Skocz do zawartości

Wybór projektu.


Recommended Posts

Witam, wraz z żoną będziemy budowali swój pierwszy dom. Jesteśmy rodziną z dwójką małych dzieci. 

Chcemy projekt w o tradycyjnym wyglądzie polskiego dworku. Bardzo podoba nam się ten styl. Chcemy aby dom był również funkcjonalny. Teraz mieszkamy w mieszkaniu 3 pokojowym i brakuje nam trochę miejsca i schowków na różne rzeczy. 

Znaleźliśmy projekt Z2A z firmy Z500. Poniżej link:

https://z500.pl/projekt/29588/Z2_A,dom-w-stylu-dworkowym-z-uzytkowym-poddaszem.html

Potrzebujemy porady od osób które wybudowały już jakiś dom w swoim życiu lub które się na tym znają.

Chodzi nam głównie o waszą poradę czy według was ten dom jest funkcjonalny. Czy coś jest może jeszcze potrzebne w domu. Jakieś dodatkowe pomieszczenie. 

 

Pozdrawiam Mariusz 

 

 

 

1532954254H48LK_1600_900_exclusive_normal.jpg

Link do komentarza
9 minut temu, Mariusz7at napisał:

Potrzebujemy porady od osób które wybudowały już jakiś dom w swoim życiu lub które się na tym znają.

Chodzi nam głównie o waszą poradę czy według was ten dom jest funkcjonalny. Czy coś jest może jeszcze potrzebne w domu. Jakieś dodatkowe pomieszczenie.

Tu tylko są sami tacy co wybudowali albo budują :) 

Z zewnątrz domek ładnie wygląda.

Żaby było bardziej przejrzyściej do dyskusji pozwolę sobie wkleić rzuty parteru i poddasza.

15347540562LFAZ_1122_0_exclusive_normal.

 

1534754059FWYJK_1122_0_exclusive_normal.

Układ pomieszczeń wydaje sie dość logiczny ale z małymi korektami.

 Po pierwsze co bym zmienił a raczej dodał to kotłownię zrobiłbym na końcu garażu, oczywiście wtedy musiały by wylecieć drzwi podwójne tarasowe, ale możesz je dać na ścianie gdzie są pojedyncze. Tym zabiegiem bryła domu nabrała by symetrycznego kształtu a i funkcjonalność była by lepsza, wchodzisz do kotłowni poprzez garaż i z wychodzisz,wchodzisz do kotłowni z zewnątrz od tyłu domu.

Po drugie w miejsce planowej kotłowni powiększyłbym łazienkę i zrobił wejście do niej z korytarza, bo jakoś do mnie nie przemawia wejście do łazienki ze sypialni/pokoju.

Po trzecie, zlikwidowałbym kibelek  a miejsce jego powiększyłbym garderobę w wiatrołapie albo zrobił z niego jakiś składzik np na przetwory.

Z kominka w salonie tez bym zrezygnował zyskując tym samym więcej miejsca.

Co do kotłowni to dobrze by było gdyś już teraz wiedział czym będziesz ogrzewał domek oraz jaka wentylację planujesz mieć w domku.

Poddasza raczej bym nie ruszał, układ pomieszczeń na poddaszu uważam że jest spoko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
3 godziny temu, Mariusz7at napisał:

Chodzi nam głównie o waszą poradę czy według was ten dom jest funkcjonalny.

 

Budynek z zewnątrz b. ładny.

 

Wewnątrz takie minusy:

1. Główne wejście na kant schodów - zamiast na wprost do hallu.

2. Zbyt mała sypialnia dla dwojga (jeśli ma to być pokój 2-osobowy)

3. Za mały - za wąski i bez zaplecza "szafkowo-półkowego" garaż.

4. Zbyt dużo komunikacji na parterze - i mimo to bałagan w funkcji.

4. Uwagi z poprzedniego postu dot zmiany funkcji zasadne.

5. Kwestia poddasza: przy takim dachu (kopertowy, małe spadki) obawiam się, że nie ma tam wiele pow. użytkowej - chętnie bym zobaczył przekrój, a na nim te łóżka i prysznic w skosach. Ale z drugiej strony i tak jest nieźle, i czytelna funkcja.

Ale może się mylę?

 

Reasumując:

Dom śliczny z zewnątrz - ale funkcja i wnętrze parteru - niezbyt.

Na  twoim miejscu szukałbym dalej.

 

Jeśli idzie o dodatkowe pomieszczenia - sam musisz pomyśleć, co będziesz potrzebowa. Do pracy?, do hobby?, warsztacik?, lamus?.

A może zlokalizujesz coś obok domu?

 

Link do komentarza
16 minut temu, zenek napisał:

2. Zbyt mała sypialnia dla dwojga (jeśli ma to być pokój 2-osobowy)

Zwróć uwagę, że ta sypialnia/pokój ma dodatkowo garderobę więc po co większa ma być ta sypialnia.

17 minut temu, zenek napisał:

4. Zbyt dużo komunikacji na parterze - i mimo to bałagan w funkcji.

Otwarta komunikacja sprawia optycznie że pomieszczenia są większe bo nie ograniczają  ich żadne ścianki działowe.

