Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Styropian EPS XPS fundamenty piwnicy


Recommended Posts

Witam
Jestem na etapie zabezpieczenia fundamentów piwnicy i chciałbym prosić o poradę w wyborze styropianu.
Podłoże - piasek gliniasty, wilgoć. Wód gruntowych brak.
Który styropian będzie lepszy to wiem, styrodur XPS, tylko czy nie wystarczy EPS 100, 150, 200?
Grubość, którą zamierzam wybrać to 10cm lub 8cm.

Proszę o poradę :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proponuję skorzystać z oferty dedykowanej do tego rodzaju aplikacji. Podpowiem, że w nazwie płyt styropianowych jest słowo fundament.

Przykładowo - w ofercie firmy Termo Organika - do izolacji fundamentów służy dedykowana grupa produktów.

Poza oczywistymi właściwościami termoizolacyjnymi płyty z tej grupy mają Nasiąkliwość wodą przy długotrwałym całkowitym zanurzeniu: ≤ 3 lub 4%.

 

XPS jest rozwiązaniem alternatywnym i nasiąkliwość wodą wynosi od 0.7 do max 3 procent.

 

Myślę, że przy tych subtelnych różnicach w warunkach ekstremalnych, które pewno sporadycznie wystąpią w tzw. realu, dla inwestora prywatnego główną rolę odegra cena.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze to zastosować odpowiednie materiały izolacyjne dedykowane w ekstremalne warunki pracy (wilgotność, parcie gruntu, korzenie, itp.). W budowie domu, remoncie i innych pracach budowlanych bardzo ważnym czynnikiem jest optymalizacja pod względem projektowanych materiałów(relacja ceny do właściwości). W przypadku zastosowania do izolacji ścian fundamentowych (piwnicy) płyt XPS, które są bardzo dobrym materiałem izolacyjnym o dużej wytrzymałości  optymalizacja jest skrajna. Aż tak wysokie parametry użytkowe nie są potrzebne do izolacji fundamentów. Sprawa ma się inaczej gdy izolacja ma być zastosowana pod płytę fundamentową, gdzie cały ciężar budynku spoczywa na izolacji. Ściany fundamentowe śmiało można ocieplać styropianem; jaki styropian wybrać? z kategorii "FUNDAMENT", który posiada dużą odporność na ściskanie, świetnie radzi sobie w warunkach całkowitego i długotrwałego zanurzenia w wodzie i  na dodatek posiada lepsze właściwości izolacyjne. Współczynnik lambda dla płyt TERMONIUM fundament=0,031 W/mK Sprawdź ofertę Termo Organika. Jeszcze kilka słów o kolejności prac: Płyty można mocować do ścian fundamentów/piwnicy przy pomocy kleju poliuretanowego , który bardzo szybko wiąże i praktycznie po zamocowaniu płyt można obłożyć  folią kubełkową  i zasypać ziemią. Ściany przed przyklejeniem płyt powinny być oczyszczone z ziemi, kurzu i zabezpieczone warstwą hydroizolacji (masa bitumiczna wodorozcieńczalna). Płyty powyżej gruntu można dodatkowo zakołkować i zabezpieczyć warstwą zbrojoną (siatka z włókna szklanego zatopiona w warstwie kleju), a następnie wykończyć np. tynkiem mozaikowym

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za informację.
A czy to prawda, że jeśli styropian EPS dedykowany do fundamentów o zmniejszonej nasiąkliwości wody 2-4% zostanie uszkodzony, to wchłania w miejscu uszkodzenia wodę a później nasiąknie?

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Seba5120 (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie temu...

Lepiej unikać cięcia płyt, bo w takim przypadku dochodzi do otwarcia granulek i styropian w tym miejscu ma zwiększoną nasiąkliwość. Lepiej w takiej sytuacji sprawdzają się wyroby produkowane metodą formowania ciśnieniowego, o strukturze złożonej z ciasno upakowanych granulek. Co prawda również w tej sytuacji dochodzi do przerwania struktury granulek, ale ich zwarta struktura lepiej chroni przed nasiąkaniem. Z takich wyrobów można wymienić np. www.knauf-industries.pl/products

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...