Skocz do zawartości

powierzchnia biologicznie czynna


Recommended Posts

Witam,
Mam działkę budowlano - rolną (415m2 jest budowlane i 802m2 rolna). Budując muszę zachować 70% powierzchni biologicznie czynnej. Czy to dotyczy tylko części budowlanej i czy część rolna, która nigdy zabudowana nie będzie może stanowić taką powierzchnię biologicznie czynną. Gdzie można znaleźć przepis który to reguluje? Będę wdzięczna za pomoc.
Aneta icon_confused.gif??:
Link do komentarza
Działka budowlana-rolna powstaje w wyniku wyłączenia z produkcji rolnej (odrolnienia) części z nieruchomości z przeznaczeniem pod zabudowę. Niemniej fizycznie nieruchomość nadal stanowi całość i zachowanie powierzchni biologicznie czynnej odnosi się do całej powierzchni działki, chyba że przepisy lokalne lub warunki zabudowy wprowadzają inne zasady.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Działka budowlana-rolna powstaje w wyniku wyłączenia z produkcji rolnej (odrolnienia) części z nieruchomości z przeznaczeniem pod zabudowę. Niemniej fizycznie nieruchomość nadal stanowi całość i zachowanie powierzchni biologicznie czynnej odnosi się do całej powierzchni działki, chyba że przepisy lokalne lub warunki zabudowy wprowadzają inne zasady.



Witam
no miałem z tym nie lada kłopot. Już przy składaniu projektu (indywidualnego) w starostwie okazało sie, że bilans terenu jest źle policzony, bo .... % powierzchni biologicznie czynnej powinien być liczony tylko do części pod zabudowę, a nie całej działki (składa sie ona z terenu pod zabudowę i pozostałego, nie do zabudowy). W wypisie z MPZP jest tylko sformuowanie "powierzchnia biologicznie czynna działki min 70%" a tymczasem okazało się, ze w MPZP jest inna definicja działki, a mianowicie taka, ze działka to "nieruchomość lub jej część przeznaczona pod zabudowę". Niestety tej definicji Panie juz nie umieściły w wypisie, a Architekt przyjął, ze działka to działka, zresztą chyba sensownie... Projekt musiał być niestety zmieniony. Nóż się otwiera... także prosze sprawdzic w Planie zagospodarowania
pzdr
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Ja tez mam kłopot. Po wtopie w Starostwie architekt poradził mi zawiesić postępowanie o zezwolenie i sprobować uzyskać interpretacje zapisów MPZP w gminie. Ale wójt mnie spuścił i odpowiedział, ze on nie jest od wydawania interpretacji Planu. W prywatnej rozmowie poradził mi iść na ew. konflikt ze starostwem, gdyż jego zdanie termin " powierzchni biologicznie czynnej" odnoszony jest do działki, a nie do do jej przeznaczenia.
W moim przypadku działka ma 6 000 m2 w tym około 600 m 2 w planie jest traktowane jako rekreacyjne. Pozostała część to leśna i rolna. Projekt budynku i garażu zakłada większą niż 15 % powierzchnie zabudowy (liczona od kawałka 600 m2). Sprawdziłem w planie zapisy dotyczące sprawy i wyglądaja one tak :
"powierzchnia biologicznie czynna - należy przez to rozumieć powierzchnię działki na gruncie rodzimym, możliwą do wykorzystania pod zagospodarowanie zielenią, niezabudowaną, nieutwardzoną, nie pokrytą nieprzepuszczalnymi nawierzchniami dojazdów i dojść pieszych, pokrytą trwałą roślinnością lub użytkowaną rolniczo, trawiaste powierzchnie urządzeń sportowych lub powierzchnie wody otwartej "
ponadto w planie jest definicja działki budowlanej (ja buduję na części rekreacyjnej) :
"należy przez to rozumieć nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, przeznaczoną w planie pod zabudowę, której wielkość, kształt, dostęp do drogi publicznej i wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych, wynikające z ustaw i ustaleń planu"
Jak na logikę to interpretuję, to jest tu pewna sprzeczność.
Ale dalej : zapis dotyczący możliwości pozwolenia na terenach rekreacyjnych :

"§ 82. 1. Plan ustala dla terenu oznaczonego na rysunku planu stanowiącym załącznik nr 1 do uchwały, symbolem H3ML:
2. Dla terenów rozbudowywanej i nowej zabudowy letniskowej plan ustala następujące zasady i warunki kształtowania zabudowy:
1) nieprzekraczalne linie zabudowy określone w części D uchwały,
2) maksymalna wysokość nowej zabudowy:

a) budynki letniskowe - do dwóch kondygnacji w tym poddasze użytkowe,

b) nachylenie połaci dachu maksimum 45° o równym kącie nachylenia,

c) jednolita kolorystyka dachów w ramach jednej nieruchomości.

3. Plan ustala powierzchnię biologicznie czynną 85% - na terenach zabudowy letniskowej,

4. Ogrodzenia frontowe działek ażurowe z zakazem stosowania prefabrykatów betonowych, o maksymalnej wysokości 1,8m, usytuowane w ustalonej linii rozgraniczającej drogi.

5. Dla zabudowy letniskowej jako przeznaczenie dopuszczalne plan ustala:
1) budynki gospodarcze wbudowane w bryłę budynku letniskowego,
2) garaże wbudowane w bryłę budynku letniskowego lub wolnostojące."
Ponieważ po obrysie projekt ma ok. 110 m2, to nie wiem, czy Starostwo przyjmie moją argumentację dotyczącą działki a nie części działki, która jest oddzielona linią rozgraniczenia. Proszę o radę i zapewniam, że będę informował o dalszym ciągu sprawy.

Janek2
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 6 lata temu...

witam,

mam takie zapytanie, do zapisku z MPZP odnośnie powierzchni biologicznie czynnej min. 75%. Na ten moment działka jest zabudowana w 25% z uwzględnieniem budynków gospodarczych i mieszkaniowego. I chciałabym wykonać rozbudowę powyższego bud. mieszkalnego. Jak najlepiej wybrnąć z tej sytuacji
mam 2 opcje
1. dachy zielone ( zgodnie z zapiskiem WT 50% powierzchni) - i tu jest pewien problem w słowniczku z MPZP określone jest iż pow.biol.czynna to ta na gruncie, ale WT mówią zupełnie coś innego. Jak się do tego ustosunkować, dlaczego jest taka rozbieżność w interpretacji....

2. na dwa oddzielne wnioski zgłosić rozbudowę a na drugi pozwolenie na budowę. Czy ktoś mi powie czy nie będzie problemu z odbiorem bud. mieszkalnego, przy braku rozbiórki gospodarczych...... Proszę o Wasze sugestie

Link do komentarza

Ad.1. Obowiązujące są zapisy MPZP, bo na ich podstawie powinny być projektowane obiekty budowlane.

Ad 2 Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę wymaga uwzględnienia w projekcie wymagań MPZP a w tym przypadku rozbiórki budynku gospodarczego jako integralnego składnika całego przedsięwzięcia budowlanego. Żaden odpowiedzialny kierownik budowy nie podpisze zgłoszenia zakończenia budowy, jeśli nie zostanie wykonana rozbiórka określona na planie zagospodarowania działki.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...