Skocz do zawartości

koszt wentylacji mechanicznej


gesikpl

Recommended Posts

  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Nienajlepiej wykonane, z bardzo tanich materiałów i biorą 2 x tyle prądu co w katalogu, ale za to są drogie.





Witam.

A moim skromnym zdaniem - jeden z najlepszych polskich produktów.
Praca - wyjątkowo cicha.
Zużycie energii - ZGODNE z danymi publikowanymi przez producenta, a panie Tomaszu - radziłbym uważać z takimi oszczerstwami i antyreklamą, bo kwalifikuje się ona do porządnego odszkodowania...

Zamontowałem ich kilkaset sztuk i mają jeszcze jedną zaletę: prawie nie miałem problemów serwisowych.
poza dwoma lub trzema (w ciągu ok. 10 lat) przypadkami zużycia łożysk w wentylatorach, wymienianych bezproblemowo przez producenta.

Cena - wyjątkowo atrakcyjna w porównaniu do innych modeli o porównywalnych parametrach.

Mówię o porządnych centralach, a nie tanich bublach o minimalnych wydajnościach i z prymitywnym sterowaniem namiętnie oferowanych przez niektórych zagorzałych Forumowiczów...


Pozdrawiam


Maciej
Link do komentarza
Cytat

Mówię o porządnych centralach, a nie tanich bublach o minimalnych wydajnościach i z prymitywnym sterowaniem namiętnie oferowanych przez niektórych zagorzałych Forumowiczów...



Przyganiał kocił garnkowi (co do oszczerstwa) icon_biggrin.gif

Czując się wywołanym do tablicy icon_cool.gif .

Jeśli na ten „bubel” otrzymuję 5 letnią gwarancję producenta – to czemu nie, zwłaszcza:
- jeśli jego „minimalna wydajność” odpowiada zapotrzebowaniu wentylacyjnemu (normowym) mojego budynku (mieszkania),
- jeśli nie potrzebuję „wypasionego” sterowania,
- jeśli liczę każdy grosz, a mimo to chcę wentylację mechaniczna z rekuperacją,
- jeśli dokonuje takiego wyboru w sposób świadomy,
- jeśli instalację (kanały, itp.) wykonam „zgodnie ze sztuką”,
- jeśli po 5 letnim okresie gwarancyjnym „padnie”, to mała strata, a zawsze mogę wymienić na nowocześniejszy model – może nawet bardziej „wypasiony” i mniej "bublowaty" - czyli markowy.

Od czegoś trzeba zacząć, a skoro cena jest dla „ludu”, to może ten „bubel” przyczynić się do ekspansji wentylacji mechanicznej i to z rekuperacją.

Tak uważam i dlatego „pokazuję”, że taki produkt na rynku też istnieje – wybór należy tak czy siak do inwestora.

Link do komentarza
Nie jestem fanem, by system wentylacji domowej pełnił więcej funkcji niż „wentylacja”. Jestem zwolennikiem prostych, bardzo solidnych rozwiązań i nie wierzę, że producentowi, który zamienia wymiennik ciepła z aluminiowego na tańszy plastikowy, też chodzi o solidność i trwałość.
Kolejna sprawa to "mijanie się z prawdą, nie bez udziału świadomości" w kartach katalogowych. Np.:
- dwa razy większy pobór prądu niż w DTR-ce!
- podanie, że są wentylatory DC ( stałe napięcie )… a sterownik "1", "2", "3" !!! Przecież wentylatory DC steruje się napięciem od 1 do 10V!
- sprawność wymiennika w centrali jest większa niż u producenta, w/w wymiennika
- brak informacji, że układ najtańszy układ rozmrażania ( cykliczne wyłącznie nawiewu przy mrozach ) nie jest zalecany do domów z kominkiem.


Cytat

Przyganiał kocił garnkowi (co do oszczerstwa) icon_biggrin.gif

Czując się wywołanym do tablicy icon_cool.gif .

Jeśli na ten „bubel” otrzymuję 5 letnią gwarancję producenta – to czemu nie, zwłaszcza:
- jeśli jego „minimalna wydajność” odpowiada zapotrzebowaniu wentylacyjnemu (normowym) mojego budynku (mieszkania),
- jeśli nie potrzebuję „wypasionego” sterowania,
- jeśli liczę każdy grosz, a mimo to chcę wentylację mechaniczna z rekuperacją,
- jeśli dokonuje takiego wyboru w sposób świadomy,
- jeśli instalację (kanały, itp.) wykonam „zgodnie ze sztuką”,
- jeśli po 5 letnim okresie gwarancyjnym „padnie”, to mała strata, a zawsze mogę wymienić na nowocześniejszy model – może nawet bardziej „wypasiony” i mniej "bublowaty" - czyli markowy.

