Skocz do zawartości

Moja indywidualna parterówka, krzywa działka


Recommended Posts

Kupiliśmy niedawno działkę w mieście, jest mała 640m2 i dość kłopotliwa do zagospodarowania, narysowałam sobie projekt domu wzorujac sie na popularnym projekcie zosia z mg, chciałabym zeby sie ktoś wypowiedział na temat tego projektu czy cos tu mozna zrobic lepiej. Wklejam projekt i działkę z domkiem. Mam nadzieje ze rysunki sa czytelne.

tmp-cam-1473327402.jpg

tmp-cam-1743219860.jpg

Link do komentarza

Jeśli tak - to od granicy mas z jednej strony 2m, z drugiej 2.5m. To jest troch mało, bo z oknami wymagane jest 4m - chociaż - przy wąskich działkach te wymagania nie są do końca sztywne.

Ale powinnaś zacząć od warunków zabudowy - bo jak widzę masz tu i drogę gminną - od niej masz budynek 4m, z boku jakąś służebność (też droga?).

 

Rzeczywiście trudna działka. Najpierw wystąp o warunki zabudowy - moim zdaniem. 

Link do komentarza
27 minut temu, zenek napisał:

Jeśli tak - to od granicy mas z jednej strony 2m, z drugiej 2.5m. To jest troch mało, bo z oknami wymagane jest 4m - chociaż - przy wąskich działkach te wymagania nie są do końca sztywne. 

Więc spróbuj je rozsztywnić! Zobaczymy czy dasz radę.

Właśnie dlatego do takich rozmów niezbędne są wymiary! Bo jesli nie spełnia się warunków wstępnych, to całą resztę można o kant. d...y potłuc i nie ma o czym dyskutować.

Link do komentarza

Wszystko jest ok, na rzucie pomieszczeń kratka to 0,5 m na rzucie budynku, na działce 1m wczoraj już szlam spać przeoczyłam dopisać. Od drogi 6 m po bokach 4 mieści się wszystko idealnie, wz były wydane do podziału, z tego co je przeglądałam to problem może być tylko z dachem bo chcemy budynek wysokości koło 6,5m a w wz jest od 7. Obok stoi parterowka a w obszarze analizowanym stoją tylko 3 domy. Wz i tak musimy składać 2 raz. Wrzucę sobie rzut w kaze z zedytuje do jutra.

Link do komentarza

Może przymiarki do wyboru projektu należałoby zacząć od kontaktu z architektem?  Nawet przy projekcie typowym konieczny będzie plan zagospodarowania działki opracowany indywidualnie przez projektanta. Planowana budowa musi spełniać szereg wymagań określonych w ogólnych przepisach jak i MPZP bądź WZ, a o tym nic nie wiadomo.

Link do komentarza
12 godzin temu, Chaton napisał:

Kupiliśmy niedawno działkę w mieście, jest mała 640m2 i dość kłopotliwa do zagospodarowania, narysowałam sobie projekt domu wzorujac sie na popularnym projekcie zosia z mg, chciałabym zeby sie ktoś wypowiedział na temat tego projektu czy cos tu mozna zrobic lepiej. Wklejam projekt i działkę z domkiem. Mam nadzieje ze rysunki sa czytelne.

tmp-cam-1473327402.jpg

tmp-cam-1743219860.jpg

Lokalny architekt musi to zweryfikować o warunki zabudowy. Wysokość max np. Nie tylko odległości od sąsiada i drogi są tu ważne. Rodzaj zabudowy i powierzchnie przypisane do rodzaju zabudowy i tereny zielone (przy tak małej działce może być np. konieczność wykonania dachu zielonego). I takie tam inne niespodzianki, o których dowiesz się z dokumentów, o których wspomniał np. Ekspert Cezary i Jarek. Ale pomysł warto mieć - to już połowa sukcesu.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Do sprawdzenia koniecznie jaka część powierzchni działki może być zabudowana i ile musi być powierzchni biologicznie czynnej.

dokładnie. Boję sie, że przy tak małej działce, może być z tym problem...wizualnie na tym szkicu jest tego mało...

Link do komentarza

To nie jest  typowa działka pod Mn ale tez może być usługową więc warunki są trochę bardziej liberalne, swoją drogą to gmina tez jest liberalna mozna sie tu budować nawet na 400 metrowych działkach. Mogę zabudować/wybrukować/zadaszyc 48% działki  planuje około 250m na 307 możliwych wiec zapas jeszcze jest.

Link do komentarza

Dom ma 104,4 m2

Zalozenia byly takie;

- dom ma integrowac nie dzielić

-prosty w budowie bez ścian nośnych wewnętrznych

-nasza sypialnia prostokatna z garderoba ktora moze byc kiedys miejscem do pracy

-kuchnia z dużą ilością blatu

-dość duzy salon w kradracie, teraz mamy podobny gabarytowo 26m2 i jest super

-mała lazienka ale z osobna pralnią

-osobne wc koło pokoi dzieci co by się goscie dzieci po domu za bardzo nie plątali

-sypialnie dzieci w kwadracie

- szeroki hol w widokiem na drzwi tarasowe, dom ma sie wydawac przestronniejszy/ wiekszy niz jest nie wiem tylko czy 2,8 m wysokosci  to nie jest za malo na taka dlugosc od wiatrolapu i efekt nie bedzie odwrotny

- malo okien, drzwi wejsciowe bez dodatkowych naświetlen, bez szaleństw

- dom bez kominow, silikat 18, wiazary, tradycyjne fundamenty, dobre osieplenie, moze pompa ciepla p-w

media;

-woda nia dzialce, prad na dzialce, telekomunikacjia tez, kanalizacjia po drugiej stronie ulicy, gazu nie ma

Co mi sie nie podoba w tym co wymodzilam;

-okno od polnocy w sypialni 2

-waskie wc

-brak miejsca na pozadna szafe w wiatrołapie i okolicach

-byc moze za waska kuchnia niby szerokosc przejscia 1,2m ale troche sie obawiam ze bedzie trudno tam pracowac w dwie osoby, my lubimy duzo gotowac

 

Link do komentarza

Otwórz bardziej otwartą już kuchnię - wywal ściankę w kształcie L, wstaw tu wyspę z płytą indukcyjną, ściankę w kuchni, odgradzającą ją od hallu zrób długości ok.70 cm (a nie 60,jak zaznaczyłaś) tak, aby spokojnie zmieściła się tu np. lodówka czy szeroki na 60 cm blat roboczy.

