Skocz do zawartości

budynek gospodarczy i media


Recommended Posts

Jakie są procedury prawne w celu doprowadzenie wody, światła, gazu do budynku gospodarczego pow 31 mkw? Budynek gospodarczy "buduje się" około 4 m od domu. Na działce stoi już od wielu lat dom jednorodzinny, który ma wszystkie w/w media (zgodnie z prawem, liczniki itd). W zgłoszeniu budowy do starostwa nie poruszany był temat mediów. W warunkach zabudowy z gminy jest uwzględniona tylko energia. Proszę znawców tematu o odpowiedź bo budynek już jest w trakcie budowy.

Edytowano przez Mariab (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Fajnie by było, ale wczytując się w aktualne PB  "Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: ......27) instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, klimatyzacyjnych i telekomunikacyjnych wewnątrz użytkowanego budynku"  a u mnie prąd, woda, wyjdą poza dom, przejdą około 15 metrów po własnej działce i dopiero mogłyby wejść do budynku gospodarczego. Na dodatek w cytowanym p-cie 27 nie ma gazu, więc trzeba chyba pozwolenie na budowę?

Link do komentarza

Zasilanie budynku gospodarczego (z przeznaczeniem nie na cele bytowe) rozliczane jest wg innej taryfy elektroenergetycznej i konieczne będzie np. zainstalowanie drugiego licznika lub rozgałęzienie przyłącza. Sprawę załatwia Rejon energetyczny.

Oczywiście rozbudowa instalacji gazowej wymaga uzyskania pozwolenia na podstawie projektu i i uzgodnień z operatorem sieci gazowej (wydajność zasilania) .

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Zasilanie budynku gospodarczego (z przeznaczeniem nie na cele bytowe) rozliczane jest wg innej taryfy elektroenergetycznej i konieczne będzie np. zainstalowanie drugiego licznika lub rozgałęzienie przyłącza. Sprawę załatwia Rejon energetyczny.

Nie jest to prawda co kolega powyżej pisze. rugi licznik i inna cena za energie dotyczy jeżeli ktoś ma zakład produkcyjny, przy budynku gospodarczym który stoi na działce z domkiem jednorodzinnym jak w tym przypadku ZE nie obchodzi czy tam jest prąd czy go nie ma, właściciel płaci za prąd tyle ile zużył.

I jeszcze jedna mała uwaga, budynek gospodarczy to nie budynek na jak to nazwałeś budynek z przeznaczeniem na cele bytowe, bo  taki budynek to już podlega na zmianę przeznaczenia użytkowania, jeżeli tego właściciel nie zrobi taki budynek będzie traktowany jako samowola budowlana.

Link do komentarza
Dnia 11.09.2018 o 10:16, Mariab napisał:

Jakie są procedury prawne w celu doprowadzenie wody, światła, gazu do budynku gospodarczego

 

Dnia 11.09.2018 o 10:16, Mariab napisał:

W zgłoszeniu budowy do starostwa nie poruszany był temat mediów

- W budynku gospodarczym z lewej ma leżeć pietruszka, z prawej stać rower i taczka, z przodu młody chce rozbierać (niezawodowo) komp, a z tyłu młoda robić (niezawodowo) mydło. Ja chcę tam też gotować żarcie dla psa (bo w domu wszystkim śmierdzi)- i dlatego potrzebne media.

-Z tego co wiem budynku gospodarczego nie trzeba zgłaszać do użytkowania. Więc jak go "poużytkuję trochę bez mediów" po skończonej budowie, to czy wtedy mogę skorzystać z PB "Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: ... 27) instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, klimatyzacyjnych i telekomunikacyjnych wewnątrz użytkowanego budynku"

- a ponad to "Art.43 ...1a. Obowiązkowi geodezyjnego wyznaczenia, o którym mowa w ust. 1, nie podlega:
1) przyłącze, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, jeżeli jego połączenie z siecią znajduje się na tej samej działce co przyłącze lub na działce do niej przyległej" 

Link do komentarza
19 godzin temu, Mariab napisał:

- W budynku gospodarczym z lewej ma leżeć pietruszka, z prawej stać rower i taczka, z przodu młody chce rozbierać (niezawodowo) komp, a z tyłu młoda robić (niezawodowo) mydło. Ja chcę tam też gotować żarcie dla psa (bo w domu wszystkim śmierdzi)

Ty tak na poważnie to piszesz czy jaja sobie robisz?

