Skocz do zawartości

Tercja / MTM Styl


Robertu

Recommended Posts

Witam serdecznie, mój pierwszy post na tym forum. Póki co do budowy naszego domku jeszcze długa droga, ale po przeczytaniu całej Waszej dyskusji uznałem, że dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć i dopytać, więc pewnie od czasu do czasu będę Was "zadręczał" pytaniami jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty icon_smile.gif

Tak jak napisałem do budowy jeszcze daleko, jesteśmy dopiero na etapie finalizacji zakupu odpowiedniego terenu. Bo najpierw wybraliśmy interesujący nas projekt, a dopiero potem zaczęliśmy poszukiwania działki. I tu niestety musieliśmy sie sporo nagłówkować, żeby działka odpowiadała poniższym kryteriom:
- lokalizacja - żona nalegała, żeby nie było dalej niż 15 km licząc od naszego obecnego miejsca zamieszkania
- wymiary - potrzebowaliśmy działki minimum 27 m szerokiej, co nie było takie proste zważywszy na ostatni punkt icon_smile.gif
- cena - założyliśmy maksymalnie 100k za działkę pomiędzy 2 a 3k m2.
Musieliśmy zrezygnować z kilku naprawdę pięknych działek, idealnie pasujących do charakteru tego domu, ale niestety, albo przerażała nas cena, albo odległość i czas dojazdu.

Nasz projekt to Tercja 2 + garaż zewnętrzny na dwa auta (projektu jeszcze nie szukaliśmy). W domku nie planujemy piwnic i poddasza użytkowego (a co za tym idzie schodów), stąd wybór większej Tercji w podstawie.

Na początek może starczy i tak się sporo rozpisałem, ale na pewno będę tu zaglądał regularnie.
Link do komentarza
Witam serdecznie wszystkich milosnikow Tercji. Obecnie z mezem mamy juz zakupiona dzialke tuz pod Wroclawiem oraz zaadoptowany projekt domu - Tercja2. Dokonalismy niewielu zmian w projekcie, chcielismy bowiem zachowac klimat starego dworu polskiego:) Zastanawiamy sie jednak czy ktos z Panstwa zaadoptowal poddasze w Tercji2, a przede wszystkim jak rozwiazal sprawe z wypuszczeniem schodow na gore? Zastanawiamy sie rowniez na zbudowaniu przydomowej oczyszczalni sciekow oraz zamontowaniu pompy ciepla z kolektorem poziomym - moze ktos z Panstwa ma jakies doswiadczenia w tym zakresie, z wdziecznoscia przyjemniemy kazda rade:)
Z gory dziekujemy i pozdrawiamy wszystkich
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Budowę naszej tercji rozpoczęliśmy w lipcu 2009 roku.Jesteśmy na etapie deskowania dachu.Nasza tercja została sporo zmodyfikowana np mamy w domku garaż.Wyjście tarasowe mamy z boku domu ze względu na strony świata.Dołączam kilka fotek icon_biggrin.gif



Witam,

Oglądam zdjęcia i się uśmiecham do siebie, ponieważ planuję również budowę Tercji z wolimi oczkami. Proszę o jakiekolwiek rady lub polecenie ekipy cieśli. kaim materiałem zamierzasz kryć dom.

Dzięki i pozdrawiam,

Marcin
Link do komentarza
Witamy.
wszystkich Tercjowiczów. Budujemy na Śląsku (będziemy budować icon_wink.gif ) W galerii zdjęcia z tego co jest.
Projekt Tercjii będzie w nie zmienionej formie - podaba się tak jak jest.
Jesteśmy w trakcie adaptacji i rozterek jakie rozwiązania wybrać tzn. ogrzewanie.
Tercja będzie w górach - czy ktoś budował może w czwartej strefie klimatycznej?

