Skocz do zawartości

Wentylacja więźby dachowej


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Moje pytanie dotyczy zastosowania wentylacji.

 

Posiadam membranę wysokoparoprzepuszczalną avaline platinum 185g/m2. Membrana ta leży na pełnym deskowaniu, warstwą wierzchnią stanowi dachówka angobowana marsylka antracytowa koramic. Dach posiada jedną wentylację "górą" - wlot przy rynnie i wylot w kalenicy.

 

Czy przy takim wyposażeniu - deski i membrana wysokoparoprzepuszczalna jest konieczna druga "dolna" wentylacja dachu (poniżej desek, izolacja elewacji styropianu z 3 cm przerwą, wnęką w okapie)?

 

Dodam, że posiadam ściankę kolankową 1,2 m. czyli istnieje poddasze użytkowe. Ponad jętkami powstanie niewielka przestrzeń nieogrzewana o wysokości ok 1 m. Sam dach jest prosty, dwuspadowy. Zastanawiam się także, nad zakupem i montażem kilku dachówek wentylacyjnych.

Proszę o poradę.

Link do komentarza
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Z opisu nie wynika, aby dach był ocieplany 

 

5 godzin temu, Pomocnik napisał:

Dodam, że posiadam ściankę kolankową 1,2 m. czyli istnieje poddasze użytkowe.

Przecież pisze wyraźnie że istnieje poddasze użytkowe a to wiążę się oczywiście z ociepleniem.

5 godzin temu, Pomocnik napisał:

Czy przy takim wyposażeniu - deski i membrana wysokoparoprzepuszczalna jest konieczna druga "dolna" wentylacja dachu (poniżej desek, izolacja elewacji styropianu z 3 cm przerwą, wnęką w okapie)?

 

Tak, jest konieczna wentylacja pomiędzy ociepleniem a pełnym deskowaniem.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ten dach wygląda tak. Przy takiej wielkości dachu jak szeroka powinna być szczelina w deskach w kalenicy?
Skoro na pełnym deskowaniu znajduje się membrana wysoko paroprzepuszczalna avaline platinum 185g/m2, to czy wystarczy zachować odpowiedniej szerokości otwór między deskami w kalenicy, bez nacinania membrany???dach 3.lnk

Zdjęcie przekroju dachu nie otwiera się :( To opiszę go. 
Długość poszycia dachu od kalenicy do murbelki to 4,5 m,
długość poszycia dachu od kalenicy do rynny do 5,3m/6,4m

Link do komentarza

Tak jak wcześniej pisałem posiadam ściankę kolankową 1,2 m. czyli istnieje poddasze użytkowe. Ponad jętkami powstanie niewielka przestrzeń nieogrzewana o wysokości ok 1 m. Czy w tej przestrzeni wykonać otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych? Izolacja wełną nie będzie sięgać do samej kalenicy tylko do wysokości jętek. Sam dach jest prosty, dwuspadowy. Zastanawiam się także, nad zakupem i montażem kilku dachówek wentylacyjnych.

Link do komentarza

martw sie bardziej o prawidłowa wentylację między wełna a pełnym deskowaniem. Co do dachówek wentylacyjnych nie ma potrzeby, dachówka zakładkowa jest na tyle nieszczelna że sama w sobie wentyluje całą powierzchnię, a po drugie dachówki wentylacyjne powinno się dawać gdy długość  krowi jest ponad 7 m.
Nie wiem kto podsunął Ci pomysł aby kłaść membranę na pełne deskowanie?!

Link do komentarza

No jak kto, mój majster złota rączka :( PLANUJĘ: Wentylacja "dolna" pod deskami - szczelina 3 cm między elewacją (styropianem) a deskami do kalenicy. W tym sznurkowanie i paski styropianu na deskach by zapewnić odstęp. Póki co, to kalenica jest zamknięta. Przymierzam się do jej otwarcia. Problem w tym ,że nie wiem jakiej szerokości ma być. Słyszałem, że 5 cm! Tylko czy obciąć deski zamkniętej kalenicy o 5 cm z każdej strony czy wymierzyć i obciąć tak te deski by szerokość wyniosła 5 cm...

Link do komentarza

Zamiast robić otwartą kalenice wystarczyłoby zrobić otwory wentylacyjne w szczycie nad jętkami, ta przestrzeń powinna wystarczyć do prawidłowej wentylacji. Jeżeli chciałbyś robić otwartą to raczej po obu stronach należałoby naciąć.

