Skocz do zawartości

Przybliżona cena pompy ciepła


Recommended Posts

Witam

 

Niedawno rozmawiałem z przedstawicielem jednej firmy z mojej okolicy na temat pomp ciepła. Chciałem się dowiedzieć jaki jest koszt zakupu i instalacji pc. Przedstawiciel powiedział, że jakiś czas temu robił instalacje w domu podobnym do mojego i kosztowało to 89tys.

 

Spodziewałem się wysokich cen rzędu 60-70tys ale 89tys trochę mnie przytloczylo. 

 

Dom ma być wg. tego projektu 

https://www.mgprojekt.com.pl/viking-4

Ściany z gazobetonu ocieplone styropianem 20, w domu mają mieszkać 4 osoby, wszędzie ogrzewanie podlogowe, zakladana temp w domu 22stopnie.  Chlodzenie nie koniecznie wchodzi w gre. 

 

Pytanie do osób znających temat: czy faktycznie muszę się szykować na koszt 89tys czy jest nadzieja na niższe koszty? 

 

Pozdrawiam

Link do komentarza

diabeł tkwi w szczegółach, jak zawsze...podstawowe pytanie, to jaki zakres robót był brany do wyceny (jaka pompa, gruntowa, powietrzna, czy podłogówka i co jeszcze)

nawet jeśli to najwyższa półka to cena i tak jest zawyżona i przypomina mi oferty tzw. wiodących markowych producentów:)

na pewno można z tego zejść i to sporo....

jeśli mogę coś jeszcze zasugerować - wyślij kilka próśb o wycenę (podaj im komplet danych) - do różnych firm, będziesz od razu wiedzieć jaki jest rozrzut cenowy...a potem będziemy myśleć jak to co wybierzesz dodatkowo zbić....

Link do komentarza

Pompa gruntowa i odwierty. W cenie ma byc:

-projekt

-odwierty

-pompa ciepla i jej instalacja

-ulozenie podlogowki

 

Posadzke na podlogowke mam organizowac sam.

 

Działkę mam 1500mkw więc moze nie iść w odwierty a zrobić poziomą instalacje w ogródku? 

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
1 godzinę temu, Mundos napisał:

Pompa gruntowa i odwierty. W cenie ma byc:

-projekt

-odwierty

-pompa ciepla i jej instalacja

-ulozenie podlogowki

 

Posadzke na podlogowke mam organizowac sam.

 

Działkę mam 1500mkw więc moze nie iść w odwierty a zrobić poziomą instalacje w ogródku? 

 

Pozdrawiam

Witaj, a czy wiesz może, że pompa ciepła nie musi pobierać energii  gruntu. Może to robić również z powietrza. Taka powietrzna pompa ciepła kosztuje dużo mniej i nie wymaga wykonania dolnego źródła. Skoro przestraszył Cię budżet to może warto skierować się w strone powietrznych pomp ciepła? Co Ty na to?

Link do komentarza
17 godzin temu, Mundos napisał:

Pompa gruntowa i odwierty. W cenie ma byc:

-projekt

-odwierty

-pompa ciepla i jej instalacja

-ulozenie podlogowki

 

Posadzke na podlogowke mam organizowac sam.

 

Działkę mam 1500mkw więc moze nie iść w odwierty a zrobić poziomą instalacje w ogródku? 

 

Pozdrawiam

ja w podobnej sytuacji poszedłem w kolektor poziomy. Mam bardzo dobre warunki gruntowe (glina!) i temperatury z ziemi o jakich koledzy z droższymi odwiertami mogą tylko pomarzyć( co za tym idzie wyższa sprawność pracy PC przy niższych kosztach wykonanania DZ) Dodatkowo - przy własnoręcznym wykonaniu DZ - można sporo zaoszczędzić (tak właśnie było w moim przypadku) - znajomy wykopał rowy koparką, zakupiłem i rozłożyłem rury PE40 + wprowadziłem wszystkie 4 pętle do piwnicy. Firma założyła w domu rozdzielacz i i napełniła DZ glikolem.

 

jeszcze jedna podpowiedź - sprawdź ceny polskich producentów gruntówek. Ich cena prawie na pewno będzie dużo niższa niż to co dostałeś w ofercie....

 

PC powietrzna da bez problemów radę w czasie mrozów - ale kiedyś rozkładaliśmy to na czynniki pierwsze - koszt PC gruntowej polskiego producenta z własnoręcznie wykonanym DZ poziomy wyjdzie bardzo podobnie niż PC powietrzna markowego producenta, ale jednak grunt to grunt....

Link do komentarza

Dzięki za podpowiedzi aaa. 

 

Do tej pory nie myślałem o samodzielnym rozkladaniu kolektorów poziomych. Musiałabym poczytać jak to zrobić. Te kolektory to tobie ktoś zaprojektował, ile ma być pętli, na jakiej głębokości i ile metrów jedna pętla? 