18 minut temu, zenek napisał:

5. Kwestia poddasza: przy takim dachu (kopertowy, małe spadki) obawiam się, że nie ma tam wiele pow. użytkowej - chętnie bym zobaczył przekrój, a na nim te łóżka i prysznic w skosach

Tam masz podaną p.u. i powierzchnię po podłodze, pokoje mają po podłodze prawie 45 m2 a p.u. prawie 15 m2. Co do wysokości  to wokół obrysu dachu biegnie linia przerywana oznacza ona ściankę (tzw ślepą ściankę kolankową) a przy niej łóżka tak więc wysokość musi być coś około 1 m więc wystarczająca aby nie kolidowało z łóżkiem. Natomiast co do łazienki to tam jest wanna narożna a nie prysznic.

Link do komentarza

Dziękuję za wskazówki i porady.

 

Od siebie dodam jeszcze że  jeżeli chodzi o kotłownię to będziemy ogrzewali gazem, więc wydaje mi się że taka powierzchnia kotłowni 4,7 powinna mi wystarczyć.

 

Raczej nie jestem typem majsterkowicza więc na tyle garażu wystarczy mi że postawię kosiarkę oraz jedną szafkę z pułkami na drobne narzędzia.

 

A co do łazienki to właśnie tak z żoną myślałem że chcieli byśmy mieć własna prywatna łazienkę na parterze do której byłby dostęp z sypialni, dla gości była by toaleta na parterze, a dla dzieci łazienka na poddaszu.

 

Ale ta propozycja z zlikwidowaniem kibelka i powiększeniem garderoby podoba się nam.

A czy można w garażu albo w pralni na poddaszu zamontować piec na gaz z zasobnikiem ciepłej wody?

 

Z kominka w salonie też raczej zrezygnujemy.

 

Zastanawiamy się nad wentylacją, czy inwestować w wentylację mechaniczną z rekuperatorem?

 

Na poddaszu natomiast dwa duże pokoje będą dla dzieci a trzeci mniejszy dla mnie, będzie to mój pokój, do pracy od czasu do czasu oraz sypialnia jak przyjedzie teściowa….

Edytowano przez Mariusz7at (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Mariusz7at napisał:

A co do łazienki to właśnie tak z żoną myślałem że chcieli byśmy mieć własna prywatna łazienkę na parterze do której byłby dostęp z sypialni, dla gości była by toaleta na parterze, a dla dzieci łazienka na poddaszu.

A po chwili piszesz:

1 godzinę temu, Mariusz7at napisał:

Ale ta propozycja z zlikwidowaniem kibelka i powiększeniem garderoby podoba się nam.

Więc o co chodzi? Zrobiłbym wejście do łazienki od strony korytarza łącząc łazienkę z kotłownią (o kotłowni później). Tym zabiegiem mógłbyś powiększyć sobie trochę sypialni. Rozumiem, że chcecie mieć trochę intymności, ale tak na zdrowy rozsądek to jest Wasz dom a nie obiekt publiczny, a znając życie dzieciaki i tak będą latać do waszej łazienki.

1 godzinę temu, Mariusz7at napisał:

Od siebie dodam jeszcze że  jeżeli chodzi o kotłownię to będziemy ogrzewali gazem, więc wydaje mi się że taka powierzchnia kotłowni 4,7 powinna mi wystarczyć.

Kotłownię/pomieszczenie gospodarcze jak już pisałem przeniósłbym na koniec garażu tworząc tym samym bardziej symetryczną bryłę budynku. Co do wyboru ogrzewania to jak już mogę coś doradzić to popatrz w kierunku PCi, odliczając nakłady jakie musisz dodatkowo ponieś aby mieć gaz to prądem grzałbyś przez kilka lat za darmo. Prąd musisz mieć aby mieszkać i żyć, gazu nie potrzebujesz.

1 godzinę temu, Mariusz7at napisał:

A czy można w garażu albo w pralni na poddaszu zamontować piec na gaz z zasobnikiem ciepłej wody?

Nie ma przeciwwskazań, tylko po co? Po co wszystko ciągnąć na gorę (całą armaturę) a potem zjeżdżać rurkami na dół. Na poddaszu z pralni wyszedłby (gdybyś miał taką potrzebę) pokoik dla np gości.

1 godzinę temu, Mariusz7at napisał:

Zastanawiamy się nad wentylacją, czy inwestować w wentylację mechaniczną z rekuperatorem?

Wiem że zastanawiasz się nad wentylacją    :) To już decyzja należy do Ciebie, musisz poczytać, poczytać i wyciągnąć wnioski sam dla siebie. Ja dla przykładu mam wentylacje grawitacyjną i nie narzekam.

Link do komentarza

Skoro Wam się podoba styl dworkowy, zerknij na pracownię Arex z Warszawy. Wybudowałam dom wg ich projektu  "Kasia". Bryła zwarta, funkcjonalna, klasyczna, mało ciągów komunikacyjnych, na górze trzy spore sypialne i pokój nad garażem. Dół można otworzyć, ja preferuję zamknięte kuchnie, więc nie otwierałam. 

 

Link do komentarza

Nie wiem czy moi poprzednicy pisali o wiatrołapie.Ale ja widząc że u moich dzieci ma on 6 m2 i to jest wg mnie minimum doradzałbym powiększenie tegoż u Ciebie. W takim wiatrołapie zmieści się kilka osób,mogą swobodnie rozebrać się z okryć wierzchnich,butów a nie wnosić części z tego do środka.Przemyśl to.

Link do komentarza

W projekcie wysokość ścianki kolankowej to 97 cm. Czy uważacie że wystarczająca wysokość. Architekt z biura mówił mi że jeżeli będę chciał to mogę obudować ścianę kolankową, przez co zmniejszy się trochę powierzchnia pomieszczeń ale skośny dach będzie się zaczynał np. od 140 m.