Sypialnię 2 zrób o 20 cm węższą (będzie niezauważalnie mniejsza i prawie kwadratowa) co spowoduje, że WC będzie zauważalnie szerszy...

A jak zmniejszysz o 40 cm sypialnię 3, to będzie niezauważalnie mniejsza, dalej prawie kwadratowa, ale uzyskasz znaczne powiększenie wiatrołapu i n nim miejsce na szafę... :)

 

Zamień miejscami łazienkę i spiżarnię.

 

Okno bardziej przydałoby się - tak myślę - w pralni, niż w garderobie...

 

oooo, albo tu gdzie zaplanowałaś garderobę umieść łazienkę z oknem, garderoba może być tu, gdzie spiżarnia, a spiżarnia - bliżej kuchni - tu, gdzie teraz jest łazienka...:icon_mrgreen:

Edytowano przez Gość (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

 

 

W sypialni o wymiarach dokładnie takich samych, jak sypialnia 2 - przez ok 10 lat mieszkaliśmy, uczyliśmy się i bawili - i bili też - we czterech braci... takie wspomnienie... na piętrowych łóżkach, z wielkim blatem roboczym pod oknem... na tym blacie robiłem pracę maturalną - model instalacji rafinacji olejów mineralnych... dało się...

Link do komentarza

osobiście mam podobny układ salon - kuchnia - i ja mam jeszcze bardziej zamknięte (bez tego przejścia bezpośrednio z kuchni do salonu), z perspektywy czasu uważam że słusznie, ja bym tego nie otwierał, ale to kwestia gustu i bardzo indywidualna....ta kuchnia w takim kształcie (przynajmniej dla mnie) straciłaby wiele na funkcjonalności...(piszę to jako główny kucharz w domu)

 

wiatrołap mam bardzo podobny i faktycznie jest problem z miejscem - mieści się tylko wieszak i mała szafka. Tylko, że u mnie to nie kłopot, bo przez wejście główne wchodzą tylko goście, porządna szafka jest tam wszyscy chodzą, czyli przy garażu ;)

Okno w sypialni od północy to nie problem, też tam mam ;)

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
10 godzin temu, Chaton napisał:

-dość duzy salon w kradracie, teraz mamy podobny gabarytowo 26m2 i jest super

 

10 godzin temu, Chaton napisał:

- szeroki hol w widokiem na drzwi tarasowe, dom ma sie wydawac przestronniejszy/ wiekszy niz jest nie wiem tylko czy 2,8 m wysokosci  to nie jest za malo na taka dlugosc od wiatrolapu i efekt nie bedzie odwrotny

 

10 godzin temu, Chaton napisał:

-kuchnia z dużą ilością blatu

W sumie jak kto lubi ALE :

po podsumowaniu - salon ,kuchnia i hol to 60% budynku.

kilka uwag

sypialnia rodziców - trochę daleko od łazienki

WC - trochę strata miejsca po co komu do nasiadówki długość 205 cm ?

spiżarnia daleko od kuchni

może warto odzyskać kilka metrów ?

z salonu skoro ma być centralnym miejscem domu - zrobić jednocześnie hol.

Wiatrołap wywalić przed  obrys budynku - nawet z dobudowaną garderobą okryć wierzchnich (jeśli wystarczająco dobrze pojąłem to w tym miejscu jest garaż czyli można zrobić ciut szerszy i fragment wydzielić )

Wprowadzając gości z wiatrołapu do salono-kuchnio-holu z którego masz dostęp do innych pomieszczeń

tylko nie specjalnie znajduję możliwość  tego widoku na drzwi tarasowe

salon w kwadracie :

wykonanie salono kuchnio holu w prostokącie po optycznym wydzieleniu kuchni - optycznie będzie kwadratowy i bardzo  przestronny (optycznie)

co do tarasu :

W upalne dni taras na północno - wschodnim kierunku będzie fajnym miejscem do nasiadówek .

jednak przez pozostały okres będzie tam zbyt chłodno.

natomiast dość małe pomieszczenia sypialni od strony południa mogą się mocno nagrzewać

 

Link do komentarza
12 godzin temu, uroboros napisał:

Otwórz bardziej otwartą już kuchnię - wywal ściankę w kształcie L, wstaw tu wyspę z płytą indukcyjną, ściankę w kuchni, odgradzającą ją od hallu zrób długości ok.70 cm (a nie 60,jak zaznaczyłaś) tak, aby spokojnie zmieściła się tu np. lodówka czy szeroki na 60 cm blat roboczy.

Sypialnię 2 zrób o 20 cm węższą (będzie niezauważalnie mniejsza i prawie kwadratowa) co spowoduje, że WC będzie zauważalnie szerszy...

A jak zmniejszysz o 40 cm sypialnię 3, to będzie niezauważalnie mniejsza, dalej prawie kwadratowa, ale uzyskasz znaczne powiększenie wiatrołapu i n nim miejsce na szafę... :)

 

Zamień miejscami łazienkę i spiżarnię.

 

Okno bardziej przydałoby się - tak myślę - w pralni, niż w garderobie...

