Skocz do zawartości

koszt wentylacji mechanicznej


gesikpl

Recommended Posts

Sprawdzone jest, że 7 m sprawę załatwiło. Czy 5 załatwi... nie sprawdzałem.
Można oczywiście dać się wpuścić w :
http://www.gwc.net.pl/?/realizacje/ - dając w zamian cienką izolację termiczna ( nie na wszystko kasy wystarczy)
Oczywiście efektywność energetyczna jest "precyzyjnie wyliczona" http://www.gwc.net.pl/?/efektywnoscgwc/
A certyfikaty wydane samemu sobie, http://www.gwc.net.pl/?/cer/ dopełniają reszty! Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeśli mamy być precyzyjni to ciepło potrzebne do ogrzania strumienia 100 m3/h o 5 stopni to 160 W.
Przy pracującej pełną mocą centrali 300 m3/h daje oszczędność 480 W.
Wzrostu oporów na GWC i zużycia prądu nie jestem w stanie oszacować.

Rekuperatory o wydajnościach około 300 m3/h pobierają maksymalnie około 200 W.
Pracując na 1/3 mocy 100 m3/h będą pobierać około 60 W.

Obliczone zyski przy wyższej temperaturze zewnętrznej: -10*C:
Przy założeniu że temperatura wewnątrz to 20*C i na zewnątrz -10*C,
rekuperator ma sprawność 75% a GWC podgrzewa powietrze do 0*C,
temperatura powietrza za wymiennikiem rekuperatora będzie:
1) Rekuperator: 12,5*C
2) Rekuperator + GWC: 15*C

Nie należy zapominać, że GWC działa w lecie również jak klimatyzator.
Systemy antyzamrożeniowe rekuperatorów wyłączają wentylator nawiewny
powodując czasowo podciśnienie w domu i napływ zewnętrznego zimnego
powietrza przez wszelkie nieszczelności. To strata trudna do oszacowania
GWC stabilizuje pracę rekuperatora.

Przy podejmowaniu decyzji dobrze wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety.


Link do komentarza
Precyzyjnie... to lepiej nie podawać - Z -10st. na - 5 to nie tyle samo co z 20-25...
Ale mniejsza o szczegóły.
Cytat

Rekuperatory o wydajnościach około 300 m3/h pobierają maksymalnie około 200 W.
Pracując na 1/3 mocy 100 m3/h będą pobierać około 60 W.


Zmierzono ( wentylacja.com.pl) mistrala 400 geo - i wyszło prawie 600W przy 350m3/h.
Radziłbym więc więcej mirnika, a mniej DTR-ki.
Link do komentarza
Cytat

Zmierzyłeś ten pobór czy w ulotce przeczytałeś? ...


Jak Ci sie wydaje?
Daruj sobie takie "blyskotliwe" uwagi!

Odpowiadajac na Twoje "zarzuty" - bazuje ponoc na ulotkach, to chyba Cie zaskocze, przedlicznik jest wiarygodnym zrodlem informacji odnosnie zuzycia energii elektrycznej danego urzadzenia, w tym przypadku centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepla.
Postaram sie jutro podac zuzycie energii i okres od kiedy pracuje wentylacja.

"Normalna" praca centrali to 100 m3/h, zalaczana czasem na II bieg (chyba 240 m3/h) a latem i na II bieg -maxymalna wydajnosc ok. 350 m3/h.
Glownie jednak I bieg ustawiony jest i jak wspomnialem caly czas poprzez GWC zwirowe.
W upalne dni czesciej pracowal na II lub III (rzadziej) biegu, teraz tj. w chlodniejsze dni caly czas na I biegu.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Co wcale nie znaczy, że przy 100m3/h wyjdzie ~200W.
Opory instalacji wentylacyjnej nie rosną liniowo ze wzrostem strumienia powietrza.




Na stronie mistrala znalazłem taki wykres.

