Skocz do zawartości

Jakie zmiany można dokonać w projekcie?


Recommended Posts

Dla ścisłości i uświadomienia dodatkowych obostrzeń. Dodany chyba od 2017 r. ustęp 5a artykułu  36a Prawa budowlanego

 

5a.  Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:

1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;

2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;

3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3-6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;

4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.

Link do komentarza
57 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Skąd ta wiedza o dopuszczalnej tolerancji? Przy np. 10 - metrowej elewacji to różnica 0,5 m jest już problemem.  Formalnie ustalonej tolerancji nie ma - przyjęło się jako dopuszczalną w granicach 10 cm dla całego obiektu.

PB art.36a.5a.1). - obowiazujacy od 2 lat.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Mam pytanie . W projekcie właśnie budowanego domu mamy piec na pellet , jednak chcielibyśmy to zmienić na ekogroszek można wstawić inny piec ? Trzeba gdzieś zgłaszać ta zmianę czy tylko wpis do dziennika budowy przez kierownika budowy
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Monika napisał:

Mam pytanie . W projekcie właśnie budowanego domu mamy piec na pellet , jednak chcielibyśmy to zmienić na ekogroszek można wstawić inny piec ? Trzeba gdzieś zgłaszać ta zmianę czy tylko wpis do dziennika budowy przez kierownika budowy

Rodzaj pieca jest tylko wpisany poglądowy. Nie ma znaczenia jaki piec będziesz miał, znaczenie ma aby spełniał wymogi i normy. Nie trzeba też tego  nigdzie wpisywać, no chyba że się bardzo chce :) 

Link do komentarza
Witam, czy po otrzymaniu zgody na budowę, zmiany typu przesunięcie ścianek, bądź układu instalacji wodnej (w przypadku przesunięcia łazienki) są wykonalne jedynie z wpisem do dziennika budowy?
Link do komentarza
15 minut temu, Gość Bartosz napisał:

Witam, czy po otrzymaniu zgody na budowę, zmiany typu przesunięcie ścianek, bądź układu instalacji wodnej (w przypadku przesunięcia łazienki) są wykonalne jedynie z wpisem do dziennika budowy?

Są to zmiany nieistotne i mogą ale nie muszą być wpisywane w dziennik, mowa o ściankach działowych oczywiście a nie o ścianach wewnętrznych nośnych.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Raczej powinno być traktowane jako zmiana istotna. Szczególnie ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo takiej zmiany, jeżeli kocioł gazowy zostanie przeniesiony do innego pomieszczenia. Tu możliwa jest kolizja z wieloma wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa. Jednak bez znajomości konkretnego zakresu zmiany trudno cokolwiek przesądzać.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
28 minut temu, Gość Zuja napisał:

A piwnica? Obecnie w projekcie jej brak, a zdecydowaliśmy się wybudowanie czy musi być zmiana w projekcie czy później w dzienniku budowy?

Przecież to zasadnicza zmiana w konstrukcji budynku!!! Inna wytrzymałość fundamentów itd...

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Kupiliśmy 1/2 bliźniaka z ogromnym tarasem murowanym ( naprawdę ogromnym ) , taras jest też podniszczony i wymaga odnowienia i podratowania. Z wielu względów....estetycznych , funkcjonalnych itp uznaliśmy, , że najlepiej byłoby go zmniejszyć o połowę. To jest taras na tyłach domu od str podwórka i sąsiad z drugiej str ma identyczny ( ma pod nim garaż). Poprzedni właściciel naszej części miał pod tym tarasem warsztat. Chcielibyśmy go zmniejszyć i żeby zamiast na murach opierał się na murowanych filarach. Czy mogę tego dokonać czy to byłaby samowolka ?
Link do komentarza
37 minut temu, Gość D. napisał:

Czy mogę tego dokonać czy to byłaby samowolka ?

Różnie może urząd podejść. Obrys budynku sie nie zmienia - ale jednak lepiej mieć projekt i zgłosić. Przy okazji skonsultować z projektantem kwestie techniczne. A jeszcze lepiej dopytać wcześniej w gminie. Może puszczą bez projektu? 