 

pozdrawiam

Link do komentarza
19 godzin temu, Eksperci Viessmann napisał:

Witaj, a czy wiesz może, że pompa ciepła nie musi pobierać energii  gruntu. Może to robić również z powietrza. Taka powietrzna pompa ciepła kosztuje dużo mniej i nie wymaga wykonania dolnego źródła. Skoro przestraszył Cię budżet to może warto skierować się w stronę powietrznych pomp ciepła? Co Ty na to?

Poza tym ja marzę o PC, która będzie grzała powietrze-powietrze (a latem będzie chłodziła) i dodatkowo przygotuje cwu. Czyli mamy wykorzystanie latem na chłodzenie+ cwu a zimą grzanie + cwu. Jest jedno ale - czy to możliwe?

2 godziny temu, aaaa napisał:

ja w podobnej sytuacji poszedłem w kolektor poziomy. Mam bardzo dobre warunki gruntowe (glina!) i temperatury z ziemi o jakich

PC powietrzna da bez problemów radę w czasie mrozów - ale kiedyś rozkładaliśmy to na czynniki pierwsze - koszt PC gruntowej polskiego producenta z własnoręcznie wykonanym DZ poziomy wyjdzie bardzo podobnie niż PC powietrzna markowego producenta, ale jednak grunt to grunt....

Ja się zastanawiam czemu producent GWC nie dogada się z producentem PC powietrze-woda i wtedy nie będzie problemu z temperaturą powietrza na dolocie. Inna sprawa, że taki kolektor (GWC) - bo chodzi mi konkretnie o wymienniki Global-Tech musi mieć parametry dobrane do zapotrzebowania powietrza przez konkretny model PC.

Link do komentarza
23 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Poza tym ja marzę o PC, która będzie grzała powietrze-powietrze (a latem będzie chłodziła) i dodatkowo przygotuje cwu. Czyli mamy wykorzystanie latem na chłodzenie+ cwu a zimą grzanie + cwu. Jest jedno ale - czy to możliwe?

Centralnym rozwiązaniem tego "marzenia" jest klimatyzacja oparta na pompie ciepła powietrze/powietrze.

Można też zainstalować system decentralny w oparciu o kilimakonwektory  zasilane pompą ciepła powietrze/powietrze. 

Dobrze opisane: http://www.instalacjebudowlane.pl/9203-23-84-porownanie-pomp-ciepla-powietrze-woda-i-powietrze-powietrze.html 

 

Jeśli chodzi o CWU, moim zdaniem, raczej, w takich przypadkach, instaluje się jako osobny element - z różnych powodów.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Mundos napisał:

Dzięki za podpowiedzi aaa. 

 

Do tej pory nie myślałem o samodzielnym rozkladaniu kolektorów poziomych. Musiałabym poczytać jak to zrobić. Te kolektory to tobie ktoś zaprojektował, ile ma być pętli, na jakiej głębokości i ile metrów jedna pętla? 

 

pozdrawiam

to tylko tam skomplikowanie brzmi - w gruncie rzeczy to prosta robota. Można także robić pętle z PE32 - tylko tutaj ze względu na średnicę rury robi się trochę krótsze pętle. Ja od razu zdecydowałem się na PE40 ze względu mniejsze opory hydrauliczne - kupiłem 4 odcinki po 150mb, sam zaprojektowałem przebieg...z tych 4 pętli było w sumie około 50mb odpadów, więc mam 550mb zakopanego kolektora poziomego liniowego. Aha, nie pisałem o tym, ale dopiero jak została zrobiona próba szczelności, to wtedy koparka znowu przyjechała i wzięła się za zakopywanie. W 1 miejscu podczas układania uszkodziła się rura i trzeba było zrobić mufę - to był jedyny problem podczas całej tej roboty. (akurat musiałem wybyć na chwile i w tym czasie zastępował mnie brat przy rozkładaniu rury!!!)

Nie wiem czy to faktycznie ma jakiś wpływ - ale wykopy zalewałem wodą i wrzucałem glinę, żeby glina oblepiła rurę :D I tak jak piszę, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, czy to nie tak czasem tylko jakaś legenda miejska :)

Kopałem na głębokości 1,5-1,7m(muszą być poniżej strefy przemarzania,u mnie jest III strefa, więc musiały być poniżej 1,2m) długość pętli max 150m, w rzeczywistości wszystkie trochę krótsze, projekt robisz sobie sam, na mapie z wrysowanym domem (tej z projektu) zaznaczasz gdzie będzie kotłownia i rysujesz na mapie jak proponujesz rozmieścić poszczególne pętle.