https://forum.budujemydom.pl/static/gallery/125743..._426_573509.jpg
https://forum.budujemydom.pl/static/gallery/125743..._426_431302.jpg
https://forum.budujemydom.pl/static/gallery/125743..._426_154903.jpg
Link do komentarza
witam od calkiem niedawna (oficjalnie) buduje tercje 3 tak z zewnątrz a wewnątrz cos pomiedzy 1 a 2 (zmiany troszke mniej oficjalne) GosiaPrzemek ja klatke wsadzilem w miejsce lazienki po prawej stronie wejscia przesuwajac troszke sciany,jak chcecie porozmawiac o oczyszczalni lub pompie to zapraszam zajmuje sie tym zawodowo w firmie mam zalozona pompe na kolektorze poziomym
jak dobrze pojdzie to w sobote zalewam strop teriva -odradzam lipa.
Link do komentarza
Witam Serdecznie , przepraszam że długo nie odpisywałam ale to z powodu braku czasu oraz aktualnych zdjęć.Postaram się wszystko nadrobić) Zawsze marzyłam o domku w stylu starego wiejskiego dworku skutecznie przekonałam męża dlatego tez nasza tercja jest sporo przerobiona.Na parterze mamy salon oraz kuchnie połączona bezpośrednio ze spiżarką. Z salonu mamy wyjście tarasowe-boczne . Na wprost głównego wejścia jest klatka schodowa prowadzącą na poddasze które zaadoptowaliśmy.Na dole mamy jeszcze toaletę dla gości, pokój oraz przejście do garażu przy którym mamy kotłownie.Natomiast poddasze podzieliliśmy na dwie części jedna strona to nasza sypialnia, łazienka oraz garderoba, natomiast druga cześć to 2 pokoje dla dzieci oraz wielka łazienko- pralnia.Dach chcieliśmy pokryć gontem drewnianym albo wiórem osikowym ale nam odradzono dlatego ze względu na wole oczka będziemy kryć dachówką ceramiczną - karpiówką.Domek budujemy na Śląsku. Załączam aktualne zdjęcia , elewacja frontowa, z garażem oraz od strony tarasu.
Link do komentarza
[quote name='MAL' post='64182' date='11.11.2009, 13:24 ']Witam,

Oglądam zdjęcia i się uśmiecham do siebie, ponieważ planuję również budowę Tercji z wolimi oczkami. Proszę o jakiekolwiek rady lub polecenie ekipy cieśli. kaim materiałem zamierzasz kryć dom.

Dzięki i pozdrawiam,
Dach chcieliśmy pokryć gontem drewnianym albo wiórem osikowym ale ponieważ nam odradzono zamierzamy pokryć dachówką -karpiówką.Czekamy tylko na wycenę fachowców.Budujemy na Śląsku więc nie wiem czy pomogę w sprawie cieśli. Pozdrawiam Karolina
Link do komentarza
Właśnie wczoraj zakupiłem projekt Tercja. Jeden krok za mną, a przede mną ... w głowie mnóstwo pytań na które nie znam odpowiedzi. Proszę o radę - z jakiego materiału budować ściany (Porotherm, Max...)? Chcę zrezygnować z 3-warstwowych ścian, by zminimalizować koszty. Zresztą po co budować kilka warstw ścian skoro przykryję budynek blachodachówką! Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że "wbiję się" w klan.
Link do komentarza
Witaj, po co się wbijać, skoro drzwi otwarte icon_smile.gif.
Odnośnie materiałów na ściany, to zależy od regionu kraju, takie jest moje spostrzeżenie. Generalnie ja zbudowałem z betonu komórkowego Solbet, bo taką fabrykę mam "pod nosem", ale chętnie spróbowałbym z ceramiki np. Porothermu ściany zewnętrzne, a Silikat na wewnętrzne.
Ściany mam dwuwarstwowe: 25cm+12cm styropianu.
Masz jeszcze opcję bloczków keramzytowych wypełnionych pianką - na ściany jednowarstwowe, i wiele innych mniej spotykanych systemów, łącznie z kanadyjskimi, czy skandynawskimi, do form styropianowych wypełnianych betonem.
Wybór należy do Ciebie, ważne, żebyś nie tylko nie żałował decyzji, ale jeszcze był zadowolony. Powodzenia.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za podpowiedź. Projekt projektem, jednak trzeba się popytać osób które mają budowę za sobą. Przeraża mnie sam fakt budowy, no ale decyzja zapadła. Mam nadzieję że będę mógł liczyć na wiele innych pytań. Pozdrawiam




