Skocz do zawartości

koszt wentylacji mechanicznej


gesikpl

Recommended Posts

Może wyjaśnię. Znakomita większość central ( poza firmą vent-axia) ma filtry w centralach , Luna firmy dospel też ma coś co filtr przypomina. Ale...!!! centrala luna ma obudowę ze styropianu - nie ma to wpływy na działanie centrali, natomiast jest mocno kłopotliwe ( delikatnie pisząc) otwieranie centrali by dostać się do "niby filtrów" . Obudowa wielokrotnego rozbierania jej może po prostu nie wytrzymać. Poza tym uważam, że optymalnym filtrem do wentylacji jest filtr G3 (w lunie jest za słaby). Rada - kupując lunę dokupmy skrzynkę na filtry szufladowehttp://www.centrumklima.pl/pl,produkty-wentylacja-klimatyzacja,25,78,623,filtry-szufladowe-fs.html , załóżmy ją w łatwo dostępnym miejscu, zaopatrzmy się w filtr G3 (kupowany "z metra" ) i wymieniajmy go raz na dwa miesiące.
Link do komentarza
I co wtedy wywalamy filtry które sa centrali???
Rozumiem że tą kratkę trzeba umieścić gdzieś za przewodem, wykonać jakiś przewód który zamieni sie z okrągłego w prostokątny i potem na odwrót? Czy może są już takie dostępne?
A co z wydajnością, da radę te 110 m2 wydolić? Czy wg moich obliczeń straty najdłuższego kanału nawiewnego razem z czerpnią to prawie 140 Pa! A w domu jest 6 nawiewnych?
Link do komentarza
Cytat

z tym że czasami problem jest nie w liczeniu tylko aby wiedzieć co liczyć


I o to właśnie chodzi! Czy jest sens liczyć wentylację nawiewną .. tak , ale jeżeli w szczelnym domu mamy na drugim końcu mechaniczny wywiew... mamy skrzynkę rozdzielczą, mamy wreszcie regulację! Sensu takiego nie ma. Oczywiście jest cała masa oszołomów, którzy nawet wentylację naturalną będą liczyć i narzucać jej normy. Ale to raczej Ci co się uczyli „fizyki budowli” nie fizyki.

Link do komentarza
Kupił pan Lunę? Udało sie panu pomyśleć nad podłączeniem tego jak pan planował, równolegle (szeregowo nie za bardzo to wiedzę ???). Szukam jakiegoś taniego rozwiązania do domku 110 m2, ale zastanawiam sie czy warto, czy wydoli jedna, instalacje rozprowadzoną już mam i mam 4 anemostaty wyciągowe i 6 nawiewnych!
Link do komentarza
Niestety rury pod ziemią nie zrobię bo teraz już za późno (szkoda ze sie nie zorientowałem na etapie fundamentów bo warunki wtedy były idealne, no ale cóż mądry Polak po szkodzie) wiec musze chyba inaczej, jakąś grzałkę czy coś podobnego.
Ale dziękuje bardzo za informacje myśle że mi dużo pomogły!!!
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
o dziękuje. Jakie to proste icon_smile.gif (tylko trzeba wiedzieć) icon_biggrin.gif

jeszcze mam jedną wątpliwość:
Cytat

Witam wszystkich.
Czy Dospel luna 200 to dobry wybór do domku 120mkw z 4rema osobami?
Mysle jeszcze o rurowym wymienniku- czy ona to uciagnie?


chciałbym aby mi ktoś jeszcze pojaśnił to co wyłuszczyłem w cytacie. Co to znaczy że ona (wentylacja) może nie uciągnąć?
Czy dobrze rozumuje że jak za długi GWC rurowy będzie, to za duże opory będzie stawiało powietrze i silnik na dłuższą metę szlak trafi? Czy chodzi o coś zupełnie innego?
Link do komentarza
Mniej więcej o to chodzi. Jeżeli powietrze w GWC ogrzeje się czy ostudzi to temperatury gruntu ( nie czepiając się 1st.)
To nie ma sensu bardziej rozbudowywać GWC. Świadomie nie wspomniałem o pojemności cieplnej GWC , ale nie zdarzyło się w praktyce by grunt wokół rury tak dobranej jak wyżej - grzał się lub wystudzał. Pamiętajmy też, że 100m3/h w najbardziej korzystnych parametrach ostudzone o 15 st. C to trochę ponad 0.5kW.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