Też tak miałem - zrobiłem projekt, zgłosiłem - i spokoj. Było to ładnych parę lat temu - prawo się zmienia - jednak ja bym sie upewnił.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Budowane
Witam. Jestem. Trakcie remontu domu wraz z dobudową salonu (jedna kondygnacja). Nad salonem miałem w projekcie dach jednospadowy jednak po wystawieniu ścian chciałbym zmienić na dwuspadowy. Czy jest to traktowane jako zmiana istotną jeżeli dach salony będzie wykonany poniżej dachu na domu
Link do komentarza
Gość mhtyl
12 godzin temu, Gość Budowane napisał:

Witam. Jestem. Trakcie remontu domu wraz z dobudową salonu (jedna kondygnacja). Nad salonem miałem w projekcie dach jednospadowy jednak po wystawieniu ścian chciałbym zmienić na dwuspadowy. Czy jest to traktowane jako zmiana istotną jeżeli dach salony będzie wykonany poniżej dachu na domu

Tak, jest to zmiana istotna i na zmianę dachu musisz po pierwsze zapytać w gminie czy jest możliwość zmiany na dwu spadowy, po drugie wykonać nowy projekt i chyba przedłożyć nowy projekt w starostwie (choć tego nie jestem pewien na 100%) a kierownik budowy musi to odnotować w dzienniku budowy.

Link do komentarza
1 minutę temu, mhtyl napisał:

po drugie wykonać nowy projekt i

Chyba istnieje możliwość naniesienia takiej zmiany na istniejącym projekcie (adaptacja), bo wydaje się, że nie chodzi o cały dach tylko część. Ale zatwierdzenie zmiany w gminie chyba jest niezbedne.

Link do komentarza
Gość mhtyl
12 minut temu, zenek napisał:

Chyba istnieje możliwość naniesienia takiej zmiany na istniejącym projekcie (adaptacja), bo wydaje się, że nie chodzi o cały dach tylko część. Ale zatwierdzenie zmiany w gminie chyba jest niezbedne.

Musi być nowy projekt dachu/więźby a tego  nie naniesiesz na już istniejący.

Na istniejący projekt kierownik albo projektant powinien nanieś wygląd nowego dachu na przekrój domu i widok elewacji.

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

Wydaje się, że zmiana nawet części dachu z jednospadowego na dwuspadowy jest zmiana istotną, bo zmienia wygląd bryły budynku. 

Najlepiej spytać w gminie - bo to jest dość dyskusyjny problem.

a gdzie "wygląd bryły budynku" jest "osadzony" w Prawie Budowlanym jako zmiana istotna?

Gmina o tym rozstrzyga? Sorry - pierwsze słyszę

Link do komentarza
17 minut temu, aru napisał:

Gmina o tym rozstrzyga

https://oprawiebudowlanym.pl/2017/01/istotne-nieistotne-odstepstwo-projektu.html

 

"O tym czy planowana zmiana będzie istotna czy nieistotna decyduje projektant. To on dokonuje kwalifikacji i w przypadku zmiany nieistotnej zamieszcza w projekcie budowlanym opis i rysunek dotyczące tego odstąpienia. Wtedy do zawiadomienia o zakończeniu budowy musisz dołączyć dodatkowe dokumenty. Są to kopie rysunków z naniesionymi zmianami a w razie potrzeby także opis. Ponadto oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu obiektu zgodnie z przepisami i projektem musi zostać potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeśli był ustanowiony.

Z kwalifikacją projektanta dotyczącą rodzaju odstąpienia nie musi się zgodzić urząd. "

Link do komentarza
Gość mhtyl
15 minut temu, aru napisał:

Gmina o tym rozstrzyga? Sorry - pierwsze słyszę

Przecież gmina wydaje WZiZT albo MPZP ktory tez gmina ustala.

16 minut temu, aru napisał:

a gdzie "wygląd bryły budynku" jest "osadzony" w Prawie Budowlanym jako zmiana istotna?

Cytat

Istotne zmiany w projekcie budowlanym  

Z istotną zmianą w projekcie budowlanym mamy do czynienia w kilku określonych przez Prawo budowlane przypadkach (art. 36). Dotyczy to:

-projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń budowlanych oraz obiektów małej architektury;

-charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego (z zastrzeżeniem art. 36 ust. 5a, który odsyła do art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a, w którym wymienia się obiekty, które można wybudować bez pozwolenia na budowę);

 

Cytat

Istotne i nieistotne zmiany w projekcie budowlanym – przykłady

ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy i innych aktów prawa miejscowego – zmiana, która dotyczy wymagań tych przepisów, jest zmianą istotną,

Link do komentarza
Gość mhtyl
5 minut temu, aru napisał:

nie widzę "zmiany wyglądu budynku", ale może na karb starości muszę to złożyć :bezradny:

Dach jednospadowy to, to samo co dwu spadowy? Nie zmienia on wyglądu budynku?

