Skocz do zawartości

Dom parterowy bez podadasza a rodzaj stropu


Recommended Posts

Szanowni Państwo,

 

Stoję przed dylematem jaki rodzaj stropu zastosować w domu. Jestem na etapie wykonywania indywidualnego projektu domu jednorodzinnego. Większość decyzji odnośnie materiałów i rozwiązań już podjąłem pozostała mi jeszcze decyzja odnośnie tego stropu.

 

Jeśli chodzi o dom to ma to być dom parterowy bez poddasza użytkowego. Dom na planie kwadratu ok 12x12, z betonu komórkowego, dach czterospadowy prosty (kopertowy lub namiotowy), wentylacja mechaniczna i pompa ciepła (brak kominów spalinowych i wentylacyjnych).

 

Ponieważ poddasze będzie całkowicie nieużytkowe (nie planuję nawet strychu) nie potrzebuję ciężkiego stropu monolitycznego. Oczywiście gdyby nie chęć zaoszczędzenia paru groszu w ciemno brałbym monolit, ale tutaj jednak otwiera mi się furtka do różnych alternatywnych rozwiązań. Na co się zdecydować? Znajomy, który stawia bardzo podobny dom zastosował strop z płyt kanałowych (tzw. żerański) ale z tego co widzę jest to rozwiązanie dość mało popularne. Jednak znajomy twierdzi, że zaoszczędził połowę pieniędzy w stosunku do tego ile zapłaciłby za strop lany. Tanią alternatywą na pewno mógłby być strop drewniany bądź na wiązarach. Ale czy jak policzymy zabudowę sufitu płytami g-k to czy ta oszczędność będzie aż taka duża?

 

 

Bardzo proszę o podpowiedzi i sugestie jaki strop zastosować w moim przypadku.

pozdrawiam

Link do komentarza
Gość mhtyl

Co do płyt kanałowych to ciut jest taniej niż monolit czy strop z garów. W twoim przypadku taniej wyszedłby strop drewniany. Wiązary wychodzą bardzo drogo, taniej zrobisz więźbę tradycyjna i strop z legarów.

Link do komentarza

Prawdopodobnie strop drewniany będzie najtańszy. Pytanie czy korzystniej wyjdzie tradycyjny wariant ciesielski, czyli strop belkowy i więźba zrobiona na budowie, czy może wiązary prefabrykowane pozostaje otwarte. Trzeba poprosić firmy o wycenę. Gotowe wiązary nie są już tak drogie jak dawniej, zaś drewno konstrukcyjne nie jest już tanie. Prefabrykacja to zaś brak odpadów i błyskawiczne wykonanie, szczególnie jeżeli strop utworzą dolne pasy wiązarów.

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Gotowe wiązary nie są już tak drogie jak dawniej,

Niedawno było tu w innym temacie podane, że dach z wiązarów wraz z robocizna wyniósł 23 tys zł, czy to jest taniej niż kiedyś? być może, ale i tak jest to drogo w porównaniu z tradycyjną więźbą wykonaną na placu budowy. W tamtym przypadku tez chodziło o strop drewniany.

3 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Prefabrykacja to zaś brak odpadów i błyskawiczne wykonanie, szczególnie jeżeli strop utworzą dolne pasy wiązarów.

To złudne stwierdzenie, oczywiście odpadów nie ma na budowie bo zostają w fabryce. To samo dotyczy błyskawicznego wykonania, oczywiście na budowie montaż gotowych wiązarów zajmuje mało czasu ale proszę zwrócić uwagę ile trwa ich wykonanie w fabryce. Założę się, że startując z wykonaniem więźby tradycyjnej na budowie i równoczesne wykonywanie wiązarów w fabryce wraz z ich montażem na budowie to wiązary przegrywają na samym starcie.

 

Link do komentarza

nie ukrywam, że też skłaniam się ku stropowi drewnianemu,ale...

 

co myślicie o stropie żerańskim jako alternatywie? Około 60km od miejsca gdzie będę budował dom siedzibę ma producent wyrobów betonowych produkujący m.in. stropy kanałowe czyli  "plyty żerańskie". Co prawda do położenia stropu konieczny jest dźwig, ale tak się składa, że mogę go nająć w swoim miejscu pracy w zasadzie po kosztach paliwa.

