Skocz do zawartości

Czy w polskim prawie obowiązuje cisza nocna?


Recommended Posts

Mieszkam w nowo wybudowanym domu, na pięknym osiedlu. Wizualnie wszystko prezentuje się wspaniale, lecz sąsiedzi często zapraszają gości i prowadzą głośne rozmowy, już od ok. godziny 20-21. Latem, gdy mam otwarte okno, utrudnia mi to zasypianie. W jakich godzinach obowiązuje cisza nocna i gdzie można to sprawdzić?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/porady/25696-czy-w-polskim-prawie-obowiazuje-cisza-nocna

Link do komentarza
Gość lokatorka
"zakłócanie miru domowego" czyli nie ma znaczenia, która jest godzina w dzień czy w nocy, a policja ma obowiązek reagować na takie zgłoszenie, bo jak ktoś puszcza o 10 rano muzę na full a ty wracasz o 6:30 z pracy, to kiedy jest Twoja noc ?
Link do komentarza

Jest różnica między imprezą po 22:00 a remontem, remont ci jeszcze sąsiedzi wybaczą ale imprez non-stop raczej nie. I wtedy dzwonią na Policję, za 20 minut dzwonek do drzwi i jeśli ktoś jest pijany a raczej agresywny do Policjantów, jest szansa, ze noc spędzi na komendzie.

Otwierając z wiertarką w ręku, raczej nie ma takiej szansy :)

Nie wiem czy musisz otworzyć, czy możesz sobie przez drzwi porozmawiać. To chyba zależy od rodzaju zgłoszenia - przemoc etc.

 

Cisza nocna to ustalenie administracyjne - jak zakaz gry w piłkę na skrawku zieleni przed blokiem :)

Zakłócanie porządku to już inna sprawa.

 

Taka wykładnia prawa

https://prawo.money.pl/kodeks/wykroczen/czesc-szczegolna/rozdzial-viii-wykroczenia-przeciwko-porzadkowi-i-spokojowi-publicznemu/art-51

 

I to samo się powiela na portalach tematycznych

https://nocjestnasza.pl/2017/09/07/art-51-kodeksu-wykroczen-czyli-wszystko-o-zaklocaniu-i-nie-tylko/

 

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Tomaszeg
No właśnie system 4 brygadowych kiedy mogą spac?? Połowa bloku pracuje tylko na 1 zmiany a druga połowa na 3 i co teraz kiedy cisza ma być?? Może cały czas ;) i warto odwiedzać knajpy na spotkania??
Link do komentarza
Dnia 30.07.2018 o 12:00, Gość lokatorka napisał:

"zakłócanie miru domowego" czyli nie ma znaczenia, która jest godzina w dzień czy w nocy, a policja ma obowiązek reagować na takie zgłoszenie, bo jak ktoś puszcza o 10 rano muzę na full a ty wracasz o 6:30 z pracy, to kiedy jest Twoja noc ?

Zakłócenie miru domowego nie ma nic wspólnego z tzw ciszą nocną, nawet jak to napisałeś o 10 rano sąsiad puści na ful radio to nie jest zakłócenie miru, zakłócenie miru byłoby wtedy gdyby z twoim domowników w twoim domu czy mieszkaniu puścił radio na full.

 

 

Link do komentarza
http://kppwolomin.policja.waw.pl/pw/aktualnosci/33362,KRZYKI-HALASY-ALARMY-GLOSNA-MUZYKA-CZYLI-O-WYKROCZENIU-Z-ART-51-KODEKSU-WYKROCZE.html tutaj masz wszystko wyjasnione łacznie z przykładami orzekania sądów
Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

I co tam takiego ciekawego opisują czego nie ma tutaj? 

Fajnie by było gdyby ta stronka sie otwierała.

http://kppwolomin.policja.waw.pl/pw/aktualnosci/33362,KRZYKI-HALASY-ALARMY-GLOSNA-MUZYKA-CZYLI-O-WYKROCZENIU-Z-ART-51-KODEKSU-WYKROCZE.html

 

mnie się otwiera.

Są dość szczegółowo wytłumaczone różnice pomiędzy wybrykiem, zakłóceniem spokoju publicznego, zakłóceniem porządku publicznego, zakłóceniem spoczynku nocnego, wywołanie zgorszenia w miejscu publicznym.