Nie ma co się przerażac:) Budowa to siwe włosy i harówa, ale i duża satysfakcja.
Zresztą... i tak człowiek przekonuje się o tym dopiero jak zacznie... , bo przecież "Tylko ten wie gdzie trzewik ciśnie, kto go nosi".
Link do komentarza
WITAM ! po długiej przerwie chociaż jak dla mnie to czas leci przy budowie jak opętany (-: !!!chciałam się pochwalić że Nasza Tercja już stoi piękna z pięknym dachem,oknami i drzwiami UUUUFFFFF!!!!!! Wszystko nas to tyle kosztowało w sensie cierpliwości ,wielu wyrzeczeń ,nerwów i stresu ,wiele nocy nie przespanych spokojnie ,ciężkiej pracy , pomocy innych , i mogła bym tak jeszcze wiele wymieniać co było związane z budowanie naszego domu (-: Ale już JEST !, i my mamy to już za sobą te ciężkie i te piękne chwile !!!!Radość ogromna !!!! ,ale jeszcze jakoś to przynajmniej do mnie nie dociera że już bliżej niż dalej ! ,mamy plan żeby do kwietnia -maja się wprowadzić mam nadzieję że to nam się uda ? icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif Po nowym roku zaczynamy wszystkie po kolei co jest związane z środkiem , na początek instalacje i centralne ,mój mąż się na tym doskonale zna więc nie musimy wołać do tego firm ! Porobię zdjęcia i wstawię na forum ! PS. Jak znalazłam to forum a raczej jak Robertu mnie na nie zaprosił i zobaczyłam jego tercje i Beaty to myślałam że się nie doczekam takiego stanu jak były ich domy pokazane, jakieś to dla mnie było nie realne ,tak bardzo im zazdrościłam że już ich Tercje stoją i oglądałam te ich fotki w tygodni kilkanaście razy taką miałam frajdę (-: A teraz???? I NASZA TERCJA STOI (-:
Link do komentarza
Gratuluję Marcines0, w budowie własnego domu nie należy zazdrościć innym, tylko ostro przeć do przodu i mieć ten cel przed oczami. Udało Wam się i to już wielki sukces, coś po sobie zostawicie. Ja zawsze sobie powtarzam, że za 30 a może 50 lat, ktoś powie, że to (pra)dziadek Robert wybudował ten dom. Jeszcze raz WIELKIE GRATULACJE.
Link do komentarza
Witajcie,

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku pragnę złożyć wszystkim życzenia spokojnych, radosnych dni spędzonych w gronie rodziny, aby ten czas pozwolił na chwilę refleksji, której odbicie znajdziemy w Nowym Roku 2010 w wielu sukcesach osobistych oraz zawodowych.
Link do komentarza
Cytat

Witam Serdecznie , przepraszam że długo nie odpisywałam ale to z powodu braku czasu oraz aktualnych zdjęć.Postaram się wszystko nadrobić) Zawsze marzyłam o domku w stylu starego wiejskiego dworku skutecznie przekonałam męża dlatego tez nasza tercja jest sporo przerobiona.Na parterze mamy salon oraz kuchnie połączona bezpośrednio ze spiżarką. Z salonu mamy wyjście tarasowe-boczne . Na wprost głównego wejścia jest klatka schodowa prowadzącą na poddasze które zaadoptowaliśmy.Na dole mamy jeszcze toaletę dla gości, pokój oraz przejście do garażu przy którym mamy kotłownie.Natomiast poddasze podzieliliśmy na dwie części jedna strona to nasza sypialnia, łazienka oraz garderoba, natomiast druga cześć to 2 pokoje dla dzieci oraz wielka łazienko- pralnia.Dach chcieliśmy pokryć gontem drewnianym albo wiórem osikowym ale nam odradzono dlatego ze względu na wole oczka będziemy kryć dachówką ceramiczną - karpiówką.Domek budujemy na Śląsku. Załączam aktualne zdjęcia , elewacja frontowa, z garażem oraz od strony tarasu.



Witam ponownie, nie udało mi się poprzednim razem zapisać wiadomości, jakieś problemy z łączem icon_sad.gif. Ja równiez buduję na Śląski w okolicach Gliwic. Mam w planie podobnie jak Wy wole oczka, jeżeli możecie mi podać namiar na cieśli będę zobowiązany. Pozdrawiam, mleszcz74
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam Wszystkich uczestników forum po przerwie.
Na Nowy Rok 2010 wszystkiego dobrego! Dużo zdrowia i sporo asertywności na budowie!!!!!!