Od czegoś trzeba zacząć, a skoro cena jest dla „ludu”, to może ten „bubel” przyczynić się do ekspansji wentylacji mechanicznej i to z rekuperacją.

Tak uważam i dlatego „pokazuję”, że taki produkt na rynku też istnieje – wybór należy tak czy siak do inwestora.



Rozkładałem masę central ( może nawet wszystkich producentów)... I mogę zapewnić, że ceny katalogowe nie mają nic wspólnego z jakością wykonania. I myślę, że w tym przypadku nawet Pan bajbaga mi uwierzy.
Link do komentarza
Witam.

W nawiązaniu do wszystkich wypowiedzi mam pytanko odnośnie Luny 200. Centralka nie posiada żadnej nagrzewnicy powietrza. Co dzieje się w przypadku temperatury zewnętrznej na poziomie -20 st.C ? Wydaje mi się, że sam wymiennik nie będzie w stanie dogrzać powietrza do odpowiedniej temp. na nawiewie do pomieszczenia?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam.

W nawiązaniu do wszystkich wypowiedzi mam pytanko odnośnie Luny 200. Centralka nie posiada żadnej nagrzewnicy powietrza. Co dzieje się w przypadku temperatury zewnętrznej na poziomie -20 st.C ? Wydaje mi się, że sam wymiennik nie będzie w stanie dogrzać powietrza do odpowiedniej temp. na nawiewie do pomieszczenia?

Pozdrawiam




Musisz liczyć się z nawiewem do pomieszczeń na poziomie ok. +14 stopni, w zależności od temperatury wewnatrz. Może być trochę mniej lub więcej. jeśli skręcisz centralkę do minimum, możesz liczyć na wyższe temperatiry. Jeśli będzie ona chodzić na maksa - to raczej stanowczo niższe.
Zastanawiające, że nigdzie nie znalazłem parametrów temperaturowych tej centrali ani krzywej sprawności. Ma ktoś może coś takiego? Chętnie bym się zapoznał... A może ma ktoś taką centralę zamontowana i założył sobie termometry? Będę wdzięczny za dane!

Dospel nie podaje sprawności od-do ani sprawności średniej, tylko sprawność maksymalną (a przynajmniej ja jej nigdzie nie znalazłem). Wiemy, że centrala MOZE uzyskać 95% sprawności. Ale W JAKICH WARUNKACH?
Przy 150 Pa (czyli dla niewielkiej instalacji na przewodach elastycznych) Luna zapewnia wydatek na poziomie ok. 160m3/h. Przy zapotrzebowaniu na powietrze niewielkiego mieszkania w bloku wystarczy w sam raz. Tak do 50-70m2. Dla domku 150m2 Luna zapewni jakieś 0,35 wymiany. Chodząc cały czas na maksymalnych obrotach. Jeśli damy na "środkowy bieg" to zapewni ona jakieś połowę z tego, czyli 0,17 wymiany. realnie: ok. 80m3/h.

Jeśli w domu mieszkają nie więcej niż 2 osoby - wystarczy jako absolutne minimum.... Ja jednak do takiego domu włożyłbym centralę między 300 a 400m3/h. Bo bardziej istotny niż minimalizacja kosztów i duchota w domu jest komfort mieszkańców... Chyba, że montując rekuperator zakładamy z góry, że wietrzymy codziennie przez otwarcie okien. Tylko po co w związku z tym wydawać kasę na rekuperację?


pozdrawiam


Maciej
Link do komentarza
Faktycznie, nigdzie nie ma takich danych, ale nie sądzę aby się różniły w sposób istotny od innych.

Jeszcze trochę inny pogląd na Lunę.
Pojawienie się centrali w tej cenie, stwarza nowe możliwości co do sposobu wentylacji, oraz dodatkowych oszczędności z tym związanych.

Uważam, że można pokusić się o strefowe wentylowanie pomieszczeń(grupy pomieszczeń).

Widzę to tak;

Bardzo często poddasze jest typową sypialnią i „wydzieloną” strefą domu, z osobnymi pomieszczeniami przynależnymi i używanymi tylko w „czasie” snu.
Oparcie wentylacji takiego domu, na dwóch, niezależnych systemach wentylacyjnych, z dwiema centralami, stwarza dodatkowe możliwości „racjonalizacji” wentylacji, która intensywniej działa tylko tam gdzie jest taka potrzeba, osiągając większą (sumarycznie) sprawność rekuperacji.
Serowanie taką kombinacją też jest bardzo proste – przynajmniej jak tak to widzę.
Link do komentarza
Cytat

Faktycznie, nigdzie nie ma takich danych, ale nie sądzę aby się różniły w sposób istotny od innych.