 

oooo, albo tu gdzie zaplanowałaś garderobę umieść łazienkę z oknem, garderoba może być tu, gdzie spiżarnia, a spiżarnia - bliżej kuchni - tu, gdzie teraz jest łazienka...:icon_mrgreen:

-kuchnia nie moze byc otwarta bo na tej sciance  w L wisi telewizor, chociazby dlatego

-pomniejszenie sypialni jest chyba dobrym pomyslem, dotychczas powiekszalam maksymalnie sypialnie ale jak urwę z kazdej strony po 20-25cm sypialnie będą miały po 11,5, nie ma tragedii, teraz corka ma 10,5 i jest ok ale jak zamienie łóżko 160 na 200cm i wstawimy dorosłe biurko to mogłoby sie przyciasno zrobić wiec ten dodatkowy metr 2  powinien to zrekompensować

-okno w pralni zajmowalo by tylko miejsce na scianie  i tak bedzie rekuperacjia wiec problem wentylacji mysle ze nie istnieje a pranie nie musi miec jasno, w garderobie musi byc bo bedzie zmieniac przeznaczenie w czasie , ma byc garderobą potem pokojem malego dziecka a potem gabinetem do pracy.

 

2 godziny temu, aaaa napisał:

osobiście mam podobny układ salon - kuchnia - i ja mam jeszcze bardziej zamknięte (bez tego przejścia bezpośrednio z kuchni do salonu), z perspektywy czasu uważam że słusznie, ja bym tego nie otwierał, ale to kwestia gustu i bardzo indywidualna....ta kuchnia w takim kształcie (przynajmniej dla mnie) straciłaby wiele na funkcjonalności...(piszę to jako główny kucharz w domu)

 

wiatrołap mam bardzo podobny i faktycznie jest problem z miejscem - mieści się tylko wieszak i mała szafka. Tylko, że u mnie to nie kłopot, bo przez wejście główne wchodzą tylko goście, porządna szafka jest tam wszyscy chodzą, czyli przy garażu ;)

Okno w sypialni od północy to nie problem, też tam mam ;)

- te wejscia w kuchni maja byc z dzrzwiami przesuwnymi chowanymi w sciane, teraz mamy kuchnie otwartą i nie jest to takie dobre rozwiazanie , szczegolnie mnie denerwuje okap i czajnik elektryczny

- teraz mamy wiatrolap 2,7m2, tez nie mamy szafy tylko szafke na buty, krzeslo i wieszaki na kurtki, w projektowanym wiatrolapie moze by wlazla szafa 1x0,55

 

1 godzinę temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

 

 

W sumie jak kto lubi ALE :

po podsumowaniu - salon ,kuchnia i hol to 60% budynku.

kilka uwag

sypialnia rodziców - trochę daleko od łazienki

WC - trochę strata miejsca po co komu do nasiadówki długość 205 cm ?

spiżarnia daleko od kuchni

może warto odzyskać kilka metrów ?

z salonu skoro ma być centralnym miejscem domu - zrobić jednocześnie hol.

Wiatrołap wywalić przed  obrys budynku - nawet z dobudowaną garderobą okryć wierzchnich (jeśli wystarczająco dobrze pojąłem to w tym miejscu jest garaż czyli można zrobić ciut szerszy i fragment wydzielić )

Wprowadzając gości z wiatrołapu do salono-kuchnio-holu z którego masz dostęp do innych pomieszczeń

tylko nie specjalnie znajduję możliwość  tego widoku na drzwi tarasowe

salon w kwadracie :

wykonanie salono kuchnio holu w prostokącie po optycznym wydzieleniu kuchni - optycznie będzie kwadratowy i bardzo  przestronny (optycznie)

co do tarasu :

W upalne dni taras na północno - wschodnim kierunku będzie fajnym miejscem do nasiadówek .

jednak przez pozostały okres będzie tam zbyt chłodno.

natomiast dość małe pomieszczenia sypialni od strony południa mogą się mocno nagrzewać

 

- nie wiem jakim cudem 46/104 jest 0,6 mi wychodzi 0,44 , hol to raptem 9m2 na 104m2 domu to nie jest przesadnie duzo komunikacji

-odleglość do lazienki jest ok

-wc, w wc nie tylko siedzisz ale tez wstajesz, wstajesz i nie walisz łbem w umywalke przed sobą bo masz do niej dosc miejsca po to 205cm, jednoczesnie umywalka nie napada na ciebie zaraz po otwarciu drzwi bo jest od nich  trochę odsunieta. Poza tym w wc pomaga sie tez małemu dziecku sie zalatwic, czy rzyga (pomijam powód). Plus wąskiego wc to tez łatwiejsze utrzymanie pionu po pijaku tak mi wlasnie przyszlo na myśl 😁

-spizarnia jest bardziej z nazwy ma byc tam glownie jakis schowek, plus lodowka na przetwory jak wejdzie, natomiast wolę miec lazienke blisko kuchni zeby umyc w wannie blachy po pieczeniu i polki/ szuflade z lodówki

- co do nastepnego fragmentu nie rozumiem co masz na mysli, z wiatrolapem to chcialam jeszcze tak pokombinowac zeby zabudowac czesc zadaszonego wejscia i tam zrobic szafke na buty i przejscie do garazu/wiaty  wtedy w wiatrołapie zrobiloby sie trochę przestronniej

-garaz ma byc wiatą obita po prostu drewnem z jakąs tanią bramą, nie bedziemy ocieplac, ma tam stac samochod rowery kosiarka itp  wyszlo tego 21 m2

-taras jest centralnie na zachod, kuchnia na poludnie, wejscie od wschodu, to "n" na rzucie sie wgralo automatycznie na rzucie w kazie nie zauwazylam i nie usunęłam.