 

Powieżchnia stropu to ok 150m2. Zakładając strop drewniany trzeba uwzlędnić wykonanie sufitu z płyt gk w pomieszczeniach czyli jakieś 120m2. To na bidę 10.000zł więc trzeba to uwzględnić w cenie. Nie robi się już tak atrakcyjnie..

Link do komentarza
Gość mhtyl
58 minut temu, ostek napisał:

Powieżchnia stropu to ok 150m2. Zakładając strop drewniany trzeba uwzlędnić wykonanie sufitu z płyt gk w pomieszczeniach czyli jakieś 120m2. To na bidę 10.000zł więc trzeba to uwzględnić w cenie. Nie robi się już tak atrakcyjnie..

Nie zapomnij, że strop z płyt kanałowych musisz też otynkować.

Jak pisałem wcześniej, strop kanałowy będzie ciut tańszy od monolitu  i szybszy w położeniu. Musisz zrobić sobie wycenę na strop kanałowy i strop drewniany wraz z wykończeniem, wtedy zobaczysz które rozwiązanie  będzie bardziej atrakcyjne dla Ciebie.

Link do komentarza
Gość gawel

Zrób strop drewniany porządnie dociepl, nie widzę powodów posiadania kilku ton betonu nad głową bez żadnego uzasadnienia, no chyba że chcesz się przyzwyczajać do grobowca to już jest jakiś powód.

Link do komentarza

Jeśli masz murowane ściany - to daj strop żelbetowy. 

I tak powinieneś dać wieniec żelbetowy - bo on spina wszystkie ściany konstrukcyjne, stabilizuje konstrukcję. Stropy są uzupełnieniem jego uzupełnieniem (wieniec jest cząścią stropu), strop żelbetowy jest dodatkowo niepalny, trwaly i silny. To że ciężki - to zaleta, np w razie wichur, jednak coraz częstszych i mocniejszych. jest też znakomitą podstawą dla dachu, stropodachu. Ja bym wybrał żelbet. A jaki - to już wtórna decyzja.

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 13.07.2018 o 21:13, zenek napisał:

Stropy są uzupełnieniem jego uzupełnieniem (wieniec jest cząścią stropu), strop żelbetowy jest dodatkowo niepalny, trwaly i silny. To że ciężki - to zaleta, np w razie wichur, jednak coraz częstszych i mocniejszych. jest też znakomitą podstawą dla dachu, stropodachu.

Od kiedy wieniec stropowy jest uzupełnieniem stropu? To że występuje razem ze stropem betonowym nie oznacza że bez niego nie może istnieć. A podstawą dla dachu na pewno nie jest strop. O stropodachu tu nie ma mowy, więc po co mieszać w ten temat stropodach?

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Od kiedy wieniec stropowy jest uzupełnieniem stropu? To że występuje razem ze stropem betonowym nie oznacza że bez niego nie może istnieć.

To podstawowe wiadomości o stropie żelbetowym. Wieniec jest częścią stropu żelbetowego.

Oczywiście wieniec może być też samodzielny.

I oczywiście podstawą konstrukcji dachu, stropodachu jest strop pod nim (a jeśli go nie ma, to na innych elementach konstrukcji). To raczej logiczne - wyjątkiem może być strop na autonomicznej konstrukcji opartej poza budynkiem. 

Są jeszcze pewnie inne wyjątki.

Żeby kurs oparcia stropu dopełnić, to oczywiście strop oparty jest na murach, słupach - a te na fundamentach. Fundament leży na podłożu.

uff.... :takaemotka:

Link do komentarza
Gość mhtyl
Dnia 14.07.2018 o 00:09, zenek napisał:

wyjątkiem może być strop na autonomicznej konstrukcji opartej poza budynkiem. 

Kolejne brednie że nazwę to delikatnie bredniami w twoim wykonie. Nie ma stropu o autonomicznej konstrukcji opartego poza budynkiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to jakieś urojenia budowlane a nie merytoryka.

Dnia 14.07.2018 o 00:09, zenek napisał:

Żeby kurs oparcia stropu dopełnić,

A co ten strop jakimś statkiem jest, że trzeba kurs oparcia mu dopełnić?

I dalej nie na temat, autor tematu nie potrzebuje wykładu o rodzajach stropów tylko pytał sie jaki strop w jego przypadku będzie tańszy.

