Skocz do zawartości

koszt wentylacji mechanicznej


gesikpl

Recommended Posts

Cytat

Akurat w tym wypadku tak nie jest. Wielu marketingowców zauważyło, że można coś chwalić na forach (pod nickiem "zadowolony klient") lub przez montażystów... dając im wysokie rabaty. Np. pyta się Pan miejscowego montażysty, którą centralę poleca. obie katalogowo są po 6000 zł na jedną ( o czym Pan nie musi wiedzieć ) monter ma 20 % rabatu na drugą 50% - która jest lepsza? Która droższa w produkcji? Proszę zobaczyć na wspomnianą lune... zmienili wymiennik na znacznie tańszy, ale czy cenę taż? Wiele firm też oszukuje - zaniżone zużycie energii, podawanie, że są wentylatory DC a sterowanie jest 3-stopniowe ( charakterystyczne dla transformatora), sprawność ( zawsze większa niż katalogowa wymiennika!)



Zamiana wymiennika jest wg Ciebie oszustwem?
Link do komentarza
Nie! Ale skoro kupuję centrale z aluminiowym szwedzkim wymiennikiem za ... , a następna partia ma wymiennik z plastiku i cena jest ... + 10% i nikt mnie o "zmianie" nie informował ( tylko o cenie ) to ja się czuję wpuszczony w maliny. Uważam, że powinno być w takim wypadku :
Luna plastik za 900
Luna Alu za 1200 lub informacja : przechodzimy na plastik by obniżyć ( czy nie podnosić ) ceny.
Nie uważasz? Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie można narzekać, jeśli świadomie wybrało się produkt tej klasy.


Znaczy co ? ...mam się cieszyć ? i nie narzekać . A ja nie zgadzam się z taką filozofią rozumowania ; klasa klasą a urządzenie ma chodzić . Bo według takiego toku myślenia to np. wszystkie auta niskiej klasy pownny stać przy rowach popsute . Dla zwykłej przyzwoitości (choć pewno to dla pana niewiele znaczy ) powinno się zaznaczyć że konieczne jest zastosowanie filtrów zewnetrznych bo to nie nazywa się dmuchawa a rekuperator .
Natomiast w kwestii wymiennika producent twierdzi że aluminiowe się mocno starzeją i spada jego efektywność . Osobiście w to wątpię , myślę też że to chyba nie zwykłe aluminium lecz jakiś stop . Podobno plastik na te wymienniki pochodzi z USA a ojcem tego jest NASA . Podobno robi je teraz dospel dla heatexa też . Na wymienniku jest nadruk heatexa . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Znaczy co ? ...mam się cieszyć ? i siedzieć cicho . Cóż za brednie . Klasa klasą a urządzenie ma chodzić . Dla zwykłej przyzwoitości (choć pewno to dla pana niewiele znaczy ) powinno się zaznaczyć że konieczne jest zastosowanie filtrów zewnetrznych bo to nie nazywa się dmuchawa a rekuperator .
Natomiast w kwestii wymiennika producent twierdzi że aluminiowe się mocno starzeją i spada jego efektywność . Osobiście w to wątpię , myślę też że to chyba nie zwykłe aluminium lecz jakiś stop . Podobno plastik na te wymienniki pochodzi z USA a ojcem tego jest NASA . Podobno robi je teraz dospel dla heatexa też . Na wymienniku jest nadruk heatexa .



Chciałeś zaoszczędzić, a to skutki. Co ja Ci mogę powiedzieć.
Link do komentarza
Odczytuję twoją filozofię tak: "Oni wszystko powinni, ja za to powinienem płacić tyle co nic".

Cytat

Cholernie trudno jest handlowcowi tłumaczyć, że wymiennik ciepła z plastiku jest lepszy od aluminiowego... Pan się postawi w miejsce drugiej strony!



Metalowe kojarzy się z trwałością. Laik nie wnika działanie.
Link do komentarza
http://heatom.com/offer_pl.php?prod=01
heatom to nie heatex!
Filozofia... chciałbym, by jak ktoś wstawia coś tańszego obniżył cenę. Chciałbym mieć opcje - co to za problem robić LUNA ALU I LUNA PCV>>> ? Powierzchnia wymienników plastikowych by dorównywały sprawnością alumjest 6 x większa, więc i opory rosną. Zwiększa to pobór prądu i skraca żywotność wentylatorów. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Każdy trzeźwo myślący inwestor wie, w jakim przedziale cenowym mieszczą się centrale. Kupuje najtańszy produkt- dostaje urządzenie działające i zmontowane jak najtańsze. Można kupić wiertarkę udarową za 40zł, a można za 400. Nikogo nie trzeba przekonywać, która będzie działała sprawnie.