Link do komentarza

No też myślałem o dodatkowej wentylacji w postaci otworów w ścianie szczytowej nad jętkami. Wtedy zastosuję Np okrągłą kratkę wentylacyjną z siatką o średnicy 10 cm lub czerpnię - wyrzutnię 10 cm. Tylko nie wiem czy taką czerpnię można tam montować.  Co do otwartej kalenicy, to oczywiście należałoby by wyciąć deski z jednej jak i drugiej połaci. Tylko ile cm? Kąt dachu 35 stopni. Jeśli obetnie się, tzn skróci deski o 5 cm, przy tym nachyleniu 35stopni, to nie wiem jaka będzi szeroka  ta szczelina! Będę musiał, to sprawdzić na budowie. Bo rozumiem, że szerokość szczeliny powinna wynieść 5 cm!

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 7.10.2018 o 16:24, mhtyl napisał:

martw sie bardziej o prawidłowa wentylację między wełna a pełnym deskowaniem. Co do dachówek wentylacyjnych nie ma potrzeby, dachówka zakładkowa jest na tyle nieszczelna że sama w sobie wentyluje całą powierzchnię, a po drugie dachówki wentylacyjne powinno się dawać gdy długość  krowi jest ponad 7 m.
Nie wiem kto podsunął Ci pomysł aby kłaść membranę na pełne deskowanie?!

Wykonałem już otwarcie kalenicy. W szczycie ma ona ok 5 cm szerokości. Pod deskami a izolacją, od samego dołu tj elewacji budynku do kalenicy będzie kanał wentylacyjny 3 cm by wełna go nie zatkała. Planuję w tym celu wykonać sznurkowanie.
Moje pytanie teraz dotyczy przestrzeni między pełnym deskowaniem a izolacją (szczelina) - czy na deski od wewnątrz mam wyłożyć jakąś membraną? (np. taką https://www.isover.pl/produkty/draftex-profi-0).

Dodam, że na deskach od góry (między nimi a poszyciem dachowym jakim jest dachówka angobowana)  położona jest wysokoparoprzepuszczalna membrana 185.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Ariell napisał:

Wykonałem już otwarcie kalenicy. W szczycie ma ona ok 5 cm szerokości. Pod deskami a izolacją, od samego dołu tj elewacji budynku do kalenicy będzie kanał wentylacyjny 3 cm by wełna go nie zatkała. Planuję w tym celu wykonać sznurkowanie.
Moje pytanie teraz dotyczy przestrzeni między pełnym deskowaniem a izolacją (szczelina) - czy na deski od wewnątrz mam wyłożyć jakąś membraną? (np. taką https://www.isover.pl/produkty/draftex-profi-0).

Dodam, że na deskach od góry (między nimi a poszyciem dachowym jakim jest dachówka angobowana)  położona jest wysokoparoprzepuszczalna membrana 185.

Pisałem Ci godzinę post bo mam duże doświadczenie osobiste związane z twoim przypadkiem, ale to forum jest pod względem technicznym h...e i cały zniknął dlatego jeż jeżeli życzysz sobie poznać moją opinię to podaj nr kontaktowy na priva zaraz oddzwonię.

Link do komentarza
21 minut temu, gawel napisał:

Moje pytanie teraz dotyczy przestrzeni między pełnym deskowaniem a izolacją (szczelina) - czy na deski od wewnątrz mam wyłożyć jakąś membraną?

Folię wysokoparoprzepuszczalną dajesz na wełnę - jest to osłona również przed wiatrem (wiatrochronna) w kanale wentylacyjnym, choć tę funkcje pełnią przede wszystkim deski. Wełnę zasznurkuj od góry też oczywiście.

Pod deski od spodu nic nie dajesz więcej - bo po to jest szczelina przewietrzająca, by cała para z tej przestrzeni się ulotniła w górę - a więc usuwa wilgoć i z desek i z wełny.

Na deskach masz folię, ktora ma chronić deski przed ewentualnymi przeciekami z góry (co kolwiek tam masz na łatach i kontrlatach). Jest to zabezpieczenie awaryjne.

Nie doczytałem, czy masz nawiewy pod okapem do tej szczeliny w szczycie. Jeśli tak - to jest wszystko co trzeba.

 

Ogólnie - Wg mnie masz wszystko OK.