Brak obrazka

Jeśli dla 350m3/h jest zaniżona wartość o ponad 4 razy to spokojnie można stwierdzić ze przy 100m3/h będzie ok 200W. Chyba ze ten wykres też jest odpowiadający rzeczywistości jak pobór mocy icon_sad.gif Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam, podaje zuzycie dal:
* Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepla (rekuperacja) Renovent HR Large
* GWC zwirowe -praca calodobowa, na dwoch zlozach po 12/12
* 100 m3/h na I biegu (czasami II bieg na 240 m3/h lub III bieg na 350 m3/h)
Pracowala przez ok. 10 miesiecy non-stop
Stan przedlicznika na wczoraj (tj. 07/10/2010) godz. ok. 21: prawie 200 kWh (198 kWh)
Nie podaje kosztow poniewaz wczesniej pracowala na pradzie budowlanym a teraz juz docelowym, zreszta niech kazdy przeliczy do swojej stawki.
Zalozmy, ze wychodzi 270 dni pracy centrali (dokladnie chyba ze 280 dni), tj. ok. 740 W/dobe. Przy pracy 24h/dobe mamy przyblizone zuzycie centrali: 31 W/h.
Gdzie tutaj jest miejsce na pokonywanie oporow GWC?
Wydaje mi sie, ze to wszystko z tymi oporami zwirowcow to naginanie. Jakies stereotypy kraza a nikt tak naprawde nie sprawdzil ile takie zloze stwarza faktycznych oporow.
Byc moze zle wykonane stwarza nie tylko opory ale i klopoty nie mniej nalezy zakladac ze wiekszosc jest poprawnie wykonanych.

BTW: Wentylacja musialaby pracowac dodatkowo ok. 6,5 godziny zeby zuzyc wspominane 200 W/h dla wydajnosci 100 m3/h z GWC rzecz jasna.

Pzdr.
Link do komentarza
Nie pamietam ile czasu pracowala centrala na II lub III biegu.
Wlaczam je sporadycznie na pare godzin (II bieg) a rzadziej na III bieg i pracuje na nim max. 1do 2 godzin jednorazowo co przy wydatku rzedu 350 m3/h i wiecej jest juz dosyc slyszalne - centrale mam w pom. gosp. w samym srodku domu icon_sad.gif , no ale takie warunki byly i juz.
Mozna by przyjac, ze pracy na wyzszych bigach bylo w sumie ze 30 godzin.
Nie nastawiam sie nigdy, ze "katalogowo" bedzie i w realu, dla mnie to sa orientacyjne wartosci pomagajace w ocenie sprawnosci danego urzadzenia.

Pzdr.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam. Czyli LUNA występuje teraz z plastikowym wymiennikiem i już nie ma co sobie nią głowy zawracać?.
A co wy na to żeby kupić dwa dobre wentylatory, wymiennik, filtry i zrobić sobie rekuperator.
Myślałem o wentylatorach TD500/160 S&P lub mniejszym i wymiennik HEATEX model T lub L
Oczywiście sterowanie i mamy centrale icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam. Czyli LUNA występuje teraz z plastikowym wymiennikiem i już nie ma co sobie nią głowy zawracać?.
A co wy na to żeby kupić dwa dobre wentylatory, wymiennik, filtry i zrobić sobie rekuperator.
Myślałem o wentylatorach TD500/160 S&P lub mniejszym i wymiennik HEATEX model T lub L
Oczywiście sterowanie i mamy centrale icon_biggrin.gif


Ja tak zrobiłem... http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...20100907069.jpg
80 m3/h - 8W ..... 650 m3/h- 155W
Link do komentarza
Wszystko co najdroższe na rynku! Na "własnym dziecku" nie oszczędzaliśmy. Wentylatory EC EBM ( 650m3/h), obudowa z kompozytów, stelaż proszkowo lakierowany ( jest cichszy ) mosiężne gniazda dla śrub, wygłuszenie 5 cm spienionego kauczuku, automatyczny bypass, dotykowy ekran ( od 60 do 640m3/h), wymiennik "L" heatexa... oraz wiele możliwości konfiguracji unitu. Jedynie co tańsze – to filtry – ramka umożliwiająca korzystanie z filtrów „z metra” – wymiana filtra G3 – 6 zł wymiana filtra G5 13 zł.

Cytat

I jaki jest koszt takiej samoróbki dla klienta ?


Dbając o poziom szumów ( a właściwie ich brak ) i jakość wykonania - centrale będą wyłącznie robione u nas. Siedzę w tym 20 lat i widzę, że albo firmy są niereformowalne, albo spieprza zaraz nawet najlepszy produkt tnąc koszty i wstawiając "chińszczyznę. Są auta składane i dopieszczane ręcznie i nikt im tego nie ma za złe! Super materiały i staranność montażu.