Warto poczytać i przeanalizować.

 

Link do komentarza

Faktycznie teraz mi sie otwarło. Tylko w temacie chodzi czy w polskim prawie jest pojęcie " cisza nocna ".

W artykule jest wypunktowane za co może nas "władza" ukarać ale fakt ten link jest bardziej precyzyjny po podaje artykuł 51 i paragrafy.

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
36 minut temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

"Hałasy zza ściany mogą być bardzo uciążliwe, zanim jednak sięgniemy po najbardziej radykalne środki warto spróbować porozumieć się z sąsiadami."
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/cisza-nocna-kiedy-obowiazuje-jakie-kary-groza-za-jej-zaklocanie,493553.html
 

https://www.prawo.pl/samorzad/cisza-nocna-kiedy-obowiazuje-jakie-kary-groza-za-jej-zaklocanie,493553.html

Jak to nie poskutkuje to zgłoszenie ma Policję. Jak i to nie poskutkuje do doniesienie do prokuratury rejonowej i złożenie skargi na policję. To poskutkowało mam cicho od 6 do 22 od 5 lat. Polecam takie rozwiązanie. To się nazywa poszanowanie wolności swojej i cudzej zgodnie z prawem. 

Link do komentarza

z tego co wiem, definicji ciszy nocnej jako takiej nie ma, nie można zakłócać miru domowego NIEZALEŻNIE od pory dnia, wzywa się albo SM albo MO, ci rozstrzygną

 

cisza nocna jest w statusach wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych itp, zazwyczaj 22-6

Link do komentarza
12 minut temu, aru napisał:

z tego co wiem, definicji ciszy nocnej jako takiej nie ma, nie można zakłócać miru domowego NIEZALEŻNIE od pory dnia, wzywa się albo SM albo MO, ci rozstrzygną

 

cisza nocna jest w statusach wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych itp, zazwyczaj 22-6

Tak ale jak dzwonisz do policji przed 22 to ci powiedzą że na razie nic się nie dzieje. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, gawel napisał:

Cisza nocna obowiązuje od 6,00 do 22,00   

 

Obowiązuje zwyczajowo, ale nie prawnie.

29 minut temu, aru napisał:

z tego co wiem, definicji ciszy nocnej jako takiej nie ma, nie można zakłócać miru domowego NIEZALEŻNIE od pory dnia, wzywa się albo SM albo MO, ci rozstrzygną

 

cisza nocna jest w statusach wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych itp, zazwyczaj 22-6

 

I jest to pozostałość czasów słusznie uznanych za minione. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chociaż jedno mieszkanie w bloku zostało zbyte, to regulamin winien być głosowany ponownie, a tego w 99% przypadków nie dopełniono.

Link do komentarza
35 minut temu, gawel napisał:

Jak to nie poskutkuje to zgłoszenie ma Policję. Jak i to nie poskutkuje do doniesienie do prokuratury rejonowej i złożenie skargi na policję. To poskutkowało mam cicho od 6 do 22 od 5 lat. Polecam takie rozwiązanie. To się nazywa poszanowanie wolności swojej i cudzej zgodnie z prawem. 

Ale sąsiadów już nie masz :)

Link do komentarza
Przed chwilą, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Ale sąsiadów już nie masz :)

W jakim sensie? Niestety się nie wyprowadzili. Jeżeli ktoś nie szanuje Ciebie to nie jest wart twojej przyjaźni. Akceptowanie patologicznego stanu i narzekanie i nic z tym nie robienie to łosiactwo. Najlepiej to zrobić zgodnie z prawem. 

Link do komentarza
45 minut temu, gawel napisał:

Tak ale jak dzwonisz do policji przed 22 to ci powiedzą że na razie nic się nie dzieje. 

to możesz im grzecznie dać do zrozumienia, że są od tego jak doopa od ..., niemniej lepiej zacząć od Straży M jeżeli jest takowa

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Jaki naród takie prawo; Polacy przypominają mi chmarę wróbli za moimi oknami - wieczne wrzaski, bicie się i w ogóle jeden wielki harmider od rana do nocy. Dlaczego prawo miałoby zabraniać tego, co jest ich narodową cechą?
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...