Skocz do zawartości

Tercja / MTM Styl


Robertu

Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...
Witam

W niedługim czasie zaczynamy budowę nieco zmodyfikowanej tercji (trochę większa tercja I +2 małe pokoje na poddaszu.

mam pytanie w sprawie schodka w salonie. Czy jesteście zadowoleni z tego rozwiązania? u mnie miałyby być dwa schodki po 15 cm wysokości. Obawiam się że jest to bardzo niewygodne i wręcz niebezpieczne dla dzieci, seniorów itd. Natomiast na plus - efekt wizualny.

pozdrawiam

Link do komentarza
U mnie jest dokładnie, jak w projekcie 2x15 i jestem bardzo zadowolony. dla dzieci jest to wyzwanie tylko na początku potem radzą sobie doskonale. Na ulicy zdecydowanie lepiej i szybciej biegają po schodach niż inne dzieci icon_smile.gif.
Warunek to zaznaczenie strefy schodów innym kolorem podłogi np. jak u mnie, wtedy dzieci wcześniej reagują i nic złego się nie dzieje - cały czas na podstawie własnych doświadczeń. Chyba, że masz pioruny, które nie dotykają podłogi, to wtedy zabawa w tasiemki między kolumnami i takie różne "spowalniacze".

A jak będę geriatrycznie zaawansowany, to zrobię sobie zjazd do salonu.
Link do komentarza
Witam Wszystkich Tercjowiczów,

Wszystkiego NAJ w Nowym Roku.

Mam dwa pytania:

1. Czy ktoś z Was przeprowadził adaptację poddasza, jaki macie rozkład pokoi i ile okien dachowych?
2. Czy macie kotłownią na paliwo stałe np.: Eko-groszek, jeśli tak to w którym miejscu wygospodarowaliście wystarczającą powierzchnię?

Pozdrawiam,

MAL
Link do komentarza
U mnie jest zrobiona piwnica pod łazienką, wejście do piwnicy bezpośrednio z wiatrołapu. Inne rozwiązanie, to zmniejszenie łazienki o gazową kotłownię i w tym miejscu wygospodarowanie pomieszczenia na kotłownię z wejściem z wiatrołapu, takie rozwiązanie też widziałem. Poddasze w planach, mają tam być dwa duże pokoje (jeden nad salonem, drugi nad pokojami), garderoba (nad tzw. ogrodem zimowym), łazienka (nad kuchnią) i niewielki stryszek (nad łazienką).
Link do komentarza
Cytat

U mnie jest zrobiona piwnica pod łazienką, wejście do piwnicy bezpośrednio z wiatrołapu. Inne rozwiązanie, to zmniejszenie łazienki o gazową kotłownię i w tym miejscu wygospodarowanie pomieszczenia na kotłownię z wejściem z wiatrołapu, takie rozwiązanie też widziałem. Poddasze w planach, mają tam być dwa duże pokoje (jeden nad salonem, drugi nad pokojami), garderoba (nad tzw. ogrodem zimowym), łazienka (nad kuchnią) i niewielki stryszek (nad łazienką).



Witam,

Dziękuję za podpowiedź, ja niestety nie mogłem wykonać piwnicy z uwagi na bardzo wysoki poziom wody gruntowej i nieprzepuszczalny grunt ilasty.
Ponieważ nie ma jeszcze gazu ( 1 do 2 lat według opinii PGNiG) wygospodarowałem pomieszczenie o powierzchni 6-7m2 w miejscu "ogrodu zimowego", wejście do kotłowni zorganizowano z zewnątrz. Obawiam się jednak, że kotłownia będzie baaaaardzo mała bez możliwości składowania paliwa.
Jako załącznik przesyłam szkic poddasza. Zastanawiam się na połączeniu pokoi 2i3. Co o tym sądzisz Robertu ?

MAL

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam Wszystkich Tercjowiczów,

Wszystkiego NAJ w Nowym Roku.

