Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Jakie zmiany można dokonać w projekcie?

Recommended Posts

Gość wojtekk
proszę o potwierdzenie bądź zaprzeczenie - dotyczy zmiana w projekcie: zmiany w wymiarach budynku, zgodnie w Prawem Budowlanym są dopuszczalne w zakresie do 5%, zatem 5 cm na 1 m.b..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To zależy kto i kiedy takiej zmiany chce dokonać...

 

Więc o co chodzi?

Napisz może szerzej - tu jest jak w konfesjonale :icon_mrgreen:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości i uświadomienia dodatkowych obostrzeń. Dodany chyba od 2017 r. ustęp 5a artykułu  36a Prawa budowlanego

 

5a.  Nie jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę zmiana wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego niebędącego obiektem liniowym, jeżeli odstąpienie łącznie spełnia następujące warunki:

1) nie przekracza 2% wysokości, szerokości lub długości obiektu budowlanego określonych w projekcie budowlanym;

2) nie zwiększa obszaru oddziaływania obiektu;

3) nie mieści się w zakresie odstępstw, o których mowa w ust. 5 pkt 3-6, z wyjątkiem odstępstwa od projektowanych warunków ochrony przeciwpożarowej, jeżeli odstępstwo zostało uzgodnione z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych;

4) nie narusza przepisów techniczno-budowlanych.

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Skąd ta wiedza o dopuszczalnej tolerancji? Przy np. 10 - metrowej elewacji to różnica 0,5 m jest już problemem.  Formalnie ustalonej tolerancji nie ma - przyjęło się jako dopuszczalną w granicach 10 cm dla całego obiektu.

PB art.36a.5a.1). - obowiazujacy od 2 lat.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Monika
Mam pytanie . W projekcie właśnie budowanego domu mamy piec na pellet , jednak chcielibyśmy to zmienić na ekogroszek można wstawić inny piec ? Trzeba gdzieś zgłaszać ta zmianę czy tylko wpis do dziennika budowy przez kierownika budowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gość Monika napisał:

Mam pytanie . W projekcie właśnie budowanego domu mamy piec na pellet , jednak chcielibyśmy to zmienić na ekogroszek można wstawić inny piec ? Trzeba gdzieś zgłaszać ta zmianę czy tylko wpis do dziennika budowy przez kierownika budowy

Rodzaj pieca jest tylko wpisany poglądowy. Nie ma znaczenia jaki piec będziesz miał, znaczenie ma aby spełniał wymogi i normy. Nie trzeba też tego  nigdzie wpisywać, no chyba że się bardzo chce :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Bartosz
Witam, czy po otrzymaniu zgody na budowę, zmiany typu przesunięcie ścianek, bądź układu instalacji wodnej (w przypadku przesunięcia łazienki) są wykonalne jedynie z wpisem do dziennika budowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Gość Bartosz napisał:

Witam, czy po otrzymaniu zgody na budowę, zmiany typu przesunięcie ścianek, bądź układu instalacji wodnej (w przypadku przesunięcia łazienki) są wykonalne jedynie z wpisem do dziennika budowy?

Są to zmiany nieistotne i mogą ale nie muszą być wpisywane w dziennik, mowa o ściankach działowych oczywiście a nie o ścianach wewnętrznych nośnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Ola
Czy zmiana lokalizacji pieca gazowego, a co za tym idzie instalacji wewnętrznej gazowej, wymaga zmiany pozwolenia na budowę? Czy jest to zmiana nieistotna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Raczej powinno być traktowane jako zmiana istotna. Szczególnie ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo takiej zmiany, jeżeli kocioł gazowy zostanie przeniesiony do innego pomieszczenia. Tu możliwa jest kolizja z wieloma wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa. Jednak bez znajomości konkretnego zakresu zmiany trudno cokolwiek przesądzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z zasady każdą zmianę musi "klepnąć" projektant - projektant także dokonuje kwalifikacji zmiany (czy istotna, czy nie).

 

Tak czy siak, instalację odbiera "gazownik" z uprawnieniami i to on jest "wszechmocny".

 

Ps. Zakres zmian nie spowoduje konieczność zmiany pozwolenia na budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Zuja
A piwnica? Obecnie w projekcie jej brak, a zdecydowaliśmy się wybudowanie czy musi być zmiana w projekcie czy później w dzienniku budowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Gość Zuja napisał:

A piwnica? Obecnie w projekcie jej brak, a zdecydowaliśmy się wybudowanie czy musi być zmiana w projekcie czy później w dzienniku budowy?

Przecież to zasadnicza zmiana w konstrukcji budynku!!! Inna wytrzymałość fundamentów itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ubezpieczyciel, po zgłoszeniu, przyśle swojego agenta, który na miejscu oceni i oszacuje stratę, albo poprosi o przysłanie emailem zdjęć i opisu szkody, oszacuje ją i wyśle propozycję wielkości odszkodowania - jeśli ją przyjmiesz, to dopiero wtedy pryskaj i maluj. Zrób fotki po malowaniu.  Jak ponownie woda wylezie - natychmiast zgłoś ponownie.
    • Wszystko prawda. U mnie priorytetem było to, że mój dom zawsze jest otwarty dla zwierząt. Kafle muszą być odporne na ich szpony i dość łatwe w utrzymaniu czystości.   Nauczona doświadczeniem: wszystkie matowe lub półmatowe.
    • Po co? Już sam spamerze poleciłeś  i głupio się jeszcze pytasz.
    • Nie ma w ogóle czy ten teren gdzie chciałabyś sie wybudować nie jest ujęty w planie, bo to kolosalna różnica. Bo pisałaś wcześniej Jeżeli dla tego terenu nie ma MPZP to występujesz o WZiZT O odrolnienie wystąpisz gdy będziesz miała już PnB, kwestia odrolnienia wiąże się jaka klasa ziemi jest na tej działce, np powyżej klasy IV odrolnienie następuje że tak się wyrażę z urzędu. Co do podziału działek to musisz sie już określić przy wystąpieniu o WZ. O podatek od nieruchomości nie musisz sie martwić bo uzależniony jest on od klasy ziemi i o ile będziesz płacić podatek to będzie to podatek rolny, od nieruchomości będziesz płacić jak się wybudujesz. Nie ma znaczenia czy to pastwiska czy gruntu orne, ważne jest jaka klasa ziemi znajduje sie na tej działce.
    • Coś w tym jest szczególnie biorąc pod uwagę twardość. Też mam jedne taniutkie a twarde jak diabli.          Ja to mam alergię na tzw. pół-polery bo te miejsca niepolerowane potrafią się tak paskudnie brudzić i do tego brud jest bardzo trudno usunąć.  Dobrze wziąć taką kaflę do domu, usmarować czymś brudnym i tłustym i sprawdzić jak brud schodzi. Ostatnio swoje pół-polery czyściłem cifem i szlifierką oscylacyjną.    
  • Popularne tematy

×