Skocz do zawartości

Schemat instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Jestem w trakcie instalacji fotowoltaicznej ok 10KW (projekt unijny). Do tej pory ogrzewałem dom ok 300 m2 piecem na eko groszek firmy Ogniwo 25kw i było dobrze. Chciałbym jednak instalację bezobsługową z buforem ciepła. Moje pytanie czy nie jest marnotrawstwem energii montowanie tylko grzałek? Może pomyśleć o pompie ciepła? Jak by wyglądał taki schemat instalacji?

 

Link do komentarza

Samą instalacją fotowoltaiczną i grzałkami się tego domu nie ogrzeje. Również z pompą ciepła zasilaną tylko bezpośrednio z instalacji PV to nierealne. Sensowne rozwiązanie to instalacja PV połączona z siecią energetyczną i bilansowe rozliczanie za energię. Wówczas nadmiar energii elektrycznej, którego w danym momencie nie mamy jak wykorzystać na miejscu oddajemy do sieci. Następnie 80% z niej mamy prawo odebrać z sieci bez dodatkowych kosztów, nawet po kilku miesiącach. Wymaga to podpisania odpowiedniej umowy z dostawcą energii, ale gdy moc instalacji nie przekracza mocy umownej przyłącza, mamy prawnie zagwarantowana możliwość przekazywania nadmiaru energii z fotowoltaiki do sieci. Potrzebny jest tylko możliwie długi okres bilansowego rozliczania (6-12 miesięcy), najlepiej z przechodzeniem nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy. Wówczas w sezonie wiosenno-letnim wytwarzamy nadwyżkę i oddajemy ją do sieci. Zaś w sezonie grzewczym odbieramy ją i służy do zasilania pompy ciepła.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...