Wrzucasz zdjęcie tutaj i dyskutujemy na ten temat ;) Jak masz dobry grunt, to 3 pętle też starczą. U mnie też początkowo miały być 3, ale wystraszyłem się w pewnym momencie (to inna historia) i dorobiłem na szybko 4. (czas pokazał, że moje obawy były nieuzasadnione - dom mam podobnej wielkości co ty)

Ja akurat mam piwnicę i łatwo wprowadziłem rury bezpośrednio do piwnicy, jak jesteś jeszcze przez rozpoczęciem budowy, to dobrze jest uwzględnić przepusty na wprowadzenie rur bezpośrednio do kotłowni. (wsadzenie rury/rur tak żeby się pętle zmieściły. Rozdzielacz w domu to chyba lepsze rozwiązanie niż dodatkowa studzienka zbiorcza na zewnątrz....

nie byłbym sobą, gdybym nie zapytał, jakie konkretnie urządzenie ci proponowano? tzn jaką moc miała mieć ta pompa ciepła i jakiej firmy??

Link do komentarza
17 godzin temu, Mundos napisał:

Jeśli powietrzna pc będzie w stanie ogrzać dom i cwu dla 4 osób to czemu nie. Jaki byłby koszt takiej pc, instalacji i wykonania ogrzewania podlogowego? 

Jak taka powietrzna pompa da sobie radę w czasie mrozow? 

Dzięki za odp. 

 

Witam ponownie, 

O konkretne koszty możesz zapytać albo na priv, albo wysłać zgłoszenie po bezpłatną i niezobowiązującą ale spersonalizowaną wycenę - polecam! 

 

Co do mrozów, oczywiście pompa ciepła da radę. W ekstremalnych sytuacjach - powiedzmy kilka godzin w roku będzie pracowała na grzałce elektrycznej, w którą jest wyposażona. 

Link do komentarza

aaa dzięki, fajnie wszystko opisales. Teraz czekam na pozwolenie na budowę, wykonawca domu ruszy z pracami okolo połowy października. Rozmowa z przedstawicielem firmy od pc polegla głównie na zebraniu informacji, nie robił on wyceny całej instalacji tylko na podstawie wczesniejszej swojej realizacji podal cene. Cena jednak mnie troche zaskoczyla i dlatego szukam jeszcze. 

 

 

Link do komentarza
6 minut temu, Mundos napisał:

aaa dzięki, fajnie wszystko opisales. Teraz czekam na pozwolenie na budowę, wykonawca domu ruszy z pracami okolo połowy października. Rozmowa z przedstawicielem firmy od pc polegla głównie na zebraniu informacji, nie robił on wyceny całej instalacji tylko na podstawie wczesniejszej swojej realizacji podal cene. Cena jednak mnie troche zaskoczyla i dlatego szukam jeszcze. 

 

 

Więc rozważasz też powietrzną pompę ciepła? Przeglądnij ofertę pomp ciepła z rodziny Vitocal. Po bezpłatną wycenę systemu, która do niczego nie zobowiązuje, a może pomoże Ci podjąć decyzję, zapraszam TUTAJ

 

Jeśli masz dodatkowe pytania - czekam :)  

Link do komentarza
50 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

I dla monitorowania odczytów instalacji z pompą Samsung trzeba wybrać miejscowość Chudów - tam pracuje.

Dla porównania w miejscowości Woźniki pracuje gruntowa.

 

4 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Widzę, wymiennik płytowy do cwu + zasobnik podwójny do cwu i co

wyżej jest "nadmuch" powietrza (klimakonwekter).

Link do komentarza

Nie tylko - latem chłodzi.

85c9afc24e17890af20c8d66e44a

 

EHS TDM PLUS A/A + A/W

Agregat zewnętrzny + zawór EEV (opcja dodatkowa) + jednostka wewnętrzna (klimatyzator - opcja dodatkowa)

Agregat zewnętrzny + moduł hydrauliczny + ogrzewanie (chłodzenie) podłogowe + grzejnik niskotemperaturowy + podgrzewacz CWU (CWU opcja dodatkowa).

 

Agregat Samsung EHS TDM+ zapewnia pracę w trybie powietrze-woda (centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa) oraz powietrze-powietrze (chłodzenie lub ogrzewanie jednostkami ściennymi, kanałowymi lub typu konsola) przy pomocy tylko jednego urządzenia zewnętrznego!

Ps. Oczywiście cena takiego wypasu jest odpowiednio wyższa - no ale za marzenia trzeba płacić. :D

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Dostalem kilka wycen na pompy i instalacje. Niestety nie wszyscy odpowiedzieli, niektorzy tez nie realizuja projektow w mojej okolicy. Ponizej propozycje jakie dostalem. Chce Wam je pokazac, zebyscie i uslyszec Wasze opinie. 

 

1.       Oferta samej pompy

Nibe Split 12kW (powietrze/woda) 26850zl netto, w zestawie: jednostka zewnetrzna, o mocy 3,5-12kW, modul sterowania praca system, central wewnetrzna ze zintegrowanym zbiornikiem CWU 180l, zbiornik buforowy 100l ocieplony, nieemaliowany, wiszacy.

 

2.       Oferta samej pompy

Nibe F1245 10kW 35150zl netto w skald zestawu wchodzi dwufunkcyjna, gruntowa pompa ciepla o mocy 10kW, ze zintegrowanym zbiornikiem CWU 180l, zasilanie 3x400V, emaliowany, zbiornik buforowy 220l ocieplony i nieemaliowany.

