Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kilku właścicieli działki - pytania


Recommended Posts

Witam. Poza moją osobą jest jeszcze jeden współwłaściciel działki. Rodzi to więc kilka pytań.

1. Czy jeżeli zatrudnię geodetę do wznowienia granic to potrzebuję podpisu drugiego współwłaściciela?

2. Czy współwłaściciel może zostań nie poinformowany o pracach geodezyjnych? ( wiem że sąsiedzi muszą ).

3. Czy uzbrojenie działki wymaga zgody i informowania współwłaściciela, jeżeli to ja będę pokrywał całe koszta z tym związane?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ad1 Współwłaściciel nie mysi być powiadomiony choć powinien o ile nie będzie partycypował w kosztach.

Ad2 To nie sa prace geodezyjne tylko odnowienie granic. Sąsiedzi nie muszą być powiadamiani o ile nie zmieni się granica ale to juz jest broszka geodety.

Ad3 Teraz to już piszesz o uzbrojeniu działki czyli jak domniemywam w prąd i w wodę a na to musisz posiadać PnB aby takie przyłącza zrobić. Jeżeli działka należy do dwóch osób to jest to trochę inna bajka związana z przyłączeniami i pracami na tej działce.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Formalne wznowienie granic wymaga powiadomienia właścicieli wszystkich sąsiednich nieruchomości- - efektem może być korekta granic. Bez powiadomienia można najwyżej zrobić sprawdzenie  na własny użytek. 

 

Doprowadzenie mediów do nieruchomości wymaga udokumentowania prawa do działki i w przypadku współwłasności wniosku złożonego przez wszystkich właścicieli.  Warunki przyłączenia ustala zarządca sieci (ZE,  ZWiK) 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Formalne wznowienie granic wymaga powiadomienia właścicieli wszystkich sąsiednich nieruchomości- - efektem może być korekta granic. Bez powiadomienia można najwyżej zrobić sprawdzenie  na własny użytek. 

 

 

Jeżeli wznawia sie granice przy sporze to właściciele spornych granic działek muszą być powiadomieni.  W tym przypadku chodzi zapewne tylko o sprawdzenie/odnalezienie granic działki więc nie ma potrzeby nikogo powiadamiać.

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam, Potrzebuje Panstwa porady, opini. Jestem współwłaścicielem drogi dojazdowej do mojej działki.  Drugim właścicielem jest mój sąsiad. (Jest tylko dwóch właścicieli). Ja jestem właścicielem 2/3 drogi a sąsiad 1/3. Kiedyś było to jedno gospodarstwo, które zostało podzielone na 3 mniejsze dzialki. Przed podziałem, do gospodarstwa  prowadziła jedna droga, ale po podziale od tej drogi została wytyczona dalsza część umożliwiająca dojazd do dwóch pozostałych działek. Dla drogi została założona księga wieczysta ( Stara droga zostala połączona wraz z dodatkową częścią prowadząca do dwóch pozostałych działek)  Ja kupiłam te dwie działki dla których została wytyczona dalsza część drogi w wyniku czego jestem współwlascicielem  2/3 drogi. Droga niestety istniała tylko na mapie, nakreślona przez geodetę. W rzeczywistości była to jedna duża skarpa kończąca się wąwozem. Sąsiad mając już dojazd z istniejącej drogi stwierdził, że nie będzie partycypował w kosztach 'budowy' tej dalszej części ( do mojej działki) bo on dojazd ma  i mimoze prawnie tez jest wspolwlascicielem nie będzie tamtędy jeździł bo nie ma takiej potrzeby. Droga została zrobiona w grudniu ubiegłego roku a cały koszt poniosłam wyłącznie ja, ponad 20.000 zł.  Sąsiad od tygodnia używa tej drogi bo stwierdził, że ma lepszy dojazd do jego stodoły. Dodam , że wcześniej przed zrobieniem drogi mógł bez problemu do niej dojeżdżać starą częścią drogi... Czy fakt, że jestem w 2/3 współwłaścicielem drogi i że cały koszt budowy pokrylam wyłącznie ja, daje mi prawo do zakazanua używania tej części drogi przez sąsiada lub wyegzekwowania pokrycia połowy kosztów budowy ? Docenię każdą poradę.
  • Gość ghjjj
   Morawiecki zniszczyłeś ludziom życie przez autostradę bubla pod Częstochową hałas w nocy się rozciąga na ponad 5km nawet w domach nie można spać żeby cię pokarało za to
  • Rolety zewnętrzne są chętnie wybierane nie tylko jako osłony przeciwsłoneczne. Stanowią również zabezpieczenie antywłamaniowe, są barierą przed dobiegającym z zewnątrz hałasem, a zimą izolują wnętrza. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/a/6856-porownujemy-15-modeli-rolet-zewnetrznych
  • Witam podczas mrozów i rano dodatnia temperatura w dwóch miejscach przeciekła płyta K-G. Po wycięciu otworu rewizyjnego i wyciągnięciu welny aż do membrany zobaczyłem duży problem. Do rzeczy są miejsca gdzie wszystko suche a są miejsca gdzie membrana wilgotna welna wilgotna/mokra przy membranie. W dwóch miejscach Mokre 2 warstwy welny płyta K-G i mam w pokoju 2 przecieki. Wełna miejscami dotyka membrany a miejscami jest około 2 cm luzu.      Teraz moje pytanie czy dach oraz izolacja jest wykonana prawidłowo?    Gdzie leży problem?    Jak rozwiązać problem bo zaraz będzie grzyb pleśń itd. 
  • Witam, Mam pytanie odnośnie zastosowania wełny z rolki pod elewacje na ruszcie drewnianym. Zostało mi ponad 100m2 wełny 5+10 cm ( łącznie ma być 15 )  Dodam tylko ze nie ma być ona zastosowana na całości elewacji tylko w miejscu gdzie będzie elewacja drewniana reszta to styro 15 lub wełna twarda   Lambda 0,036 w/mk Gęstość 80kg m3
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...