Z zazdrością, a zarazem z radością, że innym wiedzie się lepiej na placu budowy czytam (z pewnym opóżnieniem) opinie i spostrzeżenia. Ja rok 2009 zakończyłem na (powiedzmy) etapie zerowym. Wyszło parę kwiatków z którymi musiałem sie uporać, a że sporo wykonuję sam na budowie więc postępy na budowie nie są imponujące. Ale co tam, będzie dobrze!
Parę postów wyżej czytałem o konstrukcji ścian zewnętrznych( zastosowanych materiałach i technologii). Ja zdecydowałem ,że ściany zewnętrzne będą wymórowane z porotermu 50PW. Irytują mnie głuche, pukające pusto ściany ocieplone styropianem. Buduję dom na wsi, więc również zastanawiałem się nad gryzoniami.
Pozdrawiam Wszystkich Przemko.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

przepraszam za ta pomyłke wyzej a dokladnie cytat


witam wszystkich ktorzy buduja dom TERCJA lub go wybudowali ja jestem z tych poczatkujacych.

Wlasnie zakupilismy z zona projekt jestesmy po wszystkich wstepnych sprawach papierkowych nasz projekt jest wlasnie rozrysowywany i tutaj mamy pewien dylemat bo nasza tercja jest czesciowo podpiwniczona i adoptowalismy tez strych tyle ze mam pytanie do osob ktore maja dom tercje 1 i maja poddasze mianowicie ile podnosiliscie dach o dwa czy o trzy pustaki i jezeli o dwa to jaka jest przestrzen na poddaszu czy sa duze skosy bo liczylismy sie z podniesieniem dachu o dwa pustaki bo o trzy wydaje nam sie troszeczke za duzo nam pani ktora zajmuje sie rozrysowywaniem projektu radzila zeby podnies o trzy pustaki ale nam sie wydaje ze dom stanie sie zbyt wysoki i dlatego jezeli macie poddasze to prosze napiszcie jak to u was wyglada.mamy jeszcze pytanie odnosnie okien bo sledzac to forum czytalismy ze pare osob zmienialo wielkosc okien czy jest to sens czy rozmiar okien orginalnych w projekcie jest wystarczajaca.pozdrawiam wszystkich i zgory dziekuje za odpowiedz.
Link do komentarza
Witam Serdecznie.My budujemy Tercje adoptując poddasze. Podnieśliśmy o 1,5 pustaka .Miejsca jest bardzo dużo.Mamy sypialnie z łazienka i garderobą, 2 pokoje oraz łazienkę plus strych.Wydaję mi się że trzy pustaki zaburzą proporcje dworku.Okna również powiększyliśmy oryginalne nam się nie podobają.Pozdrawiam
Link do komentarza
witam !!! po długiej przerwie !!! zima niezła ! ,dała popalić już nie raz ,my już mam naprawdę jej dość ! icon_sad.gif ale pomału idzie odwilż także prace już ruszyły pomału ,mąż robi elektrykę (Nareszcie środek !)Pan od tynków ma wejść 1 marca icon_biggrin.gif oby tak dalej nam szło icon_biggrin.gif reszte relacji będę zdawać na bieżąco . ps. Co do pytania nowego Tercjowicza my podnieśliśmy o 1pustak czyli razem 3 pustaki na ścianie kolankowej ! w sam raz !!! okna 150x150 z każdej strony, dom ma takie same okna dobrze to wygląda i daje dużo światła dziennego ,POLECAM
Link do komentarza
WITAM WSZYSTKICH MY ZDECYDOWALISMY Z ZONA PODNIES NASZA TERCJE O 50CM DLUGO DEBATOWALISMY NA TEN TEMAT I MYSLIMY ZE NIE BEDZIEMY ZALOWAC SWOJEJ DECYZJI.JEZELI KTOS Z PANSTWA BUDOWAL TERCJE Z PUSTAKA MAKSA O WYMIARACH DLUGOSC 28,8 SZEROKOS 18,8 WYSOKOS 22 PROSIMY JEZELI PANSTWO MOZECIE O NAPISANIE NAM ILE WAM WESZLO TAKIEGO MAKSA ALE NA DUGOSC 28,8CM.POZDRAWIAMY WSZYSTKICH I ZYCZYMY POWODZENIA W DALSZYCH PRACACH BUDOWLANYCH.
Link do komentarza
WITAMY WSZYSTKICH I BARDZO DZIEKUJEMY ZA WSZELKIEGO RODZAJU PROPOZYCJE I UWAGI DO NASZEJ TERCJI BARDZO UWARZNIE SLEDZIMY Z ZONA WSZELKIEGO RODZAJU KOMENTARZE I ZDJECIA JAKIE WYSTEPUJA NA TYM FORUM I MAMY PYTANIE DO MUROWANEGO DANIELA MIANOWICEI JEZELI MOZESZ TO PROSZE NAPISZ CZY TY PODNOSILES SWOJA TERCJE I O ILE KOCHANI JEZELI MOZNA TO PROSIMY O WIECEJ ZDJEC Z REALIZACJI BUDOWY TERCJI POZDRAWIAMY WSZYSTKICH.
Link do komentarza
Ja też proszę o małe litery (CapsLock oznacza krzyk).

