Skocz do zawartości

Wentylacja kotłowni przy WM i gruntowej pompie ciepła


Recommended Posts

Witam,

Buduję dla siebie dom jednorodzinny. Jako jedyne źródło ciepła (CO i CWU) w domu będzie służyć gruntowa pompa ciepła wraz z wentylacja mechaniczną z rekuperatorem, nie będzie kominka, nie będzie w ogóle instalacji gazowej (płyta kuchenna indukcyjna). Projektant wykreślił mi więc z projektu wszystkie kominy spalinowe ale pozostawił jeden-wentylacyjny wyprowadzony nad dach- w kotłowni.

 

I tu jestem w kropce, bo tego nie rozumiem.

jeśli w moim domu nie będzie NIC spalane (brak kotła na paliwo stałe czy gaz, brak kominka) to po co komin z kotłowni nad dach? To przecież nawet nie będzie kotłownia tylko pomieszczenie techniczne- pompę ciepła można przecież zainstalować nawet w salonie! Nie ma w przepisach, albo przynajmniej nie znalazłem takich, które wymagały by obecności w domu pomieszczenia: kotłownia. U mnie w tym pomieszczeniu będzie: pompa ciepła, rekuperator i filtry do wody z mojej studni-tylko tyle- to po co tam komin? Jaka jest podstawa prawna do tego?

Mój projektant twierdzi że: ma być w kotłowni to jest.

Trzeba mieć wentylację ale to nie znaczy chyba, że od razu komin?!

Czy nie wystarczy zastosować rozwiązania tak jak w garażu- kratki nawiewne i wywiewne?

 

Dom parterowy, bez poddasza użytkowego, z garażem w bryle budynku, "kotłownia" niepołączona z resztą domu ale z drzwiami na zewnątrz i drugimi do garażu, z garażu drzwi ppoż EI30 do domu.

 

z góry dziękuję za odpowiedzi

 

 

Link do komentarza

W tym pomieszczeniu technicznym jak najbardziej można wykonać wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Robienie wentylacji grawitacyjnej nie ma uzasadnieni. Nie ma też żadnego przepisu narzucającego takie rozwiązanie nawet w kotłowni. Rodzaj wentylacji wynika ze względów bezpieczeństwa i dostosowujemy go zawsze do rodzaju pracujących urządzeń. Przykładowo, wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną można zrobić nawet przy kotle gazowym z zamkniętą komorą spalania i koncentrycznym przewodzie powietrzno-spalinowym. A co dopiero przy pompie ciepła, która niczego nie spala?

Link do komentarza

Problem w tym, ze do kotłowni wchodzi się przez garaż.

Gdybyś chciał to wentylować mechanicznie trzeba byłoby od strony garażu zamontować szczelne drzwi, bo w garażu, jak mniemam masz wentylację grawitacyjną. A systemów wentylacyjnych nie wolno mieszać. 

Taka lokalizacja kotłowni (za garażem) stosowana jest do kotłowni na paliwo stałe. Zmiana sposobu grzania na bezkominowe pociąga za sobą komplikowanie całego systemu grzejno-wentylacyjnego. 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
23 godziny temu, gregu napisał:

czy w takim razie można to pomieszczenie włączyć w rekuperator obsługujący resztę domu?

Można a nawet trzeba.

Moim zdaniem w tym pomieszczeniu (technicznym) można w dowolny sposób podejść do tego czy anemostat nawiewny, czy wywiewny czy oba naraz - zwłaszcza jeśli w tym pomieszczeniu jest okno. 

 

Dnia 17.06.2018 o 21:53, gregu napisał:

Projektant wykreślił mi więc z projektu wszystkie kominy spalinowe ale pozostawił jeden-wentylacyjny wyprowadzony nad dach- w kotłowni.

Niech wykreśli kotłownię a zamiast niej projektuje pomieszczenie techniczne (patrz Rozporządzenie w sprawie WT § 3.12.)

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...