 

3.    Oferta gruntowej pompy ciepla plus instalacji 49809zl netto – kolektor poziomy

Gejzer W13, zasobnik CWU 200l, sprezarka typu scroll, czynnik chlodzacy R410,5’’, dotykowy panel sterowania, wykonanie dolnego zrodla (kolektor poziomy PE40, 750mb, glikol etylowy), materialy instalacyjne, instalacja I podlaczenie, uruchomienie I regulacja, studzienka zbiorcza dolnego zrodla I rozdzielacze

Plus opcja wykonania instalacji ogrzewania podlogowego, materialy I montaz bez wylewek (233mkw) bez sterowania wycenione na 22736zl netto

 

4.       Oferta gruntowej pompy ciepla plus instalacji 50395zl netto – kolektor pionowy

Pompa ta sama co w punkcie 3 tylko kolektor pionowy 270m

 

5.    Oferta gruntowej pompy ciepla i instalacji 54772zl netto

Buderus WPS 10K-1 z wbudowanym zasobnikiem, rozdzielacz DZ, realizacja dolnego zrodla (odwierty) termostat pokojowy, stacja uzdatniania wody, pozostala armatura hydrauliczna

Plus opcja wykonania ogrzewania podlogowego bez wylewek 20151zl netto

 

6.      Oferta gruntowej pompy ciepla i instalacji 42170zl netto – kolektor poziomy

Pompa ciepla EXT10GW Optimal, automatyka Carel, sprezarka scroll Hitachi, moc 10kW przy 0C/+35C, wykonanie DZ (kolektor plaski 600mb HDPE32mm wraz z plynem), zbiornik CWU 300l emalia ceramiczna, izolowany, instalacja pc i hydrauliki w kotlowni  (bez materialow)

Plus opcja wykonania ogrzewania podlogowego bez wylewek 21150zl netto

 

Wybor wsrod pomp jest dosc spory, kazdy instalator/producent zachwala oczywiscie swoje, w mailowych odpowiedziach spotkalem sie z przeciwstawnymi opiniami. Jeden mowi powietrzna beee, drugi mowi powietrzna bardzo dobra, inny  z kolei mowi kolektor pionowy mniej wydajny od pozimoego. 

 

Mam tez do Was jeszcze dwa pytania. A mianowicie na ogrodku mam granice nie przekraczalnej zabudowy, czy ta granica rowniez odnosi sie do instalacji zakopanych w ziemi? Czy moglbym zrobic kolektor poziomy, ktory przekroczylby ta granice? Dzialka, ktora na pierwszy rzut oka 1500mkw okazuje sie duza nie jest juz w cale taka duza :/ 

 

Mozecie polecic jakiegos instalatora pc z Warmi, Pomorza, okolic Elblaga?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza

większość napisałem ci już wyzej - mogę jeszcze dodać:

- ogrzewanie podłogowe spróbuj zrobić we własnym zakresie - firmy od PC, liczą za to sobie jak za zboże - co widać też w twoich wycenach :D (poszukaj wśród lokalnych hydraulików, jak nie masz wiedzy w temacie ogrzewania podłogowego, to spytaj o szczegółowe wytyczne w tej materii potencjalnego dostawcę PC)

 

Co mi się rzuciło w oczy - na twoim miejscu zrezygnowałbym z firmy od pozycji 3 i 4 - wiesz dlaczego? - bo jak nie potrafią dobrać dobrze mocy pompy do budynku, to później może być tylko gorzej...Mam dom bardzo podobnej wielkości do tego co jest w projekcie który wkleiłeś (a nawet większy) Wszystkie firmy do wyceny dostały ten sam zestaw danych, te które się upomniały o więcej szczegółów, to je dostały. Proponowano mi pompy o mocach od 6kw aż do 15kw :D I to wszystko dla tego samego budynku :D Fajnie nie?

Sam wykonałem we własnym zakresie obliczenia OZC i wybrałem 7,6kw polskiego producenta.

Namawiam do zrobienia szczegółowego OZC, a przynajmniej wrzuć dane do tego kalkulatora - dość dobrze szacuje zapotrzebowanie na ciepło. Wpisz dane i wklej tutaj linka...

Kolejna kwestia - 750mb kolektora poziomego to za dużo (chyba że jest suchy piasek) - tak samo jak te 270mb przy kolektorze pionowym. Widać, że na szkoleniach uczyli ich dobierać wielkość DZ do mocy pompy, a tymczasem powinno się raczej dobierać do zapotrzebowania budynku (wbrew pozorom to nie to samo, bo czasami się specjalnie przewymiarowuje PC, ale to inny temat) Z takiego niewłaściwego doboru mocy urządzenia biorą się potem kosmiczne kwoty wycen....