Tu się z kolega nie zgodzę. Może kiedyś tak było. Podam przykład.

Panel Deante natryskowy: Kupiłem 3 lata temu. Okazało się ze głowica termostatyczna padła , zamówiłem w serwisie. Biorę się za wymianę i co widzę? Ano stara jest ciężka miedziana, a ta nowa to plastik. A cena panelu taka sama.
(ps. później okazało sie jednak ze to nie był problem w głowicy , ale powiedzcie mi ile taki [plastik pociągnie. Plastik kosztujący ponad 200zł)


Dla tego uważam ze cena coraz mniej ma wspólnego z produktem a coraz więcej z marketingiem icon_sad.gif Czyli klient wie ze NIC nie wie.

jedyne wyjście to instalatorzy którzy rozbiorą sprzęt i powiedzą jak jest naprawdę.
Link do komentarza
Cytat

Czyli klient wie ze NIC nie wie.

jedyne wyjście to instalatorzy którzy rozbiorą sprzęt i powiedzą jak jest naprawdę.



Niekoniecznie. Jeżeli instalator ma wieksze rabaty w... to i przedstawi zalety, ukryje wady. A co znaczy "większy rabat" Im większy rabat tym większa różnica miedzy jakością faktyczną a jakością wynikającą z ceny katalogowej.

- Proszę na allegro znaleźć reku - szwedzkie systemair czy norweskie flexit ? Dlaczego nie ma solidnych central?


Link do komentarza
Cytat

Niekoniecznie. Jeżeli instalator ma wieksze rabaty w... to i przedstawi zalety, ukryje wady. A co znaczy "większy rabat" Im większy rabat tym większa różnica miedzy jakością faktyczną a jakością wynikającą z ceny katalogowej.

- Proszę na allegro znaleźć reku - szwedzkie systemair czy norweskie flexit ? Dlaczego nie ma solidnych central?



fakt, nie dopisałem uczciwy instalator , taki z polecenia który myśli o opinii klientów na jego temat w perspektywie lat a nie miesięcy. . Co moim zdaniem nie kłóci się z robieniem dobrego interesu.
Link do komentarza
Dlaczego? Wieloletnia perspektywa to zły interes? Oczywiście jest warunek - trzeba do niej dotrwać. Druga sprawa to skąd montażysta ma się na tym znać. Proszę zobaczyć z forum wentylacji - pytania zadane projektantowi + jego odpowiedzi:


Cytat

1-Czy zgadza się Pan z twierdzeniem, że najcichsze przepływy powietrza to 2-5m/sek? - Tak zgadzam się.

2-Czy zgadza się Pan z twierdzeniem, że nie tylko zbyt słaba wentylacja ale i zbyt silna to błąd .- Tak, zgadzam się.

3-Czy zgadza się Pan z tym, że dla komfortu i oszczędności każdy lokal mieszkaniowy, dom czy apartament hotelowy powinny mieć regulację wentylacji? - powinien mieć jeżeli robi się system indywidualny dla każdego pokoju hotelowego. Tylko, że tak się nie robi ze względu na koszty. Centralne przygotowanie powietrza wentylacyjnego jest tańsze inwestycyjnie i eksploatacyjnie. Indywidualnie w pokojach robi się tylko klimatyzację, czyli grzanie/chłodzenie.


4-Czy zgadza się Pan, że wentylacja powinna być dla ludzi nie kubatury? - Wentylacja tak, ogrzewanie/chłodzenie powietrzne już nie

5-Czy zgadza się Pan, że wentylacja, którą słychać nocą jest złą wentylacją?
Tak, zgadzam się.