Jak według was lepiej zrobić 97 cm i większa powierzchnia czy 140 cm i trochę mniejsza powierzchnia. 

Przerywane linie oznaczają wysokość 140 cm oraz 220 cm. 

 

image.thumb.png.8c2af7defa7bc227eea57c7419902f29.png

Link do komentarza
16 godzin temu, mhtyl napisał:

Otwarta komunikacja sprawia optycznie że pomieszczenia są większe bo nie ograniczają  ich żadne ścianki działowe.

Chodzi mi o to, że komunikacji jest zbyt dużo w stosunku do pow. parteru. Dodatkowo powikłana.

16 godzin temu, mhtyl napisał:

linia przerywana oznacza ona ściankę (tzw ślepą ściankę kolankową) a przy niej łóżka tak więc wysokość musi być coś około 1 m więc wystarczająca aby nie kolidowało z łóżkiem. Natomiast co do łazienki to tam jest wanna narożna a nie prysznic.

wysokość przy łóżku 1m - więc jak wstaniesz, to możesz rypnąć głową o sufit. Tym bardziej wstając w wannie.

 

5 godzin temu, Mariusz7at napisał:

na tyle garażu wystarczy mi że postawię kosiarkę oraz jedną szafkę z pułkami

szafka ledwo wjdzie, ale i z boku jest mało miejsca.

Chodzi o to, ze jak budujesz domek - to warto, by był wygodny - nie ciasny - bo jest to kwestia często 1, 2 m więcej szerokości lub długości budynku, a korzyści wwększe niż koszty.

To samo dot. sypialni i słuszna uwaga Bustera:

3 godziny temu, Buster napisał:

widząc że u moich dzieci ma on 6 m2 i to jest wg mnie minimum doradzałbym powiększenie tegoż u Ciebie

odnośnie ścianek kolankowych:

 

53 minuty temu, Mariusz7at napisał:

Jak według was lepiej zrobić 97 cm i większa powierzchnia czy 140 cm i trochę mniejsza powierzchnia

Z dwojga złego lepiej zostawić 97 cm - bo inaczej zostawiasz tą przestrzeń. Natomiast można odpowiednio ustawić łóżko - nogi pod skosem, głowa gdzie wyżej. Można skos zabudować szafkami, schowkami.

 

Łazienka np w tym projekcie jest bez sensu - pod skosem wanna (jak z niej wyjść, chyba stylem przerzutowym (dawny styl skoku przez poprzeczkę) - a obok pod skosami co???

 

Można też zmienić kąt dachu (jeśli architekt na to pójdzie) - albo zmienić kopertę na dach dwuspadowy lub mansardę - też popularną w budownictwie dworkowym.   

 

Kwestia jest w tym, że jak się robi poddasze użytkowe - to dach powinien to ułatwiać - a ten projekt zakład w sumie dach ze strychem. Pokoje są jakby przy okazji.

 

Ale to moje wrażenia - i nie autorytarne twierdzenia. Jest też przecież kwestia gustu i indywidualnego podejścia przyszłego użtkownika. I ono jest najważniejsze. 

Link do komentarza
23 minuty temu, zenek napisał:

Łazienka np w tym projekcie jest bez sensu - pod skosem wanna (jak z niej wyjść, chyba stylem przerzutowym (dawny styl skoku przez poprzeczkę) - a obok pod skosami co???

 

Można też zmienić kąt dachu (jeśli architekt na to pójdzie) - albo zmienić kopertę na dach dwuspadowy lub mansardę - też popularną w budownictwie dworkowym.   

 

 

Napisałem w sprawie łazienki na poddaszu do firmy która zrobiła ten projekt i architekt przysłał mi jakąś taką szybką wizualizację z tego projektu pokazującą jaki wygodna jest łazienka. Dla mnie wygląda to całkiem dobrze. W głowę raczej się nie uderzę. 

 

image.thumb.png.cbdfe29d3397c21048751ce80f54359c.png

Link do komentarza
57 minut temu, zenek napisał:

Łazienka np w tym projekcie jest bez sensu - pod skosem wanna

Jest z sensem! Chyba nigdy nie byłeś w takiej łazience...

 

58 minut temu, zenek napisał:

wysokość przy łóżku 1m - więc jak wstaniesz, to możesz rypnąć głową o sufit.

Wysokość 1 m jest PRZY SAMEJ(!!!) ŚCIANCE! wstajesz z łóżka ok 1 m od ścianki, a tam jest już ok. 2 m! i przy przeciętnym wzroście nie rypniesz, jeśli nie będziesz podskakiwał...

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

Chodzi mi o to, że komunikacji jest zbyt dużo w stosunku do pow. parteru. Dodatkowo powikłana.

Ale komunikacja jest otwarta i tworzy całość z pozostałymi pomieszczeniami - kuchnia i salonem.

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

wysokość przy łóżku 1m - więc jak wstaniesz, to możesz rypnąć głową o sufit. Tym bardziej wstając w wannie.

To jest wysokość przy ściance, przecież wstając nie kierujesz sie do skosu tylko od niego.

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

Można też zmienić kąt dachu (jeśli architekt na to pójdzie) - albo zmienić kopertę na dach dwuspadowy lub mansardę - też popularną w budownictwie dworkowym.   

Zmieniając kąt dachu po pierwsze musi być wykonany nowy projekt a to tanio nie będzie i jeżeli już zmieniać kąt nachylenia dachu lepiej połakomić się na projekt indywidualny, wzorując się na tym domku.

2 godziny temu, Mariusz7at napisał:

Jak według was lepiej zrobić 97 cm i większa powierzchnia czy 140 cm i trochę mniejsza powierzchnia. 