 

Nie daj sobie wmówić, że powietrzne są beee - zwykle tak piszą/mówią ludzie sprzedający tylko gruntówki, ci co nie mają o tym pojęcia lub czas się dla nich zatrzymał circa 10 lat temu ;)

Co do tej nieprzekraczalnej linii zabudowy, to zwyczajnie nie wiem....Osobiście nie kupiłbym NIBE - kiedyś to był "mercedes" wśród gruntówek, a dzisiaj....mam wątpliwości...a cena dalej jak za mercedesa....dodatkowo firmy specjalizujące się w gruntówkach jakoś tak dziwnie nie mają szczęścia do udanych konstrukcji powietrze-woda (moja subiektywna opinia)

Z pomorza kojarzę tylko CNC http://cncpompyciepla.pl/

Ale nie miałem z nim żadnej stycznosci, tylko kojarzę firmę.
Napisz na priv, to napiszę ci, jakich polskich producentów mogę polecić....

 

Link do komentarza

Firma musi zarobić, ale zarobić, a nie oskubać inwestora.

Albo masz pecha, albo - sam nie wiem co.

Porównanie dokładnie tych samych i takich samych instalacji:

16 godzin temu, Mundos napisał:

Oferta gruntowej pompy ciepla i instalacji 54772zl netto

Buderus WPS 10K-1 z wbudowanym zasobnikiem, rozdzielacz DZ, realizacja dolnego zrodla (odwierty) termostat pokojowy, stacja uzdatniania wody, pozostala armatura hydrauliczna

 

Cytat

Dane produktu:

 

Buderus Solanka-Woda

model: WPS 10K-1

moc grzewcza: 10,4

COP: 4,7

dla obiektu: do 240 m2

zasobnik CWU: 185L stal nierdzewna

odwierty: 240m

sprężarka: ON/OFF

gwarancja: do 5 lat

cena promocyjna: 43.000zł

 

Dodatkowe informacje:

 

KOMPLETNA INSTALACJA BEZ DODATKOWYCH KOSZTÓW!

Podane ceny brutto.

Brak dodatkowych kosztów.

Odwierty metodą płuczkową

 

Link do komentarza

Witam, 

Jeżeli zastanawiają się Państwo nad wyborem sprawdzonej pompy ciepła proponuję zapoznać się z ofertą marki Buderus, która posiada zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Ceny katalogowe wszystkich produktów marki dostępne są na stronie internetowej: 
https://www.buderus.com/pl/pl/informacje/aktualnosci/nowy-cennik/. W celu doboru pompy ciepła zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania. 
Pozdrawiam, 

________________________________ 
Konsultant marki Buderus
 

Link do komentarza
Dnia 3.08.2018 o 16:56, Mundos napisał:

Dostalem kilka wycen na pompy i instalacje. Niestety nie wszyscy odpowiedzieli, niektorzy tez nie realizuja projektow w mojej okolicy. Ponizej propozycje jakie dostalem. Chce Wam je pokazac, zebyscie i uslyszec Wasze opinie. 

 

Witam,

Czy pytałeś może o wycenę pompy ciepła Viessmann. Mamy cała rodzinę pomp ciepła Vitocal. Sprawdź nasz konfigurator urządzeń: TUTAJ

Możesz także poprosić o profesjonalną wycenę eksperta: TUTAJ

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Witam, 

W sprawie linii zabudowy nieprzekraczalnej najlepiej odwołać się do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, na którym znajduje się Pana działka. Jeżeli w decyzji znajdują się informacje o możliwości wykonania kolektora gruntowego poza linią zabudowy nieprzekraczalnej, można taką instalację wykonać. Jeżeli nie ma o niej wzmianki, nie wolno przekroczyć linii zabudowy. Należy wtedy udać się po opinię do rady gminy. 
W sprawie pomocy w doborze pompy ciepła zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów marki Buderus. Nasi instalatorzy mają swoje siedziby na Pomorzu. Wyszukiwarkę instalatorów w zależności ich lokalizacji można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801 lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Buderus
 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
18 godzin temu, Rafal Sam napisał:

Przyłączam się do pytania :)

Szukam rozwiązania grzewczego i chłodzącego?

Ile to kosztuje ?

dom bedzie dopiero budowany więc chce wiedziec jaki to koszt tego rozwiązania

 

 

 

Witaj!

Bardzo dobrze, że już na etapie planowania wiesz, że chcesz pompę ciepła. to pozwoli Ci zaoszczędzić już na samym etapie budowy - bez komina, powierzchni pod kotłownię, skład opału itd... 

Jeśli chcesz konkretną wycenę, to musisz podać parametry budynku. Ja osobiście polecam Ci kontakt ze specjalistami - specjaliści viessmann bezpłatnie pomogą ci dobrać urządzenie i wycenią cały system - może warto zapytać?

Znajdziesz ich TUTAJ - wystarczy wpisać miasto i zobaczysz listę firm, z którymi możesz się skontaktować w temacie o którym piszemy. 

 

Mamy też na stronie formularz do bezpłatnych wycen - również polecam!