A koszt... proszę wysłać rzuty.
Link do komentarza
Cytat

Wszystko co najdroższe na rynku!



Nie jest to (niestety) równoważne z najlepszym (choć powinno) – taka wrodzona upierdliwość.


A całkiem poważnie.
Istnieje problem – lub, może to być problemem, dla sprzedającego i (lub) kupującego.

Centrala wentylacyjna jest wyrobem budowlanym (wynika to z definicji), a w związku z tym musi posiadać „certyfikat budowlany” – znaczek „B”, na całość a nie tylko na poszczególne jej elementy składowe.

Wprowadzanie do obrotu, urządzenia bez wymaganych „certyfikatów” jest co najmniej wykroczeniem.

Teoretycznie istnieje również zagrożenie dla nabywcy, że dom może nie być „odebrany”, bo kierownik budowy może zakwestionować, ze nie jest to zgodne z przepisami, bo centrala nie posiada „certyfikatu” i on (kierownik) nie może podpisać, że wykonano zgodnie z obowiązującymi przepisami
.

Warto o tym wiedzieć.
Link do komentarza
Cytat

Nie jest to (niestety) równoważne z najlepszym (choć powinno) – taka wrodzona upierdliwość.


A całkiem poważnie.
Istnieje problem – lub, może to być problemem, dla sprzedającego i (lub) kupującego.

Centrala wentylacyjna jest wyrobem budowlanym (wynika to z definicji), a w związku z tym musi posiadać „certyfikat budowlany” – znaczek „B”, na całość a nie tylko na poszczególne jej elementy składowe.

Wprowadzanie do obrotu, urządzenia bez wymaganych „certyfikatów” jest co najmniej wykroczeniem.

Teoretycznie istnieje również zagrożenie dla nabywcy, że dom może nie być „odebrany”, bo kierownik budowy może zakwestionować, ze nie jest to zgodne z przepisami, bo centrala nie posiada „certyfikatu” i on (kierownik) nie może podpisać, że wykonano zgodnie z obowiązującymi przepisami
.

Warto o tym wiedzieć.


Może źle się wyraziłem... zamiast najdroższe powinno być najlepsze. Chodziło mi o to, że moją rolą w zespole tworzącym centrale ( poza kasą) było pilnowanie by nie wsadzano "substytutów" .
Nie ma już B jest tylko zgodność z CE którą stwierdza producent... już na dniach będzie .
Ps. – Przyznaję – taniej, prościej, łatwiej – kontestować. Zrobiłem to w proteście = przeciwko coraz większemu GÓWNU jakie robią producenci central. Czy to źle?
Link do komentarza
Z dniem 01.07.2010r. w Polsce zakończył się okres „okres przejściowy” co do dyrektyw UE dot. materiałów budowlanych.

Tryb postępowania o którym pisze Pan TB, już nie obowiązuje (zamiennie) , a dotyczył nie znaku CE, tylko deklaracji producenta, ze wyrób jest zgodny z normami europejskimi lub (i) polskimi.

Znak CE lub B (który nadal jest obowiązujący) podlega certyfikacji – w tym przypadku dokonują tego, używając określenia Pana TB, oszuści z ITB.
Link do komentarza
Cytat

Z dniem 01.07.2010r. w Polsce zakończył się okres „okres przejściowy” co do dyrektyw UE dot. materiałów budowlanych.

Tryb postępowania o którym pisze Pan TB, już nie obowiązuje (zamiennie) , a dotyczył nie znaku CE, tylko deklaracji producenta, ze wyrób jest zgodny z normami europejskimi lub (i) polskimi.

Znak CE lub B (który nadal jest obowiązujący) podlega certyfikacji – w tym przypadku dokonują tego, używając określenia Pana TB, oszuści z ITB.