Mam dwa pytania:

1. Czy ktoś z Was przeprowadził adaptację poddasza, jaki macie rozkład pokoi i ile okien dachowych?
2. Czy macie kotłownią na paliwo stałe np.: Eko-groszek, jeśli tak to w którym miejscu wygospodarowaliście wystarczającą powierzchnię?

Pozdrawiam,

MAL



my będziemy adaptowali poddasze. niestety budowa jeszcze nie ruszyła :/ zrezygnowaliśmy z jednego pomieszczenia na dole na rzecz klatki schodowej.
Link do komentarza
Podział podobny, tylko pokój 3, to łazienka, a łazienka, to strych. Mam jeszcze drugą opcję, żeby wygospodarować tylko garderobę i łazienkę, a reszta, to jedna przestrzeń, różniąca się tylko wykończeniem podłogi. Wybór zależy od tego, kto będzie tam przebywał, jak dzieci, to pokoje, jak ja i żona (czyli biuro), to jedna przestrzeń.
Przy tej okazji zapytam, czy ktoś ma już okna dachowe?
Jak tak, to w jaki sposób radzi sobie z zalegającym śniegiem, ponieważ wtedy robi się po prostu ciemno w pokoju.
Dlatego myślę nie o dachowych oknach tylko o lukarnach.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Serdecznie witamy wszystkich Tercjowiczów i gratulujemy wyboru projektów icon_smile.gif Budujemy "tercje 4". Stan surowy już stoi. Kotłownie z garażem będziemy mieli w oddzielnym budynku. Przesył około 12m. Może ktoś z Was robi podobnie? Można podzielić się pomysłami... Chodzi mi szczególnie o dobór pieca, miejsce na zbiornik z woda itp. Pozdrawiamy.
P.S. Może buduje ktoś tercje w woj.pomorskim badź ewntualnie w woj.sąsiadującym lub mazowieckim? Z chęcią odwiedzimy na budowie icon_biggrin.gif zapraszamy też do odwiedzin naszego domku icon_smile.gif Dzięki temu można wymienić się pomysłami i coś fajnego podejrzeć icon_smile.gif Edytowano przez tercja4 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam Wszystkich Tercjowiczów,

Wszystkiego NAJ w Nowym Roku.

Mam dwa pytania:

1. Czy ktoś z Was przeprowadził adaptację poddasza, jaki macie rozkład pokoi i ile okien dachowych?
2. Czy macie kotłownią na paliwo stałe np.: Eko-groszek, jeśli tak to w którym miejscu wygospodarowaliście wystarczającą powierzchnię?

Pozdrawiam,

MAL



Witam Wszystkich.

MAL juz kiedyś wklejałem fotki swojego domku.
Jest to Tercja troche zmieniona ma 17 na 10 .
Mam zaadaptowane poddasze podzieliłem je tak że mam po lewej stronie dwa pokoje a po prawej sypialnie połączona z łazienka i garderobą. W pomieszczeniu w którym chcesz mieć garderobe zrobiłem łazienke dla dzieci

W odniesieniu sie do twojego szkicu pare pomiszczen pokrywa się

[attachment=8808:Poddasze_1_.jpg]

u mnie łazienka u ciebie garderoba
[attachment=8810:twoja_garderoba.JPG]


pokój nr 1 pokrywa sie
[attachment=8811:pok_j_nr_1.JPG]
[attachment=8812:pok_j_nr_1b.JPG]


u mnike pokój u ciebie Łazienka
[attachment=8813:np.__azienka.JPG]


z zewnątrz wygląda to tak
[attachment=8814:P1050179.JPG]
[attachment=8815:P1050242.JPG]

Ja tez jestem ze śląska więc zapraszam.
Link do komentarza
Witam,

Drewno zamówione, dachówki w trakcie produkcji, Panowie Górale zadeklarowali, że na początku marca zaczynamy z dachem.

Nasz pomysł na Tercję jest nieco inny niż Twój Karolek, bardziej wiejski, dlatego zdecydowaliśmy się na pojedyncze kolumny drewniane - właśnie panowie z Mazur przywieźli w ubiegłym tygodniu dwa toczone słupy świerkowe. Dachówka brązowa z kryciem w koronkę, mam nadzieję, za już niedługo będę się cieszył dachem ;o) i zobaczmy jak daleko stan zrealizowany będzie odbiegał od planowanego ? Jeżeli możesz podać kolor lakierobejcy, którym pomalowałeś krokwie i nadbitkę, będę zobowiązany.

