Skocz do zawartości

koszt wentylacji mechanicznej


gesikpl

Recommended Posts

Cytat

To ja rozumiem, żeś przeciwny gwc całkowicie. Nie wiedziałem. Więc nie ma tematu, bo nie spojrzysz na to obiektywnie.


Nie - nie jestem przeciw. Przecież je wykonujemy.(1) Jestem przeciwny przewymiarowanym GWC, (2) jestem przeciwny wyolbrzymianiu roli GWC !
1- mamy ściśle określoną ilość powietrza ( DTR centrali ) mamy delta T ( 15 st.C) można więc łatwo wyliczyć ile kW wyciśniemy z gwc a więc i jakich powinno być rozmiarów. Przewymiarowanie zwiększa inwestycje i opory.
2-Nie lubię rozczarowanych negatywnie klientów - gdy przychodzą po lecie - Panie Tomku - namawiał nas Pan a to g.... daje.
Link do komentarza
Cytat

1- mamy ściśle określoną ilość powietrza ( DTR centrali ) mamy delta T ( 15 st.C) można więc łatwo wyliczyć ile kW wyciśniemy z gwc a więc i jakich powinno być rozmiarów. Przewymiarowanie zwiększa inwestycje i opory.



Liczę i nijak nie wiem skąd akurat różnica temperatur w wysokości 15 stopni - oczywiście przy ogólnie stosowanych założeniach dla "mocy szczytowej" -20/+22 (+20) i temperaturze gruntu wokół GWC w granicach od +5 do + 7 stopni.
No chyba, że z założenia na wylocie z GWC mają być ujemne temperatury. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Liczę i nijak nie wiem skąd akurat różnica temperatur w wysokości 15 stopni - oczywiście przy ogólnie stosowanych założeniach dla "mocy szczytowej" -20/+22 (+20) i temperaturze gruntu wokół GWC w granicach od +5 do + 7 stopni.
No chyba, że z założenia na wylocie z GWC mają być ujemne temperatury.




zawsze można odpaść z dyskusji która stanie się niewygodna icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Liczę i nijak nie wiem skąd akurat różnica temperatur w wysokości 15 stopni - oczywiście przy ogólnie stosowanych założeniach dla "mocy szczytowej" -20/+22 (+20) i temperaturze gruntu wokół GWC w granicach od +5 do + 7 stopni.
No chyba, że z założenia na wylocie z GWC mają być ujemne temperatury.

Trudno Ci nadążyć za geniuszem :icon_wink:.
Założenia są stosunkowo proste. Rekuperator minimalizuje rolę GWC. Co z tego, że w GWC podwyższymy temperaturę o np. 10K, skoro przy zastosowaniu rekuperatora o sprawności temperaturowej 80% z pomieszczeń usuwany temperaturę o 8K wyższą. Całkowity zysk energetyczny z GWC odpowiada więc w tym wypadku różnicy temperatur 2K, czyli np. dla strumienia powietrza 150m3/h mocy grzewczej ok. 100W, pomniejszona jeszcze o konieczną większą moc wentylatorów.

Dlatego główna rola GWC to zabezpieczenie centrali wentylacyjnej przed zamarznięciem. Aby ten cel osiągnąć zazwyczaj wystarczy, żeby do centrali wentylacyjnej dochodziło powietrze o temperaturze wyższej jak -5 st. C, stąd te 15K, uwzględniane przez TB.

Przy okazji mając GWC można je wykorzystać latem do ochładzania pomieszczeń.
Tutaj też nie ma co liczyć na jakieś rewelacyjne wydajności. Latem możemy co prawda znacznie zwiększyć wydatek wentylacji (w zimie jest to niepożądane ze względu na przesuszenie powietrza w pomieszczeniach), np. do 400m3/h, ale temperatura gruntu znacznie wzrasta (w sierpniu na głębokości 1,5m pod powierzchnia terenu zmierzyłem 14-15 st. C.
Nawet gdy uda się nam schłodzić powietrze z 30 st. C do 20 st. C, to zyskujemy poniżej 1,5kW chłodu, czyli mniej niż najtańszy klimatyzator typu split.

Znaczne przewymiarowanie GWC mija się więc z celem.