Dziwne, bardzo dziwne.

Link do komentarza
26 minut temu, zenek napisał:

......

Z kwalifikacją projektanta dotyczącą rodzaju odstąpienia nie musi się zgodzić urząd. "

podstawa prawna?

8 minut temu, mhtyl napisał:

Dach jednospadowy to, to samo co dwu spadowy? Nie zmienia on wyglądu budynku?

Dziwne, bardzo dziwne.

o spadowości dachu też nie widzę w PB zapisów w tym temacie, co ja na to poradzę? :bezradny:

wstawienie okna zmienia wygląd budynku? zmienia

jest zmianą istotną? nie :)

Link do komentarza
Gość mhtyl

W zasadzie to nic nie widzisz.

Jeżeli WZ albo MPZP będzie wskazywał na dach jednospadowy to  na jakiej podstawie sobie ktoś zrobi dwu albo czterospadowy dach?

A na jakiej podstawie zrobi dach z jednospadowego na dwu spadowy? na podstawie ślicznych oczu?

14 minut temu, aru napisał:

podstawa prawna?

To pokaż swoją podstawę prawną która mówi że zmiana konstrukcji dachu jest zmianą nieistotną.

15 minut temu, aru napisał:

wstawienie okna zmienia wygląd budynku? zmienia

jest zmianą istotną? nie :)

Jest zmianą nie istotną bo nie zmienia konstrukcji budynku, nie zwiększa go ani nie podwyższa.

Link do komentarza
Gość mhtyl
10 godzin temu, aru napisał:

manipulujesz moją odpowiedzią

a zmiana w konstrukcji (jako takiej)  też jest zmianą nieistotną :icon_biggrin:

Brak słów na powyższe stwierdzenie.

Link do komentarza
Gość mhtyl
54 minuty temu, aru napisał:

prawda? trudno uwierzyć a jednak :icon_biggrin:

Długo masz zamiar ciągnąć ta merytorykę żałosną?

Gdzie podstawa prawna? bo  gadać "nie bo nie" każdy potrafi.

Jak nie masz nic więcej konstruktywnego do powiedzenia to nie rozumiem po co mieszasz innym w głowach.

Link do komentarza
Gość mhtyl
22 minuty temu, aru napisał:

konstruktywnie - p.#29 trzeci cytat

Cytat

Istotne zmiany w projekcie budowlanym  

Z istotną zmianą w projekcie budowlanym mamy do czynienia w kilku określonych przez Prawo budowlane przypadkach (art. 36). Dotyczy to:

-projektu zagospodarowania działki lub terenu, z wyjątkiem urządzeń budowlanych oraz obiektów małej architektury;

-charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego (z zastrzeżeniem art. 36 ust. 5a, który odsyła do art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a, w którym wymienia się obiekty, które można wybudować bez pozwolenia na budowę);

I com z tego wynika? to że zmiana dachu z jedno na dwuspadowy jest zmianą istotną.

Już o tym pisałem, ale przypomnę ze zmiana rodzaju dachu (a to jest oczywista oczywistość że wiąże się to ze zmiana konstrukcji więźby dachowej, jedno  z drugim jest powiązane i idzie w parze) może być niezgodna z  ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i co wtedy? Nie żyjemy w Ameryce południowej gdzie można sobie budować co kto chce.

Link do komentarza

jaki z tego wniosek? potrzebny projektant, domniemam, że skoro dobudowa (to rozbudowa) i jakiś projektant w tym paluchy maczał, sprokurował projekt, zostały na to wydane jakieś kwity

na bazie tego co Autor napisał nikt tu nie rozstrzygnie jaka to zmiana i czego wymaga, natomiast  czasami warto trzymać się tego co jest literalnie napisane w przepisach.

A tu mi tylko chodziło, że nie ma pojęcia "zmiana wyglądu budynku" bo to nic nie znaczy

 

a co by było, gdyby zmiana tego nieszczęsnego dachu nie spowodowała zmiany wysokości, kubatury, powierzchni zabudowy (co jest oczywiste :) ), długości, szerokości i liczby kondygnacji?