Link do komentarza
2 godziny temu, Chaton napisał:

- nie wiem jakim cudem 46/104 jest 0,6 mi wychodzi 0,44 , hol to raptem 9m2 na 104m2 domu to nie jest przesadnie duzo komunikacji

 

odczytałem salon 46,09 m2 dodałem kuchnię 8 i hol 9 i wyszło 63,09 ( zapomniałaś znaczy usunąć ) skutek - pomyłka 

9 metrów na 100 nie jest faktycznie specjalnie dużo + obecny wiatrołap wychodzi więcej , a masz tylko 100 dlatego kombinowałem :)

2 godziny temu, Chaton napisał:

-wc, w wc nie tylko siedzisz ale tez wstajesz, wstajesz i nie walisz łbem w umywalke przed sobą bo masz do niej dosc miejsca po to 205cm, jednoczesnie umywalka nie napada na ciebie zaraz po otwarciu drzwi bo jest od nich  trochę odsunieta. Poza tym w wc pomaga sie tez małemu dziecku sie zalatwic, czy rzyga (pomijam powód).

o ile wymiar dobrze odczytałem 0,81 m szerokości to marne szanse na nienapadanie umywalką o ile piszemy o pełnowymiarowej umywalce

chyba że wejście na +/- środku długiej ściany umywalka w lewo  muszla w prawo albo odwrotnie .

przy obecnym zamyśle to tylko namiastka umywalki a i jeszcze będzie w drodze stała.

2 godziny temu, Chaton napisał:

Plus wąskiego wc to tez łatwiejsze utrzymanie pionu po pijaku tak mi wlasnie przyszlo na myśl 😁

z tym argumentem dyskutować nie potrafię - tylko że jak się nawalony jak bąk obywatel zaprze nogami i rękoma o ściany to celowniczy będzie miał dość ciężki dostęp do sprzętu by nim sterować :P

podobnie z rzyganiem bardziej starasz się być przy dziecku niż za dzieckiem ( przynajmniej ja ) tu z przy widzę problem.

2 godziny temu, Chaton napisał:

- co do nastepnego fragmentu nie rozumiem co masz na mysli, z wiatrolapem to chcialam jeszcze tak pokombinowac zeby zabudowac czesc zadaszonego wejscia i tam zrobic szafke na buty i przejscie do garazu/wiaty  wtedy w wiatrołapie zrobiloby sie trochę przestronniej

-garaz ma byc wiatą obita po prostu drewnem z jakąs tanią bramą, nie bedziemy ocieplac, ma tam stac samochod rowery kosiarka itp  wyszlo tego 21 m2

no właśnie tak kombinowałem żeby wiatrołap wyciepać na zewnątrz przykleić do garażu , a z obecnego wiatrołapu tylko korytarzyk więc może nawet być węższy .

Natomiast na tym etapie (planowania ) to nawet nie jest problem z większym wysunięciem dachu i stworzeniem pełnowymiarowego przedpokoju.

2 godziny temu, Chaton napisał:

-taras jest centralnie na zachod, kuchnia na poludnie, wejscie od wschodu, to "n" na rzucie sie wgralo automatycznie na rzucie w kazie nie zauwazylam i nie usunęłam.

przepraszam wiem tylko to co wyczytam - nie było mnie tam , a wyczytałem jak wyczytałem

znaczy ta część do pominięcia :)

Edytowano przez MTW Orle - osuszanie budynków (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
7 godzin temu, Elfir napisał:

Kwadratowy salon - dużo powierzchni niewykorzystanej.  

gdzie jest południe?

Brak odcięcia części sypialnej od gościnnej. 

-gdzie widzisz niewykorzystana przestrzen jest miejsce na meble, okno tarasowe, komunikacjeto ze jest duzo miejsca w srodku to nie problem wrecz przeciwnie mozna dobra impreze zrobic, jest gdzie duzy stol rozlozyc, pograc w planszówki na dywanie, jest dobra odleglosc do telewizora.

-poludnie jest od strony okna kuchennego

-tu nie ma podzialu na czesci bo taki byl zamysł

 

6 godzin temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

 

odczytałem salon 46,09 m2 dodałem kuchnię 8 i hol 9 i wyszło 63,09 ( zapomniałaś znaczy usunąć ) skutek - pomyłka 

9 metrów na 100 nie jest faktycznie specjalnie dużo + obecny wiatrołap wychodzi więcej , a masz tylko 100 dlatego kombinowałem :)

o ile wymiar dobrze odczytałem 0,81 m szerokości to marne szanse na nienapadanie umywalką o ile piszemy o pełnowymiarowej umywalce

chyba że wejście na +/- środku długiej ściany umywalka w lewo  muszla w prawo albo odwrotnie .

przy obecnym zamyśle to tylko namiastka umywalki a i jeszcze będzie w drodze stała.

z tym argumentem dyskutować nie potrafię - tylko że jak się nawalony jak bąk obywatel zaprze nogami i rękoma o ściany to celowniczy będzie miał dość ciężki dostęp do sprzętu by nim sterować :P

podobnie z rzyganiem bardziej starasz się być przy dziecku niż za dzieckiem ( przynajmniej ja ) tu z przy widzę problem.

no właśnie tak kombinowałem żeby wiatrołap wyciepać na zewnątrz przykleić do garażu , a z obecnego wiatrołapu tylko korytarzyk więc może nawet być węższy .

Natomiast na tym etapie (planowania ) to nawet nie jest problem z większym wysunięciem dachu i stworzeniem pełnowymiarowego przedpokoju.

przepraszam wiem tylko to co wyczytam - nie było mnie tam , a wyczytałem jak wyczytałem

znaczy ta część do pominięcia :)

- na rzucie ponizej mala umywalka ma 44x21 taka do wc wystarczy moim zdaniem (druga umywalka ma 80x45) i nie wchodzi jakos bardzo w drzwi. W kwestiii wc bylam nie raz w podobnym gabarytowo u szwagierki , pomagalam mojemu dziecku, jest spore 80cm szerokosci 60cm drzwi i dlugie, tylko nie wiem czy nie dluzsze od tego.

