych których podstawową działalnością jest produkcja energii, mogą być prosumentami tak samo jak osoby fizyczne: muszą mieć instalacje do 50kW i podpisaną umowę kompleksową. Po wejściu w życie opłaty mocowej, w zależności od profilu działalności firmy, bycie prosumentem może się nawet bardziej oplacać niż sprzedawanie energii

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Podajcie maila osoba która ma o tym pojęcie,to podeślę zdjęcia.
  • Czy ty rozumiesz słowo pisane - przecież piszę, że "może potraktowali teścianki jako dodatkową podporę". To nie znaczy - że uważam, że to dobrze! Pomocniczy przykład: Kiedyś pacjentowi amputowano nie tę nogę, co trzeba, bo ją potraktowali lekarze, jako tę do ucięcia. Była do ucięcia? Obciążył, być może zbyt mocno, co może źle wpłynąć na strop i na ścianki.  Nie każde kilka prętów z betonem = wieniec.  wystarczy chyba - jak zwali się strop. To mało? Wymieniłem kilka czynników - a jaki wstrząs? Np upadek  ciężkiego przedmiotu, działanie jakiegoś urządzenia powodującego drgania płyty... Kilka, kilkanaście osób tańczących rytmicznie na stropie też może mieć wpływ.... Wszystko zależy od obecnej granicy tolerancji. Ale to wszystko dywagacje - bo nie wiadomo, na czym oparty jest strop!
  • nie, nie jest ok     no to jest konstrukcyjna czy nie? bo jak podpora to jest, czyż nie? czy tylko leciutko?     dobre, związał ze stropem, ale ich nie obciążył wylewając wieniec, ciekawe do czego służy wieniec     wstrząsu? uuu, a jakiego? Śląsk? i co się ma zawalić? strop? ściana? chałupa?    to wszytko to rozumiem, że doświadczenie doświadczonego nie konstruktora? kreatywne, nie powiem, że nie    
  • Jeśli chodzi o uzgodnienia - jest zgoda na budowę takiego tarasu od wspólnoty mieszkaniowej. Jest tam kilka warunków, m. in. maksymalne obciążenie, ale jest to dalekie od wagi takiego tarasu. Nie mozna też uszkodzić hydroizolacji, dlatego słupki mają być zrobione na izolacji bez jej przerywania. 
  • Jeśli tak jest - to powinno być ok. Choć nie wiem, po co wstawili te zbrojenia na ścianki - może po to by uzupełnić te przestrzenie między stropem a ścianką. Albo potraktowali te ścianki, jako dodatkową podporę, ale to może być błąd - bo płyta zwykle nie jest zbrojona na takie podpórki i mogą one szkodzić konstrukcji. Być może - jeśli są to ścianki niestabilne - np stojące samodzielnie, nie krzyżujące się - to chciał je związać ze stropem, żeby się nie przewrociły. W sumie to by trzeba spytać tego - co wykonywał ten strop - albo zobaczyć na projekt.  Jeśli wisi na tych sciankach 12 cm - to to, że stoi, nie znaczy - że się nie zwali. Kwestia czasu, wstrząsu, dociążenia stropu, itd... Przecież katastrofy budowlane b często nie następują od razu - zwykle stoi jakiś czas. Czasem nawet dość długo - takie trwanie na krawędzi.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...