Skocz do zawartości

Modernizacja instalacji CO, zmian Kotła na Pellet


Kashue

Recommended Posts

Witam, ponieważ jest to mój pierwszy post, to chciałem się z Wami przywitać.

 

Od pięciu lat zostałem współwłaścicielem starego domu poniemieckiego które regularnie remontuje o ile mogę we własnym zakresie.

W tym roku postanowiłem zmienić kocioł CO na kocioł Pelletowy. Na obecnym etapie kocioł, palnik, podajnik oraz nowy wkład kominowy został zamontowany, przede mną jeszcze tylko modernizacja instalacji CO.

Mogłem zostawić istniejącą instalację , ale uznałem , że skorzystam z okazji i dostosuje instalację do współczesnych standardów.

Stara instalacja CO , zasilana była z jednej pompy, jak się obecnie dowiedziałem miała również nieprawidłowo podłączony zbiornik wyrównawczy. Schemat w załączniku "kotłownia_stara"

Schemat "kotłownia_nowa_6" przedstawia to co udało mi się zaprojektować z moja obecną wiedzą, ale niestety obawiam się , że nie wszystko jest tu prawidłowo.

Mam obawy co do działania zaworu 4D, zgodnie z wyczytanymi informacjami powinienem zastosować przekroje takie jak na wyjściu z pieca czyli 1 1/2 cala, ale jestem pewien czy to zadziała w takim układzie jak narysowałem.

Sterownik pieca to ecoMAX860 potrafi obsłużyć standardowo pompę CO , CWU i mieszacza1 , po dołożeniu "modułu B" mogę obsługiwać dodatkowe 2 mieszacze.

Obszar "Nowy Parter" dopiero powstaje, nie mam tam jeszcze grzejników, ale prawdopodobnie będzie tam ich 5.

 

Prosiłbym o wszelkie sugestie , uwagi , wskazówki dotyczące docelowego schematu.

 

Pozdrawiam Bartosz

 

 

 

kotlownia_stara.PNG

kotlownia_nowa_6.PNG

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 

Oczywiście pomysł zlecenia fachowcowi brzmi dobrze, aczkolwiek nie każdy fachowiec dostosował się do nowych urządzeń z bardziej zaawansowaną automatyką, dodatkowo moja poprzednia instalacja również była zrobiona przez "fachowca" , a na rurze do zbiornika wyrównawczego miałem zawór różnicowy, co chyba nie jest zgodne z przyjętym standardem i normami dla instalacji CO. Więc moim zdaniem fachowiec, fachowcowi nie równy, w związku z czym przed rozmową z taką osobą , chciałbym posiadać już odpowiednią wiedzę.

Schemat kotła i zaworu 4D jest zgodny z sugerowanym przez producenta kotła i sterownika, ja jedynie chciałem go doposażyć w dodatkowe mieszacze by móc korzystać z harmonogramów dobowych. W domu posiadam 3 strefy w których przebywam w różnych godzinach i chciałem korzystać z obniżeń temperaturowych dla tych obszarów.

Oczywiście mógłbym dla całej instalacji CO użyć 1 pompy za zaworem 4D, a temperaturę regulować termostatami w grzejnikach podłączonymi do jakiegoś systemu kontroli.

 

I ten sterownik na kotle nie zgłupieje od tych czujników?

Nie zgłupieje, pewna ilość czujników pełni jedynie funkcję informacyjne, aczkolwiek w powyższym schemacie ilość czujników jest raczej optymalna dla narysowanej konfiguracji.

 

Bardzo byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi i sugestie co do mojego schematu, wskazanie błędów.

 

Pozdrawiam

 

PS.

Proszę również, wybaczyć mi błędy w opisie elementów instalacji CO, niestety moja wiedza jest raczej ukształtowana na elektrykę/automatykę i IT , więc posiadam spore braki z zakresu ogrzewnictwa.

 

witkowski_schemat.PNG

schmat_plum.PNG

Edytowano przez Kashue (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...