Jeszcze trochę inny pogląd na Lunę.
Pojawienie się centrali w tej cenie, stwarza nowe możliwości co do sposobu wentylacji, oraz dodatkowych oszczędności z tym związanych.

Uważam, że można pokusić się o strefowe wentylowanie pomieszczeń(grupy pomieszczeń).

Widzę to tak;

Bardzo często poddasze jest typową sypialnią i „wydzieloną” strefą domu, z osobnymi pomieszczeniami przynależnymi i używanymi tylko w „czasie” snu.
Oparcie wentylacji takiego domu, na dwóch, niezależnych systemach wentylacyjnych, z dwiema centralami, stwarza dodatkowe możliwości „racjonalizacji” wentylacji, która intensywniej działa tylko tam gdzie jest taka potrzeba, osiągając większą (sumarycznie) sprawność rekuperacji.
Serowanie taką kombinacją też jest bardzo proste – przynajmniej jak tak to widzę.





Faktycznie. pomysł już znam. Mój rekord to siedem rekuperatorów w jednym domu icon_wink.gif)) Choć jak do tej pory stosowałem go głównie w przypadku dużych domów, w których nie było miejsca na instalacje o dużych średnicach...


pozdrawiam


MK
Link do komentarza
Zawsze stosujemy wentylację zadaniową - basenik, salka bilardowa czy w ogóle część rozrywkowo barowa "z paleniem". W domach wielorodzinnych, każdy lokal traktuję indywidualnie. Nie stosuję do mieszkaniówki central większych jak 700m3/h. Nawet najmniejszy szum nie może być słyszany 'wśród nocnej ciszy"
Mamy centrale od 70m3/h wielkości pudełka od butów!
http://www.flopsystem.pl/index.asp?Block=S...mp;kolor=E6F0FA
Wentylacja to 20m3/osobę /h
Link do komentarza
Witam Państwa
Pytanie do fachowców
Dom z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 110.8 m2
Powierzchnia podłóg 163 m2
Kubatura 611 m3
Nad poddaszem użytkowym jest mały stryszek który można wykorzystać na umieszczenie tam centrali
Budynek na etapie zalanych fundamentów i chudziaka
Brak GWC (grunt piaszczysty)
Będzie PC typu powietrze-woda oraz kominek z DGP.
Jaką rekuperację polecalibyście Państwo, dom mają zamieszkiwać dwie osoby na stałe.
Wolałbym coś niezbyt skomplikowanego co ewentualnie można samemu zamontować, chyba że robocizna i materiały zmieściły by się w zakresie 6-8 tys. Luna nie ma rozmrażania co przy braku GWC może chyba stanowić problem, może jest jakieś rozwiązanie aby obejść ten problem. Proszę o porady.
Link do komentarza
Cytat

Nie zamarza rotor... i powinien się Pan zmieścić w cenie z dobrym rotorem i kanałami. Przy kominku przdałaby się jeszcze regulacja lekkiego nadciśnienia.


OK dzięki, ale może podpowie Pan jakiego producenta by Pan polecał (dobry rotor i kanały)
nawet nie będę udawał że wiem o co chodzi z tym nadciśnieniem ale mam nadzieję że szpec of kominków będzie znał temat, słyszałem o możliwości wykorzystania tych samych kanałów do wentylacji i DGP, jakieś pomocne wskazówki?

Dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza

To wykluczone!!!!!!!!!!!!!!! Pan nie robi DGP!!!!!!!!!!!!!! W domu izolowanym tak szybko odczuwalne źródło bez regulacji temperatury... masakra. Jutro cdn…

Dziękuję za reakcję
Właśnie wczoraj rozmawiałem z wykonawcą tego typu instalacji i zarzekał się że takie rozwiązania nie tylko są możliwe ale nawet doskonale się sprawdzają. Twierdzi, że by-pasem nadmiar ciepłego powietrza z DGP wyrzucany jest najczęściej na klatkę schodową lub poza budynek (rozumiem że razem z powietrzem z rekuperatora), zdaję sobie sprawę że bezwładność systemu może powodować jakieś okresowe "wahnięcia" temperatury wewnątrz pomieszczeń, ale kominek z DGP ma tylko okresowo wspomagać PC, więc nie będzie to stanowiło problemu. Natomiast widoczne różnice w budowie anemostatów już takim problemem są, chociaż rozprowadzanie dwóch niezależnych systemów kanałowych wydaje mi się nieuzasadnionym wydatkiem i dodatkowo przysparza problemów wykonawczych.
Ponownie proszę o nazwy zalecanych producentów dobrych rotorów.