6m2 na 100m3/h czyli 10mb rury 200mm na każde 100m3/h
centrala 300m3/h-30m.
Z tym, ze to jest z zapasem dla najbardziej niekorzystnych dla wymiennika lekkich gruntów. I lepiej zrobić trochę krótszy wymiennik niż zbyt długi.
I moja rada - nie polegać wyłącznie na fabrycznych uszczelnieniach rur.




Witam.Dopiero zaczynam budowę i też się zastanawiam nad luną 200.Jestem na etapie adaptacji projektu,w której już uwzględniam reku i zlikwidowałem komin.Zastanawiam się również nad GWC,tylko w innych publikacjach jest napisane,że rury w GWC powinny mieć długość minimum 30-35m.Czy 20m nie jest za mało a jeśli nie to dlaczego inni podają takie długości?Brak mi wiedzy na ten temat i dlatego pytam.
Link do komentarza
180 m3/h ( może nawet mniej przy oporach z gwc) ochłodzone o 15 st. C w GWc odpowiada to niecałemu 1 kW.
Przy 20mb rury daje to 40W/mb .
Taka moc nie "zagrzeje" gruntu wokół wymiennika. Ale można zawsze to sprawdzić - ja używam do tego celu 1m kabla grzewczego i czujniki temperatury jeden 10 drugi np. 20 cm od kabla. Po włączeniu kabla ( ustawiamy np. 40W/mb) czekamy i patrzymy czy temperatura gruntu rośnie.


Ps. Zauważyłem, że ci co radzą rozbudowane, bez zachowania proporcji GWC – często też radzą robić kanały do dystrybucji 125mm zamiast 60 czy max 80) . Przecież dystrybucja latem odbywa się w przegrzanej strefie poddasza! Nie ma idealnej izolacji a w kanale 125mm powietrze przebywa 4 x dłużej a powierzchnia wymiany ciepła jest 2 x większa. Gdzie tu konsekwencja i logika???
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

180 m3/h ( może nawet mniej przy oporach z gwc) ochłodzone o 15 st. C w GWc odpowiada to niecałemu 1 kW.
Przy 20mb rury daje to 40W/mb .
Taka moc nie "zagrzeje" gruntu wokół wymiennika. Ale można zawsze to sprawdzić - ja używam do tego celu 1m kabla grzewczego i czujniki temperatury jeden 10 drugi np. 20 cm od kabla. Po włączeniu kabla ( ustawiamy np. 40W/mb) czekamy i patrzymy czy temperatura gruntu rośnie.


Ps. Zauważyłem, że ci co radzą rozbudowane, bez zachowania proporcji GWC – często też radzą robić kanały do dystrybucji 125mm zamiast 60 czy max 80) . Przecież dystrybucja latem odbywa się w przegrzanej strefie poddasza! Nie ma idealnej izolacji a w kanale 125mm powietrze przebywa 4 x dłużej a powierzchnia wymiany ciepła jest 2 x większa. Gdzie tu konsekwencja i logika???