Link do komentarza
Cytat

To mam inne pytanko zawarte w innym moim poście. Jak to jest z tym pierwszym biegiem i ze jest za mały przepływ więc nie ma praktycznie żadnego odzysku? Nie bardzo to rozumiem, szczególnie ze myślałem dotąd ze właśnie na pierwszym biegu reku chodzi zimą właśnie ze względu na przesuszanie.


A o czym ja napisałem w poprzednim poscie?
Czy zysk z tytułu GWC rzędu 100W, to dużo?
Dla porównania, zastosowanie rekuperatora o sprawności 80% da w tch samych warunkach (-20/+20 st. C, przepływ 150m3/h) zysk energetyczny min. 1,5kW.
Jeżeli chcesz wykazać duży zysk z GWC, to ... zrezygnuj z rekuperacji.
Wtedy podgrzanie powietrza od -20 st. C do ~0 st. C da Ci ~1kW zysku energetycznego.
Link do komentarza
Cytat

No chyba, że z założenia na wylocie z GWC mają być ujemne temperatury.



Cytat

Trudno Ci nadążyć za geniuszem icon_wink.gif.



Chyba masz rację. Nijak nie rozumiem, po co GWC, jak ma być z założenia, tylko „rozmrażaczem” – pomijam tu optymistyczne załażenia, co do „sprawności” tak krótkiego GWC i takiej ilości przepływającego powietrza (150m3/h).
Link do komentarza
Cytat

Znaczne przewymiarowanie GWC mija się więc z celem.


Ekonomicznie i energetycznie lepiej mieć zbyt małe GWC niż zbyt duże. Oczywiście, że najlepiej AKURAT czyli optymalnie.
Cytat

Jeżeli chcesz wykazać duży zysk z GWC, to ... zrezygnuj z rekuperacji.

Bardzo słuszne... ale to jak w tym dowcipie:
Tato, tato: zaoszczędziłem 2 zł - pobiegłem do szkoły za autobusem
Synu... zaoszczędziłbyś 20 zł gdybyś pobiegł za taksówką.

Pamiętajmy, że GWC podgrzewa powietrze przed wymiennikiem ciepła w centrali.

Ps. Co do 7mb gwc... to najkrótsze jakie robiliśmy, wyjaśnię nie dlatego, że tak chcieliśmy A, ŻE NIE BYŁO INNEJ MOŻLIWOŚCI. Dopiero potem się okazało, że mimo tak krótkiego gwc – centrala nawet przy – 25 .
Link do komentarza
Cytat

T.B, myślałem że Ci "Oni" z Tobą dla sportu się sprzeczają, ale ja za chorobę nie mogę zrozumieć tego co piszesz.


Chętnie "złopatologizuje"

Przykładowo mamy z gwc 2kW "ciepła" . Skoro gwc podgrzało powietrze przed wymiennikiem w centrali to z domu wyjdzie również cieplejsze powietrze! Gdyby wymiennik miał 90% to zysku z gwc mamy 0.2kW. - jest to mizerny efekt. Szanowny Pan HenoK zaproponował, że by wynik gwc był satysfakcjonujący należy zrezygnować z rekuperacji - wtedy mamy całe 2kW do bilansu a nie 0.2kW.
I teraz sprzedawca gwc za 5000 zł - wytłumaczy klientowi, że gwc zwróci się po 5000h mrozu. Czyli uwzględniając odsetki bankowe po 4 mroźnych zimach. W przypadku 90% odzysku ciepła i uwzględniając odsetki (5%) dokładamy do gwc. Czyli inwestycja powoduje wzrost wydatków.

Stąd dowcip . Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czyli jedynym realnym zyskiem gwc jest to ze nam reku nie zamarznie.
Natomiast strata to bardziej obciązone wiatraki reku.


Nic na "samozwańczość" nie poradzę - ja to pierwszy stosowałem w czasach gdzie prawo budowlane jasno mówiło że dom musi mieć wentylację naturalna. Przepis o "nie łączeniu wentylacji naturalnej i mechanicznej" wszedł 11 lat później w 2000 roku. Poza tym wszystko wyliczyłem – centrala pomniejsza zimą zyski z GWC o wartość równą jej sprawności + opory gwc.
Link do komentarza
Cytat

Nic na "samozwańczość" nie poradzę - ja to pierwszy stosowałem w czasach gdzie prawo budowlane jasno mówiło że dom musi mieć wentylację naturalna.