Podniesiona ścianka kolankowa, czy dach, bo to różnica. Tak czy inaczej 50 cm, to według mnie bardzo dużo, jeżeli nie zastosujesz jakiegoś "zabiegu" optycznego to domek straci równowagę bryły. Poza tym występuje czynnik zwany "wykonawcy" i to czasami jest mina, której nie udaje się przejść a potem człowiek płacze, że lepiej było niczego nie zmieniać i mieć dobrze dom zrobiony, albo inwestuje dodatkowe środki na poprawki.

Tak ja myślę, na podstawie własnych doświadczeń.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam ! pogoda fatalna wszystko wstrzymuję icon_sad.gif pan o tynków też dotarł tydzień póżniej ale to nie ma takiego znaczenia jak i tak u nas mrozy w nocy a w dzień i tak w środku minus icon_sad.gif ,tak fajnie by wszystko szło !!! atu taka POGODA ,już mogło by odpuścić !!!wszystko nam się teraz poprzesuwa .A ja już tak fajnie wszystko sobie zaplanowałam OCH icon_surprised.gif Ale mój mąż wpadł na pomysł jak by tu sobie poradzić i trochę pogodę przechytrzyć ,zamontował piecyk tak zwaną ,,kozę ,, i pali jak opętany aby temperatura był na kładzenie tych tynków i jakoś pomału idziemy do przodu icon_biggrin.gif .A instalacja poszła mu jak burza !!!! icon_biggrin.gif i nawet garaż już stoi co było też ważną rzeczą . Pozdrawiam i odezwę się za jakiś czas jak nam dalej leci !
Link do komentarza
Witam wszystkich tercjowiczów,
Chyba zimy mają dość wszyscy za wyjątkiem górali!

Chcę rozpocząć prace na początku kwietnia, jestem na etapie negocjacji z wykonawcami.
Szukam informacji (orientacyjnych) co do kosztów wymurowania ścian zewnętrznych i działowych oraz wylania stropu. Chciałem porównać stawki samej robocizny. Czy ktoś z tercjowiczów mógłby podać jakieś wielkości liczbowe? byłbym zobowiązany. Przemko.
Link do komentarza
robertu mam pytanie odnosnie bloczków fundamentowych tz.ile ich weszlo w fundamenty bo chyba masz murowane tak mi ze zdięć wynika masz podpiwniczony domek jak bys wyraził chęć to bardzo bym cię prosil o jakieś fotki bo ja też podpiwniczylem tercję pod pokojem 8 9 10 11-to kotłownia pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witamy po przerwie icon_biggrin.gif
Jesteśmy na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę. W tym roku na pewno stan zero.
Mamy pytanie: jak fundament dobrze wykonać? i ile Nas to będzie kosztowało? (przybliżone koszty).
Bardzo prosimy o radę ;) doświadczonych forumowiczów.