Czyli "zawodowcy" to wiedzą
To teraz Pan mi powie - skoro komfortowa wentylacja to w przybliżeniu 20m3/h na osobę a najcichsze przepływy są od 2 do 5 m3/sek...
To na jakiej podstawie dystrybucja do pokojów odbywa się kanałami 100mm 125mm!!!???
Co do samych central... znakomita większość monterów widziała "na żywo" dwóch czy trzech producentów (resztę w necie) - boi się nieznanej sobie centrali, to normalny opór materii. W necie wszystkie centrale są jednakowo starannie wykonane, są szczelne, nie słychać ich, pobierają mało prądu i mają wysoką sprawność.
Tylko w realu można zobaczyć montaż wentylatorów na blachowkrętach, nieszczelności, "gównianość" uszczelek, usłyszeć szum, zbadać niższą sprawność i wyższy pobór pradu.
Link do komentarza
Myślę że kanały dystrybucyjne , powinny być przynajmniej 150 mm , szczególnie w przypadku tak słabych reku jak luna , która pewno daje bardzo niewielkie nadciśnienie , bo jak zadławimy małymi przekrojami to na wylocie bedzie flauta . I tak doszliśmy do tego że w pewnych sytuacjach te wyliczanki można sobie odłożyć na półkę a kierować się zdrowym rozsądkiem . Jeszcze chwilkę temu luna była cacy i takie dobre podzespoły a jej niska cena brała się tylko i wyłącznie z faktu niskiego wynagradzania naszego pracownika ,_ a teraz już jest be . To ciekawe .
Link do komentarza
Cytat

Myślę że kanały dystrybucyjne , powinny być przynajmniej 150 mm , szczególnie w przypadku tak słabych reku jak luna , która pewno daje bardzo niewielkie nadciśnienie , bo jak zadławimy małymi przekrojami to na wylocie bedzie flauta . I tak doszliśmy do tego że w pewnych sytuacjach te wyliczanki można sobie odłożyć na półkę a kierować się zdrowym rozsądkiem . Jeszcze chwilkę temu luna była cacy i takie dobre podzespoły a jej niska cena brała się tylko i wyłącznie z faktu niskiego wynagradzania naszego pracownika ,_ a teraz już jest be . To ciekawe .



Moim skromnym zdaniem luna dalej jest dobra, nawet bardzo dobra jak na swój przedział cenowy.
Link do komentarza
Cytat

Myślę że kanały dystrybucyjne , powinny być przynajmniej 150 mm , szczególnie w przypadku tak słabych reku jak luna , która pewno daje bardzo niewielkie nadciśnienie ,


Tu nie ma co myśleć! Wentylacja nie może być słyszalna ( najcichsze przepływy są między 2 a 5m/sek), tu jest też odzysk ciepła, więc trzeba ograniczyć straty na dystrybucji ( optymalnie najmniejsza powierzchnia wymiany ciepła i optymalnie najkrótszy czas przepływu) . Znając wydajność swojej centrali - to potem już tylko matematyka!
20-30 m3 /h na osobę
4 osoby to maksymalnie 120m3/h - centrala ( przykładowo) 400 -tka
- najniższy bieg 100m3/h
- ustawiony komfortowy 120m3/h
- maksimum - 380m3/h.

Salon ( 2 nawiewy ) 4 pokoje ( po jednym nawiewie) 120m3/h : 6 to około 20m3/h
380m3/h : 6 to około 65m3/h

Czyli główny kanał 160 mm kanały od skrzynki 63mm-

Dystrybucja policzona przez znającego zagadnienie projektanta -
przepływy od 2 do 5m/sek.
suma pól kanałów dystrybucyjnych = polu kanału głównego!!! Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Moim skromnym zdaniem luna dalej jest dobra, nawet bardzo dobra jak na swój przedział cenowy.


Ale w tym przedziale cenowym zdaje się brak konkurencji , czy się mylę ?.
Z drugiej strony przy tylu wadach którymi są niewątpliwie : obudowa , źle zamocowane nieszczelne wloty , wymiennik , nieszczelna obudowa , atrapy filtrów , pewnie też wentylatory już nie te niemieckie , słabe sterowniki ( o czym pisał p. T.B.) , czyli tak naprawdę wszystko słabe bo innych części w tym reku już nima , a nie sorry jest jeszcze wyłącznik też słaby w dodatku z brakiem opisu stanu wył/zał. Trudno też żeby wystepowała w innym przedziale cenowym , bo niby z jakiej paki . Więc skąd ta ocena że dobra a nawet bardzo dobra icon_wink.gif .
Link do komentarza
Cytat

Z tego co piszecie wynika ze luna była fajna ale producent nie chcąc podnosić kosztów zaczął ciąć na częściach.
Wiec każdy ma rację i ze wykonanie do bani i ze najtańszy icon_smile.gif Tyle ze po tym co już wiemy co zosatało zmienione ja bym tego nie kupił.



