Skocz do zawartości

Akustyka ściany działowej


Recommended Posts

Witam,

Przy okazji debiutanckiego posta na tym forum- pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Mam konkretne pytanie- czy ktoś ma ścianę działową (np. w bliźniaku czy szeregowcu) odgradzającą od sąsiada wykonaną z Porothermu 25 cm AKU? Nigdzie w necie nie mogę znaleźć konkretnych doświadczeń, jeżeli coś już jest to raczej opiera się to na suchych, laboratoryjnych wyliczeniach. Teoretycznie Rw dla tego materiału to 52 dB, ale jak faktycznie się to przekłada na ciszę w pomieszczeniu? Zakładając poprawne wykonanie, czy taka ściana pozwoli uzyskać spokój we własnym domu czy dalej będę "współdzielił" go z sąsiadami? Oczywiście mam na myśli normalne użytkowanie, imprez czy większych zgromadzeń nie bierzemy pod uwagę bo wiadomo- musi być słychać. Rozmowy, telewizor, codzienna "krzątanina"- słychać to?

Wiem, że może pytanie śmieszne- ale dla mnie jest to bardzo ważna kwestia. Od kilku lat mieszkam z okropnymi sąsiadami (przeprowadzam się wkrótce do nowego domu i bardzo mnie ta kwestia nurtuje), i w końcu chciałbym spokojnie usiąść w swoim pokoju nie słysząc telewizora sąsiada jakby był u mnie w pomieszczeniu (obecnie działowa ściana z cegły dziurawki, zdezelowanej do granic możliwości- równie dobrze bym mógł zamiast ściany wstawić kartkę papieru). Za dzielenie się doświadczeniami będę dozgonnie wdzięczny.

Wiem, że ważny jest również np. strop- ale w nim umieszczona jest dodatkowa warstwa wełny, więc może drgania poprzeczne nie będą tak mocno wpływać na całość akustyki.

Link do komentarza

Na temat wygłuszania ścian działowych wypowiadał się u nas ekspert. Może te informację będą pomocne, gdyby okazało się że ściana z Porotherm 25 cm AKU nie jest satysfakcjonująca.

 

https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/porady/17172-jak-skutecznie-wygluszyc-sciany-wewnetrzne-domu

 

warto również poczytać

https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/22624-projektowanie-i-konstrukcja-cichego-domu

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Przykładowe wymagania oraz wartości ważonego wskaźnika izolacyjności akustycznej oraz konkretne układy można znaleźć również w naszych wytycznych projektowch i wykonawczych pod linkiem:

https://cdn01.rockwool.pl/siteassets/rw-pl/materiay-do-pobrania/broszury/3.1.-sciany-dzialowe-w-systemach-suchej-zabudowy_wytyczne-projektowe-i-wykonawcze-2016.03.pdf?f=20180621084502

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Dnia 9.07.2018 o 16:17, toxic992 napisał:

Mam konkretne pytanie- czy ktoś ma ścianę działową (np. w bliźniaku czy szeregowcu) odgradzającą od sąsiada wykonaną z Porothermu 25 cm AKU? Nigdzie w necie nie mogę znaleźć konkretnych doświadczeń, jeżeli coś już jest to raczej opiera się to na suchych, laboratoryjnych wyliczeniach. Teoretycznie Rw dla tego materiału to 52 dB, ale jak faktycznie się to przekłada na ciszę w pomieszczeniu?

Konkretnie nie odpowiem - ale 25 cm jednowarstwowej ściany nie zapewni komfortu akustycznego, poza tym dźwięki nie przenoszą się tylko przez ścianę działową, ale i przez stropy.

Moim zdaniem komfort może zapewić jedynie dodatkowe wytłumienie - wielowarstwowe, przy czym najtrudniej wytłumić strop. - ale też i najmniej (poza ekstremalnymi sytuacjami) on przenosi hałasu (zakładamy przy tym sytuację, że sąsiada masz z boku, nie nad sobą!)  

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...