Witam,
Pytanie o kosz jest pytanim otwartym. Koszt zależy od warunków wodno glebowych. Cena jest pochodną ilości materiałów, iztolacji i czasochłonności wykonania. Jeżeli mogę cokolwiek doradzać to dosyć prostą czynnością jest wykopanie ław. Ja zapłaciłem za samo wykonanie ław ok 2600zł. Tę kwotę można zaoszczędzić. Nawet przyjmując, że wynajmnie się jednego człowieka na dzień lub dwa ,(wynajęty Cat z operatorem 70 zł /godz czas pracy 5godzin) zlecenie wykonania zbrojenia np w pobliskiej betoniarni z dowozem na daną godzinę( mój koszt był mniejszy od ceny zakupu samej stali w urtowni ) zakup 70 kostek pozbruku na którym zostanie położone zbrojenie. Pozostaje tylko umieszczenie w rowach zbrojenia, powiązania łączeń, wzmocnień, WYPOWADZENIA PRĘTU DO UZIEMIENIA i oczekiwanie na przyjazd gruszek z betonem. Zamawiaj gruszki tylko z pompą. (łatwość sterowania i dozowania mieszanki) Taśmociąg wykończy Ciebie. Ta oszczędność odbije się na pracochłonności i uciążliwości w pracy. Na mojej budowie zbrojenie zaczęto układać około godziny 0800 i skończyliśmy około godziny 1130, praca spokojna. Gruszki zamówiłem na gozinę 1400 i ok godz. 1700 miałem koniec pierwszego etapu budowy. Drugi raz nie kładłbym podbetonu. Szkoda pieniędzy i czasu. Dopilnuj starannego ułożenia zbrojenia na kostkach betonowych i zalej przewidzianą objętość jedna warstwą dobrego betonu.
Link do komentarza
Ja pamiętam tylko tyle, że wróciłem z pracy o 20.00 i jeszcze cztery gruszki woziły beton. W sumie w dom wpakowali 50 m3 betonu. A zrobili to tak trochę po staropolsku (w tych okolicach), czyli wszystko co w ziemi, to monolit. Mając takie dane musisz policzyć, ile Cię to wyniesie, ponieważ obecnych stawek nie znam. Wykop zrobił murarz z ekipą, więc było to w cenie całego domu.
Link do komentarza
Witam!
Odnośnie pytania od "Szymony"
Dodał bym jeszcze małą uwagę, że kopanie samemu ław bez względu na to kto kopie inwestor czy firma, zależy od gruntu w jakim mamy wykonać wykop i przewidzianego na tę pracę czasu. W piasku kopie się dość przyjemnie. Natomiast w moim przypadku kopanie w zbitej suchej glinie była by to praca dla tego kto ojca i matkę swą zabił.
Tak więc te pare godzin razy 70zł wynajmu koparki z operatorem uczyniło tę pracę bardzo przyjemną. Pozostało mi tylko poprawić "dopieścić" łopatą dno wykopu.
Link do komentarza
Cytat

Mamy pytanie: jak fundament dobrze wykonać?


ŁAWY FUNDAMENTOWE:
1. wytyczyć profile domu - geodeta - nanieść osie ścian fundamentowych wg projektu ( z ewentualnymi zmianami )
2. wykonać wykop ( jeśli mechanicznie - pamiętać aby ostatnią warstwę zdejmować ręcznie - zapobiegnie to zniszczeniu struktury gruntu pierwotnego oraz rozluźnieniu gruntu )
3. jeśli podłoże jest przepuszczalne ( typu piasek ) - wykonać warstwę chudziaka aby zaczyn ( mleczko cementowe ) nie uciekło nam w "matkę naturę" - da nam to także możliwość lepszego rozmieszczenia zbrojenia.
4. ja miałem podłoże typu glina w stanie zwartym - także wykonałem sobie chudziaka aby nie babrać się potem z układaniem zbrojenia.
5. ułożyć zbrojenie na dystansach i połączyć na zakład w miejscach połączenia - sprawdzić przed zalaniem jeszcze raz osie ław.
6. wylać beton ( najlepiej towarowy ) za pomocą pompy. w miejscach dużego zagęszczenia zbrojenia należałoby zawibrować beton - natomiast w domkach jednorodzinnych miejsca takie występują niezwykle rzadko.
7. w zależności od pogody i temperatury - ze względu na czas wiązania cementu i dojrzewanie betonu po kilku/nastu dniach wykonać izolację przeciwwilgociową poziomą/pionową ławy fundamentowej - w zależności od rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej.
ŚCIANY FUNDAMENTOWE:
1. najlepiej i najtaniej wykonać z bloczków betonowych kl. 15 MPa na zaprawie cem-wap M10.
2. pamiętać o pilnowaniu wiązania
3. pilnować wysokości ścian fundamentowych - nanieść sobie niwelatorem poziom / lub jak ktoś woli "szlauch wagą" icon_biggrin.gif
4. po wymurowaniu ścian fundamentowych - izolacja przeciwwilgociowa oraz termiczna ścian fundamentowych.

Koszt - na dzień dzisiejszy:
1m3 chudziaka - 150zł netto
1m3 B25 - 190zł netto
stal zbrojeniowa żebrowana AIII N - 1600 - 2050zł/T
+ wiązanie
+ praca pompy
+ koszt murowania
+ koszt bloczków - 2,3zł/szt netto
itd...

pozdrawiam serdecznie...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...