Link do komentarza

Tutaj jest taki piękny obiekt i ścian i stropu zarazem autonomicznego ( czyli konstrukcji niezależnej budowli wewnątrz) - w  kształcie kuli Fullera:

 

image.thumb.png.a7368ab288b15c3b495ad1d3c6de1726.png

Montreal Biosphère na Île Sainte-Hélène (Montreal), zaprojektowane przez Buckminstera Fullera

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopuła_geodezyjna#/media/File:Mtl._Biosphere_in_Sept._2004.jpg

 

Bardziej prymitywne i pospolite zadaszenie autonomiczne - to np. przekrycie placu targowego pod którym znajdują się niezależne budynki sklepów, usług, itp.

Inne to np przekrycia stacji benzynowych (oczywiście nie wszystkich). 

Itd, itp....

 

Dodam jeszcze, że każda konstrukcja zdylatowana od innej też jest autonomiczna. W domku może to być np. balkon poza izolacją ściany zewn. domu (czyli słupy + strop płyty balkonu).

 

Itd, itp.

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Człowiek ma problem - szuka odpowiedzi.

Problem dotyczy domu jednorodzinnego:

Dnia 12.07.2018 o 10:43, ostek napisał:

Stoję przed dylematem jaki rodzaj stropu zastosować w domu. Jestem na etapie wykonywania indywidualnego projektu domu jednorodzinnego. Większość decyzji odnośnie materiałów i rozwiązań już podjąłem pozostała mi jeszcze decyzja odnośnie tego stropu.

Zamiast tego dostaje dostaje informację o stropie na  stacjach benzynowych.

I co Szanowna Redakcjo?

Mamy tak stać jak ten cieć przy hałdzie żwiru i czekać na cud?

W innych przypadkach, kiedy autorem nie jest wyględny fachowiec, reakcja jest natychmiastowa - usuwany jest post jako niezwiązany z tematem.

 

Ps. Tak po namyśle - może jednak jest temacie, wszak padło magiczne słowo "strop".😎 

A tak, jasne, nie ma to jak ostra biegunka, żeby wzbogacić "pożycie małżeńskie".:D

 

 

Link do komentarza
Dnia 12.07.2018 o 20:21, mhtyl napisał:

Niedawno było tu w innym temacie podane, że dach z wiązarów wraz z robocizna wyniósł 23 tys zł, czy to jest taniej niż kiedyś? być może, ale i tak jest to drogo w porównaniu z tradycyjną więźbą wykonaną na placu budowy. W tamtym przypadku tez chodziło o strop drewniany.

To złudne stwierdzenie, oczywiście odpadów nie ma na budowie bo zostają w fabryce. To samo dotyczy błyskawicznego wykonania, oczywiście na budowie montaż gotowych wiązarów zajmuje mało czasu ale proszę zwrócić uwagę ile trwa ich wykonanie w fabryce. Założę się, że startując z wykonaniem więźby tradycyjnej na budowie i równoczesne wykonywanie wiązarów w fabryce wraz z ich montażem na budowie to wiązary przegrywają na samym starcie.

 

żadne "wyniósł", to szacunki, w jednym z "domowych" czasopism znalazlam zestawienie ze wiazary z montażem na 155m2 dachu wychodzą 18,5 tys i policzylam z proporcji na moj dach.

Odnosnie drewniany vs monolit kiedys na kb liczylam wlasnie jak to wyglada wzgledem siebie liczac dodatkową sciane nosna przy monolicie, drozsza robocizne i ocieplenie przy drewnianym i stelaz z gk vs tynk na monolicie i suprajs suprajs drewniany nie wyszedl taniej! oczywiscie ja sie tam nie znam i nie wiem czy stawki ktore przyjeli za poszczegolne prace byly wiarygodne jednak daje to troche do myslenia.

Co do wiazarow jeszcze w zaleznosci na jaki projekt sie zdecyduje bede miala rozpietosc od 10,5do 12m i dach dwuspadowy. Mysle ze zaprojektujemy sobie wiazary robione na budowie, powinny wyjsc jakies 40% taniej, za roznice mozna miec deskowanie z dobrą papą i sztywny, trwaly dach. Gdybym miala wydac 23tys na same wiazary to bym sie zdecydowala na membrane bo zal by mi bylo pakowac jeszcze tyle w dach. Nie wiem natomiast ostek jak to by bylo w przypadku dachy  czterospadowego w kosztach i czy znajdziesz do tego ciesle ktoremy sie bedzie chcialo i umialo.

mthyl własnie nie wiem co to za oszczednosc w czasie skoro dziergają te wiazary w fabryce 2 mc-e, jedyny plus to z budowy nie ma co wyniesc.

