Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

dojazd do działki


Recommended Posts

Witam, mamy z mężem duży kłopot ze Starostwem. Mianowicie zakupiliśmy działkę 7-dmą z kolei od drogi gminnej. Oddaliśmy z niej 4-ry metry na drogę dojazdową. Złożylismy w Starostwie wniosek o pozwolenie na budowę. Odczekalismy prawie dwa miesiące i po tym okresie dowiedzieliśmy się, że nie wydadzą nam pozwolenia ponieważ ta droga powinna mieć 5 metrów. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że nasi sąsiedzi z działek wcześniejszych maja pozwolenie z czterometrową drogą. Starostwo wymaga od nas, abysmy od każdego sąsiada zebrali podpis, że zgadzają się na oddanie jednego metra ze swojej działki. Zrobic tego (chyba) nie moga ponieważ juz postawili murki i ogrodzenia swojej posesji.
Nie bardzo wiem, jak z tej sytuacji wybrnąć. Słyszałam też, że takie "podpisy" leżą w gestii Starostwa. W końcu to oni wydali każdemu z siąsiadów takowe pozwolenie.
Czy ktos miał taki może problem? Można to jakoś racjonalnie rozwiązać?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
Przecież prawo nie działa wstecz. Jeśli coś się zmieniło w przepisach nie można wymagać od ludzi rujnowania wszyskiego i robienia drogi od początku. A skoro jest to przedłużenie drogi a nie budowa nowej bo chyba tak jest to ktoś w starostwie ma za dużo czasu i szuka sposobu na nudę. Warto to sprawdzić u prawnika ale moim zdaniem kontynuacja drogi nie powinna podlegać zmianom przepisów.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgodnie z obowiązującymi przepisami droga dojazdowa w formie ciągu pieszo-jezdnego nie może być mniejsza niż 5 m, zatem starostwo nie może wydać pozwolenia na budowę, gdy droga wzdłuż posesji nie będzie miała wymaganej szerokości.

Absurdem jest natomiast wymaganie od inwestora uzyskanie zgody sąsiadów na poszerzenie jej na istniejącym już odcinku.

W takiej sytuacji to gmina powinna wykupić wymagany pas, a w razie braku zgody uruchomić postępowanie wywłaszczeniowe. Niemniej postępowanie starostwa można uznać za nadinterpretację przepisów, gdyż bardzo wiele dróg nie ma wymaganej szerokości co oznaczało by niemożność zagospodarowania dalszych terenów.

Od decyzji starostwa można się odwołać do właściwego wojewody.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...