Dziękuję i pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

ypu instalacji i zarzekał się że takie rozwiązania nie tylko są możliwe ale nawet doskonale się sprawdzają.

To jest chore! Jaką Pan będzie miał wentylacje gdy powietrze na anemostatach będzie cieplejsze od temperatury w pokoju??? Jakie Panu zaproponował siłowniki do anemostatów by regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach? Jakie do tych siłowników termostaty? Czy zamierza Pan zbudować dom dobrze izolowany bez automatyki pokojowej?
Wydaje mi się, że trafił Pan na id…. .
Link do komentarza
Cytat

....ale kominek z DGP ma tylko okresowo wspomagać PC, więc nie będzie to stanowiło problemu.



Nie bardzo rozumiem w jakiej sytuacji ma to wspomagać PCi. Zmień „fachowca” bo wpędzisz się tylko w koszty i problematyczny (w takim wydaniu) sposób ogrzewania – zwłaszcza jeśli ta PCi przygotowuje również CWU w ciągu całego roku.

Jeśli jednak chcesz, w jakimś stopniu dogrzać kominkiem inne pomieszczenia, przy pomocy wentylacji, to najprostszym sposobem, jest „podpięcie kominka” dodatkowym przewodem (kanałem) z przepustnicą i połączenie go z rekuperatorem (przed wymiennikiem) po stronie „wywiewu” – ale „przepływ” powinien być minimalny.

Nie mniej jednak, podzielam zdanie przedmówców w tym zakresie. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zgadzam sie z TB, instalacja wentylacyjna powinna sluzyc tylko do wentylacji -wymiany powietrza a nie jako dogrzewanie domu. Do ogrzewania, jesli chcesz je robic powinienes miec oddzielna instalacje

Pzdr.


mylisz się i to bardzo
byłoby to czyste marnotrawstwo, które nie ma miejsca w komercyjnych budynkach
przeca każda porządna centrala posiada funkcję grzania, kwestia, co te ciepło dostarcza

czemu po stronie wywiewu?
Link do komentarza
Już wcześniej o tym pisałem. Nie kwestionuję możliwości wykonania klimatyzacji w pełnym tego słowa znaczeniu – czyli ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń połączonego z wentylacją, ale musi to być "dedykowany" (cały system).
Ale jest to zupełnie inna bajka.
Tu dochodzi jeszcze bardzo tanie źródło ciepła jaka jest PCi – to po co komplikować system grzewczy, skoro (licząc wszystko) cena za 1kWh z PCi będzie niższa niż ta z kominka.

Jako ogrzewanie awaryjne, kominek jest OK. – tyle, że w przypadku awarii, nie należy zakładać, że kominek, w takim wydaniu, „przejmie” funkcję grzewczą dla całego domu.

Moim zdaniem, taki dodatkowy „odpływ” od kominka sprawdzi się zarówno w przypadku awarii, jak i w sytuacji silnych i długotrwałych mrozów – choćby dlatego, że nawiew będzie o kilka stopni wyższy niż bez tego „wspomagania”.

Dlaczego po stronie „wywiewu”? Bo jest to powietrze zużyte (brudne) i nie należy go mieszać z powietrzem „świeżym” – a „ciepło” i tak odda w wymienniku.
Takie rozwiązanie ma jeszcze jedna zaletę – nawet paląc w kominku rekreacyjnie, możemy „wspomóc” rekuperację zachowując przy tym wszystkie wymogi wentylacyjne .
Link do komentarza
To też prawda.
Ale, moim zdaniem, wszystko zależy od przepływu(ilości) powietrza „zasysanego z kominka”. Podniesienie temperatury powietrza „wydechowego” o kilka lub kilkanaście stopni, nie powinno być problemem dla „plastykowego” wymiennika.

Z drugiej strony, przewidując takie rozwiązanie, na wszelki wypadek, należałoby zakupić centralę z wymiennikiem metalowym – co nie jest takie trudne ani kosztowne. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Podniesienie o klika stopni temperatury nie zaszkodzi zadnemu wymienikowi, ale miej na uwadze ze czasem ktos bedzie chcail byc spryciula i miec cieplej, zapoda na max. i wowczas zdziwienie bedzie spore jak rozwali sobie centrale.
Do systemu pewnie nalezy jakies "zabzpieczenia" wprowadzic przed przegrzaniem etc.
Mozna wymienniki aluminiowe dostac ale metale inne niz aluminium to chyba rzadkosc na rynku?