Gdybyś miał pytanie o  konkretne urządzenie, lub jakąkolwiek wątpliwość to służę pomocą!

Pozdrawiam!

Link do komentarza

Oczywiście że wydajność/moc jest wystarczająca, bo:

- wyznacznikiem możliwości grzewczych nie jest powierzchnia domu, a jego zapotrzebowanie na ciepło, a współczesne normy nie pozwolą Ci wybudować domu energochłonnego;

- moc urządzenie dobiera się do zapotrzebowania na ciepło, a nie do powierzchni domu;

- pompy ciepła dostępne na rynku dysponują mocą 3 - >100kW.

W ofercie każdego niemal producenta typoszereg dla domów jednorodzinnych ma moc grzewczą ~ 5-17kW.

 

Co do CWU - przy pompie ciepła zawsze korzystasz z prądu... ona bez niego nie działa. :icon_biggrin:

Link do komentarza
Dnia 24.11.2018 o 07:50, aaaa napisał:

Mundos, na co się ostatecznie zdecydowałeś ??

Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjalem ale nawiazalem bardzo dobry kontakt z firma Apic. Fundamenty juz zrobione, przepusty wsadzone. System kontaktu z duzymi firmami jak V. i B. jest slaby. Wypelnianie jakichs form do kontaktu itd. pozniej w mailu mi pisza, ze na podstawie takich danych nie moga nic polecic ani zasugerowac i namawiaja na spotkanie. Ja ostatecznie czasu na spotkania mam malo jak chyba wiekszosc z nas. Wstepnie chcialem uzyskac jakies info i skoro 3 lokalni producenci, wykonawcy mogli mi dac odpowiedz na maila, to bede rozpatrywal ich propozycje. Apic spisal sie najlepiej. 

Link do komentarza
19 godzin temu, Rafal Sam napisał:

Wszystko fajnie, ale co przy temperaturach minusowych??

czy to faktycznie jest takie wydajne aby ogrzać ok 150m2 do temperatury tej 22 stopnie, oraz wode do mycia?

czy trzeba posiłkować się prądem.

Rozumiem, że latem ze schłodzeniem nie ma problemu, pokoi?

"Posiłkować prądem" - pompa ciepła to urządzenie na prąd, więc od tego nie uciekniesz :)

 

Ale tak na poważnie, jeśli odpowiednio dobierzesz urządzenie, to spokojnie pompa ciepła utrzyma komfort w domu zarówno w okresie letnim jak i zimowym i zapewni cwu przez cały rok. 

Co do ekstremalnych temperatur - to nie jest tak ze jak temperatura spadnie poniżej 0 stopni to pompa ciepła nie pracuje. Ona pracuje, ale z mniejsza efektywnością. To, że nam jest zimno to nie znaczy, że czynnik chłodniczy w obiegu zamarza tak jak woda - nie, on jest w stanie parować i oddawać swoją energię wodzie grzewczej. 

 

Przy ekstremalnie niskich temperaturach, które u nas w Polsce zdarzają sie dosłownie kilka dni w ciągu roku, pompe ciepła wspomaga grzałka. 

Link do komentarza

dobre pytanie...jeszcze wartałoby wiedzieć, czy będzie grzanie ciągłe, czy też może wykorzystywanie taniej taryfy - tutaj przy takim samym zużyciu kwh różnica w rachunku może być spora

 

Odpowiem trochę przewrotnie - mam dom co prawda budowany już dosyć dawno, ale z tego co pamiętam to spełnia on aktualne wymagania techniczne dla nowo budowanych domów (niech będzie w uproszczeniu, że ma on 150m2). Za zeszły sezon grzewczy (liczony od 1.10.2017 - 30.09.2018) moja pompa gruntowa zużyła 5275kwh na CO+CWU, z tego 70,7% w taniej taryfie (taryfa G12w, weekendowa). Kosztowało mnie to około 1843zł. Gdybym używał taryfy G11 - to przy takim samym zużyciu zapłaciłbym okolo 2590zł. Gdybym mial PC powietrze-woda, to zapłaciłbym trochę więcej, szacuję, że 200zł więcej. Temperatury u mnie od 22,75-23,5

Z drugiej strony, znam osoby które się przyłożyły do budowy, popełniły dużo mniej błędów podczas budowy niż ja i dla domu o podobnej wielkości i PC powietrze-woda zużywają w skali roku na CO+CWU nawet od 25000-3000kwh

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
16 godzin temu, aaaa napisał:

Odpowiem trochę przewrotnie - mam dom co prawda budowany już dosyć dawno, ale z tego co pamiętam to spełnia on aktualne wymagania techniczne dla nowo budowanych domów (niech będzie w uproszczeniu, że ma on 150m2). Za zeszły sezon grzewczy (liczony od 1.10.2017 - 30.09.2018) moja pompa gruntowa zużyła 5275kwh na CO+CWU, z tego 70,7% w taniej taryfie (taryfa G12w, weekendowa). Kosztowało mnie to około 1843zł. Gdybym używał taryfy G11 - to przy takim samym zużyciu zapłaciłbym okolo 2590zł. Gdybym mial PC powietrze-woda, to zapłaciłbym trochę więcej, szacuję, że 200zł więcej. Temperatury u mnie od 22,75-23,5

