Skocz do zawartości

Czyste Powietrze - dopłaty do kotłów i termomodernizacji


Recommended Posts

Witam,

szukałam opinii o programie czyste powietrze, ponieważ zamierzam złożyć wniosek i docieplić dom i wymienić zapewne drzwi. Można umówić się na spotkanie i wszystko tłumaczą, tylko jak znaleźć firmę, która jak to było w przypadku wymiany kotła na gazowy za naszym upoważnieniem wypełni wniosek i zrobi nam to bezgotówkowo (oczywiście dotacja przechodzi później na konto tej firmy). Znalazłam tylko jedną, jestem umówiona wstępnie na spotkanie, ale czy naprawdę rynek tych usług dotyczących ocieplenia jest w Krakowie taki pusty, że nie można przebierać z firm, które rozliczą się z urzędem. W przypadku wymiany kotła wybór był olbrzymi. Jeśli ktoś zna takie firmy to z góry dziękuję za podpowiedź.

Link do komentarza

Okres od wykonania usługi do wypłaty pieniędzy jest zbyt długi. Firmy zajmujące się ocieplaniem budynków to raczej firmy nie duże. Często to właściciel i kilku pracowników z dużą rotacją. Takie firmy nie są chętne, albo po prostu nie mają możliwości zamrozić jakiś tam kapitał na nie wiadomo jak długo.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, swochn napisał:

Okres od wykonania usługi do wypłaty pieniędzy jest zbyt długi. Firmy zajmujące się ocieplaniem budynków to raczej firmy nie duże. Często to właściciel i kilku pracowników z dużą rotacją. Takie firmy nie są chętne, albo po prostu nie mają możliwości zamrozić jakiś tam kapitał na nie wiadomo jak długo.

Z tego co wiem to najpierw inwestor stara się od dofinansowanie i wykonawcy płaci gotówką. Wykonawca nie zamraża żadnych pieniędzy, a gdyby nawet to firmy nie są chętne aby załatwiać papierkową robotę za inwestora bo to jest niewiadoma czy dostanie dofinansowanie i wtedy kto zapłaci wykonawcy za poświęcony czas jak odmówią dofinansowania?

Link do komentarza

To tak jak w przypadku dofinansowania do wymiany ogrzewania, albo starasz się sam i masz zwrot jeśli przyznają Ci to dofinansowanie. Albo druga opcja podpisujesz umowę z firmą upoważniając ją do reprezentowania Ciebie i faktycznie ona wypełnia i składa wniosek w Twoim imieniu a potem rozlicza się z urzędem przedstawiając fakturę za wykonaną usługę. Więc nie jako koszt zakupionych produktów musi im się zgadzać, ale koszt ekspertyzy/projektu wykonania już sobie podają z nadwyżką i dlatego im się to opłaca. Tak miałam z wymianą pieca, wszystko za mnie złożyli a facet miał swoją firmę, więc wszystkie części nie jako kupił sam od siebie.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Wniosek złożony na dofinansowanie pompy ciepła w nowo budowanym domu. Troszkę to trwało ponieważ nikt nas nie uprzedził, że budynek musi być ocieplony i posiadać drzwi zewnętrzne. Po złożeniu wniosku o płatność po tygodniu przyjechali panowie z komisji, a 4 dni później pieniądze były na koncie.

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Czy to pytanie dotyczy wpisu w dzienniku budowy? Nie ma gotowej formuły. Chodzi o to, ze kierownik budowy dokonuje opisu danego etapu prac i efektu końcowego, który za każdym razem musi być zgodny z projektem budynku (efekt końcowy) i wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. To właśnie ma za zadanie weryfikować kierownik budowy na bieżąco a podpisem świadczyć o prawidłowościach.

 

Jeżeli mowa o innych wnioskach, które musi wypełnić osoba uprawniona dla uzyskania pewnych dofinansowań - trzeba zapytać u źródła. Często doradcy klienta w banku, którzy weryfikowali wnioski kredytowe na inwestycje budowlane wymagali potem protokołu ze stanu realizacji inwestycji w celu przelania kolejnej transzy. To już tak na marginesie.

