Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Co się stanie jeśli położony styropian grafitowy nie zostanie przykryty klejem?

Recommended Posts

Styropian grafitowy nie powinien pozostawać bez osłony na słońcu. Nagrzewa się znacznie bardziej niż biały i płyty "pracują" rozszerzając sie i kurcząc pod wpływem zmian nasłonecznienia. Dlatego w wielu instrukcjach producentów systemów ociepleń jest wpisany wymóg stosowania siatek osłaniających przed słońcem lub zacienienia w inny sposób. Nie jest to w pełni skuteczne, ale nic lepszego nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Generalnie na "ostrym" słońcu, gdy temperatury są graniczne, nie powinno się prowadzić tego typu robót.  Ale to już mowa o ekstremalnych przypadkach, które są ujęte w instrukcjach producentów systemów.

Kleje to chemia budowlana, która potrzebuje do prawidłowej reakcji określonych temperatur a jednym ze składników powstałej po wymieszaniu zawartości opakowania "substancji"  jest  - w większej lub mniejszej ilości  - woda (wyjątkiem są pianki ale one też potrzebują do reakcji wody). To tak łopatologicznie.

 

Mowa o prowadzeniu prac w zakresie temperatury pomiędzy 5 a 25⁰C. Pewno ocieplając styropianem białym ta górna granica sięga 30⁰C - i tu pies pogrzebany. Ale do paniki jeszcze długa droga :)

 

Poza tym - zapraszam na rusztowanie w pełnym słońcu w sierpniu - worek złota temu, kto nie zejdzie po 30 minutach i to bez czytania instrukcji.

 

Jest też na rynku złoty środek  - Styropian grafitowy Swisspor EPS 031 LAMBDA WHITE - z białą warstwą ochronną. Jednym słowem - nie taki diabeł straszny :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje producentów odnośnie osłaniania elewacji dotyczą procesu nakładania warstwy zbrojącej, a nie położonego  styropianu, który może pozostać "goły" dość długo.  Chodzi o zabezpieczenie przed zbyt szybkim odparowaniem wody z zaprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Każda technologia ma swoje mocne i słabe strony pod względem oddziaływania warunków atmosferycznych, ale wszystko należy zoptymalizować. Można zastosować super elastyczne kleje, tylko koszt ich produkcji może okazać się nieopłacalny z tytułu oczekiwanych korzyści. Można zastosować styropian z dodatkową warstwą, tylko po co? jeżeli sprawdzone rozwiązanie w postaci siatek osłonowych na rusztowanie lub jeszcze bardziej zacieniających osłon ochronnych przynosi najlepsze efekty (optymalizacja). Zabezpieczenie robót elewacyjnych przed oddziaływanie warunków atmosferycznych ma bardzo istotny wpływ na trwałość i estetykę wykonywanej elewacji i bezpieczeństwo i lepszy komfort pracy dla wykonawców. 

Poniżej kilka najważniejszych argumentów spośród szeregu zalet, dlaczego warto stosować siatki i osłony elewacyjne:

1. Ściany są zabezpieczone przed nagrzewaniem zanim zostanie przyklejony styropian, co zapobiega zbyt szybkiemu wyschnięciu kleju mocującego izolację do ściany. Szybko schnący klej cementowy może nie uzyskać odpowiedniej przyczepności

2. Ochrona przyklejonej izolacji przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, a w przypadku  styropianów grafitowych absorbują więcej promieni słonecznych (powierzchnie bardziej się nagrzewają) niż tradycyjne (białe) płyty lub płyty w kropki,

3. Wykonywanie warstwy zbrojonej, gdzie siatka zbrojąca jest zatapiane w kilkumilimetrowej warstwie kleju, wymaga zabezpieczenia przed silnym słońcem i wiatrem, które powodują szybkie (niekorzystne) wysychanie warstwy zbrojonej, co może mieć wpływ na trwałość i estetykę elewacji

4. Tynkowanie jest najbardziej newralgicznym etapem, ponieważ ten etap jest ostatnim, a jego finał będzie widoczny, szczególnie pod względem estetyki. Słońce i wiatr bardzo utrudniają prace przy nakładaniu i zacieraniu tynku, o czym przekonał się już niejeden wykonawca... zbyt mocne nasłonecznienie może powodować przebarwienia podczas aplikacji, a z kolei wiatr powoduje szybkie wysychanie, co utrudnia uzyskanie właściwej struktury. To wszystko ma bardzo duży wpływ na efekt końcowy.

Osłony i siatki elewacyjne są obecnie dostępne na rynku a szereg firm oferuje je w ramach współpracy. Siatki i osłony są sprawdzonym rozwiązaniem, które  warto (trzeba) stosować!

Zasady dotyczące transportu, przechowywania i poprawnego montażu można znaleźć na stronie: https://termoorganika.pl/sites/default/files/zasady_transportu_przechowywania.pdf

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...