19 godzin temu, Mariab napisał:

-Z tego co wiem budynku gospodarczego nie trzeba zgłaszać do użytkowania.

Ale odbiór musi być i wykonana inwentaryzacja geodezyjna.

58 minut temu, Pieczatki-Online napisał:

Tak czy inaczej projekty instalacji powinny być wykonane przez specjalistę z uprawnieniami, podpisane, opieczętowane i do szufladki. Głównie chodzi o prąd. A niech kogoś tam (tfu) prąd kopnie to prokurator może taką samowolkę ukarać.

Co Ty wypisujesz?

Jeżeli już to  tu głównie chodzi o przyłącze gazu, musi być projekt i uzgodnienie z gazownikami oraz odbiór, reszta mediów może być robiona bez żadnych projektów co  nie oznacza że nie zgodnie ze sztuką.

Link do komentarza

Jaja nie, ale NIE zamierzamy rodzinnie przenosić się tam, dlatego te opisy. Jak już coś tam inwestuję, to chcę aby było to wykonane porządnie i wg prawa. Podsumowując: gaz wg projektu, pozwolenie na budowę itd. Woda i prąd z naszego licznika przez hydraulika i elektryka, ale bez żadnej papierologii. A po skończonej budowie-geodeta-sie wie. Dziękuję.

Link do komentarza
3 godziny temu, Mariab napisał:

Jaja nie, ale NIE zamierzamy rodzinnie przenosić się tam, dlatego te opisy. Jak już coś tam inwestuję, to chcę aby było to wykonane porządnie i wg prawa.

Sorki, ale ten szczegółowy opis mnie trochę rozbawił bo tak skrupulatnie wymieniłeś co będzie tam robione.

3 godziny temu, Mariab napisał:

Podsumowując: gaz wg projektu, pozwolenie na budowę itd. Woda i prąd z naszego licznika przez hydraulika i elektryka, ale bez żadnej papierologii. A po skończonej budowie-geodeta-sie wie.

Zapomniałeś jeszcze o Kierowniku Budowy.

Co do gazu to czy opłaca Ci sie robić instalacje gazową? Biorąc pod uwagę koszty ogółem podciągnięcia gazu do gospodarczego i biorąc pod uwagę, że tam będziesz korzystał okazjonalnie z gazu to  czy nie taniej było by kupić butlę gazową  i kuchenkę np płytę na dwa palniki.

Link do komentarza
12 godzin temu, Mariab napisał:

Ale przed wylewką trzeba było szybko zdecydować gaz-butla czy coś innego.

Tylko po co? Przecież możesz wstawić rurę/rury osłonowe (dla wody,prądu, kanalizy) w przyszłym miejscu gdzie by szły media bo  to aby potem nie kuć posadzki/fundamentów.

Tylko z tego  co wiem to przyłącze gazu nie puszcza sie pod fundamentem czy pod posadzką.

Zapomniałeś jeszcze o instalacji kanalizacyjnej, tą musisz ułożyć przed zalaniem posadzki.

Link do komentarza
2 minuty temu, uroboros napisał:

Zamiast gazu - instalacja, albo butla, kuchenka -  możesz kupić małą płytę indukcyjną z dwoma polami grzewczymi i nie bawić się w ŻADEN gaz! No, chyba że masz szklaną aparaturę - to wtedy TYLKO gaz :icon_mrgreen:

Miałem mu już wcześniej wspomnieć o indukcji ale napisał że będzie gotował żarcie dla psa więc zakładam że w różnych garach (byle jakich jak to mówią :) ) a do indukcji muszą być dedykowane (wiem, wiem,że z metalowym spodem też ale nie wszystkie indukcje Łapią takie gary) a nie wiadomo czy autor takie posiada. 

Link do komentarza
2 godziny temu, uroboros napisał:

Stary, EMALIOWANY będzie bardzo dobry!

No, nie za bardzo, to zależy od płyty. Moja dla tego przykładu zwykłych, emaliowanych nie łapie. Zresztą miało to znaczenie na początku bo  nie miałem garów na indukcję, teraz to mi obojętne bo praktycznie każdy garnek jest uniwersalny który by się nie kupiło.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...