Skocz do zawartości

Prąd - moc przyłącza


Recommended Posts

Witam, 

Składam podanie o wydanie warunków technicznych przyłączenia prądu na działce budowlanej. Jaką moc przyłącza wpisać w podaniu? 

 

Przyłącze w ziemi, 3-fazy, 2.5A zabezpieczenia więc zakładam że minimum 16kW

 

Dane:

- dom parterowy 120m2 bez garażu

- ogrzewanie i grzanie wody pompa ciepła gruntowa

- studnia głębinowa jako źródło wody

- bez fotowoltaniki itp

- pozostałe sprzety standardowe jak tv, kuchenka indukcyjna z piekarnikiem itp. 

 

Dzięki! 

 

Link do komentarza
23 minuty temu, Maciek Anklewicz napisał:

Przyłącze w ziemi, 3-fazy, 2.5A zabezpieczenia więc zakładam że minimum 16kW

Raczej 25 A :) Wychodzi, że 16 kW lub około 16 kW, zależy w jakim ZE, bo każdy ZE miał inne widełki mocy przyłączeniowej.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Podepnę się z moim pytaniem:)

Mam pytanie dotyczące kabla WLZ. Posiadam działkę na której stoi budynek gospodarczy, złącze zostało wykonane 3 lata temu, umowną moc przyłączeniową mam 12 kW, linia WLZ do RG w budynku to kabel YKY 4x6 mm2. Pytanie czy jest to odpowiedni przekrój? Na moje potrzeby przekrój wystarcza, pytanie czy jest to zrobione zgodnie ze sztuką elektryka. Czy czasem przewód PEN do miejsca rozdziału na PE i N nie powinien mieć przekroju minimum 10mm2 Cu?

Podsumowując - czy minimalny przekrój na WLZ to 4x10 mm2 w miedzi? Czy można dawać mniejsze przekroje zgodnie z przepisami.

Wiem że linia WLZ jest własnością posiadacza działki, więc energetyka nie ma nic co linii WLZ, na dobrą sprawę mógłby to być kabel YKY 4x2,5, byle by papiery były podbite przez uprawnionego „pseudo” elektryka.

Tak na marginesie, zamierzam na działce wybudować domek jednorodzinny, czy muszę wystąpić o nowe warunki przyłączenia? Jaką moc przyłączeniową powinien mieć domek, są jakieś widełki ?

Link do komentarza

Przyłącze jest prawdopodobnie z sieci w układzie TN-C-S zatem przewód ochronny PE może być utworzony w RG (uziemienie). Przekrój przewodu wystarczy ze względu na obciążenie, ale trzeba uwzględnić spadek napięcia przy znacznej długości. Moc do nowego budynku zależy od wyposażenia w odbiorniki elektryczne - przy braku urządzeń grzewczych powinna wystarczyć.

Link do komentarza

Powiększyłbym przekrój przewodu do 10 mm2. Różnica kosztów niewielka, a mamy zapas na przyszłość, jeżeli chciałoby się je kiedyś mocniej obciążyć. 12 kW wystarczy na typowy dom jednorodzinny, jeżeli nie ma elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody, ogrzewania elektrycznego lub elektrycznej płyty grzewczej w kuchence.

Link do komentarza
33 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Powiększyłbym przekrój przewodu do 10 mm2. Różnica kosztów niewielka,

Przekrój też bym zrobił 10 mm2 ale co do tych niewielkich kosztów to bym sie nie zgodził, ponieważ autor pytania ma już kabel położony więc teraz wchodzi tylko zakup nowego kabla o większym przekroju i jeszcze jeżeli miał by być  miedziany to koszty były by spore.

Można spokojnie zamienić kabel miedziany na aluminiowy o odpowiednim przekroju, nie pamiętam teraz o jakim ale można spokojnie i koszty będą mniejsze.

Co do mocy przyłączeniowej to 12 kW stykło by ale spokojnie można zwiększyć do 16 kW, wszystko zależy jakie urządzenia będzie miał w domu.

Link do komentarza

Ok. moc mi wystarcza, brak ogrzewania elektrycznego i płyty grzejnej. Chodzi mi o to czy YKY 4x6 na WLZ jest zgodny z przepisami/normami... Zapytam czysto teoretyczne: czy przepisy/normy/warunki techniczne mówią bezpośrednio lub pośrednio jaki jest wymagany minimalny przekrój WLZ w układzie TN (rozdział na TN-C-S dopiero w rozdzielni w budynku).

Albo jeszcze inaczej, załóżmy że mam na działce tylko garaż, chciałbym mieś tam tylko oświetlenie bez żadnych gniazd 230V i 400V, jakiego wówczas mogę użyć kabla na WLZ?

Edytowano przez wski69 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Dnia 30.08.2018 o 17:09, wski69 napisał:

Podepnę się z moim pytaniem:)

Mam pytanie dotyczące kabla WLZ. Posiadam działkę na której stoi budynek gospodarczy, złącze zostało wykonane 3 lata temu, umowną moc przyłączeniową mam 12 kW, linia WLZ do RG w budynku to kabel YKY 4x6 mm2. Pytanie czy jest to odpowiedni przekrój? Na moje potrzeby przekrój wystarcza, pytanie czy jest to zrobione zgodnie ze sztuką elektryka. Czy czasem przewód PEN do miejsca rozdziału na PE i N nie powinien mieć przekroju minimum 10mm2 Cu?

Podsumowując - czy minimalny przekrój na WLZ to 4x10 mm2 w miedzi? Czy można dawać mniejsze przekroje zgodnie z przepisami.

Wiem że linia WLZ jest własnością posiadacza działki, więc energetyka nie ma nic co linii WLZ, na dobrą sprawę mógłby to być kabel YKY 4x2,5, byle by papiery były podbite przez uprawnionego „pseudo” elektryka.

Tak na marginesie, zamierzam na działce wybudować domek jednorodzinny, czy muszę wystąpić o nowe warunki przyłączenia? Jaką moc przyłączeniową powinien mieć domek, są jakieś widełki ?

Nie jest odpowiedni.

W układzie sieciowym TN przy 4-żyłowym kablu i żyłą PEN minimalny przekrój tej żyły to 10 mm2 Cu lub 16 mm2 Al.

I nie ma odstępstwa od tej reguły, zgodnie z PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...