Również nie jest to prawdą, a przynajmniej nie całą, że tylko ITB - są już prywatne placówki certyfikujące, sporo tańsze.
Po za tym wszystkie elementy centrali ( poza ekranem ) są z UE - wentylatory EBM i wymiennik heatexa. Ekran niestety jest chiński, ale innego na rynku nie ma - Zgodność z CE będzie na dniach. A poziom szumów ( cichsza na maksie od luny ) i pobór mocy... 8W przy 80m3/h 155 W przy 650... kładzie wszystkie centrale na łopatki.
Dodam jeszcze co pisałem wcześniej - wsadziłem kasę w centrale, bo mam dosyć montowania pogarszających się jakościowo, stale central ! Albo firmy są niereformowalne ( Skandynawia ) tłuką z kosmetycznymi poprawkami to samo od 10-12 lat albo robi się coraz tańsze substytuty. Ta centrala jest by pokazać, że można, cicho poniżej 28dB ,że można za "10W" wentylować chałupę! Nie wiem jaki Pan ma cel takie działania dyskredytować a priori.
Link do komentarza
Ależ ja nie dyskredytuję, nigdzie i ani razu.

Zwracałem uwagę tylko i wyłącznie na aspekty „dopuszczające” produkt na rynek budowlany, bo moim zdaniem jest to bardzo istotny element, rzutujący na całość przedsięwzięcia pod względem „legalności”.

Na temat samej centrali nie wypowiadałem się, bo nie znam jej parametrów – i tyle.

Ps. A ten znak koniczynki, to co symbolizuje – czyżby klasę „D”?
Link do komentarza
Cytat

Również nie jest to prawdą, a przynajmniej nie całą, że tylko ITB - są już prywatne placówki certyfikujące, sporo tańsze.
Po za tym wszystkie elementy centrali ( poza ekranem ) są z UE - wentylatory EBM i wymiennik heatexa. Ekran niestety jest chiński, ale innego na rynku nie ma - Zgodność z CE będzie na dniach. A poziom szumów ( cichsza na maksie od luny ) i pobór mocy... 8W przy 80m3/h 155 W przy 650... kładzie wszystkie centrale na łopatki.
Dodam jeszcze co pisałem wcześniej - wsadziłem kasę w centrale, bo mam dosyć montowania pogarszających się jakościowo, stale central ! Albo firmy są niereformowalne ( Skandynawia ) tłuką z kosmetycznymi poprawkami to samo od 10-12 lat albo robi się coraz tańsze substytuty. Ta centrala jest by pokazać, że można, cicho poniżej 28dB ,że można za "10W" wentylować chałupę! Nie wiem jaki Pan ma cel takie działania dyskredytować a priori.


Jeżeli zbudowałeś tak genialną centrale to dlaczego jej nie ma na rynku???!!! Albo opowiadasz głupoty (co jest bardziej prawdopodobne) albo nie potrafisz robić interesów!!!!
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli zbudowałeś tak genialną centrale to dlaczego jej nie ma na rynku???!!! Albo opowiadasz głupoty (co jest bardziej prawdopodobne) albo nie potrafisz robić interesów!!!!


Ludzie kochane skąd w was tyle agresji i jakiejś złośliwości ? . Pan T.B. pisał że to prototyp jeszcze czeka na jakiś certyfikat a ten pisze takie ciulstwa icon_redface.gif . Cierpliwości , cierpliwości .
Link do komentarza
Cytat

Ludzie kochane skąd w was tyle agresji i jakiejś złośliwości ? . Pan T.B. pisał że to prototyp jeszcze czeka na jakiś certyfikat a ten pisze takie ciulstwa icon_redface.gif . Cierpliwości , cierpliwości .



Ostatnio z kolegą demo się nie zgadzam ale tu muszę przyznać mu racje. A te drobne złośliwości tez są żałosne. To tez trzeba trzeba umieć robić.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli zbudowałeś tak genialną centrale to dlaczego jej nie ma na rynku???!!! Albo opowiadasz głupoty (co jest bardziej prawdopodobne) albo nie potrafisz robić interesów!!!!