Czy przy kanałach 60mm lub 80mm nie będzie to powodowało nadmiernego hałasu?Czy kanały do dystrybucji powinny być na całej długości takie same czy też powinny mieć zmniejszaną średnicę po każdym rozgałęzieniu?
Trochę czytałem na temat wentylacji z reku i zamierzam sam zrobić taką instalację i byłbym wdzięczny za wszelakie wskazówki,chciałbym to zrobić dobrze.
Link do komentarza
Prawidłowe i najcichsze prędkości powietrza są między 2 a 5m3/sek. Kanał powinien być "cichy" i możliwie najmniejszy - by ograniczyć straty nie zwiększając ( zauważalnie) oporów
Przykładowa instrukcja montażu ( francuska) na 7 pokoi i 5 pomieszczeń mokrych.
http://www.bursa.pl/wentylacja_old/str-14-...nt/KATALOG2.pdf

Oraz skrzynka z "instrukcji" 160mm /8 x 60mm
http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...ki/DSC01938.JPG
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam!
Jestem na etapie wyboru projektu (wybrany, jeszcze nie zakupiony) i myślenia o jego adaptacji. Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wyjaśnić "co trzeba zrobić by mieć wentylację mechaniczną" i ile to kosztuje, najlepiej w porównaniu z grawitacyjną? Bo rozumiem, że koszt się nie sprowadza do kupienia Luny za 2 tyś, ale jeszcze instalacja, montaż, itd. Z drugiej strony czy/ile można na tym systemie zaoszczędzić?
PS. Wybrany projekt ma 134 m2 powierzchni użytkowej. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Liczyć akurat umiem, z tym że czasami problem jest nie w liczeniu tylko aby wiedzieć co liczyć.


MarekB,
możesz opisać, jak się liczy opory/straty ciśnienia?
Przekrój, wiem jak liczyć:
ilość wymienianego powietrza [m3/h] / prędkość przepływu [m/s] (dopasować jednostki)

A straty ciśnienia? Co muszę znać?
Długość kanału i jego opór?
Ilość kolanek? I ich opór
Jeśli prowadzę kanał po łuku, co wtedy?
Temperaturę?
Link do komentarza
Cytat

MarekB,
możesz opisać, jak się liczy opory/straty ciśnienia?
Przekrój, wiem jak liczyć:
ilość wymienianego powietrza [m3/h] / prędkość przepływu [m/s] (dopasować jednostki)

A straty ciśnienia? Co muszę znać?
Długość kanału i jego opór?
Ilość kolanek? I ich opór
Jeśli prowadzę kanał po łuku, co wtedy?
Temperaturę?


Najlepiej opory odczytać z charakterystyki złączek lub kanałów. Uproszczoną wersję znajdziesz na stronach Pro-ventu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam serdecznie,

Chciałbym się spytać czy Luna się sprawdzi w domu o pow około 105m2 , poddasze nieużytkowe, parter i piętro użytkowe. W salonie centralnie jest kominek z podłączeniem do CO dodatkowo ma wyprowadzenie ciepłego powietrza na piętro na korytarz na wysokości 20cm nad podłogą . Czy mogę puścić to przez rekuperator? Jaki byłby mniej więcej koszt rekuperatora, sterownika , rur i montażu ?

Miejscowość Milanówek/koło Warszawy

Pozdrawiam

Maciej
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie,

Chciałbym się spytać czy Luna się sprawdzi w domu o pow około 105m2 , poddasze nieużytkowe, parter i piętro użytkowe. W salonie centralnie jest kominek z podłączeniem do CO dodatkowo ma wyprowadzenie ciepłego powietrza na piętro na korytarz na wysokości 20cm nad podłogą . Czy mogę puścić to przez rekuperator? Jaki byłby mniej więcej koszt rekuperatora, sterownika , rur i montażu ?

Miejscowość Milanówek/koło Warszawy

Pozdrawiam

Maciej

Do 6000 zł na gotowo.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Pytanie do T. Brzęczkowski.Chcę zamontować rekuperator LUNA 200 i podłączyć do skrzynki rozdzielczej.Mam na dole dwa pokoje,salon,kuchnia,łazienka i pomieszczenie gosp. a na poddaszu dwa pokoje łazienkę i garderobę.Razem 121m2.Czy luna będzie dobrym rozwiązaniem i czy skrzynka rozdzielcza dc60 się sprawdzi?I jeszcze jedno,gdzie można taką skrzynkę kupić.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...