Dzięki Robertu i Karolek za wszystkie podpowiedzi odnośnie poddasza (pewnie podobnie jak planuje Robertu połączę też dwa pokoje 2 + 3), musiałem to pilnie zweryfikować ponieważ panowie oczekują wskazówek co do rozmieszczenia okien połaciowych, a propos okien, czy była już mowa o ich rozmiarze, coś mi chyba umknęło ? jeżeli można to prosiłbym o przypomnienie. W sumie w moim przypadku wychodzi aż 6 sztuk.

Widzę, że nie zamontowaliście ław kominiarskich, chyba, że będzie to drugi etap ? Ja się jeszcze zastanawiam, ponieważ karpiówka jest stosunkowo cienka i krucha, kominiarze podczas odbioru mogą coś zalecić.

Karolek dziękuję serdecznie za zaproszenie, szkoda tylko, że aż tak dużo pozmieniałeś w porównaniu do pierwowzoru ;o), także pewnie niewiele bym skorzystał, odwiedzając Twój DWÓR ;o), ale muszę przyznać, ze dach i elewacja robią piorunujące wrażanie !!!
Również zastanawiałem się na boniowaniem, jest to jednak charakterystyczne dla stylu pałacowego z takim portykiem jak Twój czy Robertu czyli murowanym i podpartym dwoma kolumnami, nasza ganeczek będzie mniejszy i drewniany, także elewacja raczej biała i gładka - zobaczymy?

Odnośnie pytania Robertu dotyczącego okien połaciowych w okresie zimowym, na bazie moich obserwacji wynika, że w domu ogrzewanym straty przez szyby okien są niestety na tyle duże, że śnieg momentalnie znika (mam za oknem widok na dom bliźniak w którym jedna część jest zamieszkała a druga nie, w zamieszkałej okna są czyste, w drugiej części natomiast zalega gruba warstwa śniegu). Odnośnie wykuszu, są one na pewno bardziej praktyczne jednak niestety też dość drogie i wymagają istotnych zmian konstrukcyjnych.

Pozdrawiam,

MAL Edytowano przez MAL (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam

Przesyłam pare zdjęc które mogą cię zainteresować.


[attachment=8852:11.jpg]


[attachment=8853:22.jpg]


[attachment=8854:33.jpg]


[attachment=8855:44.jpg]

też kiedys myślałem o takim stylu i coś pozostało icon_smile.gif


[attachment=8856:1.JPG]

[attachment=8857:2.JPG]

[attachment=8858:P1050203.JPG]







On niejest wiejski icon_sad.gif icon_sad.gif

[attachment=8864:P1050245.JPG]


POZDRAWIAM icon_smile.gif Edytowano przez karolek59 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Karolek59, jak to jest, że w opisie masz Kobieta, a piszesz jako mężczyzna?

Teraz w temacie: Karolek59, jakiej wysokości masz ściankę kolankową i w jakiej odległości ustawiasz ścianę z płyt?
Jakich wymiarów okna połaciowe masz i na jakiej wysokości montowane?




Witam Robertu

W opisie mam kobieta bo to moja żona sie zalogowala na tym forum.
Mając troszkę wolnego czasu wszedłem na jej konto.

A co do okien połaciowych wymiar 140 X 78 wysokość montażu sprawdzę i napisze jutro,
połowe okien mam uchylno obrotowych świetne rozwiązanie.
ściana kolankowa wysokość 50 cm.
ściana z płyty KG wysokość 85 cm w niektórych pomieszczeniach 95 ( łazienka, sypialnia ) odległość od ściany kolankowej sprawdze.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za odpowiedź, ale to jeszcze nie koniec pytań icon_smile.gif, będziesz ocieplał w jakiś sposób ścianki na poddaszu? I co z zasłoniętą przestrzenią między ścianami, ogrzewasz, czy nie?