 

Dodam, ze tutaj na forum jest kilka osób, które z powodzeniem przeszły całą procedurę dofinansowania w programie Czyste Powietrze.

Link do komentarza

Czyli byłem blisko. W takim razie trzeba, jeśli jeszcze dziennik jest do wglądu, skopiować wpisy dotyczące konstrukcji ścian. Tu chodzi o ocieplenie, które spełnia wymogi programu dofinansowania. Jeżeli inwestycja jest ukończona, dziennik już dawno jest w urzędzie.

Jeśli chodzi o oświadczenie - Kierownik może napisać, ze w projekcie przewidziano ściany takie a takie i budynek spełnia założenia projektowe. Podpis, pieczątka z uprawnieniami. Nie ma tu żadnej formuły. Można jeszcze wymienić: ściany zewnętrzne wykonane z ....., ocieplone tym i tym, współczynnik U wynosi ...... Okna takie i takie, Koniec pieśni. Zapytać jeszcze przed dostarczeniem, czy to wystarczy?

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Darekk
Witam wszystkich. Jestem tu pierwszy raz i trafiłem bo szukałem informacji o programie czyste powietrze. Na wstępie napiszę, że jakieś pół roku temu wystąpiłem o dotację w porogamie czyste powietrze. Sporo słyszałem złego o tym programie ale ambitnie się przekonywałem, że dam radę. Niestety nie dałem. Przebrnąłem przez przygotowanie wniosku i stopniowo i cierpliwe dotaczałem wszelkie dokumenty. Za każdym razem pytałem czy to już wszystko po czym po twierdzącej odwiedzi spokojnie ( o naiwny) szedłem do domu. Po czym po kilku tygodniach znowu musiałem coś uzupełniać. Faktury, oświadczenia, podpisy kierownika budowy po czym nowe formularze i tak do zeszłego tygodnia. Okazuje się, że aby dostać dofinansowanie do pieca gazowego moje okna muszą mieć współczynnik U poniżej 0,9. Moje miły 1.0 i odpadłem. Pytałem w Oknoplaście (bo takie okna zanabyłem) za ile mi zaoferują takie z U poniżej 0,9. Takie okna to już są PASYWNE co w praktyce oznacza jakieś 30 000 PLN więcej (mam 12 okien w całym domu). Nasuwa się pytanie po co mam wydać 30 000 PLN jeśli dostanę dotację na piec tylko 10 000????? Komu się to opłaci? I czy to mnie skłoni do zakupu ekologicznego pieca czy jednak ekonomia zwycięży.... naturalnie inne pytania co do progów finansowania też są logiczne... bo kto z dochodem 600 pln na osobę zaczyna budować dom? Szkoda mi tylko czasu jaki zmarnowałem na to coś co zwie się "czyste powietrze". Swoją drogą ciekawe ile nowych domów dostało dotację z tego programu?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

kto z dochodem 600 pln na osobę zaczyna budować dom? - teraz już nawet nie będzie można ubiegać się o dotację do nowego domu
 

a jeśli chodzi o liczbę wypłaconych dotacji, to takie informacje chyba nie są ogólnodostępne, ale PORT PC ostatnio zrobił zestawienie liczby wniosków składanych do czystego powietrza i z nowych domów od początku trwania programu wpłynęło ponad 26 tysięcy wniosków

Link do komentarza

Najlepiej niech za darmo rozdają :yahoo:
To na razie tylko wspomniany projekt na którejś z konferencji, że taka ulga być może powstanie. Szczegółów i terminów na razie brak.

Ale.. zwiększają ulgę termomodernizacyjną dla zainteresowanych OZE. Taki projekt trafił do rady ministrów. Po pierwsze, ma zostać zmieniony sposób naliczania premii termomodernizacyjnej i kompleksowa termomodernizacja będzie premiowana, a po drugie ma być dodatkowe wsparcie na montaż mikroinstalacji OZE. Przeklejam z informacji prasowej: 

 

 

1) Zmiana przewiduje uproszczenie sposobu obliczania premii termomodernizacyjnej i jej efektywne podniesienie (w każdym przypadku premia wyniesie 16% kosztów inwestycji, obecnie jest to ok. 12,5%). Rezygnacja z warunku ograniczającego wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności ma na celu zachęcenie beneficjentów do realizacji kompleksowych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, nawet jeżeli w takim przypadku okres zwrotu z inwestycji będzie dłuższy.
 

