Skocz do zawartości

Ocieplenie stropu na strychu - ile cm styropianu a ile betonu ?


Recommended Posts

Witam!

 

Mam poddasze niemieszkalne w moim domu, które pełni rolę strychu. Będzie się tam wchodzić poprzez spuszczane schody w garażu. Chcę aby pełniło rolę strychu i tzw "graciarni" . Jednocześnie zależy mi aby bardzo dobrze ocieplić strop bo jak wiadomo najwięcej ciepła ucieka przez dach. Poradzono mi aby na goły zalany betonem strop dać folię budowlaną 0,2 z atestem, na to dać 2 lub 3 warstwy styropianu podłogowego EPS na mijankę na łączną grubość około 25-30 cm i całość zalać warstwą betonu - np około 4 cm. Spotkałem się z opinią że nie mogę wylać betonu na tak grubą warstwę 30 cm styropianu gdyż z biegiem czasu styropian zacznie siadać i podłoga będzie się zapadać i pękać.
1. Czy to prawda?
2. Czy jest ustalona jakaś maksymalna grubość styropianu i jakaś maksymalna warstwa betonu jaką można wylać na styropian?
3. Czy jak ułożę styropian 2 warstwy na mijankę to muszę dać jeszcze raz folię na styropian do góry czy leję beton na goły styropian ?

 

Ponadto na podłodze strychu na którą chcę dać ocieplenie z wylewką znajdują się podwaliny drewniane ze słupkami oraz słupy drewniane więźby dachowej. Moje pytanie :
4. Czy trzeba jakoś specjalnie zaizolować podwaliny i słupy aby beton wylewki nie dotykał czy nie jest to wymagane?
5. Belki leżące na podłodze jak przykryję styropianem i zaleję betonem nie będą gnić po jakimś czasie ?

 

W załączeniu zdjęcia mojego strychu.

 

Powiedzcie co sądzicie w tej kwestii.

 

Pozdrawiam !

20180723_182524_resized.jpg

20180723_182548_resized.jpg

20180723_182556_resized.jpg

20180723_182704_resized.jpg

Link do komentarza
Dnia 27.07.2018 o 21:18, Solrac napisał:

Witam!

 

Mam poddasze niemieszkalne w moim domu, które pełni rolę strychu. Będzie się tam wchodzić poprzez spuszczane schody w garażu. Chcę aby pełniło rolę strychu i tzw "graciarni" . Jednocześnie zależy mi aby bardzo dobrze ocieplić strop bo jak wiadomo najwięcej ciepła ucieka przez dach. Poradzono mi aby na goły zalany betonem strop dać folię budowlaną 0,2 z atestem, na to dać 2 lub 3 warstwy styropianu podłogowego EPS na mijankę na łączną grubość około 25-30 cm i całość zalać warstwą betonu - np około 4 cm. Spotkałem się z opinią że nie mogę wylać betonu na tak grubą warstwę 30 cm styropianu gdyż z biegiem czasu styropian zacznie siadać i podłoga będzie się zapadać i pękać.
1. Czy to prawda?
2. Czy jest ustalona jakaś maksymalna grubość styropianu i jakaś maksymalna warstwa betonu jaką można wylać na styropian?
3. Czy jak ułożę styropian 2 warstwy na mijankę to muszę dać jeszcze raz folię na styropian do góry czy leję beton na goły styropian ?

 

Ponadto na podłodze strychu na którą chcę dać ocieplenie z wylewką znajdują się podwaliny drewniane ze słupkami oraz słupy drewniane więźby dachowej. Moje pytanie :
4. Czy trzeba jakoś specjalnie zaizolować podwaliny i słupy aby beton wylewki nie dotykał czy nie jest to wymagane?
5. Belki leżące na podłodze jak przykryję styropianem i zaleję betonem nie będą gnić po jakimś czasie ?

 

W załączeniu zdjęcia mojego strychu.

 

Powiedzcie co sądzicie w tej kwestii.

 

Pozdrawiam !

 

 

 

 

Dlaczego styropian ma zacząć siadać? Nie lepiej tam zrobić podłogę na legarach a między legarami ułożyć wełnę mineralną? Wysokość legarów jak wysokość tej podwaliny.

Link do komentarza

Typowe ocieplenie w takich warunkach to folia paroizolacyjna na stropie, konstrukcja kratowa np, z desek na sztorc i odpowiednio grubych podkładek. folia paroprzepuszczalna (chroni przed zalaniem i pyleniem) poszycie z płyty OSB lub desek. Wylewka na styropianie wymagać będzie zbrojenia, oddzielenie drewnianych elementów np papą i wprowadzi wilgoć technologiczną na poddasze .

Link do komentarza

 

Można to zrobić jak sugerował forumowicz tj. wykonać konstrukcje pod podłogę i ułożyć  legary krzyżowo a powstałą przestrzeń wypełnić wełnę skalną z rolki np. TOPROCK SUPER.   

Jest  to jedna z opcji …. Jeżeli natomiast cześć użytkowa nie będzie w całości przykryta podłogą można jedynie rozścielić wełnę na mijankę w dwóch warstwach np.15 + 15.

Innym sposobem jest wykonanie podłogi pływającej przy zastosowaniu produktu STEPROCK HD, które od zew.  przykryte są  płytami osb niemniej jest to rozwiązanie najdroższe link do przykładowego schematu zamieszczam poniżej.

https://cdn01.rockwool.pl/siteassets/rw-pl/materiay-do-pobrania/broszury/3.2.-stropy-garazy-oraz-podogi_wytyczne-projektowe-i-wykonawcze-2016.03.pdf?f=20180613052018

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Dnia 30.07.2018 o 10:59, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Typowe ocieplenie w takich warunkach to folia paroizolacyjna na stropie, konstrukcja kratowa np, z desek na sztorc i odpowiednio grubych podkładek. folia paroprzepuszczalna (chroni przed zalaniem i pyleniem) poszycie z płyty OSB lub desek.

Jak grube muszą być deski na sztorc w kratownicy? gdybym chciał  mieć przykładowo 30 cm ocieplenia z wełny to jak ma wyglądać ta kratownica? najpierw 1 warstwa wełny 15 cm i równolegle deski na sztorc co np 50-60cm a później 2 warstwa prostopadle wełna i deski? czy ma być krata od góry do dołu na 30 cm? czy wogóle 30 cm to może za dużo? może 20 cm wystarczy? co sądzicie ? ile cm izolacji na strop powinno być optymalnie?

 

 

 

Edytowano przez Solrac (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...