Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kiedy ogrzewanie elektryczne ma sens?


Recommended Posts

Gość Dociekliwy
Autor wspomniał w artykule jedynie o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym w porównaniu z piecem akumulacyjnym. Ja bym raczej porównał to ogrzewanie z grzejnikami elektrycznymi. Jest tu mowa o kumulacji ciepła ale co to za kumulacja w wylewce grubości kleju pod płytkami. Przecież to nie podłogówka wodna. Zamiast grzejników rozproszonych można dać fragmenty podłogówki elektrycznej w poszczególnych pomieszczeniach. Komfort całkiem inaczej odczuwalny a pod ścianami o wiele więcej miejsca.
Link to postu
 • 2 lata temu...
Gość Obserwator 3
Mam dom paeterowy 90 m 2 i zrobię tak. W łazience, oddzielnym wc, oddzielonej kuchni przy salonie, przedpokoju ogrzewanie elektryczne podlogiwe w salonie 26 m 2 grzejnik elektryczny dogrzewanie kominkiem a w trzech pokojach od 8 do 15 m2 nowoczesne grzejniki elektryczne na ścianie chyba wystarczy co wy na to?
Link to postu

Wybór i dobór zależy od zapotrzebowania na ciepło. Ogrzewanie elektryczne ze sprawnością 1:1 jest celowe w wybranych przypadkach. Można np. zamontować klimatyzator, który ma wyższą sprawność 2-3 razy od grzejników/pieca akumulacyjnego. Apropos tzw. pieca - też można delikatnie zaoszczędzić wybierając odpowiedni plan taryfowy i ładując wkład w nocy. Podłogówka elektryczna w łazience - polecam. Mokre stopy postawić na ciepłych kafelkach - bezcenne :)

Link to postu
 • 9 miesiące temu...
Dlaczego wszędzie jest cisza na temat buforów ciepła z grzałkami. Dobrze dobrany bufor i dobrze zaizolowany potrafi oddawać ciepło przez kilka dni. Wielu posiadaczy pomp ciepła zaczyna montować indywidualne liczniki prądu tylko do pomp podłączone i w większości przypadków COP 3 to ściema producentów. Dlaczego się o tym nie mówi. Bo silne lobby pompiarzy. Wszystkie portale i czasopisma też się wpisują w tą propagandę.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
8 godzin temu, Gość Iwona napisał:

A ja mam dom starego typu duży kwadratowy z czasów PRLu ogrzewam węglem i jaki macie pomysł aby zmienić na jakie ogrzewanie.

Ostatnio po olbrzymich podwyżkach, cen prądu, gazu, węgla, pelletu, itd.  To najekonomiczniejsze będzie  ogrzewanie przez wyparcie.    

Link to postu
 • 7 miesiące temu...
Gość Jarek
"Chciałabym wiedzieć dlaczego ogrzewanie elektryczne nie jest dotowane" Kolego prąd w Polsce powstaje z węgla, więc dotacje nie mogą się dublować. Zresztą zanim trafi do twoich grzałek i wygeneruje energię, są już straty na przesyle itd.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Gość Zenek
Nasz kraj nie dotuje ogrzewania elektrycznego ponieważ nie produkujemy wystarczającej ilości energii dla wszystkich, dlatego brak dotacji motywuje ludzi do instalacji PV, w lato oszczędzamy na kosztach produkcji a zimą kupujemy mniej od sąsiadów z atomem
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Czy w salonie to odchylenie będzie miało jakieś istotne znaczenie? Równałabym płytami tylko tam, gdzie chcesz mieć wysoką zabudowę przyścienną i płytki Mam w wiatrołapie ściankę o odchyleniu 3 cm bo sami stawialiśmy i wyszło jak wyszło. Stolarz wyrównał zabudowę płytą meblową i nic nie widać. Coś jest nie tak z sufitami, że chcesz klaśc płyty?  
  • Dzięki. Widzę, że nie ma konsensusu co do zrywania starych powłok. Dowiedziałem się że cena za m2 to około 10 zł, co przy 200m2 ścian będzie kosztować mnie 2000 zł (200m2). Dogaduję już jakiś pracowników budowlanych aby mi to zrobili. 2k zł to nie jest znacząca kwota w skali wydatków na remont mieszkania czy nawet kosztów równania ścian, a jak ma wpływać na trwałość to myślę, że warto ją wydać.    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, argumenty i ciekawą dyskusję. 
  • Płytowe.    Tak.   Rozumiem, czyli w moim przypadku opory i tak już są duże więc instalacja "udźwignie" zasilanie dolne.   Kazali mi sobie zmierzyć grzejnik, oszacować moc na podstawie karty katalogowej Purmo i wstawić podobne     Wrzuciłem na fixly ogłoszenie, że potrzebuję konsultacji, aby pomógł mi podjąć decyzje i spojrzał na to co poprzednia ekipa (partaczy) zrobiła. Swoją drogą nadal ma poczucie że nie znalazłem nikogo świetnego, kto by szeroko ogarniał, a jak raz dałem się oszukać partaczom to teraz dalsze etapy remontu chcę prowadzić tylko szeroko konsultując i z nadzorem...   Mój zarządca nie wiele wiedział. Konserwator też... W końcu odesłali mnie do Pana który wymieniał w tym bloku instalację CO 10 lat temu. Mówi, że jest pompka i że przepchnie.    Dziękuję bardzo, za wszystkie odpowiedzi.   
  • Na przykład o tym że "pozostawia ściany "oddychające" dla pary wodnej,"- tylko 3% z tego co pamiętam, więc też słabo. Może jednak w pewnych warunkach i w połączeniu z tradycyjnymi systemami ocieplania, miała by ta tiochnika jakiś sens. Ale nie jako podstawowy system ocieplenia domu.
  • Każdy kominek, oprócz szpanu oczywiście, ma w polskich warunkach sens wyłącznie wtedy, kiedy pełni funkcję źródła ciepła. Kiedyś było to źródło ciepła podstawowe, dzisiaj przeważnie jest to źródło rezerwowe. Bo w polskich warunkach klimatycznych (i nie tylko), każdy dom powinien mieć dwa systemy ogrzewania. Podstawowe i rezerwowe. A skoro kominek ma pełnić rolę źródła ciepła awaryjnego, to nie może być zasilany paliwem takim samym jak ogrzewanie podstawowe. W dodatku powinno to być paliwo łatwo dostępne i odporne na kryzysy np. w transporcie. I tu nie ma wielkiego wyboru, do dyspozycji jest w zasadzie jedynie drewno. Zawsze dostępne w najbliższej okolicy, możliwe do pozyskania nawet samodzielnie.   Inaczej z kominka pozostaje jedynie mało przydatny szpan.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...