I to jest cała filozofia Pana TB – mijanie się z prawdą, albo obchodzenie prawa.
Jeśli było zakazane stosowanie wentylacji mechanicznej, lub istniał nakaz stosowania tylko wentylacji „naturalnej” (co jest tożsame), to instalacje wentylacji mechanicznej, wykonywane przez Pana TB byłyby nielegalne.
Ale spokojnie – nie było takiego przepisu i co więcej obowiązujące od 1980r. prawo dość szczegółowo określało wymogi wentylacji mechanicznej.
Link do komentarza
Cytat

Ale spokojnie – nie było takiego przepisu i co więcej obowiązujące od 1980r. prawo dość szczegółowo określało wymogi wentylacji mechanicznej.

Wszystko zależało od interpretacji przepisów, a ta niestety była na żenująco niskim poziomie.
Zajrzyj do przepisów z 1999 r. - tekst jednolity "Warunków ..." DU Nr 15 poz. 140 §150 ust. 2 :
Cytat

2. Przy okresowym (nieciągłym) działaniu wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji należy zapewnić w okresie przerw dodatkową wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, obliczoną co najmniej na półkrotną wymianę powietrza w ciągu godziny, przyjmując do obliczenia kubatury wentylowanej nominalną wysokość pomieszczeń, lecz nie więcej niż 4 m.


Teoretycznie nie powinien on dotyczyć central wentylacyjnych pracujących całodobowo, ale interpretacja urzędników zazwyczaj była taka : "a co będzie, w czasie przerwy w dostawie energii elektrycznej?".
Na podstawie takiej interpretacji wymuszali stosowanie dodatkowych kanałów wentylacji grawitacyjnej, lub takie konstruowanie wentylacji, aby podczas przerw w działaniu centrali wentylacyjnej, wentylacja działała jako grawitacyjna.
Oba te działania kładły "rozkładały" ideę wentylacji mechanicznej do tego stopnia, że stosowano ją tylko jako ostateczność.

Zaś bez wentylacji mechanicznej, trudno było myśleć o odzysku ciepła.

Z tego co pamiętam, przepis ten zniknął w 2002 roku.

Żebyś nie myślał, że to tylko moje wymysły, przeczytaj sobie ten artykuł (datowany 2007 r., ale musiał powstać chyba trochę wcześniej), podpisany przez rzeczoznawcę.
Za niebezpieczny uznaje on zapis w normie : „Nie dopuszcza się równoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej”.
Link do komentarza
Zawsze przepisy poprzedza postęp. Działałem wtedy i wiem, że była zgoda na wentylacje z reku,... ale pod warunkiem pozostawienia wentylacji naturalnej!!!! Tak jak z ogrzewaniem... najpierw wprowadza się skuteczną izolację i precyzyjne ogrzewanie a potem wykluczy się przepisami przydomowe kotłownie.

Cytat

Mam slike 18 i 18 styropianu. Nie za bardzo znam różnicę między izolowanym a ocieplonym.


Izolacja to jest termos - działanie całościowe. Ocieplenie to działanie częściowe. Gdy ktoś na pytanie jak ma dom izolowany, od powiada, z czego się składa ściana - to na pewno ma dom nie izolowany. To tak jakby spytać dlaczego ten i ten samochód jest bezpieczny a sprzedawca ---bo lakier ma czerwony.

Dla wyjaśnienia... silka świetnie odprowadza ciepło do fundamentu a fundament do gruntu pod dom. Umieszczanie izolacji termicznej za tak dobrym odbiornikiem ciepła bardzo źle świadczy o znajomości fizyki przez projektanta. To po pierwsze, po drugie minimalna ilość izolacji gdy dom ma nam służyć 20 i więcej lat to 30 cm (0.1W/m2xK) od gruntu i w ścianie - 50 cm (0.08W/m2xK) w dachu, gdy poddasze jest użytkowe.
Link do komentarza
Cytat

Na ten temat dyskutowaliśmy już wcześniej :
https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=67339 icon_wink.gif.



