Skocz do zawartości

Działka siedliskowa wybór i wymogi prawne.


Lobes

Recommended Posts

Witam,


Chciałbym się Was poradzić w sprawie działki siedliskowej. Mam do wyboru 1 z 5 działek widocznych na załączonym obrazie. Opisałem każda z działek tj. wielkość klasa użytkowa.

Mam pytania kilka pytań z wziązku z tym:

1. Czy w myśl przepisów z 2016 roku o ochronie gruntów jako osoba nie będąca rolnikiem w ogólw mogę kupić taką działke? 
2. Która i dlaczego wybralibyście działke.
3. Jeśli działki nie maja WZ'tki to w myśl przepisów jako pierwszy powinien starać sie o warunki zabudowy wlasciciel ostatniej działki za numerem 5? ( z racji tego że przy drodze w lini prostej jest zabudowanie?)
4. Na co jeszcze z punktu widzenia prawa powinienem zwrócić uwage przy zakupie staraniu sie o WZ.

Na chwile obecną rozważamy działkę 1 lub 2.

Działka siedliskowa.jpg

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, Lobes napisał:

1. Czy w myśl przepisów z 2016 roku o ochronie gruntów jako osoba nie będąca rolnikiem w ogólw mogę kupić taką działke?

Nie możesz kupić działki siedliskowej nie będąc rolnikiem. 

Link do komentarza

Teoretycznie - nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty niż rolnicy może nastąpić za zgodą dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej.

 

Ale tak czy siak i póki co,  WZiZT wydane zostaną (jeśli zostanie wydane) na zabudowę zagrodową czyli dla rolnika ustawowego.

 

Przeto - bez WZiZT (na konkretną działkę) ta ziemia ma tylko rolniczą wartość, bo jest bez prawa do zabudowy.

 

Link do komentarza
9 godzin temu, bajbaga napisał:

Teoretycznie - nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty niż rolnicy może nastąpić za zgodą dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej.

 

Ale tak czy siak i póki co,  WZiZT wydane zostaną (jeśli zostanie wydane) na zabudowę zagrodową czyli dla rolnika ustawowego.

 

Przeto - bez WZiZT (na konkretną działkę) ta ziemia ma tylko rolniczą wartość, bo jest bez prawa do zabudowy.

 

Dzięki za pomoc własnie dzis podobna informacje uzyskałem w biurze nieruchomości , znalazłem w innej lokalizacji działkę rolna-budowlana z tym że ta działka ma wydane WZiZT , pozostaje tylko kwestia wystosowania pisma do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jednym z warunków jest założenie gospodarstwa rodzinnego do 10 lat od zakupu i zakaz sprzedaż w tymże czasie.

Jak rozumiem to właściciel działki składa podanie o zgodę?

Edytowano przez Lobes (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...