- ja bym zrobila taki zadaszony przedwiatrolap jedynie mężowi to sie nie widzi, moze przejdzie na etapie konkretnego projektu tylko nie wiem czy wtedy zostawic to jak wiate obudowane drewnem czy stawiac jako szkielet z jakims ociepleniem, tak czy inaczej nie bedziemy go ogrzewać.

 

stół ma 75x130, narożnik 320x215

 

 

zosia meble.png

Link do komentarza
1 godzinę temu, Chaton napisał:

mala umywalka ma 44x21 taka do wc wystarczy moim zdaniem

Mam inne zdanie - starego praktyka...

Nie rób takiej umywalki u siebie w domu, pomimo że szwagierka ma taką i z niej korzystałaś... będziesz kląć przy jej używaniu i rozchlapywaniu wody...

Link do komentarza

Czyli od południa dwa małe okna? I jedna sypialnia z oknem od północy?

WC o szerokości 80 cm? (jak dojdą płytki wyjdzie jeszcze mniej).

Nie lepiej od północy żadnych okien i dostawić maksymalnie dom do północnej granicy? 

Albo jeszcze lepiej - skosem, z przesunięciem brył względem siebie. Skoro to projekt indywidualny to czy nie lepiej odejść od sztampy?

Np. w tym kierunku:

fd2c2ff3681ab2c5gen.jpg

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

-dobra, dobra macie racje z tym wc, jest za male, zrobilam wersje z wiatrolapem na zewnątrz wtedy drzwi z wc sie otwieraja na korytarz i wchodzi umywalka nawet 80cm szerokosci. Przy okazji zmienilam umiejscowienie drzwi tarasowych, gdyby rozwiazanie z calkiem otwartym holem sie nie sprawdzilo to moge na wysokosci scianki kuchennej w L za drzwiami lazienki zrobic drzwi podwójne szerokosci 140cm

- Elfir daremny ten twój rzut, proponujesz wyrzucic prosty , wzglednie tani w realizacji projekt z malą iloscią przeszklen ktory wpisuje sie zresztą idealnie w tą niełatwą dzialke, na rozczlonkowany rzut ze scianami nosnymi wewnetrznymi w dodatku schodzącymi sie nie pod kątem prostym, skomplikowanym dachem (plaski odpada) i ogromnym przeszkleniem (kosztownym)  tylko po to zeby dom byl lepiej ustawiony na poludnie którego z resztą nie cierpie. Sądzę, ze do twojego rzutu trzeba by bylo pi razy drzwi z 50tys dolozyc przy tej samej powierzchni. Mieszkalam w wielu miejscach i okna na poludnie, poludniowy zachod to dramat, lepiej miec duze okno przez ktore slonce nie wchodzi bezposrednio do pomieszczenia niz male na poludnie, nad tymi oknami w kuchni i salonie i tak zrobie jakies daszki zeby miec spokoj , na zachodnich jest teraz duze zadaszenie a w sypialni nie siedzi sie i tak.  A wiatą tez nie mozna sie zblizyc do granicy na blizej niz te 6m zgodnie z prawem.

- pokol z oknem od polnocy tez mnie troche martwi bo to parter i swiatla wchodzi mniej, teraz mam  sypialnie na 1p. z oknem 1,7m2 na 12,5m2, sciany na bialo, przezierną firankę, jasne meble i podłogi i jest jasno, okno jest dodatkowo zadaszone balkonem. W projekcie jest 3m2 okna na 12 m2 niezadaszone parter wiec chyba powinno wystarczyc.

1930085989_zosmbiwc-Copy.thumb.png.20a93fea1ed7b524db403ab8de020b46.png

Link do komentarza

wiatę wolnostojącą można zbudować w granicy. 

Wiatę, jako część domu buduje się zgodnie z zasadami budowy domów (czyli 3 m od granicy)

 

za przepisami:

3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się: 

(...)

4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych. 
 

 

Problem z Polską jest taki, że u nas raczej brakuje światła niż jest go w nadmiarze. Patrzenie na pryzmat nasłonecznienia poprzez dwa ciepłe miesiące lata jest mylące. 

A na rzucie nie było okien tylko zaznaczone miejsca na ewentualne okna. Nie ma musu robić ogromnych szklanych ścian. To był takie orientacyjny szkic, że nie trzeba trzymać się standardowych rozwiązań, bo to nie jest projekt gotowy. 

Paradoksalnie taka bryła wcale nie musi mieć skomplikowanego dachu :) To mogą być dwa prostokąty przesunięte względem siebie. Ścięcie ściany nie wymaga ścinania dachu. 

 

Link do komentarza

hmmmmm

A może by tak po bandzie ?

Wejście do budynku przytulić do prawej sypialni 

całość pozostałego miejsca po lewej to kuchnia ze spiżarnią ( przy ścianie zewnętrznej lewej )

dalej przy lewej WC łazienka , coś tam coś tam zakończyć 2 sypialnią

cały środek budynku to ciąg kuchnia , jadalnia, salon

ściana prawa

sypialnie bez zmian miejsce między sypialniami do dowolnego zagospodarowania

zmieści się i dodatkowa łazienka i gabinet, pralnia i schowek na miotły

wszystkie drzwi skierowane na salon oczywiście z wyjątkiem pomieszczeń do których chcesz wchodzić od innej strony

Przy założeniu funkcji integracyjnej budynku myślę jest to do zaakceptowania , jednak jakoś wyglądać będzie przy założeniu niewydzielania powierzchni w strefie salonowo kuchennej ścianami , a i "teoretycznie" komunikacja = 0

jednak przy założeniu IMPREZ nieco upierdliwe z uwagi na to ze każda sypialnia jest przy imprezce ,

 

Co do niebycia ścian nośnych - nie sądzę - 10 m szerokości dachu w wersji węższej , może dach na wiązarach tyle że to raczej nie mieści się w kategorii ekonomicznej , ale niech się w tym zakresie wypowie architekt.