Przerywane linie oznaczają wysokość 140 cm oraz 220 cm.

Podniósłbym o wysokość jednego pustaka po obwodzie i zostawiłbym ściankę taką jaka wyjdzie czyli około 110cm. Zresztą ta ścianka to będzie nie murowana tylko zabudowana tzw ślepa.

Do 140 cm nie liczy się p.u., od 140 do 220 liczy się 50% p.u. a powyżej 220 już w 100%, dlatego jak zauważyłeś masz podane dwie wartości wielkości pomieszczeń, po podłodze i przy p.u.

50 minut temu, Mariusz7at napisał:

Napisałem w sprawie łazienki na poddaszu do firmy która zrobiła ten projekt i architekt przysłał mi jakąś taką szybką wizualizację z tego projektu pokazującą jaki wygodna jest łazienka. Dla mnie wygląda to całkiem dobrze. W głowę raczej się nie uderzę. 

Oczywiście, że tak można i tak się robi. 

Jedynie jeszcze moja uwaga to uważam, że zbyt dużo tych okien dachowych. Z powodu że to dach czterospadowy więc okna dachowe muszą być to ograniczyłbym je do minimum, bo jakby nie patrzeć to dziura w dachu in potencjalne miejsce do przecieku.

Jest jeszcze inne wyjście z sytuacji aby uzyskać bardziej przejrzyste poddasze i więcej miejsca ale to wiąże się ze zmianą dachu kopertowego (czyli nowy projekt) na dach naczółkowy. Ten rodzaj dachu też kojarzy sie z dworkiem polskim i ładnie by wyglądał.

Link do komentarza
5 minut temu, Mariusz7at napisał:

Bo garażu raczej nie będę ogrzewał, albo w niewielkim stopniu np. do około 10 stopni C.

Z racji tego, że nad garażem jest łazienka czyli pomieszczenie użytkowe to należałoby garaż ogrzewać albo dobrze odizolować aby nie było strat energii.

6 minut temu, Mariusz7at napisał:

Poważnie zastanawiam się nad zakupem tego projektu.

Możesz pokusić się o indywidualny,jak policzysz koszty związane z kupnem gotowego i jego adaptacją i jeszcze jakimiś tam ewentualnymi zmianami a indywidualny to wcale nie wyjdzie drożej a będziesz miał taki domek jaki Ci pasuje.

Link do komentarza
7 godzin temu, Mariusz7at napisał:

Napisałem w sprawie łazienki na poddaszu do firmy która zrobiła ten projekt i architekt przysłał mi jakąś taką szybką wizualizację z tego projektu pokazującą jaki wygodna jest łazienka. Dla mnie wygląda to całkiem dobrze. W głowę raczej się nie uderzę. 

To popatrz na kąty nachylenia dachu na brazku który pokazałeś w #1 i na tej "perspektywie" przysłanej przez architekta. Wg mnie - to nie to samo.

6 godzin temu, uroboros napisał:

Wysokość 1 m jest PRZY SAMEJ(!!!) ŚCIANCE! wstajesz z łóżka ok 1 m od ścianki, a tam jest już ok. 2 m! i przy przeciętnym wzroście nie rypniesz, jeśli nie będziesz podskakiwał..

Haha!

1. 1m od ścianki bedzie 2 m - jeśli kąt nachylenie dachu będzie większy, niż 45 st. A ja nie wiem, jaki jest ten kąt, bo przekroju nima. A z elewacji widać znacznie mniejszy kąt.

2. Jak siądziesz na łóżku - to będziesz 0.5 m od ściany - i już będziesz miał szczyt glowy na wys. 1.3 m.

A przecież są też inne sytuacje, jak choćby ścielenie łóżka, gdzie nachylasz się w stronę skosu. 

A chodzi o komfort - sypialnia to nie namiot himalaisty. 

Ale jak ktoś lubi mieć strop tuż nad głową - to przecież nie zabronione. 

 

No i jeszcze jedno - ciekawi mnie grubość izolacji dachu - i w tym kontekście pozostałe wymiary wnętrza.

Jak wiadomo - powinno być 35 - 40 cm wełny.

 

6 godzin temu, mhtyl napisał:

Zmieniając kąt dachu po pierwsze musi być wykonany nowy projekt

Tylko dostosowanie tego projektu - dokładnie dachu  Trochę wyższy, z większymi kątami pozwoli na podwyższenie ścianki kolankowej, a okap pozostanie na tej samej wysokości. W sumie zwiększy się pow. użytkowa, a tym samym komfort.

 

Ale to rzecz gustu - co kto lubi.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
7 minut temu, zenek napisał:

Tylko dostosowanie tego projektu - dokładnie dachu  Trochę wyższy, z większymi kątami pozwoli na podwyższenie ścianki kolankowej, a okap pozostanie na tej samej wysokości. W sumie zwiększy się pow. użytkowa, a tym samym komfort.

Jak zawał tak zwał, projekt nowy więźby dachowej musi być. A co ma kąt nachylenia dachu do wysokości ścianki kolankowej? Dach może zostać taki jaki jest a jedynie podnieść  tylko sama ściankę kolankową.

9 minut temu, zenek napisał:

To popatrz na kąty nachylenia dachu na brazku który pokazałeś w #1 i na tej "perspektywie" przysłanej przez architekta. Wg mnie - to nie to samo.

A czytałeś co oznaczają te przerywane linie? Pierwsza lina to wysokość wysokość 140 cm a druga to 220 cm, teraz zobacz na której linii jest usytuowane łóżko czy wanna.

