Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Styropian EPS XPS fundamenty piwnicy


Recommended Posts

Witam
Jestem na etapie zabezpieczenia fundamentów piwnicy i chciałbym prosić o poradę w wyborze styropianu.
Podłoże - piasek gliniasty, wilgoć. Wód gruntowych brak.
Który styropian będzie lepszy to wiem, styrodur XPS, tylko czy nie wystarczy EPS 100, 150, 200?
Grubość, którą zamierzam wybrać to 10cm lub 8cm.

Proszę o poradę :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuję skorzystać z oferty dedykowanej do tego rodzaju aplikacji. Podpowiem, że w nazwie płyt styropianowych jest słowo fundament.

Przykładowo - w ofercie firmy Termo Organika - do izolacji fundamentów służy dedykowana grupa produktów.

Poza oczywistymi właściwościami termoizolacyjnymi płyty z tej grupy mają Nasiąkliwość wodą przy długotrwałym całkowitym zanurzeniu: ≤ 3 lub 4%.

 

XPS jest rozwiązaniem alternatywnym i nasiąkliwość wodą wynosi od 0.7 do max 3 procent.

 

Myślę, że przy tych subtelnych różnicach w warunkach ekstremalnych, które pewno sporadycznie wystąpią w tzw. realu, dla inwestora prywatnego główną rolę odegra cena.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze to zastosować odpowiednie materiały izolacyjne dedykowane w ekstremalne warunki pracy (wilgotność, parcie gruntu, korzenie, itp.). W budowie domu, remoncie i innych pracach budowlanych bardzo ważnym czynnikiem jest optymalizacja pod względem projektowanych materiałów(relacja ceny do właściwości). W przypadku zastosowania do izolacji ścian fundamentowych (piwnicy) płyt XPS, które są bardzo dobrym materiałem izolacyjnym o dużej wytrzymałości  optymalizacja jest skrajna. Aż tak wysokie parametry użytkowe nie są potrzebne do izolacji fundamentów. Sprawa ma się inaczej gdy izolacja ma być zastosowana pod płytę fundamentową, gdzie cały ciężar budynku spoczywa na izolacji. Ściany fundamentowe śmiało można ocieplać styropianem; jaki styropian wybrać? z kategorii "FUNDAMENT", który posiada dużą odporność na ściskanie, świetnie radzi sobie w warunkach całkowitego i długotrwałego zanurzenia w wodzie i  na dodatek posiada lepsze właściwości izolacyjne. Współczynnik lambda dla płyt TERMONIUM fundament=0,031 W/mK Sprawdź ofertę Termo Organika. Jeszcze kilka słów o kolejności prac: Płyty można mocować do ścian fundamentów/piwnicy przy pomocy kleju poliuretanowego , który bardzo szybko wiąże i praktycznie po zamocowaniu płyt można obłożyć  folią kubełkową  i zasypać ziemią. Ściany przed przyklejeniem płyt powinny być oczyszczone z ziemi, kurzu i zabezpieczone warstwą hydroizolacji (masa bitumiczna wodorozcieńczalna). Płyty powyżej gruntu można dodatkowo zakołkować i zabezpieczyć warstwą zbrojoną (siatka z włókna szklanego zatopiona w warstwie kleju), a następnie wykończyć np. tynkiem mozaikowym

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za informację.
A czy to prawda, że jeśli styropian EPS dedykowany do fundamentów o zmniejszonej nasiąkliwości wody 2-4% zostanie uszkodzony, to wchłania w miejscu uszkodzenia wodę a później nasiąknie?

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Seba5120 (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...

Lepiej unikać cięcia płyt, bo w takim przypadku dochodzi do otwarcia granulek i styropian w tym miejscu ma zwiększoną nasiąkliwość. Lepiej w takiej sytuacji sprawdzają się wyroby produkowane metodą formowania ciśnieniowego, o strukturze złożonej z ciasno upakowanych granulek. Co prawda również w tej sytuacji dochodzi do przerwania struktury granulek, ale ich zwarta struktura lepiej chroni przed nasiąkaniem. Z takich wyrobów można wymienić np. www.knauf-industries.pl/products