Z drugiej strony, znam osoby które się przyłożyły do budowy, popełniły dużo mniej błędów podczas budowy niż ja i dla domu o podobnej wielkości i PC powietrze-woda zużywają w skali roku na CO+CWU nawet od 25000-3000kwh

Dobrze napisane :) bo na Twoim własnym przykładzie... myślę, że to dać obraz koledze, który chce dokładnie wiedzieć. Ja koledze Rafal Sam polecam skorzystać może z kalkulatorów kosztów eksploatacyjnych - mozna porównać sobie użytkowanie gazu, pompy powietrznej, gruntowej w oparciu o dane swojego budynku - może to da Ci obraz. Taki kalkulator znajdziesz chociażby u nas na stronie: TUTAJ

Znajdziesz tam strefę Kalkulatory doborowe - polecam pierwszy Kalkulator kosztów ogrzewania. 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 29.11.2018 o 19:30, Rafal Sam napisał:

to proszę jeszcze podać ile wyniesie rachunek za prąd? srednio przy 150m2 to ok 300 zł? a w tym wypadku?

Dokładnie mam dom 160m2, pompa 8kW, mam na nią osobny podlicznik energii na którym po roku wyszło 3000kWh, co daje około 1800zł. Ciepła woda użytkowa na cały rok + ogrzewanie domu. Fakt dom jest bardzo dobrze ocieplony. Rachunki mogą wynosić za cały prąd na miesiąc 300zł, o ile nie podniosą ceny za prąd do domu ;)

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dnia 5.02.2019 o 13:17, Eksperci Viessmann napisał:

Zawsze można zadbać o własny prąd dla pompy ciepła i do zasilania wszystkich urządzeń w budynku :)

 

Witajcie, 

 

tak sobie czytam Waszą dyskusję i doszedłem do wniosku, że podzielę się swoją opinią na temat ogrzewania za pomocą pompy ciepła.

W wielkim skrócie - jest rewelacyjna :)

Podczas budowy nie brałem nawet takiej opcji pod uwagę a teraz nie zamieniłbym na nic innego.

Oczywiście bardzo duży wpływ na działanie i późniejsze koszty utrzymania ma wybór odpowiedniego wykonawcy ( sam miałem okazję rozmawiać z kilkoma firmami), który potrafi dobrać odpowiednie rozwiązania no i później jeszcze dobrze je zainstalować I skonfigurować. 

U mnie wybór padł na pompę gruntową Buderusa (cały dom ok. 180mkw podłogówka) do tego rekuperacja i panele fotowoltaiczne. Co prawda na panele zostałem trochę naciągnięty bo nie chciałem ich robić na etapie budowy ale koniec końców wyszło bardzo dobrze i w ogóle tego nie żałuję. 

Podsumowanie:

Koszt instalacji  - pompa, odwierty, podłogówka i rekuperacja) 75 tys. 

Panele - 30 tys. 

Zużycie energi na ogrzewanie - 3 sezony 00.00 zł 

Wykonawca całości intelectro z Rokietnicy. 

Poniżej link do ich strony www.intelectro.pl 

 

Link do komentarza
4 godziny temu, Radosław Musiał napisał:

Witajcie, 

 

tak sobie czytam Waszą dyskusję i doszedłem do wniosku, że podzielę się swoją opinią na temat ogrzewania za pomocą pompy ciepła.

W wielkim skrócie - jest rewelacyjna :)

Podczas budowy nie brałem nawet takiej opcji pod uwagę a teraz nie zamieniłbym na nic innego.

Oczywiście bardzo duży wpływ na działanie i późniejsze koszty utrzymania ma wybór odpowiedniego wykonawcy ( sam miałem okazję rozmawiać z kilkoma firmami), który potrafi dobrać odpowiednie rozwiązania no i później jeszcze dobrze je zainstalować I skonfigurować. 

U mnie wybór padł na pompę gruntową Buderusa (cały dom ok. 180mkw podłogówka) do tego rekuperacja i panele fotowoltaiczne. Co prawda na panele zostałem trochę naciągnięty bo nie chciałem ich robić na etapie budowy ale koniec końców wyszło bardzo dobrze i w ogóle tego nie żałuję. 

Podsumowanie:

Koszt instalacji  - pompa, odwierty, podłogówka i rekuperacja) 75 tys. 

Panele - 30 tys. 

Zużycie energi na ogrzewanie - 3 sezony 00.00 zł 

Wykonawca całości intelectro z Rokietnicy. 