Witam Robertu

Wysokość na jakiej montowałem okna połaciowe to 1,4 - 1,5 m.

Ścianki na poddaszu te które nie były z pustaków ceramicznych ociepliłem wełna w profile ścianek o ile się nie myle
to 8-10 cm.
A ścianki przy murłacie są z profili 5cm i tyle dałem wełny. Pewnie za dużo to nieda i tak będzie tam ciepło uciekać.
Na strop za tymi ściankami też położyłem wełne pozostałości z ocieplenia skosów ok. 10 cm.


Pozdrawiam.

Cytat

Witam
karolku59- masz bardzo ładna elewację. W związku z czym mam pytanie. Jakiej grubości i jakiej szerokości są te ozdobne listwy wokół okien (mają pewnie jakąś fachowa nazwę, niestety nie wiem jaką). Pozdrawiam




Witam Etka

Opaski wokół okienne maja wymiar 12 cm x 4 cm
natomiast podparapetowe 15 cm x 8 cm.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

U mnie te paski przy oknach (i nie tylko) nazywa się BONIA.



Witam Robertu

Nie zgazam się z tobą BONIE to dekoracje na winklach budynku.

[attachment=8934:3.JPG]
[attachment=8935:1420616245.jpg]

A ozdoby wokół okien producent nazywa : listwoą lub opaską okienną, wokółokienną
A te pod parapetem : listwą lub opaską podparapetoą, podokienną, podparapetnik
Większe i szersze elementy które są montowane poziomo na budynku to gzymsy, u mnie pasek nad kolumnami.
Gzymsy dlatego że sa grubsze muszą być zakute od góry blachą by uniknąć zacieków.

[attachment=8936:gzyms.JPG]

Pozdrawiam

Link do komentarza
Witamy,
właśnie po długich perypetiach kupiliśmy działkę icon_smile.gif
Projekt Tercja 2 już zapłacony i czekamy na przesyłkę.

Od pewnego czasu obserwujemy to forum marząc o dołączeniu do grona wybrańców.

Zaczynamy z grubej rury:

"Czy ktoś z małopolskiego (im bliżej Krakowa tum lepiej) przyjmie w swoje szacowne progi Tercji nowych zapaleńców pragnących niewirtualnie pospacerować po swym wymarzonym domu?"
Link do komentarza
Cytat

Witam Etka

Opaski wokół okienne maja wymiar 12 cm x 4 cm
natomiast podparapetowe 15 cm x 8 cm.

Pozdrawiam.


Bardzo dziękuję. Mam prośbę, jesli to nie kłopot oczywiście. Mógłbyś przy okazji wkleić zdjęcie takiego jednego okna? Żeby wyraźnie było na nim widać opaskę wokół okna i listwę pod parapetem.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Podział podobny, tylko pokój 3, to łazienka, a łazienka, to strych. Mam jeszcze drugą opcję, żeby wygospodarować tylko garderobę i łazienkę, a reszta, to jedna przestrzeń, różniąca się tylko wykończeniem podłogi. Wybór zależy od tego, kto będzie tam przebywał, jak dzieci, to pokoje, jak ja i żona (czyli biuro), to jedna przestrzeń.
Przy tej okazji zapytam, czy ktoś ma już okna dachowe?
Jak tak, to w jaki sposób radzi sobie z zalegającym śniegiem, ponieważ wtedy robi się po prostu ciemno w pokoju.
Dlatego myślę nie o dachowych oknach tylko o lukarnach.


Dzień dobry My w domu mamy okna dachowe. Kąt nachylenia dachu 35 stopni, od północy. Niestety w zimie przy dużych opadach nic nie da się zrobić- śnieg zalega.

Pozdrawiamy icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Witaj Jacek i Kinga


Jeśli interesuje was obejrzenie Tercji - to zapraszam do Tarnowa ( 98 km od Krakowa )

Robertu

Już wkrótce się odezwę , tak jak obiecałam
Wrzucę także zdjęcia

Pozdrawiam


Witam,
szczerze mieliśmy nadzieję, że się odezwiecie.
Bardzo chętnie was odwiedzimy.
Napiszcie tylko kiedy.