Ona dalej w swoim poziomie cenowym jest faworytem. Nie ma się co spinać. Porównaj jakiekolwiek inne centrale w podobnej cenie. Luna dalej nie jest zła.
Link do komentarza
Obudowa, fakt jest delikatna, dlatego doradzam zewnętrzne kasety filtracyjne, co do szczelności... sprawdziłem znowu i jest OK! Bypass prymitywny , ale działa. Szanowny Panie dospel sprzedaje lunę po 850zł! Jest to naprawdę ciche i z dużym odzyskiem 180m3 / h - tego nie zapewni żadna wentylacja konwekcyjna! O odzysku ciepła nie wspominając. A wentylacja konwekcyjna wyjdzie drożej.
Link do komentarza
Cytat

Obudowa, fakt jest delikatna, dlatego doradzam zewnętrzne kasety filtracyjne, co do szczelności... sprawdziłem znowu i jest OK! Bypass prymitywny , ale działa. Szanowny Panie dospel sprzedaje lunę po 850zł! Jest to naprawdę ciche i z dużym odzyskiem 180m3 / h - tego nie zapewni żadna wentylacja konwekcyjna! O odzysku ciepła nie wspominając. A wentylacja konwekcyjna wyjdzie drożej.



A co myślisz, by w większych domach montować dwie takie obok siebie?
Link do komentarza
Cytat

Obudowa, fakt jest delikatna, dlatego doradzam zewnętrzne kasety filtracyjne


Zewnętrzne kasety nie są jednak za drmochę i trzeba dodać do tego jakieś 200x2 . Szczelność można poprawić oklejając taśmą a przy wlotach silikonem . Jednak przy czyszczeniu wymiennika trzeba to wszystko potem porozcinać , więc wszystko to mało funkcjonalne .
Cytat

co do szczelności... sprawdziłem znowu i jest OK!


Jeżeli przez obudowę widzę kolor filtra i jest to niebieski _ jest to nieszczelność , czy też nie ? ; icon_wink.gif
Spręż dyspozycyjny podają 350 Pa a to chyba dobry wynik . Zobaczymy po uruchomieniu czy to da radę przedmuchać dwa filtry zewnętrzne plus dwa wstępnego oczyszczania EU-3. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Widocznie nabył Szanowny Kolega centralę z odrzutu. To się zdarza na produkcji - ktoś to wywiózł poza zakład i sprzedał bez gwarancji... Pseudofiltr widać przez króciec a w obudowie są zachodzące na siebie uszczelki – chyba, że ich w wybrakowanej centrali nie ma. Radziłbym się skontaktować z producentem i zapytać jakim cudem wybrakowana centrala trafiła do przedstawiciela handlowego?

Cytat

mam podobny problem, czyli dwie części domu po 120m2 każda + gareaż. każda spełniająca inne zadania. Ale jednak wolałbym zainwestować w porządniejsza centralkę np flexit x2szt. Jedyne co mnie zniechęca to sterowanie, ale zapewne można to zmienić.


Do domu 120 m2 i nawet 5 osób wystarczy jedna luna i okap w kuchni.
Flexit... montowane w Polsce od 1998 roku - niestety, najlepsza ich 300-tka z niewiadomych powodów przestała być produkowana. Zastąpiono ją wersją z rotorem, zaś 400-tka ma zbyt duży pierwszy bieg... będzie Pan miał za sucho!
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A ja piszę to po to, by kupujący uniknęli błędów, czyli np. nie kupować sterownika oferowanego do centrali...


Mam takie pytanie czy zamiast standardowego sterownika w Lunie AD320 można zastosować bardziej praktyczny z Optimala AC2800 czy z Daytony lub inny ?
Czy posiada Pan w sprzedaży Luny z aluminiowym wymiennikiem ?
Link do komentarza
Cytat

Mam takie pytanie czy zamiast standardowego sterownika w Lunie AD320 można zastosować bardziej praktyczny z Optimala AC2800 czy z Daytony lub inny ?
Czy posiada Pan w sprzedaży Luny z aluminiowym wymiennikiem ?