Muszę przyznać Panu rację - nie umiem robić interesów. Pierwszy zastosowałem taką wentylacje w domach 89' u siebie - 90' u innych... i co z tego? Narobiłem sobie energooszczędnością wrogów. Teraz zbudowałem centralę bo nie mogę ścierpieć jak się obniża koszty, jakość, a zarazem podnosi cenę. Nie chcę i nie będę montował instalacji które słychać, czy zbyt mocnych, co przesuszają dom. Może więc nie umiem robić interesów, ale świetnie się czuję i mam wyłącznie zadowolonych klientów.
Jak Pan myśli - zmuszenie producentów do robienia cichych i solidnych central - to robienie interesu czy obrona Pana interesu?
Ps. Widzi Pan ( co do obecności na rynku) jest taka firma robiąca super systemy grzewcze NOIROT. Można sprzedawać te systemy po podpisaniu, że wyrobu z ich logo nigdy nie trafią do molochów ( castorama, LM.obi… itp.) ja też nie chcę by do mojej centrali dorwał się montażysta który założy kanały sztywne, czy przewymiarowane np. 125mm, który zrobi instalacje na trójnikach. Nie chce partaczom dawać cacuszka do reki.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Również nie jest to prawdą, a przynajmniej nie całą, że tylko ITB - są już prywatne placówki certyfikujące, sporo tańsze.
Po za tym wszystkie elementy centrali ( poza ekranem ) są z UE - wentylatory EBM i wymiennik heatexa. Ekran niestety jest chiński, ale innego na rynku nie ma - Zgodność z CE będzie na dniach. A poziom szumów ( cichsza na maksie od luny ) i pobór mocy... 8W przy 80m3/h 155 W przy 650... kładzie wszystkie centrale na łopatki.
Dodam jeszcze co pisałem wcześniej - wsadziłem kasę w centrale, bo mam dosyć montowania pogarszających się jakościowo, stale central ! Albo firmy są niereformowalne ( Skandynawia ) tłuką z kosmetycznymi poprawkami to samo od 10-12 lat albo robi się coraz tańsze substytuty. Ta centrala jest by pokazać, że można, cicho poniżej 28dB ,że można za "10W" wentylować chałupę! Nie wiem jaki Pan ma cel takie działania dyskredytować a priori.



Temat widzę zamarł, a przecież cały czas ktoś jest na etapie przygotowania do budowy i wykorzystania doświadczeń i wiedzy innych. Nie ukrywam, że jestem na etapie zgłębiania tematu jak w tym wątku. Planuje rozpocząć budowę wiosną i zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Prześledziłem wątek i przyznam, że z zaciekawieniem. Szukam systemu, który z jednej strony nie zrujnuje mojego budżetu, a z drugiej będzie niezawodny i optymalnie dobrany do potrzeb. Podejście do problemu reprezentowane przez Pana T.Brzęczykowski-ego jest myślę tym, czego osoba niewtajemniczona na forach tego typu poszukuje. Dlatego pozwolę sobie poprosić o poradę (myślę, że nie tylko mnie się przyda), jaką w końcu warto instalację zastosować do domu o powierzchni 165m2, piętrowego (z nieużytkowym poddaszem), 3 osoby, kominek z DGP i rozważanym GWC. Czy ta LUNA jest jeszcze godna rozważania? Czy Pan już posiada w ofercie to rekomendowane "cacuszko"? Oczywiście jaki przybliżony koszt takiej instalacji z wykonaniem na dzień dzisiejszy? Za każdą odpowiedź i radę z góry dziękuję.

pozdrawiam,

Janusz Edytowano przez januszeg (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Temat widzę zamarł, a przecież cały czas ktoś jest na etapie przygotowania do budowy i wykorzystania doświadczeń i wiedzy innych. Nie ukrywam, że jestem na etapie zgłębiania tematu jak w tym wątku. Planuje rozpocząć budowę wiosną i zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Prześledziłem wątek i przyznam, że z zaciekawieniem. Szukam systemu, który z jednej strony nie zrujnuje mojego budżetu, a z drugiej będzie niezawodny i optymalnie dobrany do potrzeb. Podejście do problemu reprezentowane przez Pana T.Brzęczykowski-ego jest myślę tym, czego osoba niewtajemniczona na forach tego typu poszukuje. Dlatego pozwolę sobie poprosić o poradę (myślę, że nie tylko mnie się przyda), jaką w końcu warto instalację zastosować do domu o powierzchni 165m2, piętrowego (z nieużytkowym poddaszem), 3 osoby, kominek z DGP i rozważanym GWC. Czy ta LUNA jest jeszcze godna rozważania? Czy Pan już posiada w ofercie to rekomendowane "cacuszko"? Oczywiście jaki przybliżony koszt takiej instalacji z wykonaniem na dzień dzisiejszy? Za każdą odpowiedź i radę z góry dziękuję.