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, Chaton napisał:

żadne "wyniósł", to szacunki, w jednym z "domowych" czasopism znalazlam zestawienie ze wiazary z montażem na 155m2 dachu wychodzą 18,5 tys i policzylam z proporcji na moj dach.

Nie zawsze ( a prawie za każdym razem) ceny z gazet nie maja pokrycia w praktyce. S to tylko wyceny orientacyjne. prawdziwy obraz uzyskasz tylko wtedy gdy będziesz miła projekt i na jego podstawie fachowcy obliczą co i jak. Dla przykładu gdy szukałem cieśli  do wykonania więźby dachowej miałem wycenę za ten sam dach  wg projektu od 3,5 tys do 5 tys. i robiły mi te wyceny firmy a nie jakiś pan Józek złota rączka.

2 godziny temu, Chaton napisał:

Odnosnie drewniany vs monolit kiedys na kb liczylam wlasnie jak to wyglada wzgledem siebie liczac dodatkową sciane nosna przy monolicie, drozsza robocizne i ocieplenie przy drewnianym i stelaz z gk vs tynk na monolicie i suprajs suprajs drewniany nie wyszedl taniej! oczywiscie ja sie tam nie znam i nie wiem czy stawki ktore przyjeli za poszczegolne prace byly wiarygodne jednak daje to troche do myslenia.

Cena zależy tylko i wyłącznie od fachowca. Dla przykładu, jeżeli weźmiesz firmę murarską która wymuruje Ci ściany i je otynkuje wezmą zapewne mniej niż biorąc osobno murarzy do ścian i do tynków. przy większym froncie robót zawsze można zbić cenę. To samo można powiedzieć o zakupie materiałów budowlanych, warto dokonywać  zakupów w jak największym asortymencie na budowę domu w jednej hurtowni aniżeli w kilku.

2 godziny temu, Chaton napisał:

za roznice mozna miec deskowanie z dobrą papą i sztywny, trwaly dach. Gdybym miala wydac 23tys na same wiazary to bym sie zdecydowala na membrane bo zal by mi bylo pakowac jeszcze tyle w dach. Nie wiem natomiast ostek jak to by bylo w przypadku dachy  czterospadowego w kosztach i czy znajdziesz do tego ciesle ktoremy sie bedzie chcialo i umialo.

Dach czterospadowy wychodzi drożej ze względu, że jest przy nim więcej roboty jak również i jest tez więcej odpadów.

Co do deskowania a membrany to stanowczo lepszym rozwiązaniem jest deskowanie.

Dobry cieśla da rade z każdym rodzajem więźby.

Nawiązując jeszcze do stropu to musisz pamiętać czy to będzie drewniany czy betonowy będzie musiał być ocieplony. W Twoim przypadku strop z płyt kanałowych tzw żerański mógłby wyjść taniej gdyby niedaleko Ciebie była betoniarnia które takie stropy robi i dodatkowo je jeszcze montuje na budowie, wtedy mogłabyś zapłacić za strop kanałowy 8% Vatu bo zamówiłabyś towar wraz z usługą.

 

5 godzin temu, zenek napisał:

Bardziej prymitywne i pospolite zadaszenie autonomiczne - to np. przekrycie placu targowego pod którym znajdują się niezależne budynki sklepów, usług, itp.

Inne to np przekrycia stacji benzynowych (oczywiście nie wszystkich)

Normalnie mamy nienormalne zjawisko budowlany bełkot urojony, zadaszenie/przekrycie to strop na autonomicznej konstrukcji opartej poza budynkiem.

 

4 godziny temu, bajbaga napisał:

I co Szanowna Redakcjo?

Mamy tak stać jak ten cieć przy hałdzie żwiru i czekać na cud?

W innych przypadkach, kiedy autorem nie jest wyględny fachowiec, reakcja jest natychmiastowa - usuwany jest post jako niezwiązany z tematem.