Poniżej link do ich strony www.intelectro.pl 

 

Rzeczywiście szczęście  niepojęte. mam 2 uwagi: 1)  koszty 0 zł ok a serwis PC i rekuperatora oraz filtry do niego i opłaty stałe abonamentowe to za darmo?  2) wydałeś lekką ręką 100 tys nawet jeżeli bez kredytu tylko za gotówkę to przy średnim rachunku o 4 tys za prąd to zapłaciłeś z góry za prąd za 25 lat , Gratulacje a czy pc wytrzyma 25 lat i PV ?? To raczej marny interes. Kupując nowy samochód nie płacisz c góry za 10 lat za serwis , paliwo i ubezpieczenie bo to się nazywa ładnie łosiactwo.   BTW czy podłogówka była za darmo?

 

Gdybyś wydał zamiast 100 tys 50 tys to miało jakikolwiek sens ekonomiczny.

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, gawel napisał:

Gdybyś wydał zamiast 100 tys 50 tys to miało jakikolwiek sens ekonomiczny.

Sądzę że 50 to za mało. Oszczędnie byłoby 75. Ale jak jest koszt 105tys i wszystko gra, to też jest git.

Odwierty 10tys

pompa 15tys

osprzęt do niej 3tys

panele 15tys

akcesoria 3tys

rekuperator 7tys

orurowanie 3tys

____________

wychodzi 56tys

 

no i doliczmy robociznę:

montaż paneli 7tys

montaż rekuperacji i rur 7tys

____________

suma: 73 tys

 

Ale ja szacuję dla domu o pow 110m2

 

Dla 180m2 sądzę że koszt wzrósłby właśnie do około stówy.

Link do komentarza

Nie kupisz pompy za 7 tys. która ogrzałaby dom. Do wody na 2-3kW owszem, ale nie o mocy 6-7kW

No i pc powietrzna wymaga jednak wsparcia inym źródłem, bo bazowanie na prądzie i dogrzaniu grzałką według mnie jest mało fajne. Tak więc koszt odwiertów przechodzi wówczas na budżet zakupu alternatywnego źródła grzania, Chyba że panele ogarniają tę sprawę - jeśli tak, to... no właśnie to co? 

 

A co o tym wszystkim sądzą inni? Radosław Musiał, wystąp! :D

 

Link do komentarza

Widocznie słabo szukałeś Piotrze, do wody powietrzna pc o mocy grzewczej 2-3 kw ale dla 6 osób (mam taką) można kupić mniejszą 100 l dla 2-3 osób. koszt 4700 za 270 litrowego atlantica do 2400 za 100 l aristona.

 

"Dogrzewam grzałką" od 16 lat i finansowo się to spina do tego stopnia że wodne centralne+kocioł na gaz+gaz przez 16 lat wyszedł drożej niż prąd+grzejniki też przez 16 lat. 

 

Mam klimatyzator na parterze i spokojnie ogarnia cały dom choć na razie nie ma zimy ale lata też jakoś nie. Klima włączyła się 2-3 razy na dobę i w domu lekka sauna. Potestuję to będę wiedział. Z grzejników nie rezygnuję ale nie będę uruchamiał stosownie do sytuacji. Klima kosztowała 2780. Moje średnie zapotrzebowanie na ciepło bez cwu to ok 2,4kw , tak ze teoretycznie sama klimatyzacja ma moc 2,9 kw do 3,4 w porywach powinna ogarnąć temat.

Link do komentarza

Gawle, ja znam Twoje wyniki, czytałem o nich. Ale moja obserwacja jest taka, że jesteś jedynym użytkownikiem, który mówi o takich parametrach i takich cenach. Stąd pozostaje mi tylko wyrażać podziw, a statystycznie  uznaję twój przypadek za  nieosiągalny dla mnie ideał.

Link do komentarza
Dnia 8.06.2020 o 23:06, PeZet napisał:

Nie kupisz pompy za 7 tys. która ogrzałaby dom. Do wody na 2-3kW owszem, ale nie o mocy 6-7kW

No i pc powietrzna wymaga jednak wsparcia inym źródłem, bo bazowanie na prądzie i dogrzaniu grzałką według mnie jest mało fajne. Tak więc koszt odwiertów przechodzi wówczas na budżet zakupu alternatywnego źródła grzania, Chyba że panele ogarniają tę sprawę - jeśli tak, to... no właśnie to co? 

 

Nie masz racji Piotr - są takie tanie pompy ciepła, np. Jula - porzykładowy link

https://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/pompa-ciepla-typu-powietrze-woda-416107/

Ale nie wiem czy ma sens polecać..czytałem wątek, gdzie pisał użytkownik tego sprzętu i miodu nie było, a nie wiem też, czy nie było problemów ze sprzętem i słaby kontakt z serwisem...coś tak mi się kojarzy...

Podstawa do tego to oczywiście taryfa weekendowa (lub inna taryfa strefowa) - dogrzewanie grzałkami w taniej taryfie wcale nie musi być wtedy bardzo bolesne, a wręcz znam coraz więcej ludzi, co sobie chwali taki sposób grzania.

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...