2) Gdy inwestor realizujący przedsięwzięcie termomodernizacyjne, zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej, może biegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną – z 16% na 21% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. W mieszkalnych budynkach wielorodzinnych energia elektryczna wytworzona w mikroinstalacji może zostać wykorzystana w częściach wspólnych budynku, a nie do zasilania poszczególnych lokali.
 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
3 godziny temu, Eksperci Viessmann napisał:

Brzmi dobrze ;) ?

Bardzo głośno brzmią te wszystkie nieustanne zmiany - aż dzwoni w uszach. Nie wiadomo, czego się trzymać. jeden wielki bałagan, zamiast sensownej polityki i ustabilizowanego prawa i finasowania na dłuższy okres czasu. 

Chyba nie mają takiego planu, i kombinują, jak udać, że dają i nie dać. 

 

Wydaje się, że funkcjonujący kiedyś odpis Vatu od rachunków budowlanych w Picie był najlepszy - prosty, zrozumiały i ogólnie pasował do różnych wydatków związanych z budową. Ale widać był za prosty.

Link do komentarza
18 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał:

Faktycznie nowe pomysły to też nowe procedury, ale w zamyśle mają ułatwić a nie utrudnić. Pytanie czy wyjdzie tak jak powinno

Wszystko w rękach, a przede wszystkim głowach i intencjach rządzących. 

 

Tak mi się nasunęło: Po ich prawach ich poznacie :14_relaxed:

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość franek
to co ludzie piszą to prawda sam przechodzę przez to tona papierów czasu i pięniedzy i doczepiania się wszystkiego żeby tylko nie wypłacić kasy tak jakbym to ja prdukował okna i dzwi chcą zmienić świat w takim tępie to za 100 lat
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Tak jest, rusza nowa edycja programu Czyste Powietrze. Widziałem reklamę w TV :). Nadchodzi era OZE. Nie ma odwrotu. Kto nie idzie na przód, ten się cofa. Kolejny link z informacjami o zmianach w sposobie dofinansowania. Trochę treści, trochę obrazków. Informacje przekazane w miarę czytelnie.

https://wysokienapiecie.pl/27065-zmiany-limitow-dotacji-w-programie-czyste-powietrze/

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 7 miesiące temu...
Gość ANTEK  gość
witam wszystkich a dla czego została zniesiona pomoc dla ludzi którzy budują swoje wymarzone domy . czym oni się różnią od innych zmienili przepisy co do pieców chcą żeby ludzie inwestowali w nową energie ale wcale im w tym nie pomagają.czy człowiek musiał by kupić stary dom a by państwo dało jakąś dotacje na zmianę pieca czy też na termomodernizacje budynku śmieszne,
Link do komentarza
Gość PiotreK
Moja żona ma dom stanowiący jej odrębny majątek, w którym wymienia piec na ekologiczny. Z podatku od dochodu rozliczamy się wspólnie. Czy chcąc skorzystać z programu Czyste powietrze będzie brany pod uwagę tylko jej dochód czy wspólny?
Link do komentarza

Dobre pytanie . Chcę pomóc i dlatego odsyłam do tej strony http://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/

Jest tam tez formularz, który można wypełnić. Zawartość formularza i jego poszczególne etapy będą, mam nadzieję, odpowiedzią.

Tu są informacje na temat rozliczenia ulgi termomodernizacyjnej

https://czystepowietrze.gov.pl/ulga-termomodernizacyjna/

Moim zdaniem - skoro się to tej pory rozliczacie wspólnie, będziecie mogli to uwzglednić w PIT. Pewno istnieje jeszcze kwestia Beneficjenta. To jednak nie ma znaczenia prawdopodobnie b o Żona zakupi źródło ciepła a i tak PIT będzie wspólny i to wyjdzie z wyliczeń. To sa jednak szczegóły, o które musicie dopytać na stronie programu lub skorzystać z doświadczeń naszych Forumowiczów.