Faktycznie wszystko sie zmienia, teraz nie wolno ocieplać bloku styropianem od pewnej wysokości, chyba od 8 kondygnacji. Powyżej musi iść wełna. A wcześniej przecież to robiono. A za rok pewnie zrobią ze w ogóle nie będzie wolno styropianem tylko sama wełna.
Link do komentarza
Dokładnie, to tak brzmiały przepisy:
Cytat

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 3 lipca 1980 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.
(Dz. U. z dnia 14 sierpnia 1980 r.)
§ 93. 1. Budynki powinny mieć urządzenia wentylacyjne lub klimatyzacyjne w zakresie wynikającym z potrzeb użytkowych i funkcji poszczególnych pomieszczeń, z zachowaniem wymiany powietrza przewidzianej w normach.
§ 126. 1. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi powinny mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza przez zastosowanie wentylacji naturalnej lub mechanicznej albo łącznie jednej i drugiej.
3. Przy okresowym działaniu wentylacji mechanicznej, należy zapewnić na okres przerwy wentylację naturalną lub mechaniczną wywiewną na co najmniej półkrotną wymianę powietrza w ciągu godziny, przyjmując wysokość pomieszczeń do 4 m przy obliczaniu kubatury wentylowanej. Nie jest wymagana wentylacja naturalna, jeżeli pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi są wyposażone w urządzenia klimatyzacyjne.



Cytat

Wszystko zależało od interpretacji przepisów, Na podstawie takiej interpretacji wymuszali stosowanie dodatkowych kanałów wentylacji grawitacyjnej, lub takie konstruowanie wentylacji, aby podczas przerw w działaniu centrali wentylacyjnej, wentylacja działała jako grawitacyjna.
Oba te działania kładły "rozkładały" ideę wentylacji mechanicznej do tego stopnia, że stosowano ją tylko jako ostateczność.
Z tego co pamiętam, przepis ten zniknął w 2002 roku.



Ale aby było ciekawiej, to i obecnie istnieje bardzo podobny zapis w przywołanej (w tym zakresie) normie., a więc obowiązkowy (od 1983r, niezmiennie)
Cytat

2.1.4…….. W ramach jednego mieszkania nie dopuszcza się stosowania równolegle wentylacji wywiewnej mechanicznej o działaniu ciągłym i wentylacji grawitacyjnej oraz jednoczesnego stosowania przewodów zbiorczych i indywidualnych wentylacji grawitacyjnej…… .



Co do pełnienia funkcji wentylacji grawitacyjnej poprzez przewody wentylacji mechanicznej, to do dziś istnieje zapis:
Cytat

5.2.3. Układ przewodów wywiewnych powinien być projektowany w ten sposób, aby w okresie przerw w pracy wentylatora przewody te pełniły częściowo rolę wentylacji grawitacyjnej.



Ale z tego co pamiętam, we wszystkich „WYKAZACH POLSKICH NORM PRZYWOŁANYCH W ROZPORZĄDZENIU” pisało za wyjątkiem 5.2.3.
Link do komentarza
Ja pisałem o praktyce... może dziś nie ma problemu pokazać przepis urzędnikowi i wykazać, że się myli, ale w 1990 to prościej było "odebrać wentylację naturalną" a potem podpiąć kanały pod reku.
Z tym, że dodam uczciwie, że nie pamiętam by ktoś urzędnika chciał przekonać, że przepis mówi co innego. Taki był schemat – przepis ominąć. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czyli jedynym realnym zyskiem gwc jest to ze nam reku nie zamarznie.
Natomiast strata to bardziej obciązone wiatraki reku.



