Skocz do zawartości

argumenty za ociepleniem ościeży okiennych poproszę


Recommended Posts

Izolacja cieplna powinna stanowić szczelną powłokę, zabezpieczającą budynek i wszystkie jego zewnętrzne elementy przed wychłodzeniem. Każdy fragment budynku powinien być starannie zabezpieczony warstwą styropianu o odpowiedniej grubości i określonych właściwościach izolacyjnych. Ościeża okienne są szczególnie ważnym detalem, ponieważ przy połączeniu okna ze ścianą zewnętrzną dochodzi do dużych strat ciepła. Najbardziej polecanym materiałem do ocieplenia ościeży okiennych jest styropian grafitowy Termo Organika np. TERMONIUM PLUS fasada, który wyróżnia się wśród innych styropianów bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi (współczynnik lambda=0,031 W/mK). Ocieplenie ościeża to zazwyczaj max. 2-3 cm warstwa styropianu. Tak jest z uwagi na ograniczoną ilość miejsca przy oknie, dlatego szczególnie do ocieplenia ościeży powinno się stosować materiały najlepszych parametrach, sprawdzone jak np. styropian grafitowy Termo Organika, które przy mniejszej grubości zapewnią odpowiednia ochronę cieplną, eliminując jednocześnie straty ciepła przez mostki termiczne.

Link do komentarza
10 godzin temu, artekj napisał:

Ocieplają właśnie nasz blok styropianem. Proszę przedstawić argumenty, ze ocieplenie ościeży okiennych jest konieczne.... bo likwiduje w ten sposób mostki termiczne okien?

Nie - bo likwiduje się mostek termiczny ściany, muru zewnętrznego. Ościeże to część muru, nie okna.

Im okno głębiej osadzone (na cegłę - czyli węgarek 12 cm, na pustak - czyli węgarek np 18cm) - tym większy kawałek tej ściany jest odsłoniety - tzn jest mostkiem termicznym. Poza tym styropian może więcej zasłonić ościeżnicy, bo klej + tynk na styropianie to ok 5, 6 mm, a zwykły tynk to ok 2.5 - 3cm.

 

jak to przeliczyć przez ilość okien - zrobi się kawał gołej ściany - szczególnie w wypadku domu jednorodzinnego np.

 

Ważne jest też ocieplenie parapetu - to też kawał odsłoniętej ściany - a często z kaloryferem wewnątrz - czyli dodatkowa strata ciepła.

 

I nie jest to kwestia konieczności - tylko sensowności.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 21.09.2018 o 12:51, artekj napisał:

Ocieplają właśnie nasz blok styropianem. Proszę przedstawić argumenty, ze ocieplenie ościeży okiennych jest konieczne.... bo likwiduje w ten sposób mostki termiczne okien?

Szanowny Panie,
przy wykonywaniu izolacji termicznej budynku ważne jest nie tylko wykorzystanie najlepszych jakościowo materiałów, ale przede wszystkim zachowanie ciągłości. Każdy pozbawiony docieplenia fragment powierzchni (w tym również ościeże okienne) to bowiem ryzyko powstawania mostka cieplnego i strat ciepła. Przy realizacji prac w tym zakresie polecam zastosowanie jednego, kompletnego systemu ociepleniowego, np. opartego na styropianie Foveo-Tech S5 z tynkiem cienkowarstwowym TN30. Izolacja będzie ciągła, a fasada trwała i odporna na czynniki zewnętrzne.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...