Link do komentarza

W przypadku podstawowego poziomu dofinansowania przy wspólnym rozliczaniu, suma rocznych dochodów podzielona na 2 nie może przekraczać 100 tysięcy złotych, wtedy można starać się o dofinansowanie. Jeśli wspólnie zarabiacie więcej niż 200 tysięcy, to nie skorzystacie z dofinansowania. W podwyższonym poziomie dofinansowania liczy się dochód miesięczny przypadający na członka rodziny, który nie może przekroczyć 1400 zł.

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Jeżeli chcesz złożyć wniosek w formie papierowej, to musisz najpierw założyć konto na Portalu Beneficjenta na stronie internetowej swojego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej i stamtąd pobrać wniosek. Jeżeli chcesz złożyć wniosek w formie elektronicznej, co jest dużo wygodniejsze, potrzebujesz profilu zaufanego. 
 

Wszystkie informacje dotyczące samego programu, łącznie z pytaniami i odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania są na stronie programu: http://czystepowietrze.gov.pl/

 

Jest tam też przekierowanie do strony na której znajdują się szczegółowe informacje dotyczące składania wniosków, czyli tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 27.05.2021 o 14:20, Eksperci Viessmann napisał:

Słyszeliście już, że od 1 stycznia 2022 r. w programie Czyste Powietrze nie będzie wsparcia dla kotłów węglowych? Taka decyzja to efekt wytycznych Komisji Europejskiej oraz Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu. Dodatkowo przewidywane jest też podwyższenie progu dochodowego w podwyższonym poziomie dofinansowania.

Tu szczegóły z dzisiejszego komunikatu NFOŚiGW:

 

Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które zaczną obowiązywać już od 1 lipca 2021 r.

 

Wytyczne Komisji Europejskiej, zapisy Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu, a także obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego (węgla) – te czynniki zdeterminowały zapowiadane już wcześniej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Znamy datę ich wprowadzenia, będzie to 1 lipca 2021 r.

Koniec dotacji na piece węglowe

Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu „Czyste Powietrze” będzie możliwy tylko do końca obecnego roku. Zatem, aby otrzymać dotację wnioskujący musi do 31 grudnia 2021 r. złożyć wniosek o dofinansowanie obejmujący kocioł na węgiel, zakupić i zamontować to źródło ciepła a dodatkowo potrzebna jest faktura wystawiona do końca bieżącego roku (warunek ten nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przed 1 lipca 2021 r.).

Wyższe progi dochodowe

Kolejna nowość w „Czystym Powietrzu”, to podwyższenie progów dochodowych w drugiej części programu. Zmiana ma na celu ujednolicenie progów dochodowych programów „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”, dzięki czemu więcej osób skorzysta z podwyższonego poziomu dofinansowania w „Czystym Powietrzu”, czyli otrzyma bezzwrotną dotację wynoszącą do 37 tys. zł.

Od 1 lipca 2021 r. dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 zł niż obecnie, czyli do kwoty 2 189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 zł niż obecnie, czyli do poziomu 1 564 zł na osobę.

Wyższe dotacje na kotły na pellet o podwyższonym standardzie

Zgodnie z dotychczasowymi zapisami w programie „Czyste Powietrze”, począwszy od 1 lipca 2021 r. możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. To szansa na dotacje do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 tys. zł (nie więcej niż 60% kosztów).

Szczegóły w tym zakresie określają załączniki nr 2 i 2a do programu „Czyste Powietrze”, dostępne na stronie czystepowietrze.gov.pl (zakładka Weź dofinansowanie/Czyste Powietrze, materiały do pobrania), gdzie w poz. nr 12 mowa jest o zakupie i montażu kotła na pellet drzewny z automatycznym sposobem podawania paliwa, o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3.

