Skocz do zawartości

Instalacja kotła kondensacyjnego.


Recommended Posts

Cześć, jestem w trakcie projektowania domu. Dostałem ofertę od dewelopera na zakup i instalacje kotła Brötje BBS 20 E SSP (kocioł kondensacyjny, wersja z zasobnikiem warstwowym
135l, moc kotła 20kW) wraz z uruchomieniem. Cena zaproponowana przez firmę to 22 000 netto. Zastanawiam się czy jest to rozsądna cena, sam piec kosztuje ok 16k brutto czyli grubo poniżej kosztu zaproponowanego przez firmę.

       Trochę o moich potrzebach bo może to być istotne. Dom będzie budowanych w technologii ciężkich prefabrykatów drewnianych w okolicy Łodzi. Dom zaprojektowany dla 4 osób z poddaszem o powierzchni ok 135m, będzie w nim osobne pomieszczenie techniczne w którym chcemy zmieścić piec, rekuperator, odkurzacz centralny i pralkę. Piec do grzania wody i ogrzewania za pomocą podłogówki.

 

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam

Daniel

 

opis kotłowni z kotłem gazowym.pdf

Edytowano przez ŚlepyMaks (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
14 godzin temu, ŚlepyMaks napisał:

Zrobiłem jak zasugerowałeś. Instalator powiedział, że sam sprzęt jest bardzo dobry, ale z instalacją wyszło by dużo mniej. Pozatym powiedział, że w niższej cenie można kupić porównywalny sprzęt innej marki.

Tak z mojego podwórka - dostałem kosztorys na Viessmana Vitodens 100 19 kW jednofunkcyjny + zamknięcie instalacji + wpuszczenie komina z kwasówki + sterowanie do kotła + usunięcie kotła węglowego (tu kilka stówek doszło) + uruchomienie nowego itd. itp. 14 tysięcy. Robocizny w tym było faktycznie za kilka tysięcy PLN. Dokładnie nie zliczyłem kosztów usług.

Dodam, że robiłem rozpoznanie zanim zdecydowałem się na Viessmana i dam głowę na pień, że za max 6.5 tysiąca brutto masz kocioł dwufunkcyjny wiszący kondensacyjny 24-26 kW znanych marek. Nawet w promocjach masz kotły z zasobnikami do 8 tysięcy brutto. Tyle, że kupujesz to z montażem czyli 8% VAT.

Paradoksalnie - kotły o mniejszej mocy - może z racji bardziej precyzyjnej modulacji palnika  - były droższe o tych mocniejszych urządzeń. To takie moje gdybanie.

 

Są też kotły jednofunkcyjne o max mocy 15 kW ale do przygotowania wody cwu te 19 kW pewno to minimum. Tu kocioł musi szybko podgrzać te 100 litrów do temperatury 40 stopni.

 

Także 16 tysięcy za kocioł - są takie ceny na rynku ale są też opcje, o których wspomniałem.

 

 

Link do komentarza

Brat ma dom o tym samym metrażu. Dom budowany w technologii tradycyjnej, ogrzewanie podłogowe na całości budynku, trzy dorosłe osoby. Ma zamontowany kocioł Junkersa Cerapur Modul o mocy 14,2 kW ze zintegrowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo o pojemności 100 l . Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na ciepło około 6,5 kW. Kocioł spokojnie daje radę by ogrzać budynek i dostarczyć cwu. Ten kocioł dostaniesz obecnie w cenie poniżej 10 tysięcy.

Link do komentarza
46 minut temu, janusz13 napisał:

Brat ma dom o tym samym metrażu. Dom budowany w technologii tradycyjnej, ogrzewanie podłogowe na całości budynku, trzy dorosłe osoby. Ma zamontowany kocioł Junkersa Cerapur Modul o mocy 14,2 kW ze zintegrowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo o pojemności 100 l . Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na ciepło około 6,5 kW. Kocioł spokojnie daje radę by ogrzać budynek i dostarczyć cwu. Ten kocioł dostaniesz obecnie w cenie poniżej 10 tysięcy.

Dokładnie, a to jedno z droższych urządzeń, którego zakup analizowałem. Przy tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło zawężamy pole poszukiwań. Trzeba też mieć na uwadze, że nowoczesne kotły mają bardzo dobrą modulację palników 1:8 a nawet widziałem w jednym urządzeniu specyfikację 1:10 (chyba jeden nowy kocioł od Ariston). Skutkuje to tym, że kocioł może grzać nawet na 1:10 gwizdka (mocy max).

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Są też kotły jednofunkcyjne o max mocy 15 kW ale do przygotowania wody cwu te 19 kW pewno to minimum. Tu kocioł musi szybko podgrzać te 100 litrów do temperatury 40 stopni.

 

nie zgodzę się co do tej minimalnej mocy, mniejsza moc w zupełności wystarczy. Tak jak napisał wyżej janusz13

Kocioł, który będzie pasować, można chyba bez problemu dostać za sporo taniej niż te wspomniane 10tys.

