Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dużych okien i drzwi tarasowych?


Recommended Posts

W przypadku dużych przeszkleń szczególnie istotną rolę odgrywa stabilność profili okiennych. Muszą one być na tyle mocne, by wytrzymały ciężar pakietu szybowego. Jest to istotne zwłaszcza przy oknach 3-szybowych, w których waga 1m² przeszklenia dochodzi nawet do 30 kg. Zbyt słabe ramy mogą się odkształcać, co spowoduje problemy z otwieraniem i zamykaniem skrzydeł.

 

Do tworzenia trwałych i bezpiecznych, wielkogabarytowych okien i drzwi tarasowych idealnie nadaje się drewno. Charakteryzuje się ono bardzo dużą wytrzymałością konstrukcyjną, a dodatkowo nie zwiększa swoich wymiarów na skutek wahania temperatury. Ma to szczególne znaczenie w naszej strefie klimatycznej, gdzie różnica w temperaturze otoczenia zimą i latem może przekraczać 60°C.

 

W nowoczesnych oknach i drzwiach trasowych ramy wykonuje się z drewna klejonego warstwowo. Powstaje ono w wyniku sklejenia trzech lub czterech warstw tarcicy, z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów. Dzięki temu profile okienne cechują się dużą wytrzymałością.

 

Maksymalne wymiary przeszklenia zależą od jego typu. Okna rozwierne, uchylne lub rozwierno-uchylne mogą mieć 2,70 m x 1,15 m, a nieotwieralne – 3,40 m x 2,80 m. Przy drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych rozmiary pojedynczego skrzydła osiągają 3,33 m x 2,80 m.

 

Kolejnym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie, są okucia. Od ich jakości zależy długoletnie i sprawne działanie drzwi oraz komfort użytkowania. Dobre okucia zapewniają lekkie i płynne otwieranie oraz zamykanie skrzydeł. Ponadto mogą posiadać wiele dodatkowych funkcji.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...