A którą Tercję wybudowaliście?

pozdrawiamy
Link do komentarza
Witam wszystkich



Bardzo długo nas nie było - ale widzę , że klan rośnie w siłę i mamy bardzo godnych następców.
Budujcie i cieszcie się każdym etapem - tego życzę

Robertu - tak jak obiecałam zdjęcia dla Ciebie - całuję i pozdrawiam

Wyjątkowo zamieszczam zdjęcie na którym jestem z moim ( od 18 lat ) niesamowitym facetem - wszak dom - to nie mury - tylko ludzie ........

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez beatawacek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam wszystkich Forowiczów tercjowych.
Chciałabym zapytać o Wasze doświadczenia dotyczące posadzki w salonie-korytarzu-kuchni (czyli części dziennej).
Początkowo mieliśmy pomysł nad zrobieniem w tej części ogrzewania podłogowego wodnego i terakoty (co za tym idzie- rezygnujemy z grzejników na ścianach w tej części). Takie wodne ogrzewanie podłogowe mamy już w łazience w "nocnej" części domu.
Ostatnio zaczynamy myśleć, czy by nie zrobić zamiast tego w obniżonej części salonu desek drewnianych (kuchnia i korytarz z ceramiki.

Co o tym sądzicie? Jakie za i przeciw?
DOdam, że zależy mi na tym, żeby podłogę w miarę łatwo można było utrzymać w czystości, bo jestem alergikiem (a rodzina nasza, w tym ja, ma tendencje do tworzenia bałaganu:)

pozdrawiam jeszcze zimowo
Weronika

Link do komentarza
Witamy jacek i kinga icon_biggrin.gif

WeronikaTomek my też chcemy w komunikacyjnych przejściach terakotę , a w salonie drewno + podłogowe ogrzewanie. Drewno nada salonowi przytulny charakter a ogrzewanie podłogowe ciepłe stopy icon_biggrin.gif .
Też jesteśmy alergikami i co do ogrzewania podłogowego to niby niezdrowo ale ogrzewanie podłogowe to komfort...
a co do utrzymania czystości to wydaje mi się że to kwestia chęci do sprzątania icon_wink.gif
Link do komentarza
Chęci może by się jeszcze znalazły, gorzej z czasem- musi być tak, żeby całość dało się posprzątać możliwie szybko.
A płytki wystarczy odkurzyć i umyć, odchodzi konserwacja, generalnie szybciej się to sprząta.

A dechy nie kłócą się z podłogówką? Płytki ładnie akumulują ciepło, a drewno jest przecież izolatorem.

pozdrawiam
Weronika
Link do komentarza
Witaj WeronikaTomek;

W naszym obecnym mieszkaniu mamy podłogówkę elektryczną w kuchni i w łazience pod terakotą włączone cały rok (jest termostat ustawiony na ok 30stopni). Daje to przyjemne uczucie ciepła. Ja osobiście wiecznie gdzieś "gubię" pantofle i gonię boso icon_smile.gif
W dziennym mamy parkiet i tradycyjna grzejniki. Sprzątanie nie stanowi problemu: szybko odkurzacz i ewentualnie (w razie potrzeby) wilgotny mop. Raz na parę miesięcy woda z płynem do parkietów. Drewniana podłoga to ciepła podłoga!

Znajomi mają podłogówkę wodną w całej dziennej części domu i wszystko jest ok dopóki nie uruchomią kominka. Kominek podnosi temperaturę powietrza w domu i c.o. się wyłącza (gdy termostat zadziała), a podłoga zimna. Do tego małe dzieci, które siadają na podłodze trzeba upominać, żeby nie siedziały na zimnym kamieniu, o etapie raczkowania nie wspomnę.

A wiosną, latem, jesienią, gdy c.o. nie działa też zimna podłoga - kamień to kamień, zawsze daje uczucie chłodu.

