Skocz do zawartości

Prawidłowa wentylacja łazienki (?)


tedek.zkredek

Recommended Posts

Witam,

 

Mam problem z wykonaniem wentylacji, nie wiem czy prawidłowo zrobiłem to. Proszę o radę jeśli ktoś z Państwa ma odp. widzę lub doświadczanie.

 

Posiadam małą dodatkową łazienkę 1,5m x 1,5m z kibelkiem i umywalką. Potrzebuje wykonać dla niej wentylacje (grawitacyjną?). Zrobiłem w następujący sposób:

 

Rura plastikowa o średnicy 10cm na długości 2m z kolankiem 20 cm i wyjściem na zewnątrz budynku zaraz za kolankiem.

 

Czy w takiej POZIOMEJ wentylacji będzie zbierać mi się woda i w konsekwencji skraplać w mieszkaniu?

 

1.thumb.jpg.4b629db2f44d21e5eb80d7c1a8e8750e.jpg

 

Z góry dziękuje za wszelkie odp.

Link do komentarza

A jak namówisz to powietrze z łazienki, żeby poleciało sobie poziomo, a potem jeszcze kawałek w dół???:icon_eek:

Chyba nie do końca wiesz, jaka jest zasada wentylacji, w ogóle grawitacyjnego ruchu powietrza...

 

W Twoim przypadku sytuację ratuje tylko wentylator kanałowy, zamontowany w tej rurze.

 

Co planujesz w tym pomieszczeniu, przez które poprowadziłeś tę rurę?

Link do komentarza

Z grubsza rzecz biorąc ruch grawitacyjny spowodowany jest tym, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i unosi się do góry. Aby wymusić ruch wystarczający do wymiany powietrza w pomieszczeniu, wytworzyć się musi "cug", ciąg, a na to potrzeba tak z grubsza rury dwumetrowej, aleee... W PIONIE!!! No i jeszcze DOPŁYWU powietrza świeżego, przeważnie zimniejszego...
Popytaj o więcej wujka google:icon_mrgreen:

Wiatrołap jest zwykle tym chłodniejszym pomieszczeniem i mokre powietrze może zostawiać w rurze skondensowaną parę wodną i będzie ona ściekać tymi kolanami i kapać albo sączyć się po ścianie koło drzwi wejściowych, na zewnątrz budynku, oczywiście. Kondensatu nie będzie dużo, bo nie ma tam wanny, czy prysznica, ani suszarki bielizny, ale może być, tym bardziej, że powietrze przy tego rodzaju wentylacji z innych pomieszczeń usuwane jest przez takie pomieszczenia jak łazienka, wc, czy kuchnia.

 

 

Tę rurę skierowałbym raczej nad drzwiami z wc, koło B-1 do kanału wentylacyjnego  w kotłowni, tak jak "coś" narysowanego przerywanymi liniami w poprzek korytarza/wiatrołapu (pomieszczenia 2).

To "COŚ" to chyba nawet jest zaznaczona rura, czy inny przewód wentylacyjny... Tylko powoinien być ze spadkiem w stronę wc i dobrze zaizolowany...

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
42 minuty temu, MrTomo napisał:

No dobrze.

A co z wentylacją w pozostałych pomieszczeniach?

I to jest Panie dobre pytanie .

bo się okaże ze to jedyny sprawny nawiew i zimą nie znajdzie się, ani jeden chętny by w tym pomieszczeniu zadek wystawić o jakiejś dłuższej nasiadówce już nie wspominając - taaaaak tam będzie ciiiiepło 

Link do komentarza
3 godziny temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

jedyny sprawny nawiew

To ma być chyba wywiew, a nie nawiew...

Widzę kanał wentylacyjny w pomieszczeniu 6, brak wentylacji w aneksie kuchennym, kanał w wiatrołapie z komina z kotłowni i kanał w kotłowni...

Link do komentarza
6 godzin temu, uroboros napisał:

To ma być chyba wywiew, a nie nawiew...

Ale jesteś świadomy że to co ma być w zamyśle w praktyce potrafi okazać się czymś innym .

O ile z wewnątrz na zewnątrz ten kanał będzie potrzebował wspomagania

o tyle w kierunku odwrotnym spokojnie będzie działał bez tego wspomagania , jeżeli nie ma wystarczających nawiewów to rura się sama przemianuje i zacznie spełniać rolę odwrotną do pierwotnie zakładanej

Link do komentarza

Sam wentylator jest tylko urządzeniem wentylacyjnym, który (tak jak wspomniał Szponiasty) może powodować prawidłową wentylacje lub spierdzielić totalnie poprawna wentylację i dotychczasowe funkcje/działanie pozostałych urządzeń wentylacyjnych.

 

Sam wentylator, dla tego przypadku jest nieporozumieniem.

Dodatkowo należy:

- zainstalować klapę zwrotną,

- zainstalować wyrzutnię,

- zabezpieczyć napływ powietrza przez odpowiedni (dobrany) dodatkowy nawiewnik (albo zwiększyć wydajność "istniejących") - sam nawiew w drzwiach nie wystarczy. 

 

Ps. Oczywiście wykonując instalacje elektryczną, należy podciągnąć odpowiednie przewody, dostosowane do danego wentylatora.

Link do komentarza
Dnia 18.09.2018 o 20:22, tedek.zkredek napisał:

Witam,

 

Mam problem z wykonaniem wentylacji, nie wiem czy prawidłowo zrobiłem to. Proszę o radę jeśli ktoś z Państwa ma odp. widzę lub doświadczanie.