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

-Elfir, nie do konca tak z tą wiatą jest, owszem mozna do bocznej granicy nastomiast z drogą sytuacja jest niejasna bo istnieje nieprzekraczalna linia zabudowy i interpretacje są rozne. Dajmy na to ze etapuje dom i wiate , stawiam dom a potem okazuje sie ze jesdnak urzad sie sprzeciwia na dostawienie wiaty z przodu bo jest ta linia zabudowy w wz, a np sąsiad ktory ma budynek z np z lat 70-90 stawia sobie wiate przy granicy bo na jego dzialke nie bylo wydanych wz i wystarczy mu zgloszenie. Nie wiem co prawda czy to mozliwe ale przy braku mpzp prawdopodobne. Nie mozna sobie zaprojektowac budynku i liczyc ze sie akurat potem uda. Wole machnąc wiate od razu z budynkiemi miec wszystko jasne , to mala dzialka trzeba od razu pomyslec nad wszystkim , potem moze byc trudno znalezc na niej miejsce na cos dodatkowego

-nowe rzuty nawet maja sens tyle ze wtedy salon wychodzi 3,5 okolo przy 10,5 szerokosci domu lub 4 przy 11. To dosyc wąsko moze zrobie  rzuty w kazie to zobacze ile to tam dokladnie wszystkiego wyszlo

- MTW  Orle tak dach to wiazar, rozpietosc mozliwa to 12m, miedzy 10 a 12 nie ma duzej roznicy w cenie z tego co patrzylam, wiem na pewno ze dom takich gabarytów moze nie miec scia konstr. wew. "dom za 150tys" ma 10,3x12,5.

Nie robie calonocnych imprez wiec spoko.

- wejscie do budynku jednak wole miec z od wschodu. Biorąc pod uwage ze furtke mozna zrobic albo od wschodu albo od poludnia (mam prawo do tej sluzebnosci), ładowanie wejscia do budynku od połnocy to troche nieprzemyslana strategia.

 

 

Dodam jeszcze odnosnie dzialki, duze zadaszenie tarasu (z przezroczystego plexi) ma mnie chronic na wypadek gdyby od zachodu sie ktos wybudował i  wystawilł sobie okna na pietrze na moj taras, na razie sytuacja ma sie tak ze tamta dzialka jest na sprzedaz, czekam az gminie znudzi sie wystawiac ja na przetargach ( na sluzebnosci rosną drzewa gmina chce przerzucic koszty urzadzenia drogi na kupca mimo iz jest to teren gminy i bedzie mial statut drogi gminnej; chętnych nie ma) i kupic ją taniej bezprzetargowo albo moze wydzierzawic pod ogród. Było by wtedy okolo 800m2 ogrodu z tylu.

Edytowano przez Chaton (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
17 godzin temu, Chaton napisał:

- wejscie do budynku jednak wole miec z od wschodu. Biorąc pod uwage ze furtke mozna zrobic albo od wschodu albo od poludnia (mam prawo do tej sluzebnosci), ładowanie wejscia do budynku od połnocy to troche nieprzemyslana strategia.

wejście przesunąłem może o metr w prawo 

dalszy opis 

orientowany względem wejścia

Link do komentarza
17 godzin temu, Chaton napisał:

tak dach to wiazar

https://www.olx.pl/oferta/wiazary-dachowe-CID628-IDunWHz.html#4759708cb5

 

kiedyś, gdzieś, zupełnie przy okazji - zetknąłem się z tematem i przepadł z uwagi na cenę . inwestor po ofertach zrezygnował .

ta aukcja wyżej to tylko podglądowa , bo wiązary robi się do konkretnego budynku - czyli cena indywidualna , ale o ile dobrze pamiętam to był ten poziom cen 

ilość szt + pokrycie i się okaże że dach to lwia część założonego budżetu 

Link do komentarza
Dnia 6.07.2018 o 06:21, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

https://www.olx.pl/oferta/wiazary-dachowe-CID628-IDunWHz.html#4759708cb5

 

kiedyś, gdzieś, zupełnie przy okazji - zetknąłem się z tematem i przepadł z uwagi na cenę . inwestor po ofertach zrezygnował .

ta aukcja wyżej to tylko podglądowa , bo wiązary robi się do konkretnego budynku - czyli cena indywidualna , ale o ile dobrze pamiętam to był ten poziom cen 

ilość szt + pokrycie i się okaże że dach to lwia część założonego budżetu 

Wiazary wstepnie policzylam na 23tys z montazem do tego konstrukcja wiaty, zadaszenia. Na pewno bedzie drogo ale za to sam fundament prosty jak budowa cepa 44mb. Przecietny dom z uzytkowym poddaszem ma co najmniej 50-60 w dodatku sie krzyzują. Za komfort parterowki sie placi dachem. Byly pomysł by isc w gore bo mala dzialka ale szczerze mowiac ja jestem za leniwa by latac z kazdą pierdołą gora-dól, po zatym boje sie ze mi sie dziecko zaszyje na gorze.