Link do komentarza
26 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

OK  - powiedzmy, że te 14-15 kW wystarczy na CWU ale skoro w zimie trzeba non-stop zapewnić 5-6 kW na centralne ogrzewanie, to przy zapotrzebowaniu na cwu na napełnienie wanny + ewentualne mycie naczyń te 14-15 KW pewno starczy "na styk".

Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na ciepło liczy się dla temp. zewnętrznej od -16 do -24 stopni, w zależności od strefy klimatycznej w której znajduje się dom. 

A to oznacza, że taka moc (obliczeniowa) może być przydatna tylko przez kilka dni w roku.

 

Ps. Tak na marginesie. 

Cudze chwalicie, swego nie znacie - luknijcie: https://www.termet.com.pl/upload/upload/cennik/TERMET cennik marzec 2018.pdf

Link do komentarza

bajbaga - między innymi to właśnie miałem na myśli.

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

OK  - powiedzmy, że te 14-15 kW wystarczy na CWU ale skoro w zimie trzeba non-stop zapewnić 5-6 kW na centralne ogrzewanie, to przy zapotrzebowaniu na cwu na napełnienie wanny + ewentualne mycie naczyń te 14-15 KW pewno starczy "na styk".

 

Nie polemizuję, nie użytkuję ale mam pewne obawy.

proszę nie zapominać, że jest coś takiego jak priorytet CWU ;)

zakładając, że ten nowy dom będzie miał WG, to dla 3 strefy klimatycznej będzie potrzebować około 7-8kw na CO (zakładam, że będzie minimalistycznie zrobiony, jeśli chodzi o izolację) - a pewnie mniej, bo to mały dom. (aha, te 7-8kw to przez te kilka dni w roku!)

Na CWU jedna ze szkół doboru mówi, żeby przyjmować   0,25kw/1 osobę....więc mocy jest aż nadto, nawet jeśli rodzina będzie ciut większa....

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

OK  - powiedzmy, że te 14-15 kW wystarczy na CWU ale skoro w zimie trzeba non-stop zapewnić 5-6 kW na centralne ogrzewanie, to przy zapotrzebowaniu na cwu na napełnienie wanny + ewentualne mycie naczyń te 14-15 KW pewno starczy "na styk".

 

Nie polemizuję, nie użytkuję ale mam pewne obawy.

No właśnie nie użytkujesz. Wiedz że wspomniałem o kotle z zasobnikiem cwu ładowanym warstwowo. Przygotowanie wody w takim zasobniku odbywa się inaczej niż w tym tradycyjnym z wężownicą i w  tym w/w kotle  przy jego 14,2 kW mocy jest w stanie podać ponad 20 litrów ciepłej wody na minutę tak że napełnienie wanny wodą do kąpieli zajmnie Tobie max 10 minut.

 

Link do komentarza

OK, przyjąłem do wiadomości, że najważniejsza jest tu budowa zasobnika. Teraz już nie mam obaw a informacja bardzo istotna dla Wszystkich.

Dnia 10.09.2018 o 12:15, bajbaga napisał:

Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na ciepło liczy się dla temp. zewnętrznej od -16 do -24 stopni, w zależności od strefy klimatycznej w której znajduje się dom. 

A to oznacza, że taka moc (obliczeniowa) może być przydatna tylko przez kilka dni w roku.

 

Ps. Tak na marginesie. 

Cudze chwalicie, swego nie znacie - luknijcie: https://www.termet.com.pl/upload/upload/cennik/TERMET cennik marzec 2018.pdf

Tak na marginesie - znamy znamy :) Miałem kiedyś piecyk na gaz. Działał długo  - to fakt - aż przestał. Miał prawo.

Wracając do cennika i ceny samego kotła jednofunkcyjnego

EcoCondens -20 Silver za 6531,30 brutto - powiem szczerze - mogę chwalić swoje a nie cudze, ale Viessmann wyszedł mi o tysiąc taniej :)

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 8 miesiące temu...
Dnia 10.09.2018 o 12:15, bajbaga napisał:

Obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na ciepło liczy się dla temp. zewnętrznej od -16 do -24 stopni, w zależności od strefy klimatycznej w której znajduje się dom. 

A to oznacza, że taka moc (obliczeniowa) może być przydatna tylko przez kilka dni w roku.

 

Ps. Tak na marginesie. 

Cudze chwalicie, swego nie znacie - luknijcie: https://www.termet.com.pl/upload/upload/cennik/TERMET cennik marzec 2018.pdf

Korzystając z okazji chwalenia przysłowiowego "SWEGO", zachęcam do zapoznania się z materiałem filmowym, w którym mowa o nowoczesnych kotłach kondensacyjnychmarki TERMET. Kotły te można kupić w sieci hurtowni ONNINEN

 

Link do komentarza

A ja może skorzystać z okazji i zaproponuję krótki poradnik o kotłach kondensacyjnych. 

- Co kryje się za określeniem „kondensacyjny”?
- Dlaczego są przyjazne środowisku?
- Dlaczego są całkowicie bezpieczne w eksploatacji?
- Kotły kondensacyjne z myślą o przyszłości - co to znaczy?
- Dlaczego są wygodne w eksploatacji?

Zapraszam po materiał ekspercki! TUTAJ
Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji!

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...