 

1534855734WPRA1_1122_0_exclusive_normal.

15 minut temu, zenek napisał:

Jak wiadomo - powinno być 35 - 40 cm wełny.

A niby skąd wiadomo?

Jak będzie 30 cm izolacji to spoko wystarczy, 15 cm wzdłuż krokwi i 15 cm poprzek.

Link do komentarza
6 minut temu, mhtyl napisał:

Jak zawał tak zwał, projekt nowy więźby dachowej musi być. A co ma kąt nachylenia dachu do wysokości ścianki kolankowej? Dach może zostać taki jaki jest a jedynie podnieść  tylko sama ściankę kolankową.

Cały projekt jest nowy. Jak architekt go minimalnie zmieni - będzie miał alternatywę typówki. 

Jak zmienisz kąt - to linia skosu od okapu w górę będzie bardziej stroma i punkt podparcia na ściance kolankowej pójdzie w górę. W efekcie nie zmieni się proporcja elewacji parteru. 

A te elewacje są -  moim zdaniem -  b. ładne i największą wartością  tego projektu.

Oczywiście zmieni się proporcja dachu - będzie wyższy - ale może nie zepsuje elewacji, a może nawet polepszy wygląd.

 

Jeśli podniesiesz ściankę kolankową - to dach pójdzie w górę - proporcje parteru (elewaci) się zmienią. Czy na gorsze - nie wiem - ale myślę że tak, bo już teraz okap jest dość wysoko nad oknami.

16 minut temu, mhtyl napisał:

A czytałeś co oznaczają te przerywane linie? Pierwsza lina to wysokość wysokość 140 cm a druga to 220 cm, teraz zobacz na której linii jest usytuowane łóżko czy wanna.

 

Ok - wannę mogę dopuścić z tymi półkami od ściany.

Ale łóżka odsunięte od ściany 20, 30 cm, 40 cm - to jakieś dziwactwo. Jak tam sprzątać?

Widzę jeden plus - więcej powietrza.

 

Natomiast biurko przy ścianie ze skosem na wys. 1m , to wtopa.  Laptop sę zmieści , ale normalny monitor już nie. Ale można oczywiście :takaemotka: odsunąc od ściany. Tylko co - monitor?,biurko? 

15' monitor to rozmiar słusznie miniony.

Ja lubię mieć duży monitor, i trochę dalej od oczu.

Znowu rzecz gustu.

 

Biurko z monitorem na tle okna - bardzo zdrowe :takaemotka: dla oczu. Jak już się zmęczysz monitorem, zawsze możesz popatrzeć w południowe słońce (to chyba płd. elewacja). No i monitor się dogrzeje. Ergonomia tutaj kwitnie.

 

Sorry za sarkazm.

 

Tylko o czym tu rozmawiamy - o domku. Własnym. Zbudowanym przez nas. Czyli dostosowanym do nas (w ramach rozsądku oczywiście) - a nie zmuszającym nas do dostosowania się do jego minusów.

Link do komentarza
2 minuty temu, zenek napisał:

Cały projekt jest nowy. Jak architekt go minimalnie zmieni - będzie miał alternatywę typówki. 

O czym ty teraz piszesz? O projekcie indywidualnym czy gotowym/katalogowym?

4 minuty temu, zenek napisał:

Jeśli podniesiesz ściankę kolankową - to dach pójdzie w górę - proporcje parteru (elewaci) się zmienią. Czy na gorsze - nie wiem - ale myślę że tak, bo już teraz okap jest dość wysoko nad oknami.

Nic sie nie zmieni jak podniesie się ściankę kolankową w taki  wymiarze o jakim pisałem czyli 20-25 cm (jeden bloczek) aby zachować proporcje o których piszesz wystarczy wydłużyć krokwie aby dół dachu był na tej wysokości co jest obecnie.

8 minut temu, zenek napisał:

Ale łóżka odsunięte od ściany 20, 30 cm, 40 cm - to jakieś dziwactwo. Jak tam sprzątać?

Widzę jeden plus - więcej powietrza.

Z góry zakładasz coś czego nie wiesz. A może te 140 cm to wysokość ślepej ścianki kolankowej albo od ścianki kolankowej jest jakiś schowek na całej długości ściany.

11 minut temu, zenek napisał:

Natomiast biurko przy ścianie ze skosem na wys. 1m , to wtopa.  Laptop sę zmieści , ale normalny monitor już nie. Ale można oczywiście :takaemotka: odsunąc od ściany. Tylko co - monitor?,biurko? 

Wiesz co zenek, nie umiesz czytać projektów więc nie wypowiadaj sie w tych kwestiach.

Jak byk jest biurko z komputerem przy oknie fasadowym czyli przy lukarnie i tam jest 220 cm wysokości, a tak w ogóle to że ktoś namalował biurko z komputerem nie oznacza że tam na mus musi stać biurko z komputerem i monitorem.

Link do komentarza
49 minut temu, mhtyl napisał:

O czym ty teraz piszesz? O projekcie indywidualnym czy gotowym/katalogowym?

o wadach danej typówki

50 minut temu, mhtyl napisał:

Nic sie nie zmieni jak podniesie się ściankę kolankową w taki  wymiarze o jakim pisałem czyli 20-25 cm (jeden bloczek) aby zachować proporcje o których piszesz wystarczy wydłużyć krokwie aby dół dachu był na tej wysokości co jest obecnie.

też tak można - zmieni się szerokość okapu. O ile w tym projekcie?