Dnia 4.07.2018 o 23:03, Elfir napisał:

na bazie twojej bryły:

 

57fb0b232c41846fgen.png

plan(13).thumb.png.8fa994f1f3d8f9b223c4c05176396cb8.png

calkiem niezly ten rzut , analizowalismy go wczoraj, dom poszerzony do 11m, wyszlo 109m2 w kuchni byly by drzwi przesuwne chowane w sciane. W kuchni mozna zrobic spizarke 120x180 kosztem czesci pg po lewej tyle ze wtedy ciaglosc blatu roboczego sie wykrzacza.

minusy;

- nie zmieszczą sie drzwi podwojne tarasowe to mozna przebolec,

-wydaje mi sie ze mala odleglosc od tv, mam 540cm i 55' jest optymalnie

- ciemna komunikacja, odnosnie tego wymyslilam  dac ze 3 plafony z zarowkami 8w philipsa z opcją zmiany swiatla 4000K i 2700K. Na dzien 4000k i by sie automatycznie zmienialo po zmroku na 2700K. Trudno mi powiedziec jak dobrze imitowalo by to swiatlo dzienne ale swietlikow nie chce bo sa niewydajne w stosunku do tego co kosztują. Co o tym myślicie?

-małe wc , zeby zmiescic umywalke 45cm gleboką i 70cm przed miską potrzebuje miski ze stelazem 60cm , nie wiem czy takie są .

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, Chaton napisał:

Wiazary wstepnie policzylam na 23tys z montazem do tego konstrukcja wiaty, zadaszenia

Nie możesz zrobić tradycyjnej więźby? wyjdzie o wiele taniej niż te wiązary.

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, Chaton napisał:

Wlasnie nie wiem czy sie da, wtedy chyba trzeba robić jakiś strop, nie ? I stelaż trzeba do czegoś chwycić?

Strop zrobisz wtedy drewniany. jeszcze jesteś przed budową i możesz spokojnie zrobić sobie wycenę więźby tradycyjnej wraz z stropem drewnianym i porównać z wiązarami.

Link do komentarza
18 godzin temu, Chaton napisał:

Co o tym myślicie?

przynajmniej ja myślę że to ma się podobać Tobie :)

przy okazji widzę swój wkład w projekt w postaci WC

14 godzin temu, Chaton napisał:

Wlasnie nie wiem czy sie da, wtedy chyba trzeba robić jakiś strop, nie ? I stelaż trzeba do czegoś chwycić?

mur musi być zakończony wieńcem 

i przy konstrukcji wiązarowej i przy tradycyjnej.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

mur musi być zakończony wieńcem 

i przy konstrukcji wiązarowej i przy tradycyjnej.

To jest jak to mówią oczywista oczywistość :) i musi być też murłata.

Link do komentarza

No powiedz chetnie sie dowiem, moze  według ciebie powinnam chciec duzą łazienke bo wszyscy tak mają? A moze jednak dom powinnien byc dostosowany do preferencji uzytkownika? Dla nas łazienka ma słuzyc do mycia sie i tyle, nie jestem syrenką i nie mam zamiaru spadzac tam duzo czasu , nigdy nie spedzalam. Ja wiem ludzie robia sobie te lazienki z kabina i wanną, bidetem i wc, z dwoma umywalkami a potem "oj oj dom to tak duzo obowiazkow" no jak sie zrobilo 2-3 razy wiecej sprzetów to jakos to obrobic trzeba , nawet jak nie uzywasz to sie kurzy. A projekty typowe?  Je tez robia architekci a babole są nagminne. Architekci jako tako sobie radza jak maja duzo przestrzeni do zaprojektowania, im mniejszy dom tym lepszy powinien byc architekt bo zwykly sobie nie poradzi. Ilu masz takich? Jest tu gdzies wątek goscia ktory dal 20tys za projekt chcial 180m2 dostal projekt 250m2 bo architektce "tak wyszlo" w tym lazienka przy sypialni "bo jej miejsce zostalo"

Kolo mojego domu rodzinnego budowal sie architekt , moj dziadek, inzynier budownictwa z 40letnim stazem tam byl i smiał sie pozniej ze gosc sobie wybudował w czesci uzytkowej 4 poziomy, na pewno bardzo wygodne musialo byc tak latac po pare schodkow to tu to tam, w tym dom nie mial normalnego tarasu tylko wyjscie na taras nad jakas czescia pol piwniczą bez zejscia na ogród, a dzialke mial sporą.

ŁŁ w jednym wątku na fm w odpowiedzi na argument kogos tam ze mieli tanszy 50% projekt indywidualny bo biuro potem sprzedawalo go jako typowy napisał ze co to za projekt indywidualny skoro inni tez bedą mieli wybudowany dom według niego, nie po to sie zleca  wykonanie projektu indywidualnego. A ja sie pytam kto RACJONALNY twardo stąpajacy po ziemi uzywa takich argumentów.  Tak mysli tylko architekt-romantyk-artysta. Normalni ludzie myslą " swietnie mam 50% upustu, ktos sobie wybuduje taki sam dom ? a co mnie to obchodzi?"

Także architekta to szerokim łukiem.

Link do komentarza

Chyba większość ludzi chciałaby wc w którym nie obijali by sobie łokci podczas spuszczania spodni :) Ale może faktycznie masz taką potrzebę posiadania niefunkcjonalnych wnętrz i potencjalna wygoda gości (dla których w zasadzie takie WC się projektuje) cię nie interesuje. 

 

A architektowi nie pozwala się na samowolkę - skoro ktoś zamówił dom 170m to po prostu odrzuca większe koncepcje. Chyba, że zażyczył sobie ilość pomieszczeń i metraży których pomieścić nie ma jak w założonej powierzchni. Ale to architekt powinien sprowadzić inwestora na ziemię.

Jak w każdym zawodzie są fachowcy i są "odwalacze". 

 

Projektu indywidualnego nie zleca się wyłącznie po to, by był niepowtarzalny. Wielu ludziom akurat ten aspekt wisi i powiewa.

 

Chciałaś uwag do koncepcji, to je dostałaś. Trzeba było uprzedzić, że interesuje cię wyłącznie przyklaskiwanie a nie krytyka. 

Jak masz kaprys ładować kilkadziesiąt tysięcy w przestronne korytarze i halle zamiast w przydatne pomieszczenia, to nic mi do tego. 