Link do komentarza

Bardzo mnie cieszy ten zapis o likwidacji dotacji na kotły węglowe. Jakoś nigdy mnie nie przekonywała walka węglem o czyste powietrze. Chociaż i tak kotły na węgiel nie są na szczęście do tej pory pierwszym wyborem Polaków. Na pierwszym miejscu są bezapelacyjnie gazowe kotły kondensacyjne, a o drugie biją się pomy ciepła z kotłami na biomasę. Wielu więc się pewnie ucieszy, że wchodzi na dniach w życie wyższa dotacja na kotły na pellet o podwyższonej klasie, bo to było już bardzo długo zapowiadane.

Link do komentarza
Dnia 16.06.2021 o 16:42, aru napisał:

a mnie bardzo nie cieszy bo nie mam alternatywy

Co to znaczy, że nie masz innej alternatywy? Zresztą zapis w Czystym Powietrzu nie oznacza zakazu zakupu (chyba że uchwała antysmogowa mówi inaczej) więc pewnie możesz wymienić źródło na nowszy kocioł na węgiel tylko po prostu nie dostaniesz dotacji. Możesz też próbować zmieścić się w terminie

 

22 godziny temu, aaaa napisał:

to, że wypadną kotły z dofinansowania mnie osobiście bardzo cieszy - ale bardziej ciekawi mnie, czy coś się zmieniło w samym programie. Bo z tego co czytałem jakiś czas temu, to raczej była wydmuszka niż projekt, z którego realnie mógł skorzystać normalny obywatel.

Przed zmianami w maju 2020 faktycznie, z podziałem na 7 grup dochodowych i skomplikowaną procedurą, ten program mógł być wydmuszką. Teraz jest zdecydowanie łatwiej uzyskać dofinasowanie, choć ułatwienie procedur nie spowodowało jakiegoś drastycznego zwiększenia zainteresowania programem, ale to może przez pandemię.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...

Słyszeliście już o programie Moje Ciepło, który ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2022 roku? Od czasu zamknięcia dotacji w nowych domach w Czystym Powietrzu na koniec 2019 roku, to będzie pierwszy program, który umożliwi dofinansowanie pompy ciepła. W planach jest 30% dofinansowania, maks. 21 tys. zł w zależności od wybranej pompy ciepła.

Edytowano przez Eksperci Viessmann (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Kolejna odsłona rankingu najaktywniejszych gmin programu "Czyste Powietrze", Śląsk nadal w czołówce:

"Spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi z woj. śląskiego (w pierwszej dziesiątce aż 3 z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego), a 13 z woj. kujawsko-pomorskiego.

Ciekawie jest również na końcu listy. Ani jednego wniosku nie złożyli mieszkańcy aż 31 gmin, w tym m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Łeba, Mielno i Karpacz. Czy wynika to z faktu, że w tych miejscowościach wymieniono już wszystkie przestarzałe kotły i piece? Również miasta wojewódzkie nie mają się czym pochwalić: Białystok – 101 wniosków, Wrocław – 85, Warszawa – 72, Katowice – 66.

Na pierwszych 50 miejscach rankingu nie ma gmin z Małopolski i Mazowsza, mimo, że w tych województwach już od 1 stycznia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli najbardziej emisyjnych kotłów na węgiel i drewno."

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Czy jest sens starania się o dofinansowanie termoizolacji stropu z programu Czyste powietrze, jeżeli kwota dofinansowania, np. 2800, przy 60 metrach kwadratowych zostanie "pożarta" przez VAT na usługi budowlane. A moze istnieje możliwość skorzystania z VAtu 8%?
Link do komentarza
3 godziny temu, Gość Piotr napisał:

Czy jest sens starania się o dofinansowanie termoizolacji stropu z programu Czyste powietrze, jeżeli kwota dofinansowania, np. 2800, przy 60 metrach kwadratowych zostanie "pożarta" przez VAT na usługi budowlane. A moze istnieje możliwość skorzystania z VAtu 8%?

VAT na usługi budowlane masz 8%.... przy powierzchni użytkowej do 300m2.

A przykładowo jak masz 350m2 to 300m2 jest na 8%, a pozostałe 50m2 jest na 23%.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...