I jeszcze jedno, drewno daje inny wystrój: domu ciepłego, przytulnego, tradycyjnego. Płytki są zimne i nowoczesne.

Wszystko zależy od tego co Wam się podoba.

Dla mnie i męża Tercja to dom w starym stylu i tak będziemy chcieli go urządzić. W pokoju dziennym myślimy o deskach drewnianych, w kuchni i holu terakota, ale ogrzewanie tradycyjne grzejniki + elektryczna podłogówka (zawsze można włączyć i wyłączyć w zależności od upodobań).

pozdrawiamy
Kinga i Jacek

Link do komentarza
Witam !

Piszę tutaj pierwszy raz, ale od dawna już czytam to forum. Kiedy zobaczyłam projekt Tercji 3, to już wszystkie inne projekty wydają się nie mieć "duszy".
Właśnie z mężem kupiliśmy projekt Tercji 3 i podobny wizualnie projekt garażu. Mam pytanie do osób które niedawno zakończyły budowę Tercji 3, jaki jest rzeczywisty koszt budowy tego domu. I jeszcze jedną prośbę o zdjęcia, bo zawsze można coś podpatrzeć.


Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam wszystkich!

Przymierzamy się do zakupu projektu Tercji 2. Jak wiadomo na samym początku jest więcej pytań niż odpowiedzi. W związku z tym szukamy osób które zaczęły lub zakończyły budowę Tercji gdyby była taka możliwość podjechania, porozmawiania, obejrzenia budowy bylibyśmy bardzo wdzięczni. icon_biggrin.gif

Mieszkamy w woj.wielkopolskim, miasto Leszno

Pozdrawiam
Roman
Link do komentarza
Cytat

witaj MAL
czy Twoja Tercja to Tercja 2?
I jeszcze jedno- kolumny -z czego są? jak robiłeś?



Witam,

Buduję Tercję o wymiarach 16 x 10 m, jest to mała adaptacja oryginalnego projektu Tercji. Odnośnie kolumn, są to toczone świerkowe słupy o średnicy 45 cm w połowie i 38 na końcach.

Pozdrawiam,

MAL
Link do komentarza
Witam,

W moim projekcie są tylko 2 kolumny podpierające portyk wejściowy. Tył jest nieco zmieniony w stosunku do oryginału, wyjście na taras oraz drzwi do kotłowni - widoczne na załączonym zdjęciu.


Odnośnie kolumn to zupełny kosmos, szukałem ponad pół roku. Ceny wahają się od 800 PLN - 4000 PLN za sztukę w zależności od wzoru, zdobień oraz zacięcia stolarza lub artysty rzeźbiarza. Mnie udało się kupić widoczne na moich zdjęciach w tej dolnej granicy w firmie z Węgrowa - F.P.H.U Mariusz Gregorczyk, mariusz600@onet.eu. Są jeszcze firmy w Zakopanem, we Wrocławiu i pewnie jeszcze wiele innych ;o). Niestety istotną część zakupu stanowią koszty transportu.

Pozdrawiam,

MAL


Cytat

Dzięki za informacje.
A możesz się jeszcze pochwalić/pożalić jaki jest koszt takiego słupa świerkowego lub ile kosztował cię komplet słupów (rozumiem że 4 szt) wraz z dostawą i gdzie to zamawiałeś.

pozdrawiam


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Super domek rosnie,jedna rada-niech super atmosfera nie uspi twej czujnosci...



Dzięki za radę, oczywiście staram się trzymać rękę na pulsie. Niestety większość czasu jestem poza domem i budową steruję zdalnie. Właśnie siedzę i piszę listę życzeń, mam nadzieję, że potrafią czytać bo z obrazkami jakoś nie bardzo. Mam Super Boba Budowniczego od kominów, kupiłem dwa kominy firmy Schiedel, Pan Bob wszystko zrobił inaczej niż przedstawiono obrazkowo w instrukcji, no może poza tym, że wlot i wylot są OK - przynajmniej tyle ;o/

Pozdrawiam Wszystkich i życzę zdolności do przewidywania i eliminowania w zarodku błędów naszych fahofcuf !

MAL
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...