51 minut temu, mhtyl napisał:

Z góry zakładasz coś czego nie wiesz. A może te 140 cm to wysokość ślepej ścianki kolankowej albo od ścianki kolankowej jest jakiś schowek na całej długości ściany.

Przecież widać na rzucie gdzie jest łózko, gdzie ściana.

52 minuty temu, mhtyl napisał:

Wiesz co zenek, nie umiesz czytać projektów więc nie wypowiadaj sie w tych kwestiach.

Jak byk jest biurko z komputerem przy oknie fasadowym czyli przy lukarnie i tam jest 220 cm wysokości, a tak w ogóle to że ktoś namalował biurko z komputerem nie oznacza że tam na mus musi stać biurko z komputerem i monitorem.

Świetnie czytam projekty budowlane, szczegolnie architektoniczno-budowlane.

A temu oknu i biurku poświęciłem osobne zdanie i chodzi o okno, slońce i monitor na oknie - nie o skos.

A to, że "ktoś tam namalował" - to właśnie o tym rozmawiamy. Jak by nie chciał, to by go tam nie umieścił. Jak zresztą z całym projektem. 

Rozmawiamy o tym co widać i tyle.

I brak mi przekroju - bo na nim zwykle trudno ściemniać.

 

A już widziałem projekty, gdzie przekroje nie pasowały do elewacji. Tylko rzecz w tym, ze budujesz wg rzutow i przekrojów - nie elewacji.

Link do komentarza

Napisałem do Firmy Z500 aby przesłali mi przekrój budynku. Pewnie jutro rano będę miał odpowiedź w tej sprawie, i przekonamy się jak w rzeczywistości wygląda sytuacja z tym biurkiem pod skosem. Mam nadzieję że mi taki przekrój udostępnią.

 

Na stronie widziałem jeszcze elewacje i wygląda mi wstępnie na to że ta wizualizacja z łazienki może być rzeczywista.

 

https://z500.pl/projekt/29588/Z2_A,dom-w-stylu-dworkowym-z-uzytkowym-poddaszem.html

 

Tylko że to jest jakaś inna wersja kolorystyczna.

 

Sam się zastanawiam która jest lepsza. A wam która się bardziej podoba?

 

 

 

 

obraz.png

obraz.png

Edytowano przez Mariusz7at (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
16 godzin temu, mhtyl napisał:

okna dachowe muszą być to ograniczyłbym je do minimum, bo jakby nie patrzeć to dziura w dachu in potencjalne miejsce do przecieku.

dokładnie,
u dzieciaków pominąłem wszystkie okna dachowe powiększając nieco inne okna aby przepisom stalo się zadość
w pierwotnym projekcie było m.in. okno nad wanną w łazience,dla mnie curiosum!
poza tym na poddaszu są w zasadzie tylko sypialnie więc idzie się tam tylko spać

Link do komentarza
9 godzin temu, zenek napisał:

A temu oknu i biurku poświęciłem osobne zdanie i chodzi o okno, slońce i monitor na oknie - nie o skos.

Ręce opadają, to jest kosmetyka, a co nie ma ciemnych zasłon, rolet czy żaluzji? a co nie można w tym miejscu postawić kwiatka? bo pan architekt namalował komputer i ni hu hu  nie może tam stać nic innego. To są rzeczy które mało znaczą w wyborze projektu.

A wiesz jakie jest usytuowanie budynku względem stron świata? to taka dyskusja na tema t słońca jest niepotrzebna.

Link do komentarza

Garaż i dom w stylu dworkowym nie dodaje się. Duży metraż a mozna to samo upchnąć w mniejszym. Poddasze pod 4spadem i duzo okien dachowych- porażka. Ktoś napisał: jak namiot. Jesli cie stać żeby za pare lat budować nowy dom jak ten sie nie spawdzi to spoko buduj, najwyżej ktoś to kupi, polacy lubią dworki.

Link do komentarza

https://z500.pl/projekt/29588/Z2_A,dom-w-stylu-dworkowym-z-uzytkowym-poddaszem.html

 

Uzyskałem od firmy projektowej przekrój tego budynku. Kąt dachu to 38 stopni. 

Dla mnie wygląda dobrze, ale jak bym budował ten projekt to tak jak radził mhtyl też podniósł bym ściankę kolankową o 1 pustak. 

Teraz wysokość ścianki kolankowej to 97 cm.

 

image.thumb.png.1a35f85b451b50d9e781ed53d421f0db.png

 

W internecie znalazłem coś takiego:

 

image.png.c8e73c1d59ca9dc623646d261ead0bbd.png

 

W tym projekcie biurka są trochę odsunięte od ściany. 

Wiec wychodzi na to że spokojnie można tam postawić biurko na którym będzie stał laptop lub monitor.

 

image.thumb.png.7eca3a689383ac3d5b7e663bae044c11.png

Edytowano przez Mariusz7at (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
50 minut temu, Mariusz7at napisał:

Uzyskałem od firmy projektowej przekrój tego budynku. Kąt dachu to 38 stopni. 

Dla mnie wygląda dobrze, ale jak bym budował ten projekt to tak jak radził mhtyl też podniósł bym ściankę kolankową o 1 pustak. 

Tylko przy podniesieniu ścianki o jeden pustak jak już tez wcześniej pisałem należałoby wydłużyć trochę długość krokwi aby okap wyszedł na tej wysokości co przed podniesieniem.

Link do komentarza
7 godzin temu, Mariusz7at napisał:

W internecie znalazłem coś takiego:

Bardzo dobrze znalazłeś. 40 cm robi dużą różnicę.