Aby zrozumieć zysk płynący z posiadania GWC warto przyjrzeć się dwóm przypadkom:
1) Sam rekuperator
2) rekuperator + GWC

Przy założeniu że temperatura wewnątrz to 20*C i na zewnątrz -20*C,
rekuperator ma sprawność 50% a GWC podgrzewa powietrze do 0*C,
temperatura powietrza za wymiennikiem rekuperatora będzie:
1) 0*C
2) 10*C

Przy założeniu że rekuperator ma sprawność 75%:
1) 10*C
2) 15*C

Nasuwa się wniosek, że im słabszy odzysk rekuperatora tym bardziej opłaca się montaż GWC.
Celowo skupiam się tylko na bilansie temperaturowym pomijając zyski ciepła od wentylatorów i
kanałów, zużycia prądu, zamarzaniu itp. Przedstawiam suche dane a do inwestora należy
decyzja czy opłaca się zainwestować w GWC.
Link do komentarza
Cytat

Aby zrozumieć zysk płynący z posiadania GWC warto przyjrzeć się dwóm przypadkom:
1) Sam rekuperator
2) rekuperator + GWC

Przy założeniu że temperatura wewnątrz to 20*C i na zewnątrz -20*C,
rekuperator ma sprawność 50% a GWC podgrzewa powietrze do 0*C,
temperatura powietrza za wymiennikiem rekuperatora będzie:
1) 0*C
2) 10*C

Przy założeniu że rekuperator ma sprawność 75%:
1) 10*C
2) 15*C

Nasuwa się wniosek, że im słabszy odzysk rekuperatora tym bardziej opłaca się montaż GWC.
Celowo skupiam się tylko na bilansie temperaturowym pomijając zyski ciepła od wentylatorów i
kanałów, zużycia prądu, zamarzaniu itp. Przedstawiam suche dane a do inwestora należy
decyzja czy opłaca się zainwestować w GWC.


Ponieważ aktualnie większość reku ma 75 % odzysku i w okresie zimowym pracuje na 100m3/h to... 5 st.C przy 100m3/h daje nam 0.2 kW ( 200W) To jest dokładnie tyle ile więcej zużyją wentylatory przy niezbyt rozbudowanym GWC! Pamiętać należy też, że większe obciążenie wentylatorów skraca ich żywotność.
Jaka jest więc zimą korzyść z GWC? Postęp w centralach ( wyższa sprawność) i postęp w technikach chłodzenia, spowodowały, że moje ulubione przed laty GWC – można już nazywać G… Wartym Cudem. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ponieważ aktualnie większość reku ma 75 % odzysku i w okresie zimowym pracuje na 100m3/h to... 5 st.C przy 100m3/h daje nam 0.2 kW ( 200W) To jest dokładnie tyle ile więcej zużyją wentylatory przy niezbyt rozbudowanym GWC!

Proszę wskazać jaka to centrala wentylacyjna przy wydatku 100m3/h zużywa ponad 200W (bo rozumiem, że sama instalacja wentylacji bez GWC potrzebuje też jakiejś mocy, np. 30W).
Będziemy wiedzieli jakie urządzenie omijać szerokim łukiem.
Link do komentarza
Alez mnie ubiegles z pytaniem o te centrale.
Jestem chyba jednak szczesciarzem, bo moja (Renovent HR Large) przy wydatku 100 m3/h zuzywa pewnie max. kilkadziesiat W/h i to z GWC dwu-zlozowym zwirowcu pracujacym na przemian 24 h/dobe.
Opory przy wydatku 100 m3/h sa jak dla mnie pomijalne.
Centrala mierzy co jakis czas opory chwilowe i sa one zmienne, odlaczajac GWC (przelaczajac na czerpnie bezposrednia) nie widze roznicy w wynikach chwilowych oporow - zadnej roznicy.
Niewielka roznica jest przy wydatku 240 m3/h, jakies kilka/kilkanascie Pa. Ciekawe ile dodatkowej energi idzie na ich pokonanie, moze z 5 W/h?

No coz, widocznie jestem tylko "tepym" inwestorem icon_sad.gif
To tak jak biezaca pogode sprawdzalem w internecie i byla "ciut" inna niz gdy wyjzalem przez okno, w koncu "internet" wie lepiej icon_biggrin.gif

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

Alez mnie ubiegles z pytaniem o te centrale.
Jestem chyba jednak szczesciarzem, bo moja (Renovent HR Large) przy wydatku 100 m3/h zuzywa pewnie max. kilkadziesiat W/h i to z GWC dwu-zlozowym zwirowcu pracujacym na przemian 24 h/dobe.
Opory przy wydatku 100 m3/h sa jak dla mnie pomijalne.
Centrala mierzy co jakis czas opory chwilowe i sa one zmienne, odlaczajac GWC (przelaczajac na czerpnie bezposrednia) nie widze roznicy w wynikach chwilowych oporow - zadnej roznicy.
Niewielka roznica jest przy wydatku 240 m3/h, jakies kilka/kilkanascie Pa. Ciekawe ile dodatkowej energi idzie na ich pokonanie, moze z 5 W/h?

