Skocz do zawartości

Popękane ściany starego domu + oddzielna klatka


Recommended Posts

Witam serdecznie

 

Generalnie chciałem zaznaczyć że jestem nowy na tego typu forum i na budowlance znam się tyle co wilk na gwiazdach, więc proszę o szeroko rozumianą wyrozumiałość.

 

Do rzeczy.

Dom jest stary, nawet chyba bardzo stary. Połowa która została mi "przekazana" bardzo długo nie była zamieszkiwana...

Dwie ściany od mojej strony są gołe i popękane. Chciałem się zorientować jak Panowie "zawodowcy" widzieli by ewentualną renowacje takich ścian, czy jest to w ogóle wykonalne i czy chałupa się nie zawali. Tuż przed domem jest bardzo ruchliwa droga i to pewnie od tego, ale mają zacząć budować obwodnice wiec będzie lepiej.

Marzę sobie również o tym żeby w ścianie "bez drzwi" takie wejście wybić i zrobić oddzielne wejście do oddzielnego pomieszczenia, które obecnie jest obskurnym pomieszczeniem gospodarczym, a było by oddzielną klatką.

Pytanie czy w tej ścianie takie wejście można by było zrobić, czy można by było zrobić tam klatkę, wybić dziurę w suficie i pociągnąć tam schody do części mieszkalnej do salonu.

Wiem że wszystko jest tylko pisane (tzn nikt z was tam nie był i tego nie widział), ale jeżeli chociaż orientacyjnie jakieś informacje czy rady bym uzyskał to będę bardzo wdzięczny. 

Czy w ogóle opłaca się to wszystko robić i tak bardzo orientacyjnie ile by to wszystko kosztowało, tj ściany + oddzielna klatka + ewentualnie jeszcze myślałem o podkopaniu ścian i jakoś zabezpieczeniu (osuszeniu)...  

  

Pozdrawiam i dzięki wielkie za każdą odpowiedź

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

pom pod klatke.JPG

Link do komentarza
7 minut temu, Majk napisał:

Witam serdecznie

 

Generalnie chciałem zaznaczyć że jestem nowy na tego typu forum i na budowlance znam się tyle co wilk na gwiazdach

Witaj zatem wilku ;) 

Fakt spękania nie wyglądają ciekawie .

Z założenia da się prawie wszystko , resztę tez się da tylko jest mało opłacalna .

żeby zacząć od początku dobrym torem - potrzebujesz konstruktora - inż z uprawnieniami konstrukcyjnymi .

budynek wzmocni - ustabilizuje i doradzi gdzie co .

Twoje wymarzone 2 wejście z klatką nie jest niemożliwe do wykonania tylko trzeba to zrobić mądrze , czyli ponownie odsyłam do w/w specjalisty z Twojego terenu .

Zasięgnij języka i poszukaj takiego którego nie lubią wykonawcy :).

uzupełniająco przed zabraniem się za elewację zadbaj o wentylację

okna plastikowe już masz więc i wilgoci Ci nie zabraknie

odsyłam do

 

Link do komentarza

Koszt na pewno nie będzie mały.

Weź rzeczoznawcę jak radzi MTW.

 

Sam tak zrobiłem przy zakupie domu, kosztowało mnie to 150 zł kilka lat temu.

 

Taki dom to nie tylko kwestia tych spękanych i rozmrożonych ścian. Trzeba popatrzeć na dach, na kominy, na wilgoć, na stropy, na instalację elektryczną, kanalizacyjną itd.

Koszty mogą być naprawdę duże.

 

Nie warto nie znajac się na rzeczy próbować samodzielnie dochodzić co jest do zrobienia.

Do tego jeśli dom jest bardzo stary lub w zabytkowej dzielnicy, możesz miec do czynienia z konserwatorem zabytkow czego nie życzę

Link do komentarza

Panowie a wiec będę musiał jakiegoś fachowca poszukać, tak w ogóle przy okazji macie jakieś namiary na kogoś albo jest tutaj taki który mógłby to obejrzeć. (okolice Opola, opolskie). 

Jak będę już po rozmowie i coś będę wiedział to dam znać, może się komuś przyda na przyszłość.

Pozdr dzięki.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie,

 

Panowie odkopuje temat ponieważ coś się zadziało i chciałem się jeszcze z wami skonsultować.

Była u mnie już jedna ekipa i powiedziała że ściany są do uratowania ALE... 

 

Teraz ważniejsze.

Co do wykonania wejścia do góry z pomieszczenia, które chciałem zaadaptować pod klatkę to po obejrzeniu powiedzieli iż ze względu na konstrukcje stropu która wygląda na strop krzyżowy (o ile dobrze pamietam) to nie ma takiej możliwości bo jak zaczną wyciągać cegły to wszystko będzie się rozwalać. Oddzielnego wejście tez w ścianie ponoć nie da się wybić ze względu na łuki w konstrukcji ściany i brak możliwości osadzenia tam belki podtrzymującej...

Pytanie czy faktycznie nie ma takiej możliwości, czy szukać dalej..., jak uważacie?

Dorzucam raz jeszcze zdjęcie żeby nie trzeba było przewijać do góry.

pom pod klatke.JPG

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...