 

Link do komentarza
3 minuty temu, zenek napisał:

Folię wysokoparoprzepuszczalną dajesz na wełnę - jest to osłona również przed wiatrem (wiatrochronna) w kanale wentylacyjnym, choć tę funkcje pełnią przede wszystkim deski. Wełnę zasznurkuj od góry też oczywiście.

Pod deski od spodu nic nie dajesz więcej - bo po to jest szczelina przewietrzająca, by cała para z tej przestrzeni się ulotniła w górę - a więc usuwa wilgoć i z desek i z wełny.

Na deskach masz folię, ktora ma chronić deski przed ewentualnymi przeciekami z góry (co kolwiek tam masz na łatach i kontrlatach). Jest to zabezpieczenie awaryjne.

Nie doczytałem, czy masz nawiewy pod okapem do tej szczeliny w szczycie. Jeśli tak - to jest wszystko co trzeba.

 

Ogólnie - Wg mnie masz wszystko OK.

 

Ja tego nie napisałem

Link do komentarza
6 godzin temu, gawel napisał:

Ja tego nie napisałem

 

6 godzin temu, zenek napisał:

Folię wysokoparoprzepuszczalną dajesz na wełnę - jest to osłona również przed wiatrem (wiatrochronna) w kanale wentylacyjnym, choć tę funkcje pełnią przede wszystkim deski. Wełnę zasznurkuj od góry też oczywiście.

Pod deski od spodu nic nie dajesz więcej - bo po to jest szczelina przewietrzająca, by cała para z tej przestrzeni się ulotniła w górę - a więc usuwa wilgoć i z desek i z wełny.

Na deskach masz folię, ktora ma chronić deski przed ewentualnymi przeciekami z góry (co kolwiek tam masz na łatach i kontrlatach). Jest to zabezpieczenie awaryjne.

Nie doczytałem, czy masz nawiewy pod okapem do tej szczeliny w szczycie. Jeśli tak - to jest wszystko co trzeba.

 

Ogólnie - Wg mnie masz wszystko OK.

 

W okapie (dolna szczelina wentylacyjna) pomiędzy krokwiami i w elewacji będę miał takie profile z siatką http://www.sto.pl/pl/produkty/katalog-produktow/productdetail_291911962.html przeciw gryzoniom i owadom, tak na 3 cm, podobnie jak cały kanał od desek do wełny i wylot w kalenicy

Link do komentarza
36 minut temu, zenek napisał:

Nie ty - ja napisałem. Coś nie tak?

:zalamka::icon_eek: czy faktycznie jesteś taki czy udajesz? Ile razy można Ci zwracać uwagę na to kogo cytujesz i komu wciskasz słowa nie napisane przez niego.

10 godzin temu, gawel napisał:

Moje pytanie teraz dotyczy przestrzeni między pełnym deskowaniem a izolacją (szczelina) - czy na deski od wewnątrz mam wyłożyć jakąś membraną?

 

11 godzin temu, Ariell napisał:

Moje pytanie teraz dotyczy przestrzeni między pełnym deskowaniem a izolacją (szczelina) - czy na deski od wewnątrz mam wyłożyć jakąś membraną?

A teraz sobie sprawdź kto te słowa napisał (kto jest ich autorem) a komu je wcisnąłeś.

I przeczytaj post #15 z uwagą i ze zrozumieniem, może wreszcie zrozumiesz swoje notoryczne cytowanie innych.

12 godzin temu, Ariell napisał:

Wykonałem już otwarcie kalenicy. W szczycie ma ona ok 5 cm szerokości. Pod deskami a izolacją, od samego dołu tj elewacji budynku do kalenicy będzie kanał wentylacyjny 3 cm by wełna go nie zatkała. Planuję w tym celu wykonać sznurkowanie.
Moje pytanie teraz dotyczy przestrzeni między pełnym deskowaniem a izolacją (szczelina) - czy na deski od wewnątrz mam wyłożyć jakąś membraną? (np. taką https://www.isover.pl/produkty/draftex-profi-0).

Dodam, że na deskach od góry (między nimi a poszyciem dachowym jakim jest dachówka angobowana)  położona jest wysokoparoprzepuszczalna membrana 185.

Jeżeli gawel odpowiedział na twoje pytanie to uważam, że nie będę sie powtarzał, więc wybacz że nic merytorycznego  nie napisałem :) 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...