Skocz do zawartości

Jakie zmiany można dokonać w projekcie?


Recommended Posts

To istotna zmiana. Wątpię żeby był on idealnie symetrycznym kwadratem. Przecież zmieni się położenie wszystkich charakterystycznych punktów budynku - narożników, kalenicy, okien itd. Nawet jeśli wymagane odległości od granic działki zostaną zachowane to jest to niedopuszczalne.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
W projekcie mam piec na ekogroszek , ale kotlownia to pomieszczenie 6 m kw, bez okna czy drzwi na zewnatrz, nie spelnia chyba norm- tak to zaplanował architekt. Chcemy zmienić źródlo ciepła na gaz lub pompę. Czy to wymaga od nas jakichś pozwoleń. Zaznaczam, że jesteśmy na etapie SSZ. Komin systemowy z wkladką ceramiczna
Link do komentarza

Z pompą ciepła to żaden problem - można zmieniać bez  żadnych formalności. Co do gazu - potrzebny potrzebny projekt instalacji i przyłącza oraz zgłoszenie zmian w dokumentacji. Kocioł z zamkniętą komora spalania można też instalować w innym pomieszczeniu np. kuchni jeśli kotłownia nie spełnia wymagań (kubatura, wentylacja).

Link do komentarza

Do pompy ciepła komin jest zbędny i instalacja gazowa oczywiście też. Wiadomo.. Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się kotły z otwartą komorą spalania, nie może być mniejsza niż 8 m³, a dla kotłów gazowych z zamkniętą komorą spalania 6,5 m³. Wysokość pomieszczenia powinna zapewniać możliwość obsługi, lecz nie być niższa niż 2,2 m. Od 1 lipca właściciel budynku jednorodzinnego ma złożyć deklarację o źródle ciepła. https://zone.gunb.gov.pl/  do Centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Reszta - j.w. w wypowiedzi Eksperta BD.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam. Mam pytanie dodaliśmy jedno płaskie poziome okno w pokoju gospodarczym. Pozwolenie na budowę jest już dawno. Zmieniliśmy to w trakcie. Co w tym wypadku powinniśmy zrobić? Z góry dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Gość AGATA CAŁA
Witam mam dylemat chodzi mi o zmianę w budowie bo w projekcie mam skosy lane dach kopertowy ale chciałabym zrezygnować brak czasu czy będę musiała czekać na nowe pozwolenie na budowę czy tylko wystarczy zmiana w dzienniku budowy pomoże mi ktoś
Link do komentarza
12 godzin temu, Gość AGATA CAŁA napisał:

Witam mam dylemat chodzi mi o zmianę w budowie bo w projekcie mam skosy lane dach kopertowy ale chciałabym zrezygnować brak czasu czy będę musiała czekać na nowe pozwolenie na budowę czy tylko wystarczy zmiana w dzienniku budowy pomoże mi ktoś

Brak konkretów w Twoim poście (jakie zmiany, z czego rezygnacja?), ale jeżeli chodzi o nieistotną zmianę w konstrukcji dachu, możliwe, ze wystarczy wpis kierownika budowy z rysunkiem zastępczym do projektu i z podpisem osoby uprawnionej czyli projektanta. Tak jest ujęte w Prawie budowlanym. Pogadaj z kierownikiem i ustalcie. Może sam ma uprawnienia projektowe. A jeśli nie to trzeba jeszcze parafkę projektanta.

Link do komentarza
Dnia 5.04.2021 o 08:05, Gość Becia napisał:

Pytanie: mam pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego ale chce obrócić budynek o 90 stopni względem frontu działki, czy to zmiana istotna czy nie istotna?

Przecież to nie chatka na kurzej łapce, zeby tak kręcić dowolnie. Przecież jest mapka sytuacyjna, są okna w ścianach, są odległości od sąsiednich działek. Ludzie, czy wy chociaż raz czytaliście Prawo Budowlane. Widzę, ze mamy już kolejną wersję nowego ładu. Trzeba zmienić plan sytuacyjny, a poza tym - nawet jesli ten budynek jest na rzucie kwadratu w najlepszym możliwym przypadku, to i tak trzeba go od nowa wrysować.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Zmiana co nieistotna, ale nowa lokalizacja oczyszczalni wymaga naniesienia na plan zagospodarowania działki (jeśli nie koliduje to z przepisami i nie zmienia braku oddziaływania na sąsiednie posesje).

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

W praktyce raczej nikt w urzędach nie interesuje się zmianą sposobu ogrzewania na pompę ciepła. Ale formalnie może to być zmiana istotna. W niektórych sytuacjach może spowodować bowiem, że budynek nie zmieści się już w limitach zapotrzebowania na energię pierwotną (EP). Szczególnie jeżeli pompa ciepła zastępuje kocioł na pelety, drewno lub inną biomasę. 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Kupujący
Deweloper wykonał instalację wodną niezgodnie z projektem. Nie naniósł zmian na wcześniejszy projekt, czyli instalacja sobie a projekt sobie. Czy taka praktyka jest akceptowalna? Czy zmiana ścieżki instalacji powinna być gdzieś udokumentowana?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...