Skocz do zawartości

Kiedy wniosek o warunki dostawy energii


Recommended Posts

Witam,

Mam już zapewnienie o dostawie energii i wody ( tyko takie media wchodzą w grę) Jutro składam wniosek o warunki zabudowy. Czy mogę już złożyć wniosek o warunki dostawy energii ? Mam na myśli prąd docelowy nie interesuje mnie prąd budowlany. To samo tyczy się wody czy mogę już składać wniosek ? Ogólnie co teraz jeszcze mogę załatwić i co dalej po warunkach zabudowy tak żeby to sprawnie poszło. Projekt domu wybrany

Edytowano przez polacek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A gdzie ci się tak piekli?

Musisz mieć najpierw projekt przyłącza wody i przyłącza prądu a tego jak widzę nie masz to po pierwsze, po drugie nie masz nawet WZ do działki nie mówiąc już o adaptacji projektu do tej działki bo i projektu fizycznie też nie masz.

Załatw najpierw papierorolgię związaną z PnB a potem będziesz się martwił o media.

Co do prądu docelowego  to jeżeli nie będziesz miał postawionego  domu w SSZ to raczej zapomnij o docelowym. Jaki ZE u Ciebie zarządza?

Najpierw poczekaj na WZiZT i na podstawie tego  będziesz dobierał domek, jak wybierzesz projekt domku który będzie odpowiadał WZ wtedy z nim do adaptacji do architekta lub projektanta i w miedzy czasie szukaj sobie Kierownika Budowy a on już Cię poinformuje co trzeba zrobić dalej.

Link do komentarza

Nie piekli, tylko skoro można już coś załatwiać to czemu nie ? W sieci jest masa informacji, ale dużo sprzecznych ze sobą i nie wiadomo co robić. Kto robi projekt przyłącza wody i prądu i na jakim etapie po czy przed WZ ? Pisząc o WZiZT masz na myśli warunki zabudowy i warunki dostawy Energi, wody ? Moj operator to PGE , zapewnienie dostawy już mam

Link do komentarza
19 minut temu, polacek napisał:

Pisząc o WZiZT

Warunki Zabudowy i Zabudowa Techniczna.

20 minut temu, polacek napisał:

W sieci jest masa informacji, ale dużo sprzecznych ze sobą i nie wiadomo co robić.

Mo że nie tyle sprzecznych co nie potwierdzających sie u wszystkich. Po prostu każdy rejon ma swoje "prawa" i dla przykładu u mnie do PnB nie potrzeba projektu instalacji elektrycznej a w powiecie obok mojego już wymagają.

 

23 minuty temu, polacek napisał:

Kto robi projekt przyłącza wody i prądu i na jakim etapie po czy przed WZ

Projekt przyłącza wody może wykonać Ci ten który będzie robił adaptację projektu do działki, natomiast przyłącze energii zazwyczaj robi ZE i to po wydaniu PnB.

Musisz sobie zdawać sprawę, że jeżeli wykonają Ci przyłącze prądu i założą licznik będziesz płacił co miesiąc bez względu czy używasz czy nie energie elektryczną. Więc jeżeli masz możliwość z użyczenia przez np sąsiada prądu to lepiej skorzystaj z tego  a przyłącze zrobisz jak już będziesz miał domek w SSZ z elektryka w środku.

Link do komentarza
6 minut temu, polacek napisał:

Co to PnB ? :)

Pozwolenie na Budowę

7 minut temu, polacek napisał:

Projekt będzie zamawiany z sieci i to oni mają robić adaptacje do działki

Masz za dużo pieniędzy? adaptację daję się do projektanta miejscowego aby zrobił adaptację a nie ktoś kto na oczy działki nie widział i siedzi kilkaset kilometrów od Ciebie.

Link do komentarza
4 minuty temu, polacek napisał:

Nie mam za dużo :D Firma od której kupuję projekt zdeklarowała się ze zrobi to gratis.

 

Ile zawołali za projekt? Daj linka do projektu, zobaczymy co to :) 

5 minut temu, polacek napisał:

Czy prawdą jest że lepiej dołączyć do wniosku o WZ jakieś informacje na temat domu jaki chciałbym wybudować ? NP powierzchnia, wymiary, kąt nachylenia dachu itp ?

