Skocz do zawartości

Instalacja - jak dobrać długość rur/kolanek?


Recommended Posts

W załączniku przykład instalacji, która musi zostać stworzona (wymiary przykładowe).
Biorąc pod uwagę, że instalacja ma wyglądać jak na obrazku czyli: odcinek poziomy długość po zmontowaniu 400mm, pionowy 1800mm i kolejny poziomy 400mm (wymiary mierzone po zewnętrznej krawędzi rur - wymiar/długość maksymalna), jak należy dobrać długości rur gwintowanych w marketach?
Mierzyć odcinek rury w markecie z gwintem, bez gwintu, z jego częscią tak, żeby po skręceniu uzyskać wymiary jak na obrazku? Do tego dochodzi długość kolanka.
Jak to wszystko poprawnie policzyć/dopasować?

instalacja.jpg

Link do komentarza

Bierzesz miarkę, rurkę z regału, kolanko, nakręcasz i mierzysz... uwzględniasz poprawkę na ilość zwojów gwintu, które umkną ci przez to, że po nawinięciu pakułów, czy nitki silikonowej nie możesz dokręcić za bardzo... mierzysz co wyszło, zmieniasz odpowiednio długość rurki...

 

Wiesz chyba, że te gwintowane rurki wykonywane są w długościach co 5 cm, tak że bez dodatkowego docinania i gwintowania nie uzyskasz dokładności do milimetra... można kombinować z nyplami, mufami, przedłużkami, ale dodaje się kolejne połączenia, które mogą się rozszczelnić...

Link do komentarza

 

Po kilkunastu latach skręcania rurek, jakoś samo się docina i składa tak jak trzeba...

 

Czy ta instalacja musi być ze stali? Ostatnio robiłem tylko z PP zgrzewanego - tu łatwiej uzyskać taką dużą dokładność wykonania.

Link do komentarza

Dokładność nie jest wymagana co do milimetra, tak żeby instalacja biegła w miarę przy ścianie.

Do PP nie mam sprzętu.

I jeszcze jedna prośba o radę: jak dokręcać kolanko w rogu pomieszczenia?

Jeżeli rura ma biec przy ścianie to przecież nie ma miejsca na kręcenie kolankiem, które jest dużo większe niż średnica rury...

Link do komentarza

Bywało, że podkuwałem ścianę w miejscu, gdzie wkręcałem rurkę z nakręconym kolankiem, czy trójnikiem, a potem zaklejałem dziurę...

 

W krytycznej sytuacji można posłużyć się śrubunkiem - kluczem płaskim jakoś się dojdzie, a w razie uszkodzenia ściany, łatwiej ją załatać.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...