Nie! Te sterowniki nie będą działać! - a wymienniki alu kupuję w heatex.
Dodam, że większość central pracuje obecnie na plastikach, moja uwaga na ich temat nie dotyczyła, że się nie nadają, ale - ceny. Firmy zamieniają jedne na drugie... i podnoszą cenę central mimo iż wymiennik jest znacznie tańszy. Wymiennik Alu ma też mniejsze opory, a DTR ce nic się nie zminiło...
Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Na razie jeszcze mam na magazynie "stare" centrale, potem... będę negocjował - by brać bez wymiennika ( tak jak biorę bez automatyki)
Co do sprawności... katalogowo to to samo... ale okupione to jest 6 x większą powierzchnia - wiec i większym oporem ale o ile to jeszcze nie wiem . Nie kupowałem "nowych" - Wiem natomiast, że najstarsza firma robiąca takie centrale ( ELGE Francja) po zmianie wymiennika plastikowego na alu ( 6 lat temu) pobór mocy spadł z 230W/350 m3/h do 180W
Link do komentarza
Panie T.B szanowny, mam pytanie, czy dwa. Chodzi o nagrzewnicę do GWC, a konkretnie o VBR 40-20-2. Podaje się, że przy temperaturze 80/60 uzyskuje ok 16kW, przy temp 60/40 ok 11kW. Od czego zależy jej moc? Czy ta nagrzewnica będzie się nadawała do GWC glikolowego? Zakładając, że na wlocie w zimę max będzie ok 15 stopni na minusie, to jaką uzyska sprawność liczoną w kW? Jakie znaczenie ma jej wielkość/powierzchnia?
Link do komentarza
Cytat

Panie T.B szanowny, mam pytanie, czy dwa. Chodzi o nagrzewnicę do GWC, a konkretnie o VBR 40-20-2. Podaje się, że przy temperaturze 80/60 uzyskuje ok 16kW, przy temp 60/40 ok 11kW. Od czego zależy jej moc? Czy ta nagrzewnica będzie się nadawała do GWC glikolowego? Zakładając, że na wlocie w zimę max będzie ok 15 stopni na minusie, to jaką uzyska sprawność liczoną w kW? Jakie znaczenie ma jej wielkość/powierzchnia?


To przy +4 czy +5 st. C moc będzie... raczej niemoc. Druga sprawa - ile powietrza Pan chce przez nią puścić, dodam, że więcej jak 20m3/h na osobę zacznie przesuszać powietrze w domu pogarszając komfort.
Pan policzy ile kW takie 60-80m3/h powietrze może "przenieść" Aa teraz ile jest średnio mroźnych dni . To plusy .
Minusy
A amortyzacja gwc (uwzględniając odsetki bankowe)
Zwiększone zużycie energii przez centralę (chłodnica) i cyrkulację.
Jestem ciekaw jak zrobić by coś zostało?
Link do komentarza
Cytat

1. To przy +4 czy +5 st. C moc będzie... raczej niemoc. Druga sprawa - ile powietrza Pan chce przez nią puścić, dodam, że więcej jak 20m3/h na osobę zacznie przesuszać powietrze w domu pogarszając komfort.
3. Pan policzy ile kW takie 60-80m3/h powietrze może "przenieść" Aa teraz ile jest średnio mroźnych dni . To plusy .
Minusy
4. A amortyzacja gwc (uwzględniając odsetki bankowe)
5. Zwiększone zużycie energii przez centralę (chłodnica) i cyrkulację.
6. Jestem ciekaw jak zrobić by coś zostało?



pozwoliłem sobie ponumerować.

1. Co znaczy niemoc? Nie rozumiem.
2. Centrala mitsubishi 350m3/h, wiadomo, na 100% nie chodzi.
3. 80/60 to stopnie Celsjusza, które podaje producent. Jeśli 80 wejdzie, a 60 wyjdzie to ma taką sprawność. Pewnie to od prędkości powietrza zależy.
4. Co masz na myśli, mówiąc amortyzacja? Pomijam fakt opłacalności GWC. To inny temat, co do którego jestem przekonany.
5. Zdaję sobie z tego sprawę i biorę to na klatę.
6. Co ma zostać z czego?
Link do komentarza
Cytat

pozwoliłem sobie ponumerować.

1. Co znaczy niemoc? Nie rozumiem.
2. Centrala mitsubishi 350m3/h, wiadomo, na 100% nie chodzi.
3. 80/60 to stopnie Celsjusza, które podaje producent. Jeśli 80 wejdzie, a 60 wyjdzie to ma taką sprawność. Pewnie to od prędkości powietrza zależy.
4. Co masz na myśli, mówiąc amortyzacja? Pomijam fakt opłacalności GWC. To inny temat, co do którego jestem przekonany.
5. Zdaję sobie z tego sprawę i biorę to na klatę.
6. Co ma zostać z czego?


1 - Tak zażartowałem z "ilości" kW...
22 wentylacja ma inne cele.
3 - 80 st.C z GWC... nie opłacalne w naszym kraju.
4 5 6 okres zwrotu... a raczej ( w tym wypadku) ile na tym rocznie tracimy. Jeżeli bilans zysków będzie ujemny - dokładamy do interesu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...