Można, można nawet wydrukować poglądowy projekt wraz z opisem z internetu i go dodać tak samo jak można na mapce sytuacyjnej zaznaczyć gdzie chciałbyś aby domek stał.

Link do komentarza

Mam już gotową mapkę sytuacyjną gdzie zaznaczony jest obiekt. Jak przedstawić takie informacje ? na zwykłej A4 ? Jak to sformułować ?
Czy do złożenia wniosku o WZ musi być właściciel działki, inwestor ? Nie będę tego robić osobiście i czy będzie potrzebne jakieś upoważnienie ?
Projekt :

https://www.extradom.pl/projekt-domu-padme-2-WOE1113


 

Edytowano przez polacek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 minut temu, polacek napisał:

Mam już gotową mapkę sytuacyjną gdzie zaznaczony jest obiekt. Jak przedstawić takie informacje ? na zwykłej A4 ? Jak to sformułować ?
Czy do złożenia wniosku o WZ musi być właściciel działki, inwestor ? Nie będę tego robić osobiście i czy będzie potrzebne jakieś upoważnienie ?

Aby uzyskać WZ nie trzeba być właścicielem, ale gdy będziesz załatwia PnB WZ musza być już na twoje nazwisko. jak to si ę załatwia i w jakiej formie to już  musisz udać sie do gminy i tam sie dowiesz wszystkiego.

Ile dałeś czy dasz za ten projekt? I coś mi sie wydaje, że Ty źle zrozumiałem gościa z biura projektowego, na pewno chodzi o darmową zgodę na zmiany w projekcie a nie za adaptację projektu do działki.

Link do komentarza
2 minuty temu, polacek napisał:

zdaję sobie sprawę. Myślę że 250tyś starczy na stan surowy zamknięty

Będąc zawsze optymistą życiowym muszę Ci powiedzieć, że głęboko w to wątpię. Masz po podłodze na parterze prawie 200 m2.

Link do komentarza
1 minutę temu, polacek napisał:

Poddasza użytkowego nie będzie, schodów też.

To nie zmienia faktu że dom bardzo drogi. Gdybyś ten domek zrobił z użytkowym poddaszem albo II piętrowy koszty wyszły by mniejsze.

Ale w końcu to jest Twój domek i Ty masz się w nim czuć dobrze i Tobie ma sie podobać, koszty schodzą na drugi plan choć dobrze jak jedno i drugie idzie w parze :) 

Link do komentarza
2 minuty temu, polacek napisał:

dlaczego koszty  były by mniejsze gdybym zdecydował się na poddasze użytkowe ?

Obwód fundamentów miałbyś mniejszy, powierzchnię ścian zewnętrznych była by mniejsza, powierzchnię stropu miałbyś też mniejszą no i pow dachu.

Znalazłem o adaptacji budynku, źródło pochodzi ze stronki jaką zapodałeś. Zwróć uwagę na dział "jakie zmiany można wprowadzić" i teks podkreślony na czerwono.

Cytat

Na czym polega adaptacja?

Jest to dostosowanie projektu do lokalnych warunków oraz warunków działki. Dom musi zostać dopasowany do wytycznych ustalonych przez gminę oraz do właściwości gruntu, na którym powstanie (nośność, gęstość, ukształtowanie terenu).

 

Jakie zmiany można wprowadzić?

Każdy Inwestor wybierający projekt domu z naszej oferty dostaje bezpłatną zgodę na wprowadzenie zmian w projekcie. 

Dzięki temu może:

zrezygnować z zalecanych przez autora materiałów i wykorzystać inne, o ile spełnią wymagane normy;

zmienić powierzchnię zabudowy (o ile zmiana ta nie przekroczy 5%)

wybrać inny rodzaj stropu pod warunkiem, że zachowa on wymaganą wytrzymałość konstrukcji, którą wcześniej wyliczył projektant adaptujący

zmiana pokrycia i modyfikacja więźby dachowej

przeprojektować kąt nachylenia dachu 

podpiwniczyć budynek lub z tego zrezygnować

przemieścić lokalizację ścian działowych i wewnętrznych otworów drzwiowych (przy zachowaniu nośności elementów konstrukcyjnych budynku)

Zmiany projektowe dzielimy na istotne i nieistotne

Ważnym jest aby mieć na względzie to, czy modyfikacje, które zamierza się wprowadzić są istotne lub nie. Od tego będzie zależało kto może je wprowadzić.