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Słyszeliście już o programie Moje Ciepło, który ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2022 roku? Od czasu zamknięcia dotacji na pompy ciepła w nowych domach w Czystym Powietrzu na koniec 2019 roku, to będzie pierwszy program, który to umożliwi. W planach jest 30% dofinansowania, maks. 21 tys. zł w zależności od wybranej pompy ciepła.
  • Wiedziałem, że warto dać sygnał, co zamierzam zrobić. Dobrze, że mi otwieracie oczy na pewne sprawy. A teraz garść szczegółów technicznych dotyczących konstrukcji, które może lekko rozjaśnią, czemu nie obawiam się różnych spraw pogodowych.   Otóż: Osiem słupów wysokości 260 cm o przekroju 14x14cm stoi w rozstawie co 220cm wzdłuż i w odstępie 260cm w poprzek. Słupy posadowione są na stopach fundamentowych 40cmx40cm z betonu sięgających na głębokość 80cm (to te bliżej domu), i 115cm (to te dalej od domu). Słupy zbrojone są prętami 4 x fi10 mm ze strzemionami w rozstawie co 15cm.   Na słupach leżą belki poprzeczne o przekroju 14 cm x 14cm, czyli jak kto nie wie: są to belki grube, takie na murłaty. Całość spięta jest poprzecznymi belkami o przekroju 14 cm x 14cm (poziome belki - murłaty) za pomocą łączeń ciesielskich i dodatkowo skręcona wkrętami ciesielskimi. Wkrętów jest ... od groma, bo każde ciesielskie łączenie jest ustabilizowane co najmniej trzema wkrętami. Wkręty od fi 6 x 120 do fi 6 x 240.   Krokwie o przekroju 7x14cm mają rozpiętość 260 cm od słupa do słupa. Łączenie krokwi do "murłat" zrobiłem za pomocą wkrętów i zaciosów (czy jak zwał). Krokwie są rozłożone co 37 cm w osi, co daje rozstaw 30 cm w świetle. Tak gęsto i w takim przekroju drewna to nawet chyba stropów się nie buduje, bo tam co prawda szerokość belek jest większa, za to nie mają one grubości 7cm  i ich długość od podpory do podpory jest daleko większa niż te moje 260 cm.   No więc słuchajcie, sądzę, że ta konstrukcja postawiona jest z dużym zapasem, jeśli chodzi i o przekroje, i o rozstaw słupów, i o rozmieszczenie krokwi. Konsultowałem ten ustrój z konstruktorem i nie ma tu ściemy żadnej. Ta moje konstrukcja ma, sądzę, większą nośność niż niejedna konstrukcja połaci dachu krytej dachówką, bo tam rozstaw krokwi wynosi coś koło 90 cm, podczas gdy u mnie ten rozstaw wynosi 37 cm. No a znowu krokwie są w konstrukcjach więźby podpierane co jakieś 300 cm, a u mnie to jest 260 cm. Słupy konstrukcji więźby stawia się co 400 cm albo i co 450 cm, a u mnie rozstaw słupów wynosi 220 cm.    Krótko mówiąc, mam las grubych słupów, na którym zamontowane są murłaty łączone zdublowanymi łączeniami ciesielskimi (tradycyjne i wkręty), a na nich leżą normalne krokwie podparte z 30% zapasem, jeśli chodzi o ugięcie. A do tego jeszcze są miecze.
  • Dołóż do tego 800 kg mokrego śniegu. Na metr kwadratowy. Tak jak wspomniałem, nie twierdzę, że to się od razu zawali. Ale trzeba uwzględniać takie obciążenia i mieć na uwadze, że spadek jest minimalny, a powierzchni brak gładkości. Wiec o zsuwaniu się śniegu nie ma mowy. Musi roztajać. Ale wszystko można zaplanować. 
  • Temu zapytałem z czego toto będzie ....Po roku będzie mógł PeZet posadzić dodatkowo na środku tego dachu kaczeńce.
  • Takie rzeczy planuje się  przez budową konstrukcji, zielone dachy "zaczynają" swój ciężar od 50kg/m2 a po kilku latach mogą już ważyć dwa razy więcej ich ciężar ciągle może się zwiększać nawet powyżej 130kg/m2   Co do opadów to nawet deszcz, czy podlewanie skutecznie zwiększa ciężar, odśnieżanie jest trudne, ale możliwe, trzeba jednak ciągle mieć to na uwadze, drewno  na dachu domu jest osłonięte od czynników atmosferycznych, zadaszone nad tarasem  już nie, wilgotność drewna będzie rosła w okresie jesienno-zimowym wraz ze wzrostem obciążenia dachu, degradacja drewna również.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...