Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
koval

służebność, a budowa

Recommended Posts

Witam
Moja działka jest obciążona prawem przejścia i przejazdu.
Cz planując budowę mam zachować odległość 4 metry od granicy tej służebności?
Z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szerokość drogi koniecznej powinna umożliwiać dojazd pojazdów obsługujących posesję, a także wykonanie niezbędnych manewrów i określa ją sąd biorąc pod uwagę charakter i sposób użytkowania nieruchomości na rzecz której ma być ustanowiona służebność gruntowa.

Przesłanki tego roszczenia reguluje art. 145 kodeksu cywilnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Szerokość drogi koniecznej powinna umożliwiać dojazd pojazdów obsługujących posesję, a także wykonanie niezbędnych manewrów i określa ją sąd biorąc pod uwagę charakter i sposób użytkowania nieruchomości na rzecz której ma być ustanowiona służebność gruntowa.

Przesłanki tego roszczenia reguluje art. 145 kodeksu cywilnego.




Dziękuję za odpowiedź, ale mi chodzi o to, jak daleko muszę się odsunąć z budową od tego pasa służebności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Minimalne wymagania odległości od granicy działki, a droga konieczna jest taką granicą to minimum 4 metry a 3 metry, gdy ściana nie ma okien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam.
Co prawda nie jestem prawnikiem, ale moim zdaniem masz zachować odległości od granicy działki, jednak nie możesz zabudować pasa, który jest służebnością - tzn jeżeli służebność przejazdu masz pasem o szerokości 4m lub mniej to musisz odsunąć się od granicy o 4 metry natomiast jeżeli służebność przejazdu jest szerszym pasem to musisz się odsunąć od granicy działki o szerokość służebności.

Poniżej § 12 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.
3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:
1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.
4. Jeżeli na sąsiedniej działce:
1) w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,
2) bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
5. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej, o których mowa w ust. 1, o więcej niż 0,8 m, natomiast części budynku, takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy - o więcej niż 1,3 m.
6. Odległości, o których mowa w ust. 1-5, nie odnoszą się do podziemnych części budynku znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu.
7. Budynek inwentarski, budynek gospodarczy ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi nie mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego albo budynku użyteczności publicznej, dla których wydano decyzję o pozwoleniu na budowę na sąsiedniej działce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×