 

Możesz też zrobić eksperyment - zaaranżować sobie taki skos w domu nawet wykorzystując tekturowe pudło - odginając tekturę pod kątem 38 st. - jak w projekcie. Ustawić to nad łóżkiem, wanną, biurkiem - czy gdziekolwiek co chcesz sprawdzić.

Usiąść na łóżku, wstać, pościelić, co tam jeszcze chcesz robić w łóżku. Przespać się z takim namiotem nad głową. 

I wyciągnąć wnioski.

 

A biurka odsunięte. Łóżka odsunięte. Zbyt niskie szafy w skosie z trudnym dostępem. Itd. Czy o to chodzi, żeby odsuwać. Odsuwamy meble klka centymetrów od ściany, żeby zapewnić warstwę powietrza, wentylację - ale nie pół metra.

 

Oczywiście ten jeden pustak (ok 20 cm) - dużo da. Okap szerszy jest OK.  Moim zdaniem kąt dachu 45 st też dużo by dał. Ale to kwestia decyzji. 

 

Tu tę tekturę możesz sobie przymierzać i odchylać. I wyrobisz sobie zdanie na temat, wyeksperymentujesz - zamiast wierzenia w opowieści. 

Inny sposób tego doświadczenia - to dowiedzieć się pozbudowaniu dachu. Tylko wtedy jest po ptokach. 

 

Jak widzisz - wartało się zastanowić nad ścianką kolankową. 😉

 

Masz przekrój, czyli konkret - wrysuj też wzór wanny do tego i pionową kreskę z głową - z wymiarem od dna wanny -  powiedzmy 190 cm bedzie komfortowo - zobacz, ile zostanie do skosu, jak się wachniesz np w bok.

Pamiętaj że, szczególnym miejscem jest narożnik ze skosami - tam jest jeszcze ciaśniej.

Ale przecież nie musi akurat tam być wanna w razie czego. To  weź też pod uwagę.

 

Aha - pamiętaj, że chodzić też trzeba po pomieszczeniu. I wtedy pamiętać, że gdzieś jest za nisko dla głowy. Kąt 38 st powiększa tę strefę. Wtedy trzeba tak ukształtować, zapełnić skos - by nie było kolizji. Może to być skrytka, szafka, półki- lub coś innego. Albo zostawienie skosu i przyzwyczajenie się. Przemyśl , co ci pasuje. 

 

Powodzenia w eksperymentach ...

 

Aha -  a może biurko z ekranem postawić pod ścianą poprzeczną, a w skosie umieścic szafkę z blatem zintegrowaną z biurkiem - taka klasyczna L-ka. Masz takie typowe stanowisko pracy. 

Zarazem skos masz z boku, a przed sobą pionową ścianę. Kilimek na niej. Chyba pozytywnie. Ciepło i spokojnie.

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
4 minuty temu, zenek napisał:

Bardzo dobrze znalazłeś. 40 cm robi dużą różnicę.

O ile już to nie 40 cm tylko 18 cm. Nie chcę być uszczypliwy ale liczyć też nie potrafisz.

Zenek, ach te twoje eksperymenty :) to nie podstawówka że z kartonu sie wycina do domki. 

Jeżeli autor tematu chce to najlepszym wyjściem jest odwiedzenie kilku budów z podobnymi dachami albo znajomych o ile takie domki posiadają. Wizja lokalna jest lepsza od jakiś tam kartonów i spania w namiocie z kartonem nad głową.

I jeszcze jedno, uczepiłeś się jak rzep psiego ogona tych skosów i ustawienia mebli, zgłoszę osobiście do pracowni aby zmienili ustawienia mebli na rysunku :) Akurat położenie łóżka nie koliduje z takim kątem dachu jaki jest teraz a biurko z komputerem nie można ustawić na wysokości ścianki działowej?

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

O ile już to nie 40 cm tylko 18 cm. Nie chcę być uszczypliwy ale liczyć też nie potrafisz.

Brawo. 18. Zawsze wolałem polski i historię od matematyki.

Ale 18 cm  to i tak b. dużo. 

Jest takie nadproże nad schodami w Liceum w Krakowie, na którym sobie rozbijali głowy uczniowie.

Wreszcie obłożyli je warstwą gąbki i dali tabliczki ostrzegawcze.

Gdyby było 10 cm wyżej - byłoby OK.

Ale widać komuś nie chciało się zrobić odpowiedniego przekroju -  i nie zauważył błędu. Ale po budowie okazał się dotkliwy, bo bije po glowie.

 

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

....biurko z komputerem nie można ustawić na wysokości ścianki działowej?

można - napisałem wyżej:

1 godzinę temu, zenek napisał:

Aha -  a może biurko z ekranem postawić pod ścianą poprzeczną, a w skosie umieścic szafkę z blatem zintegrowaną z biurkiem - taka klasyczna L-ka

A eksperymenty lepiej robić przed budową, niż na niej lub później żałować.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Mariusz7at napisał:

Dzisiaj będę u znajomych którzy maja podobny dach jak jest w tym projekcie Z2 A. 

Zobaczę jaka mają wysokość ścianki kolankowej, i popytam ich jak im się żyje pod takim skosem. 

I to jest  najlepszy eksperyment :) 

Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Byłem wczoraj u znajomych którzy mają podobny dach w swoim domu jak w tym projekcie Z2A. Jest to dach 4 spadowy. Zmierzyłem wysokość ścianki kolankowej i wynosi ona 102 cm. Czyli podobnie jak w tym projekcie. Moi znajomi w pokojach dzieci na poddaszu oraz w swojej sypialni zrobili na jednej ze ścian szafki pod zabudowę pod skosem. 