pozdrawiam,

Janusz


Lepsza luna niż nic. Wentylacja z luną będzie tańsza inwestycyjnie niż "pseudowentylacja" konwekcyjna. Ale przy domu 170m2 daje się centrale dwa x większą. zwłaszcza gdy chce się zrobić GWC. Co do DGP - Nie jestem ( delikatnie pisząc) fanem tego rozwiązania. Jeżeli dom będzie energooszczędny - to dgp jest masakrą.
Link do komentarza
Cytat

Lepsza luna niż nic. Wentylacja z luną będzie tańsza inwestycyjnie niż "pseudowentylacja" konwekcyjna. Ale przy domu 170m2 daje się centrale dwa x większą. zwłaszcza gdy chce się zrobić GWC. Co do DGP - Nie jestem ( delikatnie pisząc) fanem tego rozwiązania. Jeżeli dom będzie energooszczędny - to dgp jest masakrą.




Jeżeli w energooszczędnym domu (jakim ma być mój dom) DGP jest masakrą, mam rozumieć,że chcąc mieć kominek, mam go zbudować bez DGP...czy wogóle go wyeliminować wg. Pana? Co do GWC z koleii, sam zaczynam się zastanawiac nad sensem jego budowy...
Jaka jest zatem alternatywa dla tych rozwiązań? Nie ukrywam, że kominek był zawsze w planach naszego nowego domu i trudno będzie rodzinie z niego zrezygnować.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli w energooszczędnym domu (jakim ma być mój dom) DGP jest masakrą, mam rozumieć,że chcąc mieć kominek, mam go zbudować bez DGP...czy wogóle go wyeliminować wg. Pana? Co do GWC z koleii, sam zaczynam się zastanawiac nad sensem jego budowy...
Jaka jest zatem alternatywa dla tych rozwiązań? Nie ukrywam, że kominek był zawsze w planach naszego nowego domu i trudno będzie rodzinie z niego zrezygnować.


Kominek można, tylko bez DGP. Gorące powietrze bez elektroniki przy małych potrzebach ciepła… „Barbarzyńskie’ metody ogrzewania nie sprawdzają się w energooszczędnym budownictwie. Nie tylko DGP ale nawet stare centralne systemy ogrzewania – generują koszty przy niskim komforcie.
A GWC- również technologia pozwoliła je zastąpić bardziej cywilizowanymi rozwiązaniami.
Link do komentarza
Cytat

Ja też juz zrezygnowałem z GWC a DGP mam i w następnym domu rezygnuje. Przechodzę na kominek z wkładem akumulacyjnym.



Własnie jestem po krótkiej lekturze o kominkach z wkładem akumulacyjnym. Orientowałeś się jak kształtuje się koszt takiego "czegoś"? Czy rozważasz tylko grzanie ciepłem z kominka i jego obudowy, czy też dystrybucja?



Cytat

Kominek można, tylko bez DGP. Gorące powietrze bez elektroniki przy małych potrzebach ciepła… „Barbarzyńskie’ metody ogrzewania nie sprawdzają się w energooszczędnym budownictwie. Nie tylko DGP ale nawet stare centralne systemy ogrzewania – generują koszty przy niskim komforcie.
A GWC- również technologia pozwoliła je zastąpić bardziej cywilizowanymi rozwiązaniami.



No OK, może dla Pana jest to jasne.....oczywiste. Nie każdy jednak na to forum przychodzi toczyć niekończące się spory i akademickie dyskusje w znanych tylko wtajemniczonym tematach. Ja nie jestem specem od nowoczesnych technologii grzewczych, wentylacyjnych itp. Doceniam natomiast ich znaczenie i mam zamiar je zastosować. Oczekuję (poszukuję) raczej od Was, fachowców rady, podpowiedzi wynikającej z doswiadczen i wiedzy. Będę więc szczerze wdzięczny za rozwinięcie wypowiedzi:
- Gorące powietrze bez elektroniki przy małych potrzebach ciepła ....
- A GWC- również technologia pozwoliła je zastąpić bardziej cywilizowanymi rozwiązaniami... Edytowano przez januszeg (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Własnie jestem po krótkiej lekturze o kominkach z wkładem akumulacyjnym. Orientowałeś się jak kształtuje się koszt takiego "czegoś"? Czy rozważasz tylko grzanie ciepłem z kominka i jego obudowy, czy też dystrybucja?



