Skocz do zawartości

Wieniec z nadprożem


Recommended Posts

Dzień dobry.

Może mi ktoś wytłumaczyć albo przekonać czy tak wylane nadproże wraz z wieńcem jest zgodne, w sensie czy jakieś naprężenia będą przenosiły się na okna, drzwi czy raczej nie powinienem się obawiać. Dobudówka jest niewielka, bo 5m x 8m, więc i daszek duży nie jest. Muszę rozwiać wątpliwości, bo każdy ma swoje racje, budowlaniec który zawsze tak leje i kierownik, który twierdzi, że jest to nie prawidłowe i każe kuć do wieńca i wsadzać jakieś nadproże oparte na murze.

Zbrojenie 4#12, strzemiączka fi6 rozmieszczane co ok. 30 cm.

nadproze.jpg

Link do komentarza

A co przewidywał projekt? Generalnie, takie zespolenie, gdy wieniec pełni również funkcję nadproża jest możliwe, ale powinno być dodatkowe zbrojenie nad oknem, z prętami odgiętymi ku górze (jak w typowym nadprożu). Dlatego ważne jaki wariant przewidywał projekt. To projektant robi obliczenia wytrzymałościowe i bierze odpowiedzialność za zaproponowane rozwiązania.

Link do komentarza

Pęknięć nie ma, a Jedyne obciążenie, to tylko blacha trapezowa na dach. Kierownik nakazał zrobić jeden obwód więcej z pustaków i stąd takie nadgonienie dziury pod okno. Jest jakiś sens kuć, to aż pod wieniec i wstawiania typowego nadproża? 

Link do komentarza
Gość mhtyl

Jak kierownik taki mądry to zapytaj sie go gdzie był jak był wykonany wieniec. Jego obowiązkiem jest sprawdzić jak jest wykonane zbrojenie przed jego zalaniem. Wykonanie takiego nadproża jest jak najbardziej prawidłowe i często stosowane.

Link do komentarza
Dnia 13.07.2018 o 15:30, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Na zdjęciu widać betonową belkę, ale nic nie wiadomo jak jest zbrojona ani jakie przenosi obciążenia.  Jeśli jednak nie widać pęknięć a aktualne obciążenie nie będzie zwiększane to można spać spokojnie, a wieniec może pełnić jednocześnie rolę nadproża. 

 

Tam nawet nie wiadomo jak to jest zazbrojone. Zakładam, że nawet przezbrojone, a że Kierownik tego nie widział to się słusznie wściekł. I to jest właśnie fantazja wykonawcy i inwestora, o której kiedyś wspominałem. Pokażcie projekt bo tak to sobie można gdybać do końca świata. A jak wspomniał Cezary - nie widać pęknięć.

Link do komentarza

A dokładnie, to zdjęcia których stron projektu? Czy w ogóle przy takiej szerokości jaka jest pod oknami do 1,2 m, pod drzwi do 0,9 m, może coś złego się stać? Jest jeszcze dziura 2 m, ale usłyszałem, że sensowniej można dać jakiś ceownik stalowy 80 mm na murłacie, tylko w jakim celu?

Link do komentarza

Na rysunkach zbytnio się nie znam. Z projektu wynikało, że wieniec będzie robił za nadproże (tak rzekł wykonawca). Kierownik przyszedł i powiedział żeby zrobić z pustaków jeszcze jeden obwód więcej i stąd taki wieniec z dolewką żeby nadgonić dziurę w oknie, drzwiach. Niestety okazuje się dość niefortunny.

Link do komentarza

Okiem zupełnego laika.

 

Wykonawca tylko sobie ułatwił pracę "dolewając", z wieńcem, wypełnienie otworu nad oknem.

 

Moim zdaniem nie jest (ta "dolewka") żadnym elementem konstrukcyjnym.

Również, moim zdaniem - w niczym to nie osłabia konstrukcji wieńca. 

 

Dnia 13.07.2018 o 16:12, sotiv napisał:

Kierownik nakazał zrobić jeden obwód więcej z pustaków i stąd takie nadgonienie dziury pod okno.

Jeśli kierbud nie jest jednocześnie projektantem tej dobudówki, to nie miał prawa tego robić.

Wykonanie odbiega od projektu, a on (kierbud) ma za podstawowe zadanie budować zgodnie z projektem.

Teraz będzie musiał poświadczyć nieprawdę, albo "nakłonić" projektanta aby dokonał poprawki w projekcie. 

 

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 13.07.2018 o 20:55, zenek napisał:

Ja bym żadnego dodatkowego wieńca nie robił

Może jak tak uparcie Redakcja kasuje moje posty domagające się odpowiedzi KTO W TYM TEMACIE CHCIAŁ ROBIĆ DODATKOWY WIENIEC, to może Redakcja sama mi odpowie na nurtujące mnie pytanie bo GŁÓWNY TECHNOLOG BUDOWLANY nie raczy mi odpowiedzieć.

Dnia 16.07.2018 o 11:56, sotiv napisał:

Kierownik przyszedł i powiedział żeby zrobić z pustaków jeszcze jeden obwód więcej

 

2 godziny temu, sotiv napisał:

A zmienia, to coś jeśli wieniec jest zrobiony wg projektu czyli na ścianach strzemiona są co 25 cm, a nad otworami co 15 cm plus dodatkowy pręt fi 12. Pomijając już samowolke, kierownika itp. 

Tak na moje widzimisie to kierownik nie powinien otwierać buzi w kwestii tego/tych nadproży, w końcu sam namieszał. Jeżeli wieniec jest zrobiony tak jak zakłada projekt i kierownik to widział a jeżeli nie to jego rażące niedociągnięcie obowiązków to tym bardziej powinien być "człowiekiem" dla drugiego człowieka.

 

Link do komentarza
Gość mhtyl
21 minut temu, bajbaga napisał:

Heniu, nie kop pana, bo się zmęczysz, Redakcję zadręczysz, a pana i tak nie rozmiększysz.

Z jednej strony masz rację bo ten pan jest niereformowalny a z drugiej ... jestem/jesteśmy chyba tym gorszym sortem.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...