Nie zrobiłem zdjęcia ale wygląda to podobnie jak na tym zdjęciu co znalazłem w internecie, tylko oni mają wyższą ściankę kolankową. 

Ogólnie jak zapytałem ich jak się mieszka pod dachem ze skosem, tą są bardzo zadowoleni. Pokoje na poddaszu mają swój klimat, miejsce pod skosem można wykorzystać na właśnie takie szafki i zostaje jeszcze sporo miejsca. Do tego takie pokoje wyglądają bardzo przytulnie. 

 

Zdecydowanie polecają mi taki tym dachu.  

 

image.thumb.png.7cdbfd9ebbe5dfb1dd2b90d92054dda1.png 

Link do komentarza
13 minut temu, Mariusz7at napisał:

Zmierzyłem wysokość ścianki kolankowej i wynosi ona 102 cm.

Ona ma te 102 cm po ociepleniu i obudowaniu płytami g/k - "na surowo" miały pewnie bloczek wyżej... weź to pod uwagę...

Link do komentarza
40 minut temu, Mariusz7at napisał:

Pokoje na poddaszu mają swój klimat, miejsce pod skosem można wykorzystać na właśnie takie szafki i zostaje jeszcze sporo miejsca.

Bo takie szafki są bardziej przydatniejsze aniżeli zrobienie ślepej ścianki kolankowej., bo wykorzystasz przestrzeń.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Mariusz7at napisał:

Ogólnie jak zapytałem ich jak się mieszka pod dachem ze skosem, tą są bardzo zadowoleni. Pokoje na poddaszu mają swój klimat, miejsce pod skosem można wykorzystać na właśnie takie szafki i zostaje jeszcze sporo miejsca. Do tego takie pokoje wyglądają bardzo przytulnie. 

Bo są przytulne. Jest tylko kwestia odpowiednich wymiarow (żeby poddasze mogło być racjonalnie wykorzystane) - i odpowiedniego zagospodarowania.

I tu diabeł siedzi w szczegołach.

Z fotki widać, że do szafek jest dostęp na kolanach. Też dlatego, że są wąskie. Gdyby były szersze, zaczynałyby się dalej od ścianki kolankowej - czyli dostęp byłby wygodniejszy. Ale ścianka kolankowa nadal zbyt niska.

 

A więc poddasze jest OK. Pod warunkiem, że jest wygodne. 

Link do komentarza
2 godziny temu, zenek napisał:

Z fotki widać, że do szafek jest dostęp na kolanach. Też dlatego, że są wąskie. Gdyby były szersze, zaczynałyby się dalej od ścianki kolankowej - czyli dostęp byłby wygodniejszy. Ale ścianka kolankowa nadal zbyt niska.

Ale co Ty oceniasz? :) 

4 godziny temu, Mariusz7at napisał:

Moi znajomi w pokojach dzieci na poddaszu oraz w swojej sypialni zrobili na jednej ze ścian szafki pod zabudowę pod skosem. 

Nie zrobiłem zdjęcia ale wygląda to podobnie jak na tym zdjęciu co znalazłem w internecie, tylko oni mają wyższą ściankę kolankową. 

 

 

 

image.thumb.png.7cdbfd9ebbe5dfb1dd2b90d92054dda1.png 

 

Link do komentarza

Muszę sobie gdzieś narysować i wyliczyć jaki miałbym wysokość przy szafkach gdybym do 97 cm wysokości ścianki kolankowej dodał jeszcze jeden pustak i zrobił szafki o głębokości np. 80 cm. to jaka była by wysokość na kancie szafki, przy założeniu kąta dachu 38 stopni.

A może wy wiecie jak to obliczyć.

 

Link do komentarza

80 cm to bardzo głęboki schowek wyjdzie. Uważam gdybyś odskoczył na 60 cm to by spoko wystarczyło. Zresztą sposobów aranżacji takich poddaszy jest multum, wszystko zależy co komu sie podoba i pasuje :) 

Link do komentarza
6 godzin temu, Mariusz7at napisał:

Narysowałem przekrój który pokazuje jaka będzie wysokość skosu po zastosowaniu szafki pod skosem i podniesieniu ściany kolankowej o 1 pustak do góry.

80 cm głębokość szafki to dużo - ale też dużo się zmieści. Dlaczego ci dałem punkcik? - bo kombinujesz, sprawdzasz. I o to chodzi. Teraz wiesz, jaki ten skos będzie. 

Sprawdź Łóżka, biurko - jak widzisz, to nic nie kosztuje - a dostajesz wiedzę, swiadomość - zamiast domyślania się, co będzie po wybudowaniu.

Link do komentarza
21 godzin temu, zenek napisał:

80 cm głębokość szafki to dużo - ale też dużo się zmieści. Dlaczego ci dałem punkcik? - bo kombinujesz, sprawdzasz. I o to chodzi. Teraz wiesz, jaki ten skos będzie. 

Sprawdź Łóżka, biurko - jak widzisz, to nic nie kosztuje - a dostajesz wiedzę, swiadomość - zamiast domyślania się, co będzie po wybudowaniu.

Rzeczywiście 80 cm to może być zbyt głęboka szafka. Może bardziej pasowało by 70. Spróbuję jeszcze dzisiaj wieczorem narysować sobie tak jak radzisz jak by wyglądała sprawa z łóżkiem i biurkiem bo to też jest bardzo ważne. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...