No coz, widocznie jestem tylko "tepym" inwestorem icon_sad.gif
To tak jak biezaca pogode sprawdzalem w internecie i byla "ciut" inna niz gdy wyjzalem przez okno, w koncu "internet" wie lepiej icon_biggrin.gif

Pzdr.



Kilkadziesiąt to... 20 czy 90W ? -
Zgoda Pana żwirowiec nie stawia znaczących oporów.
Proszę policzyć dla ... Renowent ma sprawność 90% nie 75! Liczmy, sens GWC przy takiej sprawności i kilkudziesięciu W dla 100m3/h. Proszę też pamiętać, że to jest przy -20st.C Zyski przy wyższych temperaturach są jeszcze (jeżeli to w ogóle możliwe ) mniejsze.
Czyli 100m3/h nie będzie 5 st. różnicy tylko 2-3 – co daje jakieś 50-60W!!!!
Oczywiście zakładam, że ma Pan optymalną dystrybucję ( kanały 60mm) bo na większych średnicach są większe straty!

Link do komentarza
Cytat

Alez mnie ubiegles z pytaniem o te centrale.
Jestem chyba jednak szczesciarzem, bo moja (Renovent HR Large) przy wydatku 100 m3/h zuzywa pewnie max. kilkadziesiat W/h i to z GWC dwu-zlozowym zwirowcu pracujacym na przemian 24 h/dobe.




Zmierzyłeś ten pobór czy w ulotce przeczytałeś?

Jakis czas temu był program w radio Tok FM o budownictwie. Okazuje sie ze na ulotkach można napisać wierutne bzdury a i tak ci nikt nic nie zrobi icon_sad.gif Bo nie ma kto tego sprawdzić.

Projekt odnośnie sprawdzania takich danych jest w sejmie , za nieprawdziwe dane ma się płacić procent z obrotu . I wyobraź sobie ze ze zostało to zablokowane bo ktoś stwierdził ze przecież taki producent może zbankrutować. icon_sad.gif







Cytat

Kilkadziesiąt to... 20 czy 90W ? -
Zgoda Pana żwirowiec nie stawia znaczących oporów.
Proszę policzyć dla ... Renowent ma sprawność 90% nie 75! Liczmy, sens GWC przy takiej sprawności i kilkudziesięciu W dla 100m3/h. Proszę też pamiętać, że to jest przy -20st.C Zyski przy wyższych temperaturach są jeszcze (jeżeli to w ogóle możliwe ) mniejsze.
Czyli 100m3/h nie będzie 5 st. różnicy tylko 2-3 – co daje jakieś 50-60W!!!!
Oczywiście zakładam, że ma Pan optymalną dystrybucję ( kanały 60mm) bo na większych średnicach są większe straty!





Im większa sprawność reku tym nie ma sensu zakładać GWC to jasne.

Ale nasuwaja mi sie inne pytania:

1) jak zabezpieczyc reku w zimie bez GWC
2) przy małym przepływie 100m3/h sprawność odzysku spada.
Link do komentarza
Można reku zabezpieczyć GWC - ale do tego celu chore jest zakopywanie 50mb rury czy żwirowiec. By powietrze miało > -5 st. może być coś zdecydowanie mniejszego i płycej. Można też kupić centralę z czujnikiem lodu w wymienniku, można też sam wymiennik podgrzać z kilku watowego kabla samoregulującego. Można też zrobić "optymalne" GWC... nie można tylko mamić inwestorów, że to będzie dawać 2 kW zimą i chłodzić dom latem!
Chodzi o proporcje INWESTYCJA / ZYSK

Ps. Czy Pan uważa, że ja podaję złe wyliczenia dla jakiś korzyści? Czy, że jestem wrogiem oszczędzania energii? Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...