Link do komentarza
Dnia 15.05.2020 o 08:26, Gość Budowane napisał:

Jestem. Trakcie remontu domu wraz z dobudową salonu (jedna kondygnacja)

Na podstawie jakich dokumentów prowadzisz ten remont z rozbudową?

Link do komentarza
Gość mhtyl
5 godzin temu, aru napisał:

jaki z tego wniosek? potrzebny projektant, domniemam, że skoro dobudowa (to rozbudowa) i jakiś projektant w tym paluchy maczał, sprokurował projekt, zostały na to wydane jakieś kwity

To że projektant maczał w tym paluchy to już ustalone było.

Sprawa dotyczy czy zmiana dachu jednospadowego na dwu spadowy jest zmiana istotna czy nie i jak do tej pory nie odpowiedziałeś jednoznacznie.

Widzę że bajbaga przyznał Ci reputację czyli się utożsamia z Twoimi słowami ale sam nie podniósł  rękawicy i nie rozwiał wątpliwości.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Kris
Witam. Mam pytanko . Dostałem pozwolenie na budowę 4 zbiorników na wody opadowe na działce usługowej , czy jest możliwość zmniejszenia ilości tych zbiorników do 2 szt w zamiennym projekcie?
Link do komentarza
Dnia 16.05.2020 o 17:09, mhtyl napisał:

Widzę że bajbaga przyznał Ci reputację czyli się utożsamia z Twoimi słowami ale sam nie podniósł  rękawicy i nie rozwiał wątpliwości.

Można dużo pisać, ale prościej, jest zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami - czyli Prawo Budowlane Art. 36a.

 

Jednak, tak czy siak, to projektant stanowi czy dane odstępstwo od projektu jest istotne, czy też nie - tak stanowi PB Art.36a.6

 

Cytat

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, bajbaga napisał:

Można dużo pisać, ale prościej, jest zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami - czyli Prawo Budowlane Art. 36a.

 

I cóż ten art mówi? ano to że:

Cytat

Istotne zmiany w projekcie budowlanym  

Z istotną zmianą w projekcie budowlanym mamy do czynienia w kilku określonych przez Prawo budowlane przypadkach (art. 36). Dotyczy to:

...

charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji obiektu budowlanego (z zastrzeżeniem art. 36 ust. 5a, który odsyła do art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a, w którym wymienia się obiekty, które można wybudować bez pozwolenia na budowę);

Zmiana dachu jednospadowego na dwu spadowy nie łapie sie pod wyżej zacytowany tekst?

2 godziny temu, bajbaga napisał:

Jednak, tak czy siak, to projektant stanowi czy dane odstępstwo od projektu jest istotne, czy też nie - tak stanowi PB Art.36a.6

A punkt 6 art 36a mówi o:

Cytat

Art. 36a. Pr. bud.

 

 

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego

 

6.

Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, a w przypadku uznania, że jest ono nieistotne, obowiązany jest zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące tego odstąpienia. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.

Ten punkt to jakieś nieporozumienie bo zmieniając np kubaturę budynki wg Art 36a.5.2 jest zmianą istotną a projektant wg art36a.6 napisze że to zmiana nieistotna, czy to nie jest chore? Bo przecież liczy się to co napisze projektant, prawda?

Link do komentarza

 

Dnia 30.05.2020 o 14:03, bajbaga napisał:

Jednak, tak czy siak, to projektant stanowi czy dane odstępstwo od projektu jest istotne, czy też nie - tak stanowi PB Art.36a.6

Tak - cytowanie łatwo przychodzi, gorzej z realem :12_slight_smile:

No to odpowiada za to? - czy też może dowolnie uznać  jakiekolwiek odstępstwo za nieistone - @bajbaga?

Dnia 30.05.2020 o 16:31, mhtyl napisał:

Bo przecież liczy się to co napisze projektant, prawda?

To zależy, kto się za niego zabierze w razie zgłoszenia doniesienia do nadzoru budowlanego, o ile sam nadzor tego nie złapie  :takaemotka:

Link do komentarza
Dnia 30.05.2020 o 11:20, Gość Kris napisał:

Witam. Mam pytanko . Dostałem pozwolenie na budowę 4 zbiorników na wody opadowe na działce usługowej , czy jest możliwość zmniejszenia ilości tych zbiorników do 2 szt w zamiennym projekcie?

występowałeś o PnB tych zbiorników?To było clou pozwolenia?

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...