 

Posiadam małą dodatkową łazienkę 1,5m x 1,5m z kibelkiem i umywalką. Potrzebuje wykonać dla niej wentylacje (grawitacyjną?). Zrobiłem w następujący sposób:

 

Rura plastikowa o średnicy 10cm na długości 2m z kolankiem 20 cm i wyjściem na zewnątrz budynku zaraz za kolankiem.

 

Czy w takiej POZIOMEJ wentylacji będzie zbierać mi się woda i w konsekwencji skraplać w mieszkaniu?

 

1.thumb.jpg.4b629db2f44d21e5eb80d7c1a8e8750e.jpg

 

Z góry dziękuje za wszelkie odp.

A czemu tej rury nie puściłeś  z lekkim skosem, od strony kuchni nad szafkami?

Bedze tam niewidoczna.

Od strony łazienki w kuchni, rurę wpuścić co najmniej 10 cm poniżej stropu, od strony zewnętrznej wyjść pod sufitem, na zewnątrz kolano, następnie z 50 cm w górę w izolacji ściany i ostatnie kolanko, kratka.  

 

Link do komentarza
8 godzin temu, animus napisał:

Od strony łazienki w kuchni, rurę wpuścić co najmniej 10 cm poniżej stropu, od strony zewnętrznej wyjść pod sufitem, na zewnątrz kolano, następnie z 50 cm w górę w izolacji ściany i ostatnie kolanko, kratka.   

Nooo... I jak nazbiera się z wc i reszty mieszkania pary wodnej w zimnych okresach, to przed kratką się skropli, spłynie 50 cm w dół, a potem lekkim ukosem spłynie i będzie kapać z wysokości conajmniej 10 cm poniżej stropu do łazienki :icon_rolleyes:...


Moim zdaniem powinien wykorzystać wentylacyjny kanał z komina w kotłowni! Najmniej kombinowania i cug w wysokim kominie!

 

Link do komentarza
15 minut temu, MrTomo napisał:

Dodajmy osobny, wolny, niewykorzystany kanał. Nie wspólny z wentylacją kotłowni

Na planie domu (post#3) w kotłowni komin oprócz kanału spalinowego ma cztery wentylacyjne, w tym jeden sugerujący podłączenie właśnie kibelka - tak myślę...

Link do komentarza

Nooo :icon_mrgreen: i w zależności od spodziewanych gości układałoby się menu... ma przyjechać ktoś niezbyt lubiany - to my wcześniej spożywamy dużo grochu i fasolki, na przykład :icon_mrgreen:

2 godziny temu, Jani_63 napisał:

wywiew z tego kibelka byłby na ścianie frontowej? prawie zaraz koło wejścia do domu. 

Ten wywiew JUŻ JEST!!!

Przecież rura już zamontowana!!!

Link do komentarza
Dnia 21.09.2018 o 22:17, uroboros napisał:

Na planie domu (post#3) w kotłowni komin oprócz kanału spalinowego ma cztery wentylacyjne, w tym jeden sugerujący podłączenie właśnie kibelka - tak myślę...

Ale dalej, niedopuszczalne jest prowadzenie kanału wentylacyjnego inaczej niż w pionie (w przypadku wentylacji grawitacyjnej).

Link do komentarza

To wygląda na to, że gość projektujący ten budynek nic o tym nie wiedział, bo nie przewidział wentylacji tak wrażliwego (zapachowo) pomieszczenia... no, chyba,że cośtam jest przewidziane na wyższej kondygnacji, coś przez strop, a tu nie zaznaczone...

 

A może w ogóle w całym budynku jest przewidziana wentylacja mechaniczna, tedek.zkredek nic o tym nie pisze... a ta rura to ma być takie "wspomaganie"...

No nie... przecież są zaznaczone kanały wentylacyjne...

 

Nie wiem, nie znam się, jestem zarobiony...

 

Link do komentarza
5 godzin temu, uroboros napisał:

To wygląda na to, że gość projektujący ten budynek nic o tym nie wiedział, bo nie przewidział wentylacji tak wrażliwego (zapachowo) pomieszczenia...

Przewidział dobrze -  powiększ i luknij na rzut.

Obecne rozwiązanie to radosna twórczość inwestora.

Obstawiam, że w opisie, jest w tym pomieszczeniu wentylator jeśli to miała być łazienka.

Link do komentarza
7 minut temu, bajbaga napisał:

Przewidział dobrze -  powiększ i luknij na rzut.

Wydaje mi się, że jest tak jak napisałem wcześniej - nad drzwiami wlot i odprowadzenie do komina w kotłowni...

 

Jak nie jest tak - proszę o podpowiedź...

 

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Podbijam temat - to można robić poziome kanały w wentylacji grawitacyjnej ?

W moim projekcie też jest podobne rozwiązanie. tzn. nie z wc ale od kuchni, 2 kanały przechodzą przez wiatrołap (1,00-1,20 cm) i wchodzą do otworów wentylacyjnych w kominie. 

Nie pasuje mi to rozwiązanie i pomyślałem aby otwory zrobić w stropie  (poddasze nieużytkowe) i rurą pcv pod skosem wpiąć się w komin - w te same kanały wentylacyjne. Rurę ocieplił bym wełną.

Czy takie rozwiązanie będzie korzystniejsze ?

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...