 

Link do komentarza

-Wygoda gości  to akurat aspekt ktory mnie w ogole nie interesuje, dom buduje dla siebie a goscie zazwyczaj wspominają jak sie bawili a nie 3 minutowy pobyt w wc. Korzystalam mieszkajac u tesciów z wc 78cm szerokosci i nie obijalam sie lokciami, kwestia przyzwyczajenia ciala do przestrzeni natomiast problemem byla za blisko usytuowana umywalka z przodu. Poza tym w rzucie na podstawie twojego rysunku  powiekszylam jeszcze wc do 93cm szerokosci i teraz sa zachowane odleglosci 20cm z kazdej strony.

- tyle ze tych odwalaczy jest w brod, nie mam zaufania do tego zawodu

- korytarz w projekcie nr 2 ma co prawda 15m2 ale obsługuje 8! pomieszczen i zmieszcze tam ponad 2mb szaf. Coś za coś.

-gdybym nie chciala krytyki nie zakladalabym wątku, gdybym byla uparta to trwalabym slepo przy pierwszym rzucie. A tak dzieki twojej krytyce moge miec sypialnie dzieci od zachodu ze swiatlem po poludniu i widokiem na ogród natomiast swoją od polnocy bo mi na tym swietle nie zalezy, wrzucenie pg za kuchnie tez ma wiele plusów , moge zalozyc tam duzy zlew gospodarczy do mycia tych blach , wstawic drugą lodowke, miec podgląd na przód dzialki a dodatkowo bede miala zaledwie kilka mb do wcięcia sie do wody. Z resztą pomysł na zabudowaną wiate zamiast garazu tez jest twój z innego watku na fm, wychodzi jakies 10-15tys taniej a funkcjonalnosc jako dach nad samochod i graciarnia podobna.

Link do komentarza

No, poza salonem ten hall to największe pomieszczenie w domu.

Pragnę zwrócić uwagę, że twój poprzedni rzut, w którym skrytykowałam brak części prywatnej/nocnej uznałaś za najbardziej optymalny i dostosowany do twoich potrzeb. 

Teraz nawet salon wydzieliłaś drzwiami.  

Jak widać twoje potrzeby jednak się zmieniają. 

 

Ludzie żyją w ciasnocie z musu aż się do tego przyzwyczajają z braku alternatywy, ale świadomie płacić za to grubą kasę? Cóż, kto co lubi. 

 

Link do komentarza
Dnia 9.07.2018 o 14:53, Chaton napisał:

Wygoda gości  to akurat aspekt ktory mnie w ogole nie interesuje

No, to ładnie...

Mieszkając u teściów, zdążyłaś się przyzwyczaić i tych obitych łokci po prostu nie pamiętasz, a Twój gość  może wspominać pobyt u Ciebie oglądając siniaka na łokciu... przez trzy minuty nie opanuje "gabarytów" kibelka... ten trzyminutowy pobyt w wc może przyćmić wspomnienie dobrej zabawy...

 

Dnia 8.07.2018 o 18:06, Chaton napisał:

powinnam chciec duzą łazienke bo wszyscy tak mają?

Nie dlatego, że wszyscy tak mają (bo nawiasem mówiąc nie wszyscy tak mają, niestety...), tylko dlatego, że jest to wygodniejsze w używaniu, jak wycierając się ręcznikiem nie zawadzasz o ścianę, czy szafkę!

 

 

Link do komentarza

-elfir , tak, tez to zauwazylam jednak scianki z drzwiami dalam jako przyszlosciowy podzial,  dopiero gdyby brak scianek sie nie spradzil, najlepiej tak to sobie zaprojektowac zeby te scianki potem bez zadnych komplikacji mozna bylo szybko machnąc.

wersja bez scianek i zamienioną lazienka z pralniąplan(16).thumb.png.d1ceb41a86f9eaaffefa098e4882183c.png

uroboros, małostkowych masz znajomych

zrobilam jeszcze 3 wersje łacząca pewne cechy z dwóch projektów, pewnie cie ucieszy duza lazienka bo na pralnie nie starczylo miejsca :P

-jest salon w kwadracie

-sypialnie od zachodu nasza od polnocy

-duza kuchnia  to duzy plus

-mniej komunikacji

-spory wiatrolap

-na minus brak pralni, male pokoje , przynajmniej dzieciece w kwadracie

-z 97m2 chyba wiecej nie wycisne

-miejsce w sypialni tylko na szafe narożną

 

plan(17).thumb.png.52cd82cba7789e91d23f239ef20b1f0b.png

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi w tym wątku, bardzo wiele mi on dał w kwestii projektowania. Ostatecznie zrobiłam calkiem inny projekt, łączący w sobie dwa poprzednie rzuty.

Cieszę się nawet ze formalnosci z wz tyle trwały (wz dostalismy juz, wszystko sie zgadza z tym co chcielismy), bo gdyby nie ten czas to wybudowalibysmy pewnie byle co, niepasujace do dzialki.

Garazowiate wyrzucilismy, ma stanac w przyszlosci  wzdluz polnocnej sciany, ktora jest slepa.

Dom bedzie mial  dalej 109 metrow. Komunikacje udalo mi sie zmniejszyc do 9,5m2 (Elfir- ogladajac rozne projekty podobnych wielkosciowo parterowek komunikacja 13 m2 to wcale nie jest duzo, 10% domu to taki standard). Ilosc pomieszczen i ich funkcje zostaly zachowane , pozmienialy sie tylko troche wielkosci.

Udalo sie tez przesunac budynek do przodu i urwac z tylu dodatkowe 60m2 na ogrod co przy malej dzialce wydaje sie duzo, tak mysle.

Rzutu nie daje, wrzuce jak zaloze sobie dziennik.

Jeszcze raz dziekuje wszystkim za odpowiedzi, dzieki wam nie bede mieszkac w kijowym domu z pierwszego rzutu :D

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...