Czy to coś zmieni? wątpię, tak samo zostanie wykasowany Twój post jak i mój poprzedni. A przecież mamy taki ładny i wcale nie skomplikowany Regulamin gdzie mówi o

Cytat

§ 2.Zasady korzystania z Forum

6. Użytkownicy zobligowani są do publikowania na Forum, wyłącznie treści zgodnych z tematyką działu. Zakazuje się publikowania w poszczególnych wątkach dyskusyjnych Forum treści niezwiązanych z tematem wiodącym (wątkiem głównym dyskusji).

to że Redakcja jest bardzo pobłażliwa i powściągliwa w wyciąganiu konsekwencji po jednorazowym wybryku forumowicza to chwała za to, ale traktować recydywistę pobłażliwie to już chyba nie jest ok.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie ma co rozważać, bo z czasem będzie tylko gorzej. Skoro od razu nie było porozumienia, to wasi rodzice popełnili duży błąd, nie rozwiązując tej kwestii za swojego życia. Moja żona z bratem miała świetne relacje i ich rodzice też tak spieprzyli sprawę dziedziczenia i wpuścili ich we współwłasność. Więc ja niedługo po ich śmierci wymusiłem na żonie aby zażądała podziału dopóki się dogadują, bo to jest najtaniej. Kiedy relacje się popsują, to z biegiem czasu koszty będą tylko rosły. Tak, że znowu trzeba było płacić geodetę, trochę biegania, czekania i teraz jest spokój.  PS. Relacje później między nimi się nie psuły właśnie dlatego, że nie było punktu zapalnego. Czego nie można powiedzieć o szwagra dzieciach, bo żona już zapowiedziała, że z nimi w ogóle rozmawiać nie będzie, nawet gdyby zostały kiedyś sąsiadami..
    • Komentarz dodany przez Adam: Zalecam ostrożność przy wyborze systemu szuflad gtv. Przy otwieraniu i zamykaniu słychać uciążliwe cykanie kulek wskakujących na prowadnicę. Robiąc kuchnie drugi raz wybrałbym bluma.
    • Poznaj nową definicję przechowywania z szufladami AXIS PRO GLASS, wyposażonymi w eleganckie szklane boki! Wybór szuflad AXIS PRO GLASS to decyzja, która wniesie nową jakość do Twojego domu. Oto argumenty, które przemawiają za ich wyjątkowością i funkcjonalnością w każdym wnętrzu. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/wykanczanie/baza-wiedzy/systemy-zabudowy/55292-szuflada-axis-pro-glass-ze-szklanymi-bokami
    • Tak ,geodeta potwierdził ,że podział fizyczny jest możliwy ,rozważam wniosek o zniesienie współwłasności .Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i poradę.
    • niezłe wygibasy zanim jednak zamartwimy się na śmierć linią SN, kilka wątpliwości: 1. działka była jedna, 2 ha o numerze pierwotnym 1 (tak to rozumiem) 2. właściciel dostał pozwolenie na 4 domki na te 2 ha (j.w.) 3. właściciel podzielił na 5 działek (nota bene oznaczenie 1 (po podziale) przy takim podziale jest błędne, powinno być 1/5, ale to detal) zgadza się? jeżeli tak to teoretyzując mamy 5 działek i 4 domy :), więc jedna teoretycznie nie ma przypisanego sobie domku , ale wz dotyczyła działki nr 1 przed podziałem i tych 4 domków, po podziale niekoniecznie może się okazać, że wszystkie da radę zabudować, nie znamy detali wydanej WZ (i wniosku)   i teraz czemu słup izolować, jeżeli stoi na, która Cię nie interesuje? osobiście wiele razy szukałem i nie ma oczywistych obostrzeń dotyczących "strefy" ochronnej, co najwyżej prowadzenia robót pod linią, ale elektroenergetykiem nie jestem, więc ręki sobie uciąć nie dam narysuj sobie tę sytuację w skali na papierze w kratkę i zobacz gdzie wlazła by ci chałupa spełniająca Twe marzenia i nawet te wymogi odległości i oceń czy dalej Ci to się może podobać możesz wystąpić o WZ dla takiej działeczki, urząd zapewne będzie uzgadniał ją z ZE i Ci się wyjają, na jaką skalę będą chcieli wydoić z kasy przyszłego inwestora, z kupnem bym się tak nie spieszył
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...