Pzdr.
Link do komentarza
a o jakiego rzędu temperaturach rozmawiamy?
swoją drogą dałbym za rekuperatorem po stronie "wywiewu"
m.in. dlatego, że ciepłe powietrze z dgp niesie jednak ze sobą trochę syfu,
a perwą by było gdyby dać podwójną rurę - dopływ do rekuperatora w otulinie
powietrza z dgp
ewentualnie znowu za

może jakiś mieszacz, jeżeli trasa od kominka do rekuperatora krótka?
Link do komentarza
Anemostaty wentylacyjne są pod sufitem - co już wyklucza podgrzewanie tego powietrza. Stracimy wentylację gdy świeże powietrze będzie cieplejsze od tego w pokoju!.
Poza tym wentylacja zimą chodzi na niecałych 100m3/h ( więcej jak 20-czy nawet 30m3/h na osobę to przesuszone powietrze) - ile więc 70-100m3/h "przeniesie tego ciepła, przy wymienniku 80% tak by na anemostacie temperatura była pokojowa - 1 St.???
Link do komentarza
Cytat

Poza tym wentylacja zimą chodzi na niecałych 100m3/h ( więcej jak 20-czy nawet 30m3/h na osobę to przesuszone powietrze) - ile więc 70-100m3/h "przeniesie tego ciepła, przy wymienniku 80% tak by na anemostacie temperatura była pokojowa - 1 St.???



Upraszczając:
Jeśli objętościowo 80% powietrza ma temperaturę 22 stopni i zmieszamy je z 20% powietrza o temperaturze np. 60 stopni, to temperatura tego powietrza przed wymiennikiem będzie około 30 stopni, a to podniesie temperaturę na nawiewie o około 6 stopni.
Idąc dalej, przy temperaturze na zewnątrz – 20stopni bez takiego „myku” temperatura nawiewu będzie miało około 14 stopni, a z „mykiem” około 20 stopni – czyli będzie niższa niż w pomieszczeniu, bo to ma około 22 stopni.

Niech mnie poprawią bieglejsi w fizyce, jeśli mój tok rozumowania jest błędny.


dopisałem:


Cytat

??? To Pan grzeje powietrze pod sufitem! ! Nawet Krzyżacy w Malborku nawiew ciepłego mieli w podłogach.



A co ma piernik do wiatraka?

Latem w domu doskonale izolowanym panuje temperatura niższa niż otoczenia - to jest Pana twierdzenie.
Jeśli zatem na zewnątrz jest temperatura około 30 stopni, a wewnątrz około 25 stopni, to powietrze nawiewne z wentylacji jaką ma temperaturę?

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam ponownie

Dziękuję za odzew, przykro że nie mogłem odpowiedzieć wcześniej ale praktycznie cały dzień o ile pogoda pozwala spędzam teraz na budowie. Z tego co wyczytałem i zrozumiałem najprościej będzie jednak będzie zbudować dwa niezależne systemy tzn. wentylacji z odzyskiem ciepła oraz DGP. Dlaczego DGP ? - jako awaryjne źródło ciepła - to raz, a jako ewentualne wspomaganie PC (powietrze-woda) w wypadku silnych mrozów i gdyby PC nie dawała sobie rady - to dwa.
Mam sporo wątpliwości jak to wszystko połączyć bo o dobrych fachowców w tej branży wcale nie tak łatwo. Dosłownie kilka dni temu autoryzowany przedstawiciel firmy "Daikin" odradzał mi reku twierdząc że nie ma sensu zamykania się w szczelnym pudełku. Dziękuję za wszelkie pomocne wskazówki.
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem ze chcesz miec pompe ciepla Powietrze-woda, wentylacje mechaniczna z rekuperacja i DGP?
PCi powietrze pobierze za rekuperatorem, juz schlodzone?

Pzdr.