Niestety koszt jest duży, tzn mam zamiar zakupić wkład firmy Brunner, to koszt ok 11tys + cegły , widziałem taki kominek w Warszawie. On ogólnie grzeje ściany, wiec powinien stać w środku pomieszczenia.

Ale jak pamiętam to mój dotychczasowy kominek tez wyszedł powyżej 10tys, kupa rur, sufity podwieszane, wentylatory itp.

Autorus
Link do komentarza
Cytat

- Gorące powietrze bez elektroniki przy małych potrzebach ciepła ....


Ogrzewanie kominkiem wymaga dużej akumulacji domu. Grube mury muszą odbierać nadmiar ciepła stabilizując temperaturę. Współczesne i przyszłe sensowne zarządzanie ciepłem oraz jego zużyciem, wymusza dobrą izolacje i precyzyjną elektronikę. Systemy ogrzewania mają precyzyjnie dostarczać ciepła do pomieszczeń tyle ile potrzeba i wtedy kiedy potrzeba. Nie da się więc połączyć energooszczędności domu z zupełnie niesterowalnym ogrzewaniem. Powietrze gorące jest na tyle szybko odczuwalne, że temperatura może „skakać” nawet o kilkanaście stopni.
Cytat

- A GWC- również technologia pozwoliła je zastąpić bardziej cywilizowanymi rozwiązaniami...


Zima – wysoka sprawność współczesnych wymienników powodują, że podgrzewanie powietrza przed wymiennikiem staje się nieekonomiczne. Są też sposoby „darmowego’ zapobiegania zamrożeniu, bez podciśnienia w domu.
Lato – Inwertery są coraz cichsze i tańsze. Są już tańsze od GWC.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
Jak można skontaktować się z Pańską firmą celem uzyskania oferty? Jestem zainteresowanym instalacją reku i sporo Pańskich postów już przeczytałem. Zaciekawiło mnie to Pańskie reku.


hehe....
Ciekawe czy Pan TB sam od siebie bedzie kupowal...
Pierwszy post i juz leci do sklepu kupowac od TB reku, oczywiscie nic w tym dizwnego - reklama dzwignia handlu icon_mrgreen.gif

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Proponuję skupić się na pisowni polskiej, występuje w niej ć, ś, ą.



Podobno myslenie nie boli... a jednak.
Wpadles w Swojej blyskotliwosci na to, ze moze nie mam polskich "ogonkow" dostepnych w komputerze z ktorego napisalem?
Prosze tylko nie tlumacz mi jak i co mam zrobic w systemie/komputerze zeby miec polskie czcionki bo zejde z tego swiata ... - zartowalem, nie zejde.

BTW: Widze, ze jestes "prawie adwokatem" Pana TB i jak nie ma do czego to do dupereli sie przyczepiasz -bo nie chodzi o bledy tylko o brak polskich znakow. Popieracie sie wzajemnie nieomalze caly czas, moze macie drodzy Panowie obok siebie, na Bartyckiej firemki?

Dosyc tych uszczypliwosci, jako ciekawostke podam ze moja wentylacja pracujaca na I biegu tj. 100 m3/h przez wieksza czesc roku a sporadycznie na wyzszych biegach (ok. 15% czasu) zuzyla przez rok 243 kWh

20,25 kWh miesiecznie - ok. 9,2 zl/miesiac
675 Wh na dobe - ok. 0,30375 zl /dobe
28,125 Wh zuzywaja wentylatory
Cala instalacja pracuje non-stop przez GWC zwirowe
To tak jesli ktos sie zastanawia ile pradu zuzyje wentylacja mechaniczna, jakiego rzedu sa to koszty.
Mam centrale Renovent HR Large 400 z bypass'em, filtry wymieniam co ok. 3 miesiace a ich koszt roczny ok. 30zl -mam kasete i wycinam tylko wklady na wymiar.
Nie wierzcie gdy ktos Wam mowi, ze nie trzeba wymieniac filtrow etc.!

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

......
BTW: Widze, ze jestes "prawie adwokatem" Pana TB i jak nie ma do czego to do dupereli sie przyczepiasz -bo nie chodzi o bledy tylko o brak polskich znakow. Popieracie sie wzajemnie nieomalze caly czas, moze macie drodzy Panowie obok siebie, na Bartyckiej firemki?
.......
Pzdr.


bardzo cenne i godne uwagi spostrzeżenie
daje do myślenia
Redakcji powinno też
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...