 

Zmiany istotne

Zmiany konstrukcyjne, wpływające na zwiększenie lub zmniejszenie gabarytów, wymagające zgody autora projektu. Może je wprowadzić tylko i wyłącznie architekt.

zmiana kubatury, tj. podniesienie dachu i ścianki kolankowej, zmiana kąta dachu, doprojektowanie kondygnacji.

zmiana powierzchni zabudowy.

zmiana wysokości, długości i szerokości elewacji (podniesienie dachu i ścianki kolankowej, - zmiana kąta dachu, doprojektowanie kondygnacji).

zmiana liczby kondygnacji .

zmiana rodzaju konstrukcji np. z drewnianej na murowaną.

Zmiany nieistotne

Inaczej zwane zmianami kosmetycznymi, które nie ingerują znacząco w konstrukcję budynku. Może je wprowadzić kierownik budowy.

zmiana materiałów ściennych, posadzkowych, izolacyjnych i wykończeniowych wewnętrznych.

zmiana materiałów budowlanych.

zmiana umiejscowienia ścianek działowych wraz z otworami drzwiowymi.

rezygnacja ścianek działowych.

zmiana rodzaju materiału stolarki drzwiowej wewnętrznej.

zmiana ilości stolarki okiennej.

zmiana trasy instalacji wewnętrznych.

zmiana trasy instalacji grzewczej oraz rodzaju i typu grzejników.

zmiana sposobu ogrzewania.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, polacek napisał:

Dzieci jeszcze nie mam. Przeraziło mnie trochę to o SZZ może kosztować nawet 500tyś..

Ten kosztorys pochodzi z pracowni?

Co mogę Ci jeszcze doradzić w sprawie projektu. Znajdź jakiegoś projektanta czy architekta z e swojej okolicy i zapytaj ile może u niego kosztować projekt indywidualny. Nie bój się że za indywidualny zapłacisz kilkanaście tysięcy jak to opisują w necie, indywidualny nie zawsze wychodzi drożej jak katalogowy a bo masz po pierwsze zrobione tak jak Tobie pasuje (żadnych zmian nie musisz już robić w projekcie) i odchodzi koszt adaptacji projektu do działki. No i jeszcze możesz negocjować cenę :) 

Link do komentarza
7 godzin temu, polacek napisał:

Nie mam za dużo :D Firma od której kupuję projekt zdeklarowała się ze zrobi to gratis.  

Zwariowałeś? Albo oni lecą w gumki. Adaptacji projektu nie da się wykonać zdalnie, to jest taka sama możliwość jak ożenek faceta z gumową lalką. Jakieś wrażenia może będą, ale ślubu ni chu, chu.

Projektant dokonujący adaptacji musi być na Twojej działce, musisz mu przygotować odpowiednie dokumenty (m.in. wyrys z mapy ewidencyjnej, wypis z ewidencji gruntu itp. itd.) musi poznać Twoje oczekiwania, sprawdzić, czy możliwa jest prawnie ich realizacja... to nie jest deklaracja zabawy w necie! Zejdź na ziemię.

Link do komentarza
5 minut temu, retrofood napisał:

Zwariowałeś? Albo oni lecą w gumki. Adaptacji projektu nie da się wykonać zdalnie, to jest taka sama możliwość jak ożenek faceta z gumową lalką. Jakieś wrażenia może będą, ale ślubu ni chu, chu.

Projektant dokonujący adaptacji musi być na Twojej działce, musisz mu przygotować odpowiednie dokumenty (m.in. wyrys z mapy ewidencyjnej, wypis z ewidencji gruntu itp. itd.) musi poznać Twoje oczekiwania, sprawdzić, czy możliwa jest prawnie ich realizacja... to nie jest deklaracja zabawy w necie! Zejdź na ziemię.

Cały czas jestem na ziemi :D Nie znam się na tym i tyle :D

 

42 minuty temu, mhtyl napisał:

Eeeeeee, przewrażliwiony jesteś :)  nikt tu nic nie pisał o 500 tys.

300tyś i powinno się udać SZZ :)

Link do komentarza
19 godzin temu, polacek napisał:

Szukałem informacji i znalazłem info, że na tym etapie mogę już starać się o warunki przyłącza energii elektrycznej, jak widać nie.

Tego że nie możesz teraz starać sie o warunki przyłączenia dowiedziałeś się od PGE czy z netu?

Link do komentarza

Jak na moje rozumowanie to wg pkt 1 możesz zrobić przyłącze energetyczne 

Cytat

1. dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z nieruchomości, obiektu lub lokalu, do którego energia elektryczna ma być dostarczana,

bo przecież jesteś właścicielem nieruchomości.

Natomiast co  do pkt 2

Cytat

2. plan zabudowy lub szkic sytuacyjny określający usytuowanie obiektu,

masz WZiZT dla tej działki więc to powinno spełnić wymogi tego punktu.

Ale jeszcze raz powtórzę, nie ma to jak rozmowa i wytłumaczenie po chłopsku co chcesz bo język urzędowy-trudny język :) 

Link do komentarza
Dnia 23.09.2018 o 18:20, polacek napisał:

Dzieci jeszcze nie mam. Przeraziło mnie trochę to o SZZ może kosztować nawet 500tyś..

ja może z innej beczki. Dom o takiej samej powierzchni użytkowej, pewnie można postawić za 120-130tys. Piszę pewnie, bo nie wiem jak teraz to w szczegółach wygląda. A ty nie mając rodziny/dzieci chcesz za taki sam metraż zapłacić 2 razy tyle??

Proponuję to jeszcze gruntownie przemyśleć...ja osobiście dom o podobnym metrażu, podpiwniczony w całości i z garażem 2-stanowiskowym postawiłem kilka lat temu SSZ za 160tys...

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 minut temu, retrofood napisał:

Tylko że tu problem nie dotyczy Taurona tylko PGE i po drugie temat jest z 2013 roku. Od co najmniej trzech lat Tauron ma całkiem inne warunki dla inwestorów indywidualnych, między innymi po wykonaniu przyłącza nie montują liczników a co za tym idzie nie pobierają opłat stałych od momentu wykonania przyłącza i dostarczają prąd jako docelowy po zamontowaniu licznika ( nie ma budowlanego) do domów wykończonych (SSZ z wykonana instalacją wewnętrzna elektryczną) bez ich odbioru.

Doczytałem w ostatnich postach tematu że jest jakaś tam wzmianka o PGE ale dotyczy zmian taryfy, w tym omawianym przypadku jest o wykonanie przyłącza na działce na której praktycznie nic nie ma.

Link do komentarza
49 minut temu, mhtyl napisał:

 Doczytałem w ostatnich postach tematu że jest jakaś tam wzmianka o PGE ale dotyczy zmian taryfy, w tym omawianym przypadku jest o wykonanie przyłącza na działce na której praktycznie nic nie ma.

Masz rację, ale... o to "ale" chodzi. Perypetie wiążące się ze zmianą taryfy ukazują, że firmy energetyczne przestały być państwami w państwie, tak jak kiedyś kolej, że nie mogą dowolnie żonglować warunkami, że można na nich wymóc przestrzeganie prawa. Ja, jako odbiorca, nie muszę mieć domu na działce, wystarcza mi byle budka abym miał prawo do uzyskania zasilania w energię elektryczną i dostawcy prądu nic do tego ile i kiedy będę na tej działce spędzał czasu. Ważne, aby nie był to prąd dla celów działalności gospodarczej a na potrzeby bytowe.

I da się to osiągnąć na działce, na której praktycznie nic nie ma. 

Link do komentarza
3 minuty temu, retrofood napisał:

I da się to osiągnąć na działce, na której praktycznie nic nie ma. 

Na działkach na których nic nie ma widziałem skrzynki ZK na terenie gdzie działa Tauron, nie wiem jak załatwił to ktoś ale jest to możliwe, natomiast  gdzie jest Enea przyłącze postawi gdy jest PnB. Z tą Eneą wiem z własnego podwórka bo sąsiad się buduje i niedawno załatwiał przyłącze.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...