Ale się porobiło,
1. Planuję zainstalowanie PCi Daikin Altherma o mocy około 8.5 kW, jednostka zewnętrzna ustawiona jest na zewnątrz budynku i choć to nieduża odległość, to jednak trudno byłoby chyba jakoś sensownie doprowadzić powietrze z reku do parownika aby po drodze się nie schłodziło i aby całość nie wyglądała jak pojazd kosmiczny. Co prawda nie liczyłem tego ale tak "na chłopski rozum" sądzę że potrzebowałbym do PCi kilkunastokrotnie więcej powietrza aniżeli byłoby to możliwe do uzyskania z reku. Co prawda myślałem o tym jak to wykorzystać bo przecież w zimie tych kilka stopni w plusie byłoby nie do pogardzenia ale suma sumarum i względy estetyczne i minimalne korzyści ekonomiczne z tego rozwiązania spowodowały że porzuciłem tą ideę.
2. Kominek w domu i tak bym zainstalował, niezależnie od podstawowego żródła ciepła. Mam kominek w moim obecnym domu i chociaż bez DGP, to jest jednak często wykorzystywany. A skoro i tak miałby być to dlaczego nie wykorzystać go jako alternatywnego żródła ciepła.
3. Większość forumowiczów bardzo chwali sobie reku, po pierwsze daje podobno klimat w domu nieporównywalny z tym w domach o wentylacji grawitacyjnej, a po drugie obniża koszty ogrzewania co przy PCi typu powietrze-woda i jej ograniczeniach (COP spada drastycznie w miarę ubywania kolejnych kresek na termometrze) powinno dać pożądany efekt, czyli w miarę komfortowy, niedrogi w eksploatacji system ogrzewania i wentylacji. Taką mam przynajmniej nadzieję.
Z moich bardzo nieprofesjonalnych obliczeń wynikało, że koszty eksploatacji PCi typu powietrze -woda, przy zainstalowanej wentylacji mechanicznej z reku, powinny być zbliżone do kosztów eksploatacji PCi z wykorzystaniem sond głębinowch. Natomiast różnica w cenie realizacji tych inwestycji to rząd około 20 kPln. Dla mnie to sporo kasy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Niecentralne ogrzewanie na 100m2 - to 2000zł. Skoro dom zaizolowany to zużyje maksymalnie 3000kWh - odliczając zyski z tv, itp... to coś koło tysiaka rocznie... Jak tu można w ogóle wspominać o pompie? Czy o 20 000 zł inwestycji? A to, handlujący pompami ciepła będzie radził uchylone okna zamiast wentylacji z odzyskiem, to chyba normalne. Pompy ciepła w systemie centralnym nie nadają się do obiektów energooszczędnych!
Link do komentarza
Witam

Wybór rekuperatora to nie łatwa sprawa, a każdy przedstawiciel reklamuje swój produkt
Temat LUNY 200 przyciąga jej dostępna cena.
Osobiście też zamierzam ją nabyć ( cena icon_smile.gif ). Mam pytanie do Pana T.B. co do tego produktu.
Na dzień dzisiejszy mam GWC żwirowy ok 50 m3 Mieszkanie to 100 m2 ( 250 m3).
Osobiście też mam kominek z płaszczem wodnym, z tym że ma osobny dopływ powietrza z zewnątrz i dawkuje je sobie w zależności od temp.
Czy w takim wypadku też problem podciśnienia brać pod uwagę? I czy LUNA nadaje się do mieszkania z kominkiem?
Jeżeli tak, to jak powinno się rozwiązać rozmieszczenie nawiewów i wyciągów w pomieszczeniu z kominkiem?
Logiczne wydaje się aby wyciąg powietrza umieścić w pobliżu kominka tam gdzie powietrze przy suficie jest najcieplejsze, ale czy ta logika pokrywa się z rzeczywistością?

Dziękuję za radę


Link do komentarza
icon_biggrin.gif Witam Serdecznie Wszystkich forumowiczow !! icon_biggrin.gif

Przejrzalem wiele juz forow i nie dowiedzialem sie tyle na nich wszystkich co na tym jednym icon_smile.gif
I napewno sie zgodzi ze mna kazdy kto interesuje sie tym.
Starczy tego podlizywania sie icon_razz.gif
Mam nadzieje ze wy jestescie mi w stanie pomoc bo juz nie mam sil ;] i oczewiscie bede niezmiernie wdzieczny za ta pomoc
i przy okazji postawie piwko ;P

Moja sprawa to taka ze jestem laikiem w sprawie wentylacji i rekuperatorow a szukam jakiegos taniego rozwiozania wentylacyjnego do pomieszczenia 5metrow x 10 i wysokosci 3m .Problem sie pojawia iz to jest pub i problemem jest !!dym!!
Max mieszcze 40 osob, czesc tzw. sali jest mala 5x4m i jak zapali 20 osob papierosa to jest mega Sikiera !!.Jestem zainteresowany stanowczo rekuperatorem LUNA 200 wiadomo z jakiego powodu icon_smile.gif CENA .Co do doplywu swiezego powietrza to moge tylko wykuc dziure z przodu tuz nad oknami (okna przy ktorych znajduje sie sala ) lub z zaplecza z kad mam 7m do sali.

Pytanie takie :
- czy wogole jest szansa ze dana LUNA 200 ma szanse sobie poradzic ?
- gdzie zamontowac nawiewy a gdzie odciagi.
myslalem ze odciagi zamontowac na suficie tuz nad lozami ale nie mam pojecia gdzie nawiewy czy gdzies niedaleko nich ( zdaje mi sie ze to nie ma sensu), czy gdzies przy loczeniu sie scian z sufitem czyli w rogach.postaram sie wrzucic obraz 3D pomieszczenia gdzie to ma byc wykorzystane.

z gory dziekuje za pomoc


pozdrawiam
Link do komentarza
Kupiłem wczoraj Lunę . Miałem dzisiaj mało czasu ale pierwsze wrażenie po rozpakowaniu i zewnetrznych oględzinach jest bardzo złe . Uszczelnienie wlotów i ich zamocowanie jest koszmarne , natomiast szczeliny w obudowie przy wlotach sugerują że bedzie z tego dmuchać na wszystkie strony . Jutro rozbiorę to cudo żeby zobaczyć jak odseparowane są kanały i reszta to napiszę więcej .
Link do komentarza
Wygląda rzeczywiście fatalnie. Co do szczelności nie było problemów, ale... podobno zaczęli montować tanie wymienniki, może wiec i uszczelki są tańsze? Ale dalej twierdzę, że jest to lepsze i tańsze rozwiązanie niż wentylacja konwekcyjna w niskiej zabudowie. Radzę tylko nie dawać oryginalnych sterowników i dać zewnętrzne skrzynki filtracyjne.
Link do komentarza
Cytat

Wygląda rzeczywiście fatalnie. Co do szczelności nie było problemów, ale... podobno zaczęli montować tanie wymienniki, może wiec i uszczelki są tańsze? Ale dalej twierdzę, że jest to lepsze i tańsze rozwiązanie niż wentylacja konwekcyjna w niskiej zabudowie. Radzę tylko nie dawać oryginalnych sterowników i dać zewnętrzne skrzynki filtracyjne.


Wymiennik jest plastikowy , filtry zabudowane to dwie gąbki prześwituje przez nie niebo więc praktycznie to żadne filtry a niewielka bariera oporowa dla powietrza . Zastanawiam się dlaczego Dospel nie pisze że do poprawnego działania tej centrali konieczne są filtry dodatkowe albo inne niż te zabudowane oryginalnie . W końcu bez właściwego filtrowania powietrza wymiennik się szybko zatka i bedą kłopoty z jego drożnością nie mówiąc już o wymianie ciepła . Może to nie jest rekuperator a tylko nawiew powietrza w dodatku bez filtracji , cóż , na to wygląda .
Na samym wymienniku jest opis że to medium krzyżowo-przeciwprądowe .
Trzeba też uczciwie powiedzieć że zabudowane na Lunie coś o nazwie baypas , to raczej nazwa dość umowna i raczej nie przyniesie większego pożytku .
Piszę tak szczegółowo o tym urządzeniu bo zauważyłem że wielu forumowiczów jest zainteresowanych kupnem , więc pewno przydadzą się moje uwagi w tym temacie . Miałem zamiar dzisiaj poddać to urządzenie jeszcze bardziej szczegółowemu oglądowi ale opadłem z sił i ochoty po stwierdzeniu że po podłączeniu do prądu urządzenie jest zepsute i nie chodzi ; tu się wku.....m i mocno zakląłem icon_sad.gif
Trzeba też chyba wszystkim wiedzieć że Dospel nie udziela ani dnia gwarancji na swoje produkty nabyte przez internet. Tak stoi na mojej gwarancji , tłustym drukiem. Dodam jeszcze że ja na szczęście nie kupiłem w necie icon_biggrin.gif i to chyba jedyna dobra wiadomość.
Panie T. Brzęczkowski proszę objaśnić co rozumie Pan pod pojęciem oryginalnych sterowników ... ten badziewnie wyglądający pilot z przyległościami dedykowany do tego urządzenia ?. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Luna – przynajmniej te co ja kupiłem- miały aluminiowy szwedzki wymiennik heatexa typu „L” uważam go za najlepszy na rynku, niemieckie wentylatory ebm papst… i prymitywny, ale spełniający rolę bypass. To co złe – sterownik tyrystorowy , imitację filtrów i „zestaw montażowy” ( nic się do montażu nie przydało) – od razu wyrzuciłem z zamówienia. Przy w/w sterowniku poziom szumów na mniejszych prędkościach jest dla mnie nie do przyjęcia. A drgania jakie powoduje sterowanie tyrystorem, skróca żywotność wentylatorów. Jednak na bazie LUNY z przeróbkami – wykonujemy instalacje na domy w okolicach 100m2 za 4000zł (na gotowo) jest to wentylacja tańsza inwestycyjnie od wentylacji konwekcyjnej w takim domu i na pewno lepiej działająca. A ja piszę to po to, by kupujący uniknęli błędów, czyli np. nie kupować sterownika oferowanego do centrali, lub nie przepłacać za materiały budowlane tylko dlatego, że są kupowane przez Internet. Co to za rarytas – kupić drogo i źle… ale przez Internet!. Przecież w przypadku „budowlanki” ( duże gabaryty) w sklepach internetowych jest drogo! Takie sklepy siłą rzeczy nie mają dużych magazynów i biorą ( np. w/w lunę) „pod klienta” a nie tira 84 szt.!
Link do komentarza
Cytat

Luna – przynajmniej te co ja kupiłem- miały aluminiowy szwedzki wymiennik heatexa typu „L” uważam go za najlepszy na rynku, niemieckie wentylatory ebm papst… i prymitywny, ale spełniający rolę bypass. To co złe – sterownik tyrystorowy , imitację filtrów i „zestaw montażowy” ( nic się do montażu nie przydało) – od razu wyrzuciłem z zamówienia. Przy w/w sterowniku poziom szumów na mniejszych prędkościach jest dla mnie nie do przyjęcia. A drgania jakie powoduje sterowanie tyrystorem, skróca żywotność wentylatorów. Jednak na bazie LUNY z przeróbkami – wykonujemy instalacje na domy w okolicach 100m2 za 4000zł (na gotowo) jest to wentylacja tańsza inwestycyjnie od wentylacji konwekcyjnej w takim domu i na pewno lepiej działająca. A ja piszę to po to, by kupujący uniknęli błędów, czyli np. nie kupować sterownika oferowanego do centrali, lub nie przepłacać za materiały budowlane tylko dlatego, że są kupowane przez Internet. Co to za rarytas – kupić drogo i źle… ale przez Internet!. Przecież w przypadku „budowlanki” ( duże gabaryty) w sklepach internetowych jest drogo! Takie sklepy siłą rzeczy nie mają dużych magazynów i biorą ( np. w/w lunę) „pod klienta” a nie tira 84 szt.!



Mamy cały przekrój central na rynku. Każdy trzeźwo myślący inwestor wie, w jakim przedziale cenowym mieszczą się centrale. Kupuje najtańszy produkt- dostaje urządzenie działające i zmontowane jak najtańsze. Można kupić wiertarkę udarową za 40zł, a można za 400. Nikogo nie trzeba przekonywać, która będzie działała sprawnie. Dospel ma w swojej ofercie tani produkt, ale ma też bardzo dobry jak Optimal. Wybór jest po stronie inwestora. Nie można narzekać, jeśli świadomie wybrało się produkt tej klasy.



Akurat kwestia udzielania gwarancji jest regulowana prawem. A zapis Dospela zabezpiecza przed sprzedażą na minimalnym poziomie zarobków, na granicy opłacalności, tym samym dbając o swoich instalatorów mających fach w ręku, biorących odpowiedzialność na siebie oraz dających miejsca pracy w swoich firmach.
Link do komentarza
Akurat w tym wypadku tak nie jest. Wielu marketingowców zauważyło, że można coś chwalić na forach (pod nickiem "zadowolony klient") lub przez montażystów... dając im wysokie rabaty. Np. pyta się Pan miejscowego montażysty, którą centralę poleca. obie katalogowo są po 6000 zł na jedną ( o czym Pan nie musi wiedzieć ) monter ma 20 % rabatu na drugą 50% - która jest lepsza? Która droższa w produkcji? Proszę zobaczyć na wspomnianą lune... zmienili wymiennik na znacznie tańszy, ale czy cenę taż? Wiele firm też oszukuje - zaniżone zużycie energii, podawanie, że są wentylatory DC a sterowanie jest 3-stopniowe ( charakterystyczne dla transformatora), sprawność ( zawsze większa niż katalogowa wymiennika!)
Cytat

Mamy cały przekrój central na rynku

Gdzie? Które firmy mają wszystkich producentów? Zapewniam Pana, ze "obgląd